Imieniny: Alana, Kaliksta, Fortunaty
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

cytaty o schulzu lublin noce górecka golberg nasi artyści bułgarii jarecka filmy zwierciadło leszek mądzik eon horusa nieznanaukraina festiwal 2012 szpilki galeria krcha bruno drohobycz o schulzu
  Ramka


MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL 
BRUNONA SCHULZA
W DROHOBYCZU
"ARKA WYOBRAŹNI" 2018

 * DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW 
MINISTRA KULTURY 
I DZIEDZICTWA NARODOWEGO RP


***

 Zrealizowano
z pomocą finansową 
miasta Lublin 
Bruno4ever 

BRUNOSCHULZFESTIVAL.ORG

Zrealizowano dzięki wsparciu 
Miasta Lublin w ramach obchodów 
700-lecia miasta w 2017 roku 

 ***

PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ 
MINISTRA SPRAW ZAGRANICZNYCH 
W RAMACH PROGRAMU 
"WSPÓŁPRACA W DZIEDZINIE
DYPLOMACJI PUBLICZNEJ 2012" 

 

Odwiedziło nas już:
545299 osób
Aktualności
DRUGA JESIEŃ 2018. ACTA SCHULZIANA NR 3: MIEJSCE. Kilka rzeczowych uwag niechaj posłuży do zrozumienia sprawy…


19 listopada 2018 roku mija 15 lat od otwarcia Muzeum Pokoju Brunona Schulza w Drohobyczu. Dlatego Numer 3 wydawnictwa ACTA SCHULZIANA poświęcony został tej rocznicy. Promocja odbędzie się 19 listopada o godz. 12.30 w Bibliotece im. Wiaczesława Czornowoła, ul. Szewczenki 27 - w ramach tegorocznej Drugiej Jesieni.

Słowo wstępne
Niniejszą publikacją, zatytułowaną "MIEJSCE. Kilka rzeczowych uwag niechaj posłuży do zrozumienia sprawy… W 15. lecie Muzeum Pokoju Brunona Schulza w Drohobyczu" kontynuujemy rozpoczętą w 2015 roku edycję dwujęzycznej serii książkowej „Acta Schulziana”, sygnowanej przez Muzeum Pokój Brunona Schulza w Drohobyczu.
Zeszyt nr 3 „Acta Schulziana” jest poświęcony 15. rocznicy Muzeum Pokoju Brunona Schulza, którego otwarcie odbyło się w dniu 19 listopada 2003 roku. Słowo powitalne podczas uroczystości otwierającej wygłosił Walery Skotny (1948–2011), rektor Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Iwana Franki w Drohobyczu. Inauguracji tzw. wstępnej wersji Muzeum Brunona Schulza (terminologia zaproponowana przez Igora Menioka, 1973–2005) towarzyszyła konferencja pt. „Schulz i Ukraina”, podczas której m.in. zostało odtworzone nagranie video wystąpienia Jerzego Ficowskiego (1924–2006) skierowanego do uczestników inauguracji, a Władysław Panas (1947–2005) wygłosił wykład inauguracyjny Bruno Schulz albo intryga Nieskończoności, niejednokrotnie publikowany, niemniej odwołujemy się do niego w kontekście niniejszego wydawnictwa.
Te, nigdy wcześniej niepublikowane, a tym samym nieznane, wspomniane wyżej wypowiedzi: wystąpienia Walerego Skotnego oraz Jerzego Ficowskiego z okazji otwarcia Muzeum Brunona Schulza w Drohobyczu - czytelnicy przeczytają w tym wydaniu "Acta Schulziana".
Do kręgu publikacji „rocznicowych” należy tekst Wiery Meniok, nawiązujący do genealogii szczególnego miejsca, jakim jest Pokój Brunona Schulza. Grzegorz Józefczuk opowiada o "dalszym ciągu" tego miejsca, o jego specyfice jako „gabinetu osobliwości”, także o najciekawszych a w szczególności o najnowszych eksponatach z kolekcji Muzeum Pokoju Brunona Schulza.
Odkrywczym i pełnym ciekawostek rozdziałem trzeciego zeszytu „Acta Schulziana” jest blok o ukazującym się w okresie międzywojennym w Drohobyczu gimnazjalnym czasopiśmie „Młodzież". Rozdział ten, poprzedzony gruntownym opracowaniem Grzegorza Józefczuka, zawiera także przedruk trzech arcyciekawych tekstów z samej „Młodzieży”, ilustrujących słuszność (historyczną i artystyczną) znanego metaforycznego określenia Drohobycza jako półtora miasta, użytego przez Mariana Hemara. Spotkamy się w tych młodzieńczych publikacjach z postaciami trzech twórców, z jakimi kojarzy się Drohobycz i którzy symbolizują wielokulturowy wizerunek tego miasta: Brunona Schulza, Iwana Franki i Kazimierza Wierzyńskiego.
Na zakończenie czytelnicy zapoznają się z projektem „Czytanie Księgi Schulza”, realizowanym systematycznie w Muzeum Pokoju Brunona Schulza od września 2014 roku. Serdecznie zapraszamy do udziału w tym szczególnym przedsięwzięciu.
Trzeci zeszyt „Acta Schulziana” wydajemy na tegoroczną „Drugą Jesień”, podczas której, 19 listopada 2018 roku, w 76. rocznicę śmierci Brunona Schulza, odbędzie się jego prezentacja. Składamy podziękowania Fundacji Wolność i Demokracja oraz osobiście Panu Jerzemu Kowalewskiemu za cykliczne już wsparcie tej inicjatywy wydawniczej.

Wiera Meniok, Grzegorz Józefczuk


17-11-2018, 14:06:37


  Festiwale


  NewsLetter

Podaj swój e-mailBądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza
Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs