Imieniny: Cyriaka, Emiliana, Sylwiusza
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

nieznanaukraina zwierciadło eon horusa noce górecka szpilki drohobycz nasi artyści krcha bułgarii jarecka filmy golberg lublin galeria festiwal 2012 leszek mądzik o schulzu bruno cytaty o schulzu
  Ramka


X SchulzFest Lublin-Drohobycz 2022


MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL
BRUNONA SCHULZA

Arka Wyobraźni
DROHOBYCZ / UKRAINA
2022

"Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- podstawowego funduszu celowego"

***


  BRUNO4EVER 
2021-2023 

Dni Brunona Schulza 
w Lublinie
SCHULZFEST 
Zrealizowano z pomocą finansową
MIASTA  LUBLIN

***

***

 
Rok 2022 / Rokiem Brunona Schulza

Odwiedziło nas już:
790185 osób
Aktualności
SWASTYKA NA DRZWIACH TEATRU ALTER W DROHOBYCZU. NOWE: TAKŻE NA SYNAGODZE


WANDALIZM NEOFASZYSTÓW W DROHOBYCZU.
PROWOKACJA CZY MANIFESTACJA?

Swastykę namalowano sprayem, wieczorem 27 listopada, prawdopodobnie około godz. 20.30 (polskiego czasu), kiedy zresztą w siedzibie Alteru odbywała się lekcja… języka angielskiego. „Niczego takiego nie było w Drohobyczu. Ileś lat temu namalowano swastykę na synagodze, może wtedy to zrobiły jakieś dzieci. Teraz wybrano drzwi naszej siedziby, to nie jest przypadkowe, bo nigdzie indziej nie namalowano faszystowskich symboli. W ogóle nie pamiętam, aby coś takiego kiedyś w Drohobyczu namalowano na drzwiach czy domach” - mówi Andrij Jurkiewicz, szef teatru Alter i organizacji pozarządowej Twórcza Asocjacja Alter, założonych przez młodych Ukraińców, którzy m.in. zajmują się twórczością urodzonego w Drohobyczu, i przez lata tu zapomnianego, pisarza i artysty Brunona Schulza.  

Drohobycz, 27.XI.2012, swastyka na siedzibie Alteru

Obok swastyki namalowano, niczym podpis i ostrzeżenie,  symbol nacjonalistycznej SNPU, ugrupowania z którego części powstała partia Swoboda. To właśnie opozycyjna, nacjonalistyczna Swoboda wygrała w Drohobyczu i na Lwowszczyźnie październikowe wybory do parlamentu Ukrainy (patrz artykuł w naszym Archiwum Aktualności). Jurkiewicz nie wiąże jednak swastyki ze Swobodą, raczej przypisuje ten akt wandalizmu ukraińskim „ultrasom”.

Kiedy rozmawiamy o godz. 21.30 (czasu polskiego) w nocy we wtorek, już od pół godziny czeka on i jego przyjaciele na przybycie policji drohobyckiej, której siedziba znajduje się 300 metrów dalej. „Chyba się z kimś konsultują. Jak dzwoniłem do nich, podałem wszystkie swoje dane” – mówi Jurkiewicz. Opowiada: „Na forach internetowych pojawiały się od jakiegoś czasu wpisy faszystowskie. Na forum portalu zik net przeczytałem, że jestem „żydowskim reżyserem”. A na forum lokalnej droginfo.com.ua wypisują takie rzeczy często, ale ich administrator zaraz to kasuje. Ja nie chcę dawać pretekstu, dlatego poprosiłem, aby o nas w ogóle nie pisali”. Pół godziny potem policja się zjawiła – w osobie mundurowego i cywila. Przyjęli zgłoszenie. Jurkiewicz podał w protokole, że uważa namalowanie swastyki za celowe działanie. Jednak policjanci nie sporządzili dokumentacji fotograficznej.  

W Drohobyczu obecnie rządzi miastem ten sam mer i jego zastępca, którzy są odpowiedzialni za kradzież tzw. fresków Schulza z tzw. Willi Landau’a, co wywołało światowe protesty. Przypomnijmy jeszcze, że w 2008 roku skradziono memorialną tablicę pamiątkową wmurowaną w miejscu śmierci Brunona Schulza. Inne wydarzenia świadczą o konsekwencji w budowaniu atmosfery pojednania: co roku 19 listopada w miejscu śmierci Schulza modlą się ważni w Drohobyczu przedstawiciele wyznawców judaizmu, kościoła rzymsko-katolickiego i grekokatolickiego a ostatnio także kijowskiej cerkwi prawosławnej. 

ZOBACZ: http://www.facebook.com/teatralter?fref=ts Drohobycz, Synagoga, 28.XI.20112, za: Maydan.Drohobych

Rano 28 listopada okazało się, że swastyki namalowano także na fasadzie wielkiej, zniszczonej synagogi w Drohobyczu, która jest jedynym z niemych świadków i świadectw dawnej wielokulturowości Drohobycza.

TEATR ALTER WYDAŁ OŚWIADCZENIE W TEJ SPRAWIE.

W oświadczeniu Alteru czytamy m.in., że takie działania, wbrew domyślnym intencjom ich autorów, nie mają i mieć nie będą żadnych skutków politycznych albo społecznych. Alter jest organizacją apolityczną i nie jest podmiotem żadnych działań politycznych. Dlatego jedynym wyjaśnieniem tego rodzaju agresji jest obecność w repertuarze teatru przedstawień opartych na twórczości Brunona Schulza, galicyjsko-polskiego pisarza pochodzenia żydowskiego, który w pewnych środowiskach widziany jest nie przez swą wielką i znaną na świecie twórczość, ale wyłącznie przez żydowskie pochodzenie. Zapewne osoby, które dokonały aktu wandalizmu na siedzibie Alteru – czytamy w oświadczeniu - uważają swój wyczyn za heroiczny, podobnie jak zapewne uważają się za „oddział wojowników klawiatury”, kiedy piszą swe opinie na forach internetowych. Tym osobom chcemy powiedzieć: żadnych skutków wasze działania nie osiągną, a w polityce wy nie powiedzieliście nic nowego, wy tylko dokonaliście agresywnej „ingerencji” w przestrzeń publiczną niszcząc malowidło na naszej siedzibie, które nikomu nie przeszkadzało. Tylko chcemy powiedzieć i nie będziemy z Wami dyskutować, bo nie ma z kim.    

 


28-11-2012, 22:21:02


  Festiwale


  NewsLetter

Podaj swój e-mailBądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza
Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs