Imieniny: Januarego, Konstancji, Teodora
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

galeria szpilki leszek mądzik filmy nieznanaukraina o schulzu cytaty o schulzu bruno nasi artyści drohobycz jarecka zwierciadło golberg lublin noce bułgarii krcha eon horusa górecka festiwal 2012
  Ramka


SchulzFest 2024

XI MIĘDZYNARODOWY
FESTIWAL 
"Arka wyobraźni
Brunona Schulza"
w Drohobyczu

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- podstawowego funduszu celowego


***


***

  BRUNO4EVER 
2024-2026 
SchulzFest w drodze do ESK

Dni Brunona Schulza 
w Lublinie

Zrealizowano z pomocą finansową
MIASTA  LUBLIN

***





 ***


Rok 2022 / Rokiem Brunona Schulza

Odwiedziło nas już:
992895 osób

 

XI Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu, 7-13 lipca 2024
ХI Міжнародний Фестиваль Бруно Шульца у Дрогобичі, 7-13 липня 2024
11th International Bruno Schulz Festival in Drohobych, July 7-13, 2024

PATRONAT HONOROWY
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP Hanna Wróblewska, Konsul Generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz, 

Prezydent miasta Lublin Krzysztof Żuk, Mer miasta Drohobycz Taras Kuczma, Szef Drohobyckiej Rejonowej Administracji Wojskowej Stepan Kułyniak

Aktualności
JAPONIA. Saburo Teshigawara wyreżyserował dwa spektakle schulzowskie


Teatr Karas założony w Tokio przez Saburo Teshigawara, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli współczesnego japońskiego teatru tańca, zrealizował w 2013 roku już dwa spektakle inspirowane prozą Brunona Schulza – „Wiosna, w ciągu jednej nocy” oraz „Dodo”. Są to przedstawienia integrujące taniec z przestrzenią dźwięku i grą świateł.

Wiosna/ Saburo Teshigawara - Karas

Proza Brunona Schulza znana jest w Japonii dzięki tłumaczeniu Yukio Kudo (1925-2008), który za to dokonanie został uhonorowany w 1999 roku Nagrodą Literacką Yomiuriza. Yukio Kudo położył wielkie zasługi dla przybliżenia literatury polskiej w Japonii, tłumaczył również utwory m.in. Witolda Gombrowicza, Witkacego, Marka Hłaski, Czesława Miłosza, Wisławę Szymborską, Sławomira Mrożka jak też „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. To postać niezwykła, w latach 1967-74 był lektorem języka japońskiego w Instytucie Orientalistyki Uniwersytetu Warszawskiego i jednocześnie korespondentem japońskiej agencji prasowej Kyudo. Wspierał polską opozycję (KOR i ROPCiO), dostarczał materiały drukarskie dla podziemnej oficyny NOWa, za co został pod koniec lat 70. XX zmuszony do opuszczenia Polski. Po powrocie do Japonii, kiedy w Polsce ogłoszono stan wojenny, Yukio Kudo zorganizował w Tokio Centrum Informacji Polskiej, dalej wspierał opozycjonistów, wydawał do 1991 roku „Biuletyn Polski”. 

Dla japońskiej recepcji dzieła Brunona Schulza znaczącym impulsem było powołanie w Tokio przez Misako Ueda Teatru X, instytucji wspomagającej młody, niekomercyjny teatr, scenografów i reżyserów.  Właśnie w Teatrze X w połowie lat 90 XX wieku wymyślono projekt prezentujący twórczości Witolda Gombrowicza, Brunona Schulza i Witkacego, z udziałem m.in. Jana Peszka, krakowskiego aktora zauroczonego Schulzem. W Tokio Peszek przygotował (z udziałem córki Marii i syna Błażeja) „Sanatorium pod klepsydrą”. Właśnie Teatr X jest także koproducentem spektakl, jakie w 2013 roku w Tokio wystawił teatr Karas.  

Zespół tańca współczesnego Karas został założony w 1985 roku przez Saburo Teshigawarę wraz z Kei Miyata. Saburo Teshigawara (ur. 1953), wybitny japoński choreograf i tancerz o międzynarodowej sławie, twórca nowatorskich spektakli tanecznych, harmonijnie łączących perfekcyjny taniec z grą światła i muzyki, zaczynał od studiów rzeźby, aby zgłębiać taniec klasyczny i pantomimę. Od 1981 roku tworzy choreografie solowe, potem od 1985 roku zbiorowe także. Stworzył ponad 40 spektakli prezentowanych z sukcesem w europejskich stolicach tańca: Paryżu, Londynie, Berlinie, Amsterdamie i Brukseli oraz m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Japonii. Jest także autorem choreografii dla m.in.:  Frankfurt Ballett, Baletu Opery Bawarskiej w Monachium, Nederlands Dans Theater I, Balet Grand Théâtre de Genève, Baletu Opery Paryskiej (2003). Jest także twórcą spektakli multimedialnych realizowanych z muzykami w przestrzeniach nieteatralnych (tzw. projektów „site specific”), wyreżyserował kilka oper, m.in. Dydonę i Eneasza dla Teatro La Fenice w Wenecji iTurandot dla festiwalu w Edynburgu. Ponadto jest artystą plastykiem: twórcą instalacji, fotografii i filmów oraz autorem kilku książek. W Polsce był tylko raz, jako gość specjalny XIX Międzynarodowych Spotkań Sztuki Akcji Rozdroża 2012 (ze spektaklem solowym „Miroku”).

Karas/ Saburo Teshigawara

Jak podkreślają znawcy sztuki tańca, Saburo Teshigawara tworzy własny język tańca, operujący ogromną skalą ruchu od ekstremalnej dynamiki do bezruchu. Dużą wagę przywiązuje też do przestrzeni, światła i scenografii. Jego spektakle wyróżniają się wyrafinowanymi, abstrakcyjnymi obrazami oraz stosowaniem iluzji optycznej. Ekspresja fizyczna i niezwykłe obrazy służą wyrażeniu świata duchowych przeżyć człowieka zanurzonego w czasie i przestrzeni.

Oba zrealizowane teraz spektakle schulzowskie tearu Karas są reżyeserowane przez Saburo Teshigawara (jego jest również scenografia i koncepcje świateł), on też występuje na scenie obok tancerzy - Rihoko Sato, Mie Kawamura, Jeef, Eri Wanikawa. Spektakl inspirowany opowiadaniem „Wiosna”, noszący tytuł „Spring, in one Wight” („Wiosna, w ciągu jednej nocy”), miał premierę 4 marca 2013 roku w Teatrze X. Przestrzeń dźwiękową tego spektaklu tworzy zapis zjawisk naturalnych i czytanej z ofuu prozy Schulza. Twórcy piszą: tekst „Wiosny" Brunona Schulza wypełnia przestrzeń, jak powietrze czy jak muzyka, albo jak delikatny wiatr, który niesie nas różne przeczucia, podobnie jak wiosna. Tancerze występują w tym środowisku, stworzonym przez ten piękny tekst. To pierwsze spotkanie Saburo Teshigawara i Brunona Schulza.

Inspiracją dla drugiego spektaklu było krótkie opowiadanie „Dodo” (z tomu „Sanatorium pod klepsydrą” – i taki też nosi on tytuł. Twórcy piszą: „Sam tekst jest krótki, ale możemy poprzez niego uzyskać wgląd do wnętrza bogatego świata  Dodo, ukrytego za słowami jak niezapomniany zapach”. „Dodo” miał premierę 25 czerwca 2013 roku w Teatrze X.

Grzegorz Józefczuk

INFO/ ZOBACZ: http://www.st-karas.com/


28-08-2013, 20:29:12


  Festiwale






  NewsLetter

Podaj swój e-mail



Bądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza




Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs