Mieliśmy przyjemność współpracować z p. Igorem Chomynem m.in. przy organizacji w Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki wystawy grafik Brunona Schulza w 2012 roku w ramach Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza.

Foto. Al. Kuśnierz / Nowy Kurier Galicyjski
Zawsze skromny i kompetentny, pomocny i doradzający, wspominamy Go nadzwyczaj ciepło. Należał do elitarnej grupy ludzi niezastąpionych i dzisiaj trudno sobie wyobrazić kogoś, kto miałby takie rozeznanie i wiedzę na temat zbiorów sztuki polskiej na dawnych ziemiach RP, przede wszystkim we Lwowie, oraz taką energię w systematyzowaniu kolekcji Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki i prezentowaniu jej zbiorów w Polsce.
Na fotografii: okładka jego książki – katalogu kolekcji Galerii Lwowskiej: „Rzeźba polska i z Polską związana – wiek XIX i XX” (Kraków 2020, wydanie dwujęzyczne, polsko-ukraińskie).
NOTA POŻEGNALNA OSSOLINEUM
https://www.facebook.com/Ossolineum/posts/
z-ogromnym-żalem-żegnamy-dziś-kustosza-igora-chomyna-głównego-inwentaryzatora-zb/1081713417311815/
Z ogromnym żalem żegnamy dziś kustosza Igora Chomyna, głównego inwentaryzatora zbiorów Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. B.H. Woźnickiego, historyka sztuki i muzealnika.
Igor Chomyn, urodzony w roku 1951 w Szczercu, rozpoczął pracę w Lwowskiej Galerii Obrazów w 1975 r. bezpośrednio po ukończeniu studiów na Uniwersytecie im. Iwana Franki we Lwowie. 6 maja świętowałby 50-lecie pracy w Galerii. Jego działalność jako muzealnika wiązała się przede wszystkim z pracą badawczą nad kolekcjami malarstwa i rzeźby Galerii. Pięknym tego świadectwem są liczne katalogi, m.in. trzy tomy „Katalogu portretów osobistości polskich i z Polską związanych w Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki”, „Katalog plakiet, medalionów i medali polskich w Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki”, „Rzeźba polska i z Polską związana - wiek XIX-XX w. Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki”, oraz publikacje takie, jak “150 arcydzieł malarstwa polskiego ze zbiorów Lwowskiej Galerii Sztuki”, czy „Jacek Malczewski w zbiorach Lwowskiej Galerii Sztuki”.
Igor był kuratorem i współtwórca wielu wystaw, przed wszystkim w Polsce, w tym, stworzonej na jubileusz dwustulecia Ossolineum, wystawy malarstwa pod tytułem „Muzeum Książąt Lubomirskich. Nie/zapomniana”, a także m.in. „Jan Matejko z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. B.G. Woźnickiego, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz z kolekcji prywatnych” i „Bruno Schulz wśród artystów swoich czasów” w Państwowej Galerii Sztuki (PGS) w Sopocie, czy „Polscy Monachijczycy" w Muzeum imienia Malczewskiego w Radomiu.
Dzięki niemu miłośnicy polskiej sztuki mogli cieszyć się spotkaniami z nieznanymi lub nieco zapomniałymi dziełami polskich twórców, które po drugiej wojnie światowej pozostały we Lwowie. Dane to było odwiedzającym muzea we wspomnianych miejscowościach, a także w Krakowie, Warszawie, Katowicach, Szczecinie, Poznaniu.
Igor Chomyn był znany i ceniony przez muzealników i naukowców w Ukrainie i poza jej granicami, szczególnie w Polsce. Za działalność na rzecz współpracy polsko-ukraińskiej i ochrony wspólnego dziedzictwa kulturowego uhonorowany został Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej i Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Igor był nie tylko znawcą i miłośnikiem sztuki, ale też fascynującym rozmówcą i ciepłym człowiekiem o wielkim sercu, chętnie dzielącym się swoją wiedzą. Na uroczystościach pogrzebowych Zakład Narodowy im. Ossolińskich reprezentowała Pełnomocniczka ds. Współpracy z Zagranicą, dr Wiktoria Malicka.
|