64. Komisariat Policji Powiatowej (na miasto), ul. Sienkiewicza (obecnie Muzeum Krajoznawcze „Drohobyczyna”, ul. Iwana Franki 32)
Pismo do Starostwa z 15 lutego 1924 roku: „Do Starostwa w Drohobyczu. Po przeprowadzeniu dochodzeń […] donosi się, że Bruno Schulz, zam. przy ul Floriańskiej l. 10 w Drohobyczu, zachowuje się tak pod względem politycznym, jak i moralnym bez zarzutu i w gronie tut. profesorów gimnazjalnych cieszy się dobrą opinią. Drohobycz, dnia 15 II 1924 r. Kierownik Komisariatu [podpis nieczytelny]”.
W budynku d. komisariatu znajdujowały się pozostałości malowideł wykonanych przez Schulza w 1942 roku w tzw. willi gestapowca Feliksa Landaua, stolarza z Wiednia: Czarny kot Baby Jagi, Dzieci, Staruszka z laską, Krajobraz z drzewem i ptakiem. Malowidła odkrył 9 lutego 2001 roku niemiecki dokumentalista Benijamin Geissler. Odsłonięto je 19 lutego tego samego roku, a już 21 maja zostały skute i wywiezione z Drohobycza; 29 maja do tego czynu przyznał się Instytut Yad Vashem, gdzie trafiły: Królowa, Krasnoludek, Stangret i powóz. Od 12 lipca 2011 roku ukraińska część tzw. fresków została przeniesiona do „Willi Bianki” czyli Muzeum „Drohobyczyna” na ul. Tarasa Szewczenki 38
|