Imieniny: Emmy, Flory, Jana
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

krcha golberg bruno bułgarii noce festiwal 2012 cytaty o schulzu zwierciadło nieznanaukraina eon horusa filmy o schulzu lublin jarecka nasi artyści górecka drohobycz leszek mądzik galeria szpilki
  Ramka


SchulzFest 2024

XI MIĘDZYNARODOWY
FESTIWAL 
"Arka wyobraźni
Brunona Schulza"
w Drohobyczu

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- podstawowego funduszu celowego


***


***

  BRUNO4EVER 
2024-2026 
SchulzFest w drodze do ESK

Dni Brunona Schulza 
w Lublinie

Zrealizowano z pomocą finansową
MIASTA  LUBLIN

***





 ***


Rok 2022 / Rokiem Brunona Schulza

Odwiedziło nas już:
1011366 osób

M I L I O N
Dziękujemy

Aktualności
LISTOPADOWA „DRUGA JESIEŃ” W DROHOBYCZU. W 72. rocznicę śmierci Brunona Schulza.


Po raz pierwszy w 1992 roku zebrali się 19 listopada przy miejscu śmierci Brunona Schulza ci, którzy pragnęli oddać cześć wielkiemu pisarzowi i artyście. Od 2001 roku ekumeniczne spotkania w tym miejscu stały się stałym programem obchodów schulzowskich w Drohobyczu. W ramach „Drugiej jesieni” odbywają się spotkania, wystawy, koncerty.

Pierwsze spotkanie na skraju parku przy dawnej ulicy Czackiego, tuż za kościołem św. Bartłomieja a przy obecnej ulicy Szewczenki, odbyło się w 1992 roku, kiedy obchodzono setną rocznicę urodzin i 50. rocznicę śmierci Brunona Schulza.

Rok 1992, przy miejscu śmierci Schulza, 19 listopada

 

 

 

 

 

 

 

 

 Dzięki organizacyjnym staraniom Wszechnicy Teatru NN Centrum Kultury w Lublinie przyjechała wtedy do Drohobycza licząca ponad 70 osób grupa pisarzy, artystów, historyków, dziennikarzy, ludzi kultury i sztuki z Polski, USA i Izraela. Wszechnica Teatru NN jako organizator tego wyjazdu zorganizowała projekt „Spotkania Lublin – Lwów – Drohobycz” (15-20 listopada 1992), a w jego ramach sesję literacką „Bruno Schulz 1892-1942” w dn. 17-19 listopada we Lwowie i w Drohobyczu; wydano książeczkę z przekładami opowiadań Schulza.

Po okresie przerwy kolejne spotkanie odbyło się dopiero w 2001 roku z inicjatywy Wiery i Igora Menioków, i od tego czasu listopadowe spotkania stały się tradycją, z czasem nabierając ekumenicznego charakteru.

Jedna z edycji Drugiej Jesieni

Zawsze 19 listopada o godzinie 11 modlą się tu przedstawiciele nie tylko gminy żydowskiej i parafii rzymskokatolickiej (zwanej polską), ale też od kilku lat ważny przedstawiciel kościoła grekokatolickiego – ze strony tego kościoła uczestnikiem spotkań jest ks. Mirosław Sobołta z katedralnej cerkwi grekokatolickiej św. Trójcy w Drohobyczu oraz przedstawiciel kościoła prawosławnego. Stałym uczestnikiem spotkań był przez lata bonifrat, szef drohobyckiego Caritasu o. Bruno Maria Neumann, którego teraz zastępują inni bracia z placówki w Drohobyczu.
W miejscu tym znajduje się tablica memorialna wmurowana w chodnik, odsłonięta 19 listopada 2010 roku, w miejscu wmurowania tablicy „pierwszej” w 2006 roku, skradzionej w 2008.

Centrum Polonistyczne Uniwersytetu w Drohobyczu, organizator spotkań przy tablicy, zaprasza także na szereg innych wydarzeń zebranych pod hasłem „Druga Jesień”. Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza organizuje wyjazd busem w dn. 18-21 listopada do Drohobycza.

Projekt literacko-artystyczny „Druga Jesień-2014”
poświęcony 72. rocznicy śmierci Brunona Schulza

19 listopada 2014
11:00 – WSPÓLNA MODLITWA w miejscu śmierci Brunona Schulza
12:00 – Pokazy filmów dokumentalnych o Drohobyczu:
„GDZIE JESTEŚCIE PRZYJACIELE MOI” (realizacja Mariusz Kobzdej, Grzegorz Linkowski, 1995)
„PÓŁTORA MIASTA” (realizacja Mariusz Kobzdej, Grzegorz Linkowski, 1995)
(Klubokawiarnia 82-100, Rynek 23, od strony Podwala)
16:00 – OŁEKSANDR BOJCZENKO: prezentacja ukraińskiego tłumaczenia opowiadań Tadeusza Borowskiego. ANDRIJ LUBKA: prezentacja ukraińskiego tłumaczenia książki Lidii Ostałowskiej „Farby wodne”
(Miejska Biblioteka im. Wiaczesława Czornowoła)
18:30 – Spotkanie z JÓZEFEM KARPINEM:
recital autorski oraz: Aleksander Wertyński w Drohobyczu oraz inne ciekawostki z dziejów miasta
(Lwowski Akademicki Obwodowy Muzyczno-Dramatyczny Teatr im. Jurija Drohobycza, scena kameralna)
20:00 – Spektakl „N-KLASA” Studenckiego Teatru „Alter” (wg metody Krzysztofa Miklaszewskiego, na podstawie koncepcji Tadeusza Kantora)
Po spektaklu: wystawa „Paralele” Iwana Wynarczyka
(Studencki Teatr „Alter”, Willa Jarosza, ul. Szewczenki 23)
20 listopada 2014
11:30 – Premierowy pokaz filmu-reportażu IGORA DIORKI o VI Międzynarodowym Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu (maj, 2014)
(Studencki Teatr „Alter”, Willa Jarosza, ul. Szewczenki 23)
15:00 – Uroczysta ceremonia wręczenia GRZEGORZOWI JÓZEFCZUKOWI dyplomu Doktora HONORIS CAUSA Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Iwana Franki w Drohobyczu podczas posiedzenia senatu Uniwersytetu
(Aula uniwersytecka, ul. Iwana Franki 24)
19:00 – Wspólny koncert formacji muzycznych „KOMA” i „X-Project” (Drohobycz)
(Studencki Teatr „Alter”, Willa Jarosza, ul. Szewczenki 23)
***
ORGANIZUJĄ:
Polonistyczne Centrum Naukowo-Informacyjne im. Igora Menioka i Studencki Teatr „Alter” Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Iwana Franki w Drohobyczu,
PRZY WSPARCIU Fundacji „Chrońmy Dziedzictwo” (Lublin),
WE WSPÓŁPRACY z Lwowskim Akademickim Obwodowym Muzyczno-Dramatycznym Teatrem im. Jurija Drohobycza i Miejską Biblioteką im. Wiaczesława Czornowoła.


01-11-2014, 21:51:11


  Festiwale






  NewsLetter

Podaj swój e-mail



Bądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza




Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs