Imieniny: Franciszka, Władysława, Urbana
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

golberg o schulzu galeria cytaty o schulzu szpilki zwierciadło nasi artyści filmy leszek mądzik krcha drohobycz górecka festiwal 2012 eon horusa lublin bruno bułgarii noce nieznanaukraina jarecka
  Ramka


SchulzFest 2024

XI MIĘDZYNARODOWY
FESTIWAL 
"Arka wyobraźni
Brunona Schulza"
w Drohobyczu

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- podstawowego funduszu celowego


***


***

  BRUNO4EVER 
2024-2026 
SchulzFest w drodze do ESK

Dni Brunona Schulza 
w Lublinie

Zrealizowano z pomocą finansową
MIASTA  LUBLIN

***





 ***


Rok 2022 / Rokiem Brunona Schulza

Odwiedziło nas już:
1052124 osób
Aktualności
W 1965 roku Mychajło Szałata przypomniał Drohobyczowi Brunona Schulza.


W 1965 roku Mychajło Szałata przypomniał Drohobyczowi Brunona Schulza.

80. urodziny obchodził Mychajło Szałata, poeta, działacz społeczno-kulturalny, wybitny literaturoznawca i pedagog z Drohobycza, osobowość miasta, przez wiele lat kierujący ukrainistyką na tamtejszym Uniwersytecie. Zasłużony dla tworzenia ukraińskiej tożsamości narodowej, pamiętający o innych narodowościach, dla których Drohobycz był miejscem rodzinnym i ojczystym. Po wojnie pierwszy w Drohobyczu napisał o Brunonie Schulzu…

Uroczystość odbyła się 3 kwietnia 2017 roku w auli Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Iwana Franki w Drohobyczu, a swą obecnością - słowem, pamiątką i kwiatami uhonorowali Jubilata m.in. władyka Jarosław, mer Taras Kuczma, rektor Nadija Skotna i pracownicy drohobyckiego Uniwersytetu jak i liczni przedstawiciele naukowców oraz literatów i środowisk kultury z różnych regionów Ukrainy. Było bardzo uroczyście i artystycznie – z akcentami muzycznymi.



Mychajło Szałata urodził się w 1937 roku we wsi Berteszów, nieopodal Chodorowa, w rejonie żydaczowskim w obwodzie lwowskim. Z Drohobyczem związany jest od 1964 roku, kiedy rozpoczął pracę w ówczesnym instytucie pedagogicznym, z czasem przekształconym w Uniwersytet. Przez niemal trzydzieści lat Szałata był szefem katedry literatury ukraińskiej, jest więc niejako ojcem wielu pokoleń studentów i naukowców. Już w 1969 przygotował monografię twórczości Markijana Szaszkiewicza (1811-1843), pisarza, działacza, rzecznika odnowy narodowości ukraińskiej w Galicji, a w 1984 ukazała się jego monografia poświęcona Jurijowi Fedkowiczowi (1834-1888), niezwykłemu pisarzowi z Bukowiny, który może symbolizować wielokulturowe tradycje tych terenów. Zarazem Mychajło Szałata systematycznie badał twórczość i biografię Iwana Franki, stając się autorytetem w tej dziedzinie. Jest autorem wielu artykułów, które ukazywały i promowały znaczenie literatury ukraińskiej w kręgach dyskusji literatur tej części Europy. Zawsze spełniał się także w poezji, wydając sporo tomików i tłumaczeń. 

Na odrębne podkreślenie zasługuje jego ważna działalność społeczna. Dość powiedzieć, że Mychajło Szałata jest w gronie inicjatorów wzniesienia w Drohobyczu pomników upamiętniających Iwana Frankę, Tarasa Szewczenkę i Jurija Kotermaka (zwanego Drohobyczem).

Dla nas, dla których w kontekście drohobyckim ważny jest Bruno Schulza, Mychajło Szałata to osoba, której trzeba specjalnie podziękować. 17 czerwca 1965 roku w czasopiśmie „Radiański Pedagog” redagowanym przez Szałatę (pismo wydawał instytut pedagogiczny w Drohobyczu) ukazała się obszerna nota „Bruno Schulz” podpisana przez Szałatę. Był to pierwszy po II wojnie światowej tekst o Brunonie Schulzu, jaki ukazał się w Drohobyczu (a zapewne i w ogóle na wschód od Bugu). W tekście przypomina się postać Schulza jako pisarza i artysty (a nie tylko nauczyciela gimnazjum, co jeszcze zdaje się, że trwało w pamięci niektórych dawnych Drohobyczan), jak i apeluje o pomoc w odnalezieniu pamiątek o nim…

Podczas jubileuszowej ceremonii na cześć 80. lecia Mychajło Szałaty okazję powiedzieć kilka słów miał także Grzegorz Józefczuk, prezes Stowarzyszenia Festiwal Brunona Schulza. Pan Szałata potwierdził: - Tak, ja pierwszy w Drohobyczu pisałem o Schulzu.
Grzegorz Józefczuk powiedział m.in.: - Jest Ukraińcem budującym swój kraj i narodowość, ale pamięta o tych, dla których to też była ziemia rodzinna i którzy odeszli w tragicznych okolicznościach. Pan Szałata jest osobą ucieleśniającą wielkość, godność i powinności kultury ukraińskiej.
Przypomniał, że to Pan Szałata napisał śpiewaną przez śp. Alfreda Schreyera pieśń „Bronicki las”, poświęconą miejscu zabójstwa drohobyckich Żydów. Oraz że pierwszy po wojnie napisał o Schulzu!


GJ


04-05-2017, 02:58:38


  Festiwale






  NewsLetter

Podaj swój e-mail



Bądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza




Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs