Imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

golberg filmy bruno zwierciadło górecka o schulzu nieznanaukraina drohobycz festiwal 2012 eon horusa cytaty o schulzu szpilki bułgarii krcha nasi artyści lublin leszek mądzik galeria jarecka noce
  Ramka


SchulzFest 2024

XI MIĘDZYNARODOWY
FESTIWAL 
"Arka wyobraźni
Brunona Schulza"
w Drohobyczu

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- podstawowego funduszu celowego


***


***

  BRUNO4EVER 
2024-2026 
SchulzFest w drodze do ESK

Dni Brunona Schulza 
w Lublinie

Zrealizowano z pomocą finansową
MIASTA  LUBLIN

***





 ***


Rok 2022 / Rokiem Brunona Schulza

Odwiedziło nas już:
1011095 osób

M I L I O N
Dziękujemy

Aktualności
Czas Schulza, czas Lwowa. Niezwykła powieść Jurija Wynnyczuka. Promocja w Lublinie


Czas Schulza, czas Lwowa. Niezwykła powieść Jurija Wynnyczuka. Promocja w Lublinie
Powieść TANGO ŚMIERCI Jurija Wynnyczuka to niezwykły literacki koktajl. Ukrainiec zapożycza się u Umberto Eco i Borgesa, ale też u Dana Browna, patronują mu Bruno Schulz i Bohumil Hrabal... W rewelacyjnym "Tangu śmierci" dawny Lwów okazuje się słodko-gorzkim mitem. Pierwsza polska promocja w Lublinie.

ZAPRASZAMY JUZ TERAZ:
11 października 2018, czwartek, godz. 18, Teatr Stary w Lublinie.
Fundacja Ponad Granicami i Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza (projekt Bruno4ever) zaprasza: SPOTKANIE AUTORSKIE autorskie poświęcone książce ”Tango śmierci” z udziałem JURIJA WYNNYCZUKA (autor) i BOHDANA ZADURY (tłumacz). Prowadzą: o. Tomasz Dostatni i red. Grzegorz Józefczuk.



Jurij Wynnyczuk (ur. 1952), ukraiński pisarz, dziennikarz i redaktor, mieszka we Lwowie. Ukończył studia filologiczne na Podkarpackim Uniwersytecie Narodowym im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankiwsku. Tłumacz, autor książek dla dzieci oraz wielu antologii, także reżyser, scenarzysta, aktor oraz mistrz mistyfikacji literackiej. Dwukrotny laureat prestiżowej ukraińskiej nagrody literackiej Książka Roku BBC: w 2005 za „Wesniani ihry w osinnich sadach” i w 2015 za „Tango śmierci”. W Polsce ukazały się wcześniej jego „Knajpy Lwowa” (2001).

Bohdan Zadura i Jurij Wynnyczk

Mykoła Riabczuk:
Chociaż Wynnyczuk opisuje zdarzenia często dramatyczne, powieść ta jest niemal sielankowa dzięki świetnemu poczuciu humoru, które zbliża autora do Bohumila Hrabala i mocno wpisuje się w tradycję prozy środkowoeuropejskiej.
Ołeksandr Bojczenko:
Z wielką miłością, erudycją i humorem maluje Wynnyczuk życie przedwojennego Lwowa, mogące bez wątpienia wzbudzić zainteresowanie polskiego czytelnika. Życie to ukazane zostało z perspektywy przyjaźni czterech bohaterów różnej narodowości: Ukraińca, Polaka, Niemca i Żyda, których ojcowie służyli niegdyś, w roku 1920, w wojsku Ukraińskiej Republiki Ludowej.
Dariusz Nowacki, Gazeta Wyborcza (stąd cytat tytułowy):
Nowa powieść Jurija Wynnyczuka to niezwykły literacki koktajl. Pod piórem Wynnyczuka dawny Lwów ma być tym, czym jest – starożytną, zaginioną krainą, wieloznacznym, złożonym, słodko-gorzkim mitem, bardziej tworem fantazji niźli efektem „rekonstrukcji” podporządkowanej pragnieniu „odzyskania przeszłości”. I na tym polega nowe, dla polskiego czytelnika być może odrobinę zaskakujące podejście do Lwowa. Co tu dużo gadać – lektura obowiązkowa!
*Jurij Wynnyczuk: Tango śmierci, przełożył: Bohdan Zadura, Wydawnictwo KEW, Wrocław – Wojnowice 2018.


20-09-2018, 17:09:16


  Festiwale






  NewsLetter

Podaj swój e-mail



Bądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza




Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs