Olga Tokarczuk – laureatka Nagrody Nobla – uczestniczka Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu
10 października 2019 roku świat dowiedział się o przyznaniu Nagrody Nobla w dziedzinie literatury dla wybitnej polskiej pisarki Olgi Tokarczuk. Polska literatura szczyci się dziś swoją nową Noblistką, która dołączyła do grona czterech polskich pisarzy i poetów – laureatów Nobla – Henryka Sienkiewicza (1905), Władysława Reymonta (1924), Czesława Miłosza (1980) i Wisławy Szymborskiej (1996). Tę wysoką nagrodę Akademia Szwedzka przyznała Oldze Tokarczuk „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia”. Zgodnie z opinią ekspertów, twórczość Olgi Tokarczuk nie zna granic, dlatego czytelnicy znakomicie przyjmują ją niezależnie od tego, gdzie mieszkają i do jakiej kultury należą. Ceremonia wręczenia Nagrody Nobla dla Olgi Tokarczuk odbędzie się w Sztokholmie 10 grudnia 2019 roku. Miasto Drohobycz oraz Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny imienia Iwana Franki w Drohobyczu muszą cieszyć się tym, że Olga Tokarczuk została laureatką Nobla, ponieważ pisarka zna i lubi nasze miasto, chętnie tutaj przyjeżdża na zaproszenie Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza, który od 2004 roku w cyklu dwuletnim organizuje Polonistyczne Centrum Naukowo-Informacyjne naszego uniwersytetu wspólnie ze Stowarzyszeniem Festiwal Brunona Schulza w Lublinie.
Olga Tokarczuk dwukrotnie odwiedziła Drohobycz podczas Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza, w maju 2014 i czerwcu 2018 roku. W ramach VI i VIІІ Schulzfestów odbyły się spotkania autorskie z pisarką, które prowadził Ostap Sływyński – lwowski poeta i tłumacz, w tym dzieł Olgi Tokarczuk, polonista z Uniwersytetu Lwowskiego. Autorka chętnie opowiadała uczestnikom i gościom Schulzowskiego Festiwalu o tym, że cała generacja polskich pisarzy, do której ona należy, wywodzi się z wyobraźni poetyckiej Brunona Schulza, jest spokrewniona z pisarstwem tego geniuszu z Drohobycza. Rozważała o losach wielkiej powieści historycznej we współczesnej literaturze – powieść taka, jej zdaniem, powraca, ale w innej formie i w odmiennej jakości (jest to zrozumiałe chociażby na przykładzie jej wielkiej powieści „Księgi Jakubowe” (2014), która uzyskała prestiżową literacką nagrodę „Nike”, o Jakubie Franku – cadyku, filozofie i mistyku, reformatorze religijnym i tajemniczej postaci XVIII wieku). Z wielką pasją opowiadała pisarka w Drohobyczu o jej szczególnych relacjach z własnymi postaciami literackimi, których odbiera jak żywych ludzi, z którymi czasem prowadzi swoiste rozmowy, a czasem one same niejako dyktują jej swe myśli i wypowiedzi. Podkreślała także swoje rozumienie patriotyzmu: patriotyzm, który gardzi innymi ludźmi i je poniża, który rodzi nienawiść – zdaniem Olgi Tokarczuk – zasługuje jedynie na potępienie.
Podczas dwóch Schulzfestów, w których uczestniczyła Olga Tokarczuk, chętnie brała ona udział w tradycyjnym nocnym spacerze z pochodniami śladami życia i twórczości Brunona Schulza, czytała fragmenty z jego prozy. Na ubiegłoroczny VIII Festiwal zaproponowała autorski panel literacki pt. „Zaginiony mesjasz. Ukryte potencjały literatury środkowoeuropejskiej”. Panel odbył się 7 czerwca 2018 roku w wielkiej synagodze chóralnej w Drohobyczu, uczestniczyli w nim zaproszeni przez autorkę pisarze i poeci Jurij Andruchowycz, Herkus Kunčius, Ołeksandr Bojczenko, Jurij Wynnyczuk, Andrij Lubka, Sofija Andruchowycz, Adam Wiedemann, Andrij Bondar, Taras Prochaśko, Ostap Sływyński oraz liczni uczestnicy i goście Festiwalu.
Bardzo liczymy na to, że kolejny IX Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza, który odbędzie się w Drohobyczu w czerwcu 2020 roku, znowu z radością powita Olgę Tokarczuk, laureatkę literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok.
Wiera Meniok, adiunkt w Zakładzie Literatury Powszechnej i Slawistyki, kierowniczka Polonistycznego Centrum Naukowo-Informacyjnego imienia Igora Menioka Uniwersytetu w Drohobyczu
Zdjęcia: Igor Feciak
NA STRONIE UNIWERSYTETU W DROHOBYCZU:
http://dspu.edu.ua/news/ol-a-tokarchuk-lavreatka-nobelivskoyi-premiyi-uchasnycya-mizhnarodnogo-festyvalyu-bruno-shulca-u-drogobychi/
|