DROHOBYCZ. Nowe eksponaty w Muzeum Pokoju Brunona Schulza w Drohobyczu Muzeum otrzymało wiele cennych książek z pieczęciami instytucji - kolekcjonerów, bibliotek, wypożyczalni drohobyckich. A także polski dar specjalny z Kanady... Zapraszamy do społecznego Muzeum Pokoju Brunona Schulza w Drohobyczu. Wizyty wymagają wcześniejszych ustaleń.
Zbiory Muzeum Pokoju Brunona Schulza (w dawnym gimnazjalnym gabinecie nauczycielskim Brunona Schulza, teraz Uniwersytet) powiększyły się o nowe wyjątkowe eksponaty.
Są to m.in. książki ofiarowane przez Irenę Kowacz (z domu Kligler) z Drohobycza. Książki, z czasów międzywojennych, mają stemple najróżniejszych bibliotek i wypożyczalni w Drohobyczu. Wśród książek jest wydana przez "Rój" w 1930 Tomasza Manna "Czarodziejska Góra" (tom 2-3, w polskim przekładzie), oprawiona i sygnowana przez drohobycką wypożyczalnię książkową. Może Bruno Schulz czytał ten egzemplarz?
Artur Kligler (i jego rodzina) był i jest bardzo ważną postacią dawnego Drohobycza i kontekstów schulzowskich. Przygotowujemy na ten temat większą publikację. Dziękujemy Pani Irenie Kowacz.
Dziękujemy także Henrykowi Wójcikowi z Tornoto, który przywiózł dla nas wydawane w Paryżu czasopismo KULTURA, numer 7/141- 8/142, z 1959 roku. W tym numerze KULTURY znajdują się tak bardzo ważny tekst ANDRZEJA CHCIUKA: "Wspomnienia o Brunie Schulzu". Jeszcze raz dziękujemy.
Niebawem napiszemy o kolejnych zaskakujących eksponatach Muzeum Pokoju Brunona Schulza w Drohobyczu.
Grzegorz Józefczuk, Wiera Meniok
|