Mozaiki na marginesach przestrzeni
Projekt artystyczny "Pixel-art" Oleksandra Maksymowa z Drohobycza polega na umieszczeniu w przestrzeni publicznej centrum Lublina niewielkich mozaik ceramiczno-szklanych przedstawiających ważne obiekty i postacie z historii i współczesności Lublina, symbolizujących kulturalną tożsamość miasta. Projekt trwa trzy lata, każdego roku zrealizowanych zostanie conajmniej po pięć mozaik. Mają 15x15 cm, są wizerunkami złożonymi z "pixelowych", wielokolorowych kwadratowych modułów ceramicznych lub szklanych. GEST ARTYSTYCZNY Pojawią się przede wszystkim na Starym Mieście w miejscach o charakterze zakamarków, poza centralnymi elewacjami, na marginesach obiektów przestrzeni publicznej. Nie będą rzucać się w oczy. Tego rodzaju ekspresja - gest artystyczny jest indywidualnym znakiem widzenia i rozumienia świata, jaki nas otacza, wyrazem pamięci i refleksji nad kulturowym sensem danego miejsca oraz pamięci o osobach, jakie są ważne. Jest w tym działaniu również zachęta do dyskusji o "obrazach" świata, jakie konstruują się poprzez wychowanie, przekaz szkolny, narracje historyczne i narodowe - w konfrontacji z formą zapisu cyfrowego, służącego tworzeniu światów alternatywnych, iluzorycznych, popularno-powszechnych o charakterze gry, realnych w przestrzeni elektronicznej. Gdyby określić sztukę street art mniej wyniośle - jest ona ingerencją w przestrzeń publiczną z użyciem właściwej dla tej sfery popularnej estetyki, z przesłaniem, które jest metaforą sytuacji bieżących. Dla artysta z Drohobycza jego "pixel-arty" są grą sztuki ulicznej z głębszym kulturowym kontekstem oraz osobistym doświadczaniem tego kontekstu, przede wszystkim kontekstu historyczno-kulturowych, artystycznych tradycji Drohobycza, w jakich wyraża się wielokulturowość jego dziejów. Zarazem artysta wie, że jego mozaikowe "wlepki" mogą, z różnych przyczyn, zniknąć lub zostać "zdewastowane", skoro taka jest natura street art.
PIXEL-ARTY W DROHOBYCZU W Drohobyczu Oleksandr Maksymow zrealizował już kilkanaście pixelowych obiektów. Są to pixelowe portrety między innymi pisarza i artysty Brunona Schulza (1892-1942); Elisabeth Bergner (1897-1987) - urodzonej w Drohobyczu aktorki nominowanej do Oskara; pochodzącego z Drohobycza malarza, ucznia Jana Matejki, Maurycego Gottlieba (1856-1879); Sergieja Paradżanowa (1924-1990), ormiańskiego mistrza kina znanego m.in. z filmu "Cienie zapomnianych przodków" o życiu na Huculszczyźnie (sam Maksymow trenuje grę na huculskiej trombicie); Nemroda - pieska z opowiadania Brunona Schulza o tym tytule (to imię legendarnego władcy Mezopotamii). Maksymow upamiętnił pixelowym portretem także Markijana Iwaszczyszyna (1967-2019), zmarłego nagle założyciela lwowskiego centrum artystycznego Dzyga, z którym działał przy drohobyckich edycjach jazzowego festiwalu Jazz Bez.
KOBIETA I POZIOM 7 W czasie IX Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w listopadzie 2020 roku drohobycki artysta "wlepił" wokół dawnego Gimnazjum Jagiełły (dzisiaj rektorat Uniwersytetu), gdzie uczył się a potem pracował Schulz, trzy obrazy symbolizujące "miasto jako kobietę". Niebawem w Drohobyczu pojawi się pixelowy portret Mordechaja Roshwalda (1921-2015), urodzonego w Drohobyczu prekursora literatury political fiction, autora powieści "Poziom 7" ("Level 7", 1959). Jak Maksymow mówi, jego działania nawiązują do pomysłu Invadera, francuskiego artysty miejskiego, robi on mozaiki pixelowe, wzorowane na wizualizacjach ze bardzo popularnej w latach 70-tych XX wieku gry komputerowej Space Invaders. JAGIEŁŁO, ARCHANIOŁ MICHAŁ I KOCHANOWSKI W pierwszym, obecnym roku "pixelowania" Lublina artysta wykona mozaiki symbolizujące artefakty legendarno-historyczno-biograficzne z najdawniejszej historii Lublina.
Będą to mozaiki nawiązujące do następujących postaci i zdarzeń: 1/ król Władysław Jagiełło (1352/62-1434), od którego wywodzi się dynastia Jagiellonów, zwycięsca bitwy pod Grunwaldem, fundator fresków w kaplicy św. Trójcy na zamku w Lublinie, związany również z Drohobyczem, miastem artysty - tamtejszy kościół św. Bartłomieja został ufundowany właśnie przez Jagiełłę w 1392 roku; 2/ Michał Archanioł, który miał przyśnić się Leszkowi Czarnemu, wspomóc jego wolę zwycięstwa nad poganami i tym samym przyczynić się do powstania w sercu Starego Miasta kościoła farnego, dzisiaj już nieistniejącego; ta anielska postać przewija się tajemniczo przez dzieje Lublina; 3/ kościół farny erygowany na przełomie XIII/XIV wieku, dominanta dawnych panoram Lublina, miejsce jego lokacji to dzisiejszy Plac po Farze; 4/ krucyfiks z klasztoru dominikanów z relikwiami Krzyża Drzewa Świętego, z jakim związane są liczne podania i legendy, skradziony ze świątyni w tajemniczych okolicznościach w 1991 roku; 5/ Jan Kochanowski (1530-1584), twórca języka poezji polskiej; zmarł w Lublinie podczas posiedzenia Trybunału Koronnego.
A POTEM... W czerwcu roku 2022 odbędzie się w Drohobyczu jubileuszowy X. Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza, a zaraz potem w Lublinie SchulzFest Lublin-Drohobycz. Wtedy pojawią się kolejne mozaiki, z pewnością będą to między innymi pixelowe portrety Józefa Czechowicza, Brunona Schulza, Isaaca B. Singera - lub Sztukmistrza z Lublina... Zaś w roku 2023 na peryferiach elewacji i na epizodycznych obiektach cierpliwy poszukiwacz znajdzie symbolizacje osób i zdarzeń wciąż trwających w jego pamięci. Jak rozwija się projekt "pixelowania" Lublina, co się dzieje? - prosimy zaglądać na fb: https://www.facebook.com/Street-Pixel-Art-Oleksandr-Maksymow-Bruno4ever-2021-2023-Lublin-100710328866093
DRO ART Oleksandr Maksymow jest artystą wolnym, wywodzi się z pokolenia związanego z powstaniem w 2004 roku w Drohobyczu studenckiego teatru Alter powołanego przez Igora Menioka, założyciela Centrum Polonistycznego Uniwersytetu w Drohobyczu, inicjatora schulzowski przedsięwzięć. Stopniowo Maksymow budował własną pozycję jako aktora - mina, performera, plastyka, któremu chyba najbliższa jest technika kolażu. Był stypendystą programu "Gaude Polonia" Narodowego Centrum Kultury MKiDN w Warszawie - w Teatrze Mumerus Wiesława Hołdysa zrealizował autorski spektakl "Niewyczerpany transformista" (premiera 2013). Uczestniczył m.in. w Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Efemerycznej Konteksty w Sokołowsku. Swój schulzowski monodram "Ptaki" prezentował m.in. na Bruno4ever w Lublinie. Razem z żoną Marianną Maksymową (pseudonim Ewa Rajska) założył ngo DRO ART.
Więcej o artyście: https://maksymov.art
*** Projekt prowadzi Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza dzięki wsparciu (współfinansowanie) Miasta Lublin: "Bruno4ever 2021-2023. Dni Brunona Schulza w Lublinie - SchulzFest". Projekt "Pixel-art" jest częścią "Bruno4ever 2021-2023". Projekt wpisany jest w tradycję współpracy polsko-ukraińskiej, lubelsko-drohobyckiej - w kontekście postaci Brunona Schulza. "Projekt zrealizowany dzięki wsparciu miasta Lublin".
|