Z inicjatywy SENATOR HALINY BIEDY oraz wspierających jej inicjatywę senatorów Senat RP ustanowił rok 2022 – ROKIEM BRUNONA SCHULZA. Dziękujemy!
https://www.senat.gov.pl/aktualnoscilista/art,14333,patroni-roku-2022.html
UCHWAŁA
SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 26 listopada 2021 r.
ustanawiająca rok 2022 Rokiem Brunona Schulza
Bruno Schulz urodził się w 1892 r. w Drohobyczu, niewielkim galicyjskim miasteczku, położonym nieopodal Lwowa. Tam spędził niemal całe życie i tam został w 1942 r. zastrzelony na ulicy przez gestapowca. Jego dorobek – zarówno literacki, jak i plastyczny – przesycony jest drohobyckimi realiami, bo uważał swoje miasto za centrum świata i był jego pilnym obserwatorem i doskonałym „kronikarzem”. Jest On niewątpliwie jednym z najoryginalniejszych twórców polskiej kultury XX wieku, a Jego utwory weszły do kanonu literatury światowej i są znane nawet w najodleglejszych kulturowo rejonach świata. Recepcja dorobku Autora „Sklepów cynamonowych” następuje nie tylko w Polsce, na Ukrainie czy w Izraelu, ale też w wielu innych krajach, gdyż Jego opowiadania przetłumaczono na ponad 45 języków. W ostatnich latach ukazały się ich przekłady na język chiński, turecki, estoński, albański, grecki i wietnamski, co dobitnie świadczy o zasięgu oddziaływania utworów Pisarza, stanowiących inspirację dla kolejnych pokoleń ludzi kultury. Znaczący wpływ ma twórczość Schulza na artystów teatru i sztuk wizualnych – co roku wystawiane są adaptacje teatralne Jego opowiadań, organizowane są poświęcone Mu wystawy plastyczne, powstają filmy. Kilka polskich organizacji stale realizuje międzynarodowe projekty naukowe lub artystyczne poświęcone Autorowi „Sanatorium pod Klepsydrą”.
Nim Bruno Schulz zajął się literaturą, uprawiał z powodzeniem twórczość plastyczną, choć był samoukiem, a studiów politechnicznych, podjętych we Lwowie i w Wiedniu, nie ukończył. Jego prace plastyczne, jako pierwszy, wysoko ocenił Stanisław Ignacy Witkiewicz, zaliczając Autora do grona demonologów. Schulz ilustrował, między innymi, swoje opowiadania, a także pierwsze wydanie powieści Witolda Gombrowicza „Ferdydurke”, której był jednym z najwcześniejszych admiratorów. Pozostało po Nim kilkaset prac rysunkowych o rozmaitym przeznaczeniu i charakterze; największy zbiór – liczący ponad trzysta obiektów – posiada warszawskie Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza.
W 2022 roku przypada 130. rocznica urodzin i 80. rocznica tragicznej śmierci Brunona Schulza, człowieka o niezwykłej wyobraźni, inteligencji i kreatywności, piszącego z podziwem o Józefie Piłsudskim, zaprzyjaźnionego z najwybitniejszymi polskimi pisarzami, artysty o żydowskich korzeniach, który – wraz z Julianem Tuwimem i Antonim Słonimskim – trwale zapisał się na kartach polskiej literatury i z pewnością zasługuje na miano ambasadora polskiej kultury na świecie.
Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”.
MARSZAŁEK SENATU Tomasz GRODZKI WNIOSEK UCHWAŁY Pan
Tomasz GRODZKI
MARSZAŁEK SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Na podstawie art. 84 ust. 1 Regulaminu Senatu my, niżej podpisani senatorowie, wnosimy projekt uchwały
ustanawiającej rok 2022 Rokiem Brunona Schulza.
Zgodnie z art. 84 ust. 8 do projektu uchwały został dołączony planowany ramowy program obchodów.
Do reprezentowania nas w dalszych pracach nad tym projektem uchwały upoważniamy panią senator Halinę Biedę.
(-) Paweł Arndt (-) Władysław Komarnicki
(-) Halina Bieda (-) Beata Małecka-Libera
(-) Alicja Chybicka (-) Ewa Matecka
(-) Beniamin Godyla (-) Janusz Pęcherz
(-) Janusz Gromek (-) Sławomir Rybicki
(-) Jolanta Hibner (-) Joanna Sekuła
(-) Danuta Jazłowiecka (-) Jerzy Wcisła
(-) Kazimierz Kleina (-) Barbara Zdrojewska
(-) Agnieszka Kołacz-Leszczyńska (-) Wojciech Ziemniak
|