Nowa lokacja Centrum Polonistycznego Uniwersytetu w Drohobyczu zostanie oficjalnie otwarta 20 września 2023 roku – w Sali nr 50 budynku Wydziału Filologii Ukraińskiej i Obcej. Tutaj znajduje się teraz biblioteka Polcentrum, a nową przestrzeń zdobi m.in. wielka panorama Drohobycza namalowana przez Lewka Mykytycza. Otwarciu towarzyszyć będzie kameralny cykl spotkań i dyskusji artystyczno-literacko-naukowych.
Polonistyczne Centrum Naukowo-Informacyjne powstało w 2002 roku, otwarte zostało 5 listopada 2002, jego założycielem był Igor Meniok (1973-2005). Działa na różnych polach współpracy polsko-ukraińskiej, m.in. jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu, który odbywa się w cyklu dwuletnim od 2004 roku, oraz corocznego międzynarodowego projektu Druga Jesień, dedykowanego Brunonowi Schulzowi w rocznicę jego śmierci, jak również wielu innych przedsięwzięć kulturalnych i edukacyjno-naukowych. Polcentrum było pierwszym inicjatorem i koordynatorem współpracy drohobyckiej uczelni z uczelniami i instytucjami polskimi, nadal kontynuując tę misję. Pod opieką i z inicjatywy Polcentrum działa Muzeum Pokój Brunona Schulza, jedyne takie, społeczne muzeum na świecie dedykowane autorowi „Sklepów cynamonowych”. Przez wiele lat Polcentrum firmowało spektakle wystawiane przez studencki teatr „Alter”.
PO REFORMIE
Do tego 2023 roku Polcentrum mieściło w niewielkim pokoju w Bibliotece Uniwersytetu w Drohobyczu, w ramach reform organizacyjnych i struktur Uniwersytetu zaproponowano nową lokację w budynku Wydziału Filologii Ukraińskiej i Obcej. Atutem tej zmiany jest prestiżowość miejsca, jego obszerna kubatura oraz fakt, że tutaj odbywają się zajęcia studentów filologii polskiej prowadzone przez Wierę Meniok, dyrektorkę Polcentrum. Tutaj teraz znajduje się licząca kilka tysięcy tomów biblioteka Polcentrum oraz jego wyposażenie techniczno-medialne. Jednakże pełne wykorzystanie potencjału Polcentrum możliwe będzie dopiero po przywróceniu tych niewielu etatów dla jego pracowników, jakie ostatnio skasowano. PRZY SZEWCZENKA Pomieszczenie ma nowocześnie urządzoną przestrzeń, jedna część jest po prostu miejscem do zajęć lekcyjnych, druga mieści biuro Polcentrum z biblioteką itd. Salę zdobi wielka panorama Drohobycza (2 na 10 metrów) namalowana przez drohobyckiego artystę Lewka Mykytycza, uczestnika artystycznych programów polsko-ukraińskich (lubelsko-drohobyckich). Aranżację nowej lokacji Polcentrum zrealizował Grzegorz Józefczuk, prezes Stowarzyszenia Festiwal Brunona Schulza, które jest głównym partnerem Polcentrum i współorganizatorem SchulzFestu w Drohobyczu. Zarazem kierowane przez Wierę Meniok Polcentrum jest instytucją cieszącą się wielkim uznaniem polskich instytucji dyplomatycznych (dziękujemy specjalnie Konsulatowi Polskiemu we Lwowie), uczelni i innych organizacji, w tym wydawnictw i elit naukowych; część wyposażenia to dary, m.in. Instytutu Polskiego w Kijowie czy Biblioteki Narodowej.
Nowoczesny monitor-tv przekazał dla nowej siedziby Polcentrum drohobycki Uniwersytet w osobie dziekana wydziału, który prowadził skutecznie i wytrwale podstawowy remont Sali. Dziękujemy liderom wydziału i Uniwersytetu za wsparcie, dziękujemy sponsorom, o których niebawem napiszemy więcej, bez których nie byłoby uroku nowej lokacji Polcentrum.
ZAPRASZAMY
Zatem uprzejmie informujemy o otwarciu nowej przestrzeni Polonistycznego Centrum Naukowo-Informacyjnego imienia Igora Menioka Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego imienia Iwana Franki w Drohobyczu – zapraszamy 20 września 2023 o godz. 11:00 - budynek Wydziału Filologii Ukraińskiej i Obcej Uniwersytetu w Drohobyczu, pok. 50, ul. Tarasa Szewczenki 24 w Drohobyczu.
Oczekujemy gości z Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, przedstawicieli wielokulturowych środowisk Drohobycza, mediów, elit naukowych i kulturalnych, pasjonatów i przyjaciół. Prowadzi Ewa Rajska.
Serdecznie zapraszamy -
Wiera Meniok,
kierowniczka Polonistycznego Centrum Naukowo-Informacyjnego im. Igora Menioka
Grzegorz Józefczuk,
prezes Stowarzyszenia Festiwal Brunona Schulza,
doktor honoris causa Uniwersytetu w Drohobyczu
PROGRAM TOWARZYSZĄCY
20.09.2023 15:00 – 16:30 1/ Prezentacja książki (wydanie polsko-ukraińskie oraz audiobook i video) Jana Andruszewskiego (1866–1930) „Z ziemi łez i piękna” (wydawcy: Lwów- Rzeszów, Ukraiński Uniwersytet Katolicki, Uniwersytet Rzeszowski, Smolin Andruszewski Foundation i in., 2023); przekład: Andrij Pawłyszyn; o książce rozmawiają Andrij Pawłyszyn i Danyło Ilnyćkyj. 2/ Prezentacja książki Andrija Pawłyszyna „Нам і далі загрожує вічність”, za którą autor otrzymał prestiżową Nagrodę im. Jurija Szewelowa, przyznawaną od 2013 roku przez ukraiński PEN Club za eseistykę; z Andrijem Pawłyszynem rozmawia Grzegorz Józefczuk. 21.09.2023 Spotkanie z drohobyckimi uczestnikami programu stypendialnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP / Narodowe Centrum Kultury – „Gaude Polonia”, w tym przede wszystkim rekomendowanymi przez Polcentrum.
|