Lublin będzie Europejską Stolicą Kultury 2029! Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza jest w gronie kilkunastu organizacji pozarządowych – współuczestników Konsorcjum „Unia Lubelskich Operatorów Kultury”. Lubelska aplikacja ESK 2029 opiera się na haśle – idei RE:UNION. „Hasło RE:UNION zachęca do pytań o nową wspólnotowość, świadomość odrębności i unikalności przy działaniu w kooperacji. Wskazuje na niewidzialną sieć połączeń pomiędzy krajami Europy Wschodniej, na powiązania między sztuką, nauką, sportem, sektorem kreatywnym i biznesem. RE:UNION wzmocni je, umożliwiając przepływ doświadczeń, wiedzy i krytycznej refleksji, które uruchomi ich współdziałanie na rzecz realnego, zrównoważonego rozwoju miasta.
RE:UNION – to reintegracja jako naturalne następstwo dezintegracji wywołanej pandemią, kryzysem i wojną.
RE:UNION – to zwiększenie jakości, intensywności i częstotliwości kontaktów międzyludzkich.
RE:UNION – to akceptacja wielości systemów wartości, norm i ocen przy równoczesnym dostrzeżeniu ich punktów wspólnych.
RE:UNION – to nowy kontrakt społeczny, gdzie każdy czuje się i jest istotny.
RE:UNION – to budowanie realnej wspólnoty.
RE:UNION – to dialog między różnymi dziedzinami sztuki, kulturami, pokoleniami, tradycją a nowoczesnością oraz przeszłością i przyszłością.
RE:UNION – to związek podmiotów, pod jednym szyldem i ideą.
RE:UNION – to spotkanie.” Liderem lubelskich starań o tytuł ESK 2029, i zarazem pełnomocnikiem miasta Lublina w tej sprawie, jest Rafał Koziński, dyrektor Centrum Kultury w Lublinie. ZOBACZ: https://lublin2029.pl Aplikacja: https://lublin2029.pl/aktualnosci/bidbook-projektu-esk-lublin-2029-dostepna-online/
Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza jest w gronie kilkunastu organizacji pozarządowych, które mają status współuczestników Konsorcjum „Unia Lubelskich Operatorów Kultury” (Konsorcjum tworzą miejskie i regionalne instytucje i ośrodki kultury oraz szeroka paleta innych instytucji i ośrodków lokalnej władzy w zakresie kultury).
Realizowany przez SFBS 3-lwtni projekt „Bruno4ever 2024-2026” opiera się na miejskim grancie pozyskanym w konkursie „Miasto kultury w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029”. red
|