Imieniny: Grażyny, Hugona, Teodory
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

o schulzu drohobycz cytaty o schulzu leszek mądzik jarecka górecka eon horusa zwierciadło golberg krcha festiwal 2012 noce galeria szpilki nieznanaukraina bułgarii lublin filmy nasi artyści bruno
  Ramka


SchulzFest 2024

XI MIĘDZYNARODOWY
FESTIWAL 
"Arka wyobraźni
Brunona Schulza"
w Drohobyczu

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- podstawowego funduszu celowego


***


***

  BRUNO4EVER 
2024-2026 
SchulzFest w drodze do ESK

Dni Brunona Schulza 
w Lublinie

Zrealizowano z pomocą finansową
MIASTA  LUBLIN

***





 ***


Rok 2022 / Rokiem Brunona Schulza

Odwiedziło nas już:
1051891 osób
Aktualności
Igor Meniok (7.05.1973 - 5.03.2005). In memoriam


Igor Meniok ( (7.05.1973 - 5.03.2005). In memoriam

Minęła dwudziesta rocznica śmierci Igora Menioka, założyciela Centrum Polonistycznego Uniwersytetu w Drohobyczu, inicjatora przedsięwzięć dedykowanych Brunonowi Schulzowi, takich jak Muzeum Pokój Brunona Schulza i Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza, dzięki którym – poprzez ich konsekwentny rozwój – Drohobycz stał się swoistym centrum światowej schulzologii, a drohobycki SchulzFest znanym i prestiżowym wydarzeniem kulturalnym Ukrainy oraz w przestrzeni polsko-ukraińskiego dialogu kultur.

Igor Meniok pochodził z Drohobycza, tu ukończył Uniwersytet, w którym potem pracował. Z jego inicjatywy 5 listopada 2002 roku otwarto Polonistyczne Centrum Naukowo-Informacyjne jako samodzielną jednostkę Uniwersytetu w Drohobyczu, chociaż działalność poprzedzająca jego oficjalne otwarcie ma dłuższą historię.

SCHULZOWSKIE POCZĄTKI, INICJATYWY
Zainicjował Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza, który co dwa lata odbywa się od 2004 roku (pierwsza edycja w lipcu tegoż roku).
Doprowadził do otwarcia 19 listopada 2003 roku tzw. wersji wstępnej Muzeum Brunona Schulza w jego dawnym gabinecie profesorskim jako nauczyciela rysunków (sala 33 w dawnym Gimnazjum Jagiełły, obecnie rektorat Uniwersytetu).
Był pomysłodawcą Studenckiego Teatru „Alter”, który swą pierwszą sztukę „Demiurgos plus” według prozy Brunona Schulza wystawił 16 lipca 2004 r. w ramach Pierwszego Festiwalu.

DIALOG MIĘDZYKULTUROWY
Pełen inicjatyw i konkretnych pomysłów, potrafił Igor Meniok przekonywać do swych idei i nadawać im form instytucjonalnych, wcielać w życie.
Nawiązywał kontakty, które były początkiem tego, co dzisiaj nazywamy sieciami współpracy. Obecnie to norma, ale wtedy były to pionierskie przedsięwzięcia.
Był bardzo aktywny w rozwikłaniu pozornych tajemnic wywiezienia w maju 2001 roku z Drohobycza do izraelskiego Jad Waszem tzw. fresków Brunona Schulza. Zresztą właśnie to wydarzenie stało się kluczowe dla podjęcia nie tylko w Drohobyczu tematyki relacji polsko-żydowsko-ukraińskich jako dziedzictwa wspólnej historii, w czym konsekwenta postawa Menioka miała zapewne decydujące znaczenie.

DOROBEK POZOSTAJE
W 10. rocznicę śmierci Igora Menioka, a więc przed dziesięciu laty, odbyło się w Drohobyczu memorialne spotkanie przygotowane przez teatr Alter w Willi Jarosza. Pokazano wtedy po raz pierwszy archiwalne materiały video ze wspomnieniami Igora Menioka i zapisy inicjowanych przez niego wydarzeń.
Teraz, w jego dwudziestą rocznicę śmierci tego rodzaju upamiętnienie nie miało miejsca. Środowiska młodych ludzi, którzy dorastali w pracy z teatrem „Alter” (de facto już nie działa) czy w ogóle w aktywności w czasach nowych przemian na Ukrainie, rozproszyły się, interakcje personalne osłabiła pandemia, a teraz stan wojny stawiający inne wymagania i obowiązki.
Jednakże właśnie siła SchulzFestu, odbywanego mimo pandemii i wobec wojny – jako front kultury, jest w tych czasach formą pamięci.
***

Grób Igora Menioka znajduje się na cmentarzu przy ul. 22 stycznia (pierwsza część, sto metrów od wejścia, po niej „wyżej” – część wojenna). Przy grobie stoją charakterystyczne trzy wysokie tuje.   

gj


20-03-2025, 02:57:54


  Festiwale






  NewsLetter

Podaj swój e-mail



Bądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza




Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs