Imieniny: Emmy, Flory, Jana
  Bruno4ever
  2007
  2008
  2009
  2010
  2011
  2012
  Nasi Artyści
  Salon Ludzi Ciekawych
  Co Nowego?
   Bruno4ever 2014
  Bruno4ever 2013
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

szpilki bułgarii leszek mądzik lublin drohobycz górecka eon horusa nieznanaukraina zwierciadło jarecka bruno galeria krcha o schulzu filmy nasi artyści festiwal 2012 golberg cytaty o schulzu noce
  Ramka


SchulzFest 2024

XI MIĘDZYNARODOWY
FESTIWAL 
"Arka wyobraźni
Brunona Schulza"
w Drohobyczu

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- podstawowego funduszu celowego


***


***

  BRUNO4EVER 
2024-2026 
SchulzFest w drodze do ESK

Dni Brunona Schulza 
w Lublinie

Zrealizowano z pomocą finansową
MIASTA  LUBLIN

***





 ***


Rok 2022 / Rokiem Brunona Schulza

Odwiedziło nas już:
1011343 osób

M I L I O N
Dziękujemy

 
Fotowymiana Lublin-Drohobycz
13 czerwca 2009
Fotografowie z Lublina pracują w Drohobyczu, a ci z Drohobycza fotografują Lublin. Efektem tej wymiany będą wystawy pokazywane w "europrowincjach" - w mieście Józefa Czechowicza i Brunona Schulza.

Igor Feciak jest zawodowcem, mistrzem fotografów drohobyckich, autorem pocztówek i albumów o tym mieście i ziemi lwowskiej. Fotografuje cyfrowo, aczkolwiek obróbka chemiczna nie jest mu obca; raczej woli urodę koloru niż wymowę kadrów czarno-białych, zaś kolor poddaje obróbce, aby wyrazić swe emocje lub oddać naturę fotografowanego obiektu. Przez cztery dni przebywał w Lublinie, miał możliwość podglądania wydarzeń Nocy Kultury, wiele godzin spędził na Starym Mieście, przyglądał się jego zaułkom, detalom architektury, ludziom, był też w Kazimierzu Dolnym. Drugim fotografem z Drohobycza, który za kilka dni przyjedzie do Lublina, będzie Zenon Filipow, posługujący się tzw. aparatem panoramicznym, autor kolażowych zestawów pocztówek architektury Drohobycza, kolekcjoner i dokumentator miasta. Jako trzeci zapewne przyjedzie młody fotografik rekomendowany przez grupę artystyczną Biały Kwadrat ze Lwowa.

Projekt wymiany fotografików między Lublinem a Drohobyczem stworzyło Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza, finansowo wspomaga je miasto Lublin w ramach starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Założeniem projektu jest porównanie dwóch miast "prowincjonalnych", które znalazły niezwykłych piewców w osobach odpowiednio poety Józefa Czechowicza i pisarza Brunona Schulza. Na czym polega domniemana magia tych miast, ich urok i ich życie bieżące? - okaże się na wystawach planowanych w listopadzie.

Tymczasem w Drohobyczu przebywają w ramach tego projektu dwaj fotograficy z Lublina. Lucjan Demidowski, nestor i klasyk fotografii lubelskiej, który pierwszą wystawę indywidualną miał pod koniec lat 60., obecnie fotografuje tylko i wyłącznie czarno-biało, aparatami dużego formatu. Towarzyszy mu Michał Woźniak, młody fotografik z Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego rekomendowany przez Krzysztofa Kuzko. W przyszłym tygodniu do Drohobycza przyjedzie z kolei Max Skrzeczkowski, fotografik związany z Kazimierzem Dolnym, absolwent tamtejszego Kolegium Sztuk Pięknych UMCS, podróżnik, autor wystaw z Japonii i Indii.

Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza jest polskim współorganizatorem odbywającego się od 2004 r. co dwa lata Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu na Ukrainie, w rodzinnym mieście autora „Sklepów cynamonowych”, gdzie jednak wciąż pozostaje on zapomniany albo niedoceniany i gdzie jego książek nie znajdzie się w księgarniach. Zrzeszając pasjonatów twórczości Wielkiego Brunona, Stowarzyszenie wspomaga ukraińskie środowisko skupione wokół Polonistycznego Centrum Naukowo-Informacyjnego tamtejszego uniwersytetu, które chce pisarzowi i artyście przywrócić jego „wybraną krainę, tę prowincję osobliwą, to miasto jedyne na świecie”. Twórczość, życie i losy recepcji dzieła Brunona Schulza stanowią metaforę i symbol tego wielokulturowego tygla, jakim były nie tak dawno te ziemie,
wielkości i dramatów XX wieku. Na festiwale do Drohobycza przyjeżdżają nie tylko profesorowie poloniści i tłumacze z wielu krajów Europy i świata; o Schulzu i z Schulzem rozmawia się tam przez sztukę – poprzez wernisaże, spektakle, koncerty, filmy. Zaprezentowano rzecz jasna „Sanatorium pod klepsydrą” Wojciecha Hassa i filmy Braci Quay, którzy zresztą byli obecni w Drohobyczu na pokazie swojej „Street Of Crocodiles”, jak też m.in. krótkometrażówki Wojtka Grabowskiego. Koncertował Alfred Schreyer, ostatni drohobycki uczeń Brunona Schulza, oraz kompozytor pianista Daniel Galay z Izraela, spektakle przedstawiła Scena Plastyczna KUL Leszka Mądzika, Lubelski Teatr Tańca, Białostocki Teatr Lalek, Studio Teatr Test, Teatr Kurbasa ze Lwowa, spotykali się poeci i pisarze - jak Bohdan Zadura i Jurij Andruchowycz (także z wrocławską grupą Karbido). Podczas festiwalu „Dwa Brzegi” Stowarzyszenie zaprezentuje dokumentację tych wydarzeń, a przede wszystkim projekty artystyczne poświęcone promocji dzieła Schulza, odkrywaniu magii Drohobycza i specyfiki Kultury Pogranicza, które wciąż trwają, chociaż już w innej postaci i często w innym wymiarze, który trzeba umieć odczytać. Bruno Schulz Festival Association is Polish coorganizer of the International Bruno Schulz Festival in Drohobycz, Ukraine, held every two years since 2004. During the Film and Art Festiwal TWO RIVERSIDES, Association will present documentation of Drohobycz festivals.



  Festiwale






  NewsLetter

Podaj swój e-mail



Bądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza




Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs