Imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

lublin nieznanaukraina nasi artyści galeria jarecka o schulzu bułgarii drohobycz leszek mądzik bruno festiwal 2012 cytaty o schulzu noce zwierciadło eon horusa szpilki filmy krcha górecka golberg
  Ramka


SchulzFest 2024

XI MIĘDZYNARODOWY
FESTIWAL 
"Arka wyobraźni
Brunona Schulza"
w Drohobyczu

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- podstawowego funduszu celowego


***


***

  BRUNO4EVER 
2024-2026 
SchulzFest w drodze do ESK

Dni Brunona Schulza 
w Lublinie

Zrealizowano z pomocą finansową
MIASTA  LUBLIN

***

 ***


Rok 2022 / Rokiem Brunona Schulza

Odwiedziło nas już:
937328 osób

 

XI Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu, 7-13 lipca 2024
ХI Міжнародний Фестиваль Бруно Шульца у Дрогобичі, 7-13 липня 2024
11th International Bruno Schulz Festival in Drohobych, July 7-13, 2024

Aktualności
IGOR MENIOK (7.05.1973-5.03.2005). IN MEMORIAM


Dziesięć lat temu odszedł Igor Meniok. Twórca i pierwszy kierownik Naukowo-Informacyjnego Centrum Polonistycznego Uniwersytetu w Drohobyczu, inicjator Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu, założyciel studenckiego teatru Alter. Stypendysta Gaude Polonia. Zmarł nagle.

Dzisiajsza aktywność i prestiż środowiska schulzologicznego w Drohobyczu, które uczyniło z miasta ciekawy ośrodek spotkań i dyskusji humanistów, tłumaczy, pisarzy, poetów, polonistów, filologów, jak i interesujących wystaw oraz pokazów teatralnych, ma korzenie w pomysłach i pionierskich dokonaniach Igora Menioka. Pochodził z Drohobycza, tu ukończył Uniwersytet, w którym potrem pracował. Z jego inicjatywy 5 listopada 2002 roku otwarto Polonistyczne Centrum Naukowo-Informacyjne jako samodzielną jednostkę Uniwersytetu w Drohobyczu, chociaż działalność poprzedzająca jego oficjalne otwarcie ma dłuższą historię. Zainicjował Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza, który co dwa lata odbywa się od 2004 roku, był pomysłodawcą Studenckiego Teatru „Alter”, który swą pierwszą sztukę „Demiurgos plus” według prozy Brunona Schulza wystawił 16 lipca 2004 r. w ramach Pierwszego Festiwalu. 

Grób Igora Menioka na cmentarzu w Drohobyczu

Igor Meniok był promoterem współpracy ukraińsko-polskiej w sferze nauki i kultury, wiele podróżował, nawiązywał różnorodne kontakty, znajomości i przyjaźnie. Był optymistą, wierzył zawsze w dobre rozwiązania trudnych spraw. Był postacią wartą biografii człowieka lat przełomu. Zmarł nagle w wieku 31 lat. Jego imię nosi Centrum Polonistyczne Uniwersytetu w Drohobyczu, które założył, a którym po jego śmierci kieruje dr Wiera Meniok.
 
W Drohobyczu: Igor Meniok, Bartłomiej Michałowski, Wiera Meniok, Grzegorz Józefczuk, Leonid Golberg

Marek Mikos w Gazecie Wyborczej Kraków pisał 11.07.2004: "Chociaż wydaje się oczywiste, że w mieście, gdzie Schulz się urodził, pracował jako nauczyciel rysunku i gdzie zginął, powinien być jego festiwal - ktoś musiał to wymyślić. Tą osobą jest Igor Meniok z Polonistycznego Centrum Naukowo-Informacyjnego w Drohobyczu. Niedługo po tym, jak nie tylko w Polsce i na Ukrainie głośno zrobiło się wokół odkrytych w Drohobyczu malowideł ściennych Schulza, Meniok rozpoczął w mieście "pracę organiczną", urządzając imprezy naukowe i popularyzatorskie, których bohaterem jest pisarz. Trwa to już trzy lata, ale zdaniem pomysłodawcy festiwalu nadal Ukraińcy są wobec Schulza obojętni. Dlatego do swojego nowego projektu zaprosił ponad 20 instytucji z Polski - teatrów, uczelni, instytucji kultury." 

Lubelska Gazeta Wyborcza z 7 marca 2005 pisała: "Centrum stało się najważniejszym na Ukrainie ośrodkiem promocji twórczości Brunona Schulza”, a „Igor Meniok był pionierem w budowaniu właśnie na Ukrainie, szczególnie tej zachodniej, pozycji należnej Brunonowi Schulzowi. Dorobek w tym zakresie Igora Menioka, jeżeli teraz spojrzy się w tak nieodległą i znaną nam przeszłość, okazuje się ogromny.”

W 10 rocznicę śmierci Igora Menioka odbyło się w Drohobyczu memorialne spotkanie przygotowane przez obecny teatr Alter w Willi Jarosza. Pokazano po raz pierwszy archiwalne materiały video ze wspomnieniami Igora Menioka i zapisy inicjowanych przez niego wydarzeń.
gj


05-03-2015, 21:57:44


  Festiwale


  NewsLetter

Podaj swój e-mailBądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza
Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs