Imieniny: Elizy, Bazylego, Waleriana
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

drohobycz o schulzu eon horusa galeria leszek mądzik zwierciadło festiwal 2012 golberg nieznanaukraina górecka jarecka bułgarii szpilki lublin noce filmy nasi artyści cytaty o schulzu krcha bruno
  Ramka


SchulzFest 2024

XI MIĘDZYNARODOWY
FESTIWAL 
"Arka wyobraźni
Brunona Schulza"
w Drohobyczu

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- podstawowego funduszu celowego


***


***

  BRUNO4EVER 
2024-2026 
SchulzFest w drodze do ESK

Dni Brunona Schulza 
w Lublinie

Zrealizowano z pomocą finansową
MIASTA  LUBLIN

***

 ***


Rok 2022 / Rokiem Brunona Schulza

Odwiedziło nas już:
956092 osób

 

XI Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu, 7-13 lipca 2024
ХI Міжнародний Фестиваль Бруно Шульца у Дрогобичі, 7-13 липня 2024
11th International Bruno Schulz Festival in Drohobych, July 7-13, 2024

Aktualności
BRUNO4EVER 2015. Jurij Andruchowycz i Karbido i nie tylko


Bruno4ever 2015 zainaugurowano 6 maja spotkaniem z Krzysztofem Willmannem z Warszawy, miłośnikiem i badaczem Kresów, Lwowa i Drohobycza, schulzofanem, który pracuje nad biografią Brunona Schulza. Podczas spotkania przedstawił dokumentalno-fabularne prezentacje video, w tym o miejscu, gdzie urodził się autor „Sklepów cynamonowych” ... Spotkanie planowano pod koniec kwietnia, ale nagła śmierć nieodżałowanego Alfreda Schreyera przesunęła to spotkanie na maj.
Dni Brunona Schulza „Bruno4ever” odbywają się od 2008 roku, chociaż pierwsze, dedykowane Schulzowi imprezy Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza zorganizowało w 2007 roku, tuż po powstaniu. Bruno4ever ma część wiosenno-letnią, kulminującą w lipce, kiedy przypadają urodziny Schulza, oraz część jesienną, listopadową, związaną z obchodami rocznicy śmierci pisarza. 19 listopada organizowany jest wyjazd do Drohobycza, uczestnicy biorą udział w ekumenicznym spotkaniu przy tablicy upamiętniającej śmierć Schulza oraz w programie „Drugiej Jesieni”.

Obecna, letnia część Bruno4ever będzie miała dwa mocne wydarzenia, majowe i lipcowe. 19 maja zapraszamy na spotkanie autorskie z Jurijem Andruchowyczem, wybitnym poetą i pisarzem ukraińskim, przyjacielem Festiwalu w Drohobyczu, autorem nowego przekładu opowiadań Schulza na ukraiński – w Hades-Szeroka przy Grodzkiej 21 w Lublinie. Dnia następnego Jurij Andruchowycz wystąpi z wrocławską grupą Karbido w Warsztatach Kultury przy Grodzkiej 5 (Strefa Inne Brzmienia/Bruno4ever) w programie muzycznym „Atlas Estremo”. Karbido zagra w składzie: Marek Otwinowski, Tomasz Sikora, Paweł Czepułkowski. To czwarty wspólny projekt Andruchowycza i Karbido. Przypomnijmy, że wcześniejszy projekt „Cynamon” miał swą premierową odsłonę na Festiwalu w Drohobyczu.

Natomiast 12 lipca zaprosimy na spektakl teatralny (w Centrum Kultury) przygotowany przez Andrija Jurkiewicza, lidera Teatru Alter w Drohobyczu, w ramach jego stypendium Gaude Polonia, oraz na dodatkowe atrakcje.
W ramach Bruno4ever planujemy m.in. spotkanie z Markiem Sagnol, francuskim filozofem, znawcą kultury ukraińskiej, badaczem twórczości Brunona Schulza, który już w 2003 roku zrealizował film „La cannelle et le sablier” o mieście autora „Sanatorium pod klepsydrą”; teraz ten film zobaczymy w Lublinie, będzie okazja do wspomnień i opowieści. Będą spotkania także z Wierą Meniok, Andrijem Jurkiewiczem, pokazy dokumentów video, wystawy plastyczne itd. O szczegółach będziemy informować na bieżąco.
JURIJ ANDRUCHOWYCZ (ur. 13 marca 1960) zadebiutował w 1985 roku tomem wierszy „Nebo i płoszczi”. W Polsce ukazały się cztery jego powieści: „Rekreacje”, „Moskowiada”, „Perwersja” i „Dwanaście kręgów”, za którą otrzymał Nagrodę Lipskich Targów Książki oraz Literacką Nagrodę Europy Środkowej „Angelus”. Ukazały się też zbiory felietonów („Leksykon miast intymnych. Swobodny podręcznik do geopoetyki i kosmopolityki”), jego wiersze oraz publicystyka i eseje poświęcone zarówno literaturze jak i poszukiwaniu tożsamości Ukrainy i Europy Środkowo-Wschodniej (m.in. razem z Andrzejem Stasiukiem). Otrzymał także tak prestiżowe nagrody jak Nagrodę Herdera (2001) czy Nagrodę im. Hannah Arendt (2014) – za wkład w walkę o niepodległość i demokratyzację Ukrainy, przyznawaną przez Fundację im. Henricha Bolla i miasto Bremę. Z grupą Karbido z Wrocławia zrealizował cztery projekty muzyczne. W 2014 roku, w rocznicę Rewolucji Godności, ukazał się w Polsce wywiad-rzeka przeprowadzony z Jurijem Andruchowyczem przez Pawła Smoleńskiego „Szcze ne wmerła i nie umrze”.
JURIJ ANDRUCHOWYCZ jest wybitnym tłumaczem literatury polskiej, m.in. Czesława Miłosza i Tadeusza Konwickiego; w 2012 roku przełożył na ukraiński „Sklepy cynamonowe” i „Sanatorium pod klepsydrą” Brunona Schulza. Zaś jego poezje i powieści drukowano m.in. w Niemczech, Kanadzie, USA, Szwecji, Rosji, Austrii itd.
Był jednym z pierwszych ukraińskich poetów, w którym już niemal 25 lat temu widzieliśmy przedstawiciela i kreatora nowej literatury ukraińskiej i procesu demokratyzacji Ukrainy, otwarcia kultury ukraińskiej na Europę. W maju 1991 roku Jurij Andruchowycz wraz z poetami sławnej grupy Bu-Ba-Bu był gościem Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. Potem Andruchowycz był zapraszany do Lublina wielokrotnie. Na przełomie lat 80 i 90 bywał w redakcji kwartalnika „Akcent”.
W 2011 roku ukazała się książka Jurija Andruchowycza „Leksykon miast intymnych. Swobodny podręcznik do geopoetyki i kosmopolityki”, w której opisuje 111 miast świata, w tym nasz Lublin (aurę miasta i wielokulturową dyskusję w dawnej Kawiarni Artystycznej Hades). „Leksykon” jest literackim podglebiem projektu ATLAS STREMO.
KARBIDO jest muzyczną grupą eksperymentalną. Karbido objawiło się szerszej publiczności, kiedy ich eksperymentalny spektakl muzyczny „Stolik” (czyli gra… na stoliku nafaszerowanym elektroniką) otrzymał nagrodę 37 Przeglądu Piosenki Aktorskiej OFF we Wrocławiu; wciąż elektroakustyczny mebel wędruje po świecie, „Stolik” miał ponad 250 wykonań (m.in. na takich festiwalach jak „Malta”, „Boska Komedia”, „Kontakt”, „Konttrapunkt”, „Teatromania”, „Warszawski Festiwal Teatralny”, „Przystanek Woodstock”i inne).
Od 2009 realizują projekt „Music 4 Buildings” – w którym eksplorują związki struktur architektonicznych i dźwięku. W 2010 ukazały się dwie pierwsze płyty z cyklu „M4B” – zrealizowane na podstawie nagrań terenowych obiektów Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu, Kopalni Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu i Wielkiej Synagogi w Drohobyczu (UA).
Od 2005 grupa współpracuje z ukraińskim pisarzem JURIJEM ANDRUCHOWYCZEM; wspólnie wydali płytę „Samogon” – edycja Polska 2006, edycja ukraińska 2008; „Cynamon (z dodatkiem Indii)” – wydaną w obu krajach w 2009, a w 2012 płytę „Absynt”. „Atlas Estremo” to czwarty wspólny projekt.
TRASA ATLAS ESTREMO OBEJMUJE KONCERTY:
17.05 - Festiwal Miłosza w Krakowie
20.05 - Strefa Innych Brzmień / Bruno4ever w Lublinie
21.05 - Zmiana Klimatu w Białymstoku
22.05 - Mózg Powszechny w Warszawie
23.05 - Mózg w Bydgoszczy
24.05 - Festiwal Ukraińska Wiosna w Poznaniu
oraz 30.05 - Book Festival BRaK w Bratysławie


Bruno4ever 2015 ZREALIZOWANO przy pomocy finansowej Miasta Lublin


17-05-2015, 12:50:36


  Festiwale


  NewsLetter

Podaj swój e-mailBądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza
Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs