Imieniny: Luby, Wacława, Salomona
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

leszek mądzik golberg drohobycz festiwal 2012 krcha nasi artyści noce o schulzu filmy nieznanaukraina zwierciadło eon horusa górecka szpilki bułgarii lublin jarecka bruno cytaty o schulzu galeria
  Ramka

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL
BRUNONA SCHULZ
A

ARKA WYOBRAŹNI

DROHOBYCZ 2020

Program:
Promocja kultury polskiej za granicą„Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury,
uzyskanych z dopłat ustanowionych
w grach objętych monopolem państwa,
zgodnie z art. 80 ust. 1
ustawy z dnia 19 listopada 2009 r.
o grach hazardowych” 

ШульцФест 2020
SCHULZFEST 2020

Проект дофінансовано
з фонду Міністра Культури
та Національної Спадщини
Республіки Польща


***


VISEGRAD PANOPTICUM
BY BRUNO SCHULZ 2020

***

BRUNO4EVER 2020
Dni Brunona Schulza
w Lublinie

Zrealizowano z pomocą finansową
GMINY LUBLIN
***
***


 

 

Odwiedziło nas już:
613240 osób

IX. Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu odbędzie się
w dniach 15-21 listopada 2020 roku.

ІХ Міжнародний Фестиваль Бруно Шульца у Дрогобичі відбудеться
15-21 листопада 2020 року.

The 9th International Bruno Schulz Festival in Drohobych will be held
from the 15th of November till the 21th of November, 2020.

Aktualności
FUNDACJA CHROŃMY DZIEDZICTWO DLA BRUNONA SCHULZA I DROHOBYCZA


W ramach realizacji celów statutowych Fundacja Chrońmy Dziedzictwo prowadzi współpracę z polskimi i ukraińskimi stowarzyszeniami, które zajmują się ochroną pamięci o wielkim pisarzu i artyście Brunonie Schulzu oraz promocją jego dorobku, jak też ochroną dziedzictwa historyczno-kulturowego Drohobycza, rodzinnego miasta Brunona Schulza.

Bruno Schulz (1892-1942) jest autorem zbiorów opowiadań „Sklepy cynamonowe” i „Sanatorium pod klepsydrą”, które zostały przetłumaczone na około 40 języków świata. W ostatnich latach ukazały się między innymi: nowe przekłady Schulza na język niemiecki, wydania wszystkich opowiadań i innych prac Schulza na język ukraiński, także na język hiszpański, po raz pierwszy tłumaczenia na język mandaryński (na Tajwanie) i chiński oraz na język fiński. Co roku polskie i światowe teatry dokonują kilkunastu adaptacji opowiadań Schulza na deski teatru. Na przykład ostatnio odbyły się premiery: „Sklepów cynamonowych” w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach (we współpracy z partnerem tureckim), spektaklu „Lustro” Teatru Scena Plastyczna KUL Leszka Mądzika, spektaklu „Bruno***” teatru Progetto Brockenhaus w Lugano (Szwajcaria) czy spektakle teatru tańca wybitnego choreografa japońskiego Saburo Teshigawara w centrum teatralnym Karas w Tokio (spektakle „In One Night”/ „Wiosna, w ciągu jednej nocy” oraz „Dodo”). Przypomnijmy, że za filmową adaptację „Sanatorium pod klepsydrą” Wojciech Jerzy Has otrzymał Nagrodę Jury Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes (1973), a bracia Stephen i Timothy Quay, autorzy animowanej „Ulicy krokodyli” byli nominowani do Złotej Palmy MFF w Cannes (1986). Co dwa lata od 2004 roku odbywa się w Drohobyczu największy na świecie Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza, zaś od 2007 roku w Lublinie corocznie Dni Brunona Schulza „Bruno4ever” (powiązane z Festiwalem w Drohobyczu), zaś we Wrocławiu od trzech lat Festiwal im. Brunona Schulza.
POTRZEBA WSPARCIA
Te przykłady wskazują na uniwersalność i aktualność twórczości pisarza z Drohobycza. Jednakże w samym Drohobyczu ochrona pamięci i materialnych świadectw działalności Brunona Schulza wymaga nieustającego wsparcia. Dlatego Fundacja Chrońmy Dziedzictwo nawiązała współpracę ze Stowarzyszeniem Festiwal Brunona Schulza z siedzibą w Lublinie, a po stronie ukraińskiej współpracę z Centrum Polonistycznym Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Iwana Franki w Drohobyczu (rektor Uniwersytetu: prof. Nadiia Skotna, kierownik Centrum: dr Wiera Meniok) oraz pozarządowymi organizacjami w Drohobyczu: Asocjacją Twórczą „Alter” oraz Fundacją Muzeum i Festiwal Brunona Schulza. Prezes Fundacji Chrońmy Dziedzictwo Artur Derlikiewicz często odwiedza miasto Brunona Schulza, ma tu liczne grono znajomych i przyjaciół.
CZYTANIE KSIĘGI…
Fundacja Chrońmy Dziedzictwo wsparła inicjatywy podejmowane przez te instytucje, organizacje i osoby. Dzięki temu wsparciu w nowoczesny sprzęt audiowizualny wyposażono Muzeum – Pokój Brunona Schulza, którym opiekuje się Centrum Polonistyczne. To jedyne na świecie muzeum pisarza. Audiowizualne wyposażenie dopełniło nową wersję Muzeum, przygotowaną przez Grzegorza Józefczuka w ramach stypendium MKiDN. Dzięki temu wyposażeniu rozpoczęto nowe projekty poświęcone popularyzacji dorobku Schulza, między innymi Czytanie Księgi Brunona Schulza; projekt polega na rejestrowaniu czytania fragmentów prozy Schulza non stop w różnych językach świata przez tych, którzy przybywają do Muzeum – pokoju w gmachu dawnego Gimnazjum Jagiełły.
Digitalizowane są rozmaite dokumenty Muzeum, produkowane filmiki ukazujące jego działalność oraz wydarzenia Festiwali w Drohobyczu.
DNI EUROPY
Fundacja wspiera również cykle spotkań z twórcami kultury w Drohobyczu oraz inne wydarzenia sprzyjające tworzeniu klimaty porozumienia, pojednania, współpracy oraz ochronie dziedzictwa historyczno-kulturowego. Znaczący był udział Fundacji jako partnera w ramach pierwszych Dni Europy, jakie odbyły się w Drohobyczu 5-6 czerwca 2015. Gościem specjalnym był ambasador Unii Europejskiej w Kijowie Jan Tombiński. Do Drohobycza przyjechali przedstawiciele 7 krajów UE.
Fundacja Chrońmy Dziedzictwo wspiera również Dni Brunona Schulza „Bruno4ever” w Lublinie, które poprzez spotkania, wystawy, spektakle i koncerty przypominają i promują Schulza jako pisarza i artystę nieustannie inspirującego twórców z krajów całego świata.
Jedną z kolejnych inicjatyw prezesa Artura Derlikiewicza było wsparcie przygotowania i realizacji spektaklu Andrija Jurkewycza „Sanatorium”, lidera drohobyckiego teatru Alter, stypendysty Gaude Polonia.
red
CELAMI Fundacji Chrońmy Dziedzictwo są:
1. Pozyskiwanie, gromadzenie i wykorzystywanie środków materialnych dla ochrony i udostępniania informacji historycznych.
2. Skupianie wokół idei Fundacji wszystkich ludzi, dla których ważne jest dziedzictwo kulturowe.
3. Współpraca z krajowymi i zagranicznymi organizacjami o zbliżonym profilu działalności oraz promowanie i rozpowszechnianie uzyskanych doświadczeń.


07-09-2015, 03:21:14


  Festiwale


  NewsLetter

Podaj swój e-mailBądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza
Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs