Imieniny: Maurycego, Tomasza, Joachima
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

eon horusa leszek mądzik noce górecka szpilki nieznanaukraina festiwal 2012 lublin filmy cytaty o schulzu nasi artyści golberg galeria drohobycz jarecka bułgarii krcha zwierciadło o schulzu bruno
  Ramka

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL
BRUNONA SCHULZ
A

ARKA WYOBRAŹNI

DROHOBYCZ 2020

Program:
Promocja kultury polskiej za granicą„Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury,
uzyskanych z dopłat ustanowionych
w grach objętych monopolem państwa,
zgodnie z art. 80 ust. 1
ustawy z dnia 19 listopada 2009 r.
o grach hazardowych” 

ШульцФест 2020
SCHULZFEST 2020

Проект дофінансовано
з фонду Міністра Культури
та Національної Спадщини
Республіки Польща


***


VISEGRAD PANOPTICUM
BY BRUNO SCHULZ 2020

***

BRUNO4EVER 2020
Dni Brunona Schulza
w Lublinie

Zrealizowano z pomocą finansową
GMINY LUBLIN
***
***


 

 

Odwiedziło nas już:
611306 osób

IX. Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu odbędzie się
w dniach 15-21 listopada 2020 roku.

ІХ Міжнародний Фестиваль Бруно Шульца у Дрогобичі відбудеться
15-21 листопада 2020 року.

The 9th International Bruno Schulz Festival in Drohobych will be held
from the 15th of November till the 21th of November, 2020.

Aktualności
ZADURA I LUBKA - NOWE KSIĄŻKI. Spotkanie w Drohobyczu


Bohdan Zadura i Andrij Lubka będą bohaterami LITERACKICH PREZENTACJI W DROHOBYCZU, odbywających się w gościnnej Bibliotece Miejskiej im. Wiaczesława Czornowoła. Wcześniej w ramach tego cyklu spotkań do Drohobycza przyjechali: Jurij Andruchowycz i Oleksandr Bojczenko. Zadura przedstawi "Najgorsze za", swoją trzecią książkę poetycką wydaną na Ukrainie w tłumaczeniu Lubki, a Lubka opowie o swej nowej powieści "Karbido".

Zadura, rocznik 1945, Lubka - rocznik 1987. Zadury, redaktora naczelnego "Twórczości" przedstawiać nie trzeba, warto jednak dodać, że właśnie ukazał się bodaj 22 tom jego wierszy pod tytułem "Najlepsze lata". W 2014 roku Zadura został laureatem ukraińskiej Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. H. Skoworody za za zbiór wierszy "Nocne życie" w przekładzie Andrija Lubki, wydany w 2012 roku na Ukrainie. Andrij Lubka urodził się w Rydze, mieszka w Użgorodzie (wiele lat w Wynogradiwie) na Zakarpaciu; uważany jest za jednego z najbardziej znaczących twórców swego pokolenia. Studiował w Polsce, więc znakomicie włada językiem polskim.
Obu łączy wzajemny szacunek i pewien rodzaj fascynacji, skoro nawzajem tłumaczą swoje utwory. Właśnie nakładem oficyny Książki XXI w Czerniowcach ukazał się drugi ukraiński tom wierszy w przekładzie Lubki (w sumie to trzecia ukraińska książka poetycka Zadury). "Najgorsze za", bo taki nosi tytuł, zawiera wiersze z pięciu tomików Zadury. Natomiast w 2013 roku ukazał się w Polsce "Killer", zbiór opowiadań Lubki w przekładzie Zadury, a w 2015 roku zbiór wierszy Lubki "Nieudane próby samobójstwa" również w przekładzie Zadury.
Spotkanie w Bibliotece przy ulicy Tarasa Szewczenki odbędzie się 9 września o godz.15. Zadura i Lubka jako autor i tłumacz rozmawiać będą o tomie "Najgorsze za" (oryginał: «Найгірше позаду») oraz o nowej książce Lubki "Karbid", również wydanej przez Książki XXI. Dzień wcześniej poeci spotkają się w węższym, zamkniętym gronie w "Lokalu na Pańskiej" przy ulicy Szewczenki, który współpracuje z organizatorem literackich wydarzeń Wierą Meniok. To nowa jakość w życiu kulturalnym Drohobycza.
Wcześniej w Bibliotece Czornowoła i w "Lokalu na Pańskiej" Andrij Lubka pojawił się z Oleksandrem Bojczenko, prezentowali wtedy ukraińskie przekłady, pierwszy książki Lidii Ostałowskiej "Farby wodne", drugi Tadeusza Borowskiego "U nas w Auschwitzu".
Natomiast Jurij Andruchowycz był w obu miejscach z okazji ukazania się zbioru jego felietonów "Tam pochowany Fantomas".
Nasze Stowarzyszenie jest partnerem Literackich Prezentacji w Drohobyczu.
gj


07-09-2015, 03:22:27


  Festiwale


  NewsLetter

Podaj swój e-mailBądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza
Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs