Imieniny: Eustachego, Filipiny, Faustyny
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

noce zwierciadło jarecka szpilki nieznanaukraina bruno eon horusa drohobycz golberg o schulzu cytaty o schulzu nasi artyści krcha górecka filmy lublin bułgarii festiwal 2012 leszek mądzik galeria
  Ramka


SchulzFest 2024

XI MIĘDZYNARODOWY
FESTIWAL 
"Arka wyobraźni
Brunona Schulza"
w Drohobyczu

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- podstawowego funduszu celowego


***


***

  BRUNO4EVER 
2024-2026 
SchulzFest w drodze do ESK

Dni Brunona Schulza 
w Lublinie

Zrealizowano z pomocą finansową
MIASTA  LUBLIN

***





 ***


Rok 2022 / Rokiem Brunona Schulza

Odwiedziło nas już:
993169 osób

 

XI Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu, 7-13 lipca 2024
ХI Міжнародний Фестиваль Бруно Шульца у Дрогобичі, 7-13 липня 2024
11th International Bruno Schulz Festival in Drohobych, July 7-13, 2024

PATRONAT HONOROWY
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP Hanna Wróblewska, Konsul Generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz, 

Prezydent miasta Lublin Krzysztof Żuk, Mer miasta Drohobycz Taras Kuczma, Szef Drohobyckiej Rejonowej Administracji Wojskowej Stepan Kułyniak

Aktualności
SCHULZ W BUŁGARII. Wiera Meniok opowiadała o drohobyckim festiwalu schulzowskim w Sofii i Wielkim Tyrnowie


Instytut Polski w Sofii zaprosił Wierę Meniok na spotkania na Uniwersytecie Sofijskim i Uniwersytecie im. Św. Cyryla i Metodego w Wielkim Tyrnowie. Wiera Meniok przedstawiła prezentację “Odkrywanie nieznanego Brunona Schulza na przykładzie Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu”.

Wizyta Wiery Meniok jako filologa i dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu miała dwa główne punkty: 30 maja spotkanie na Uniwersytecie Sofijskim i 31 maja spotkanie na Uniwersytecie im. Św. Cyryla i Metodego w Wielkim Tyrnowie. Pierwsze spotkanie odbyło się we współpracy z Wydziałem Filologii Słowiańskich, drugie - we współpracy z Wydziałem Filologicznym. Słowa wstępne wygłosiły, odpowiednio, prof. Kalina Bachnewa, wykładowca na Wydziale Filologii Słowiańskich Uniwersytetu Sofijskiego oraz prof. Margreta Grigorowa, wykładowca na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Wielkim Tyrnowie, wybitne znawczynie literatury polskiej, zasłużone dla bułgarskich badań polskiej kultury literackiej. 


Sofia. Od prawej: Jarosław Godun, Kalina Bachnewa, Wiera Meniok, Halina Krastewa, Panajot Karagizov. 
FOTO Copyright Archiwum IP w Sofii

 

Akurat wznowiono "Sklepy cynamonowe" Brunona Schulza w przekładzie bułgarskim, który po raz pierwszy ukazał się w 1990 roku (w przekładzie Magdaleny Atanasowej, Narodna Kultura, Sofia, 1990).
Uniwersytet Sofijski istnieje od 1904 roku (wcześniej jako szkoła pedagogiczna) i pełni rolę głównego ośrodka akademickiego kraju. Wielkie Tyrnowo to dawna, jeszcze z XII wieku stolica państwa bułgarskiego, miasto symbolizujące narodowość i kulturę bułgarską, obecnie liczące niemal 70 tysięcy mieszkańców, o zwartej i oryginalnej zabytkowej architekturze. Uniwersytet Św. Cyryla i Metodego założono w latach 60 XX wieku, uczy się tu ponad 15 tysięcy studentów. 
"Moje wykłady były bardzo dobrze odebrane, nawet z wielkim entuzjazmem, zwłasza w Sofii, pod koniec słuchacze bili brawa na stojąco" - opowiada Wiera Meniok.


Spotkanie w Wielkim Tyrnowie. 
FOTO Copyright Archiwum IP w Sofii

 

Festiwal drohobycki mógł zaistnieć w Bułgarii i wzbudzić zainteresowanie w kręgach bułgarskich slawistów-polonistów dzięki inicjatywie Pana Jarosława Goduna, dyrektora Instytutu Polskiego w Sofii. Bardzo pomocna i opiekuńcza w tym przedsięwzięciu była także Pani Halina Krastewa, jeden z filarów Instytutu Polskiego.


Plakat wydarzenia “Odkrywanie nieznanego Brunona Schulza na przykładzie Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu

red

FOTO Copyright Archiwum IP w Sofii


13-06-2017, 18:35:02


  Festiwale






  NewsLetter

Podaj swój e-mail



Bądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza




Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs