Imieniny: Felicji, Tymoteusza, Rafała
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

galeria o schulzu leszek mądzik cytaty o schulzu lublin nieznanaukraina zwierciadło drohobycz eon horusa jarecka górecka nasi artyści krcha bułgarii filmy festiwal 2012 bruno szpilki noce golberg
  Ramka


MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL 
BRUNONA SCHULZA
W DROHOBYCZU
"ARKA WYOBRAŹNI" 2018

 * DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW 
MINISTRA KULTURY 
I DZIEDZICTWA NARODOWEGO RP


***

 Zrealizowano
z pomocą finansową 
miasta Lublin 
Bruno4ever 

BRUNOSCHULZFESTIVAL.ORG

Zrealizowano dzięki wsparciu 
Miasta Lublin w ramach obchodów 
700-lecia miasta w 2017 roku 

 ***

PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ 
MINISTRA SPRAW ZAGRANICZNYCH 
W RAMACH PROGRAMU 
"WSPÓŁPRACA W DZIEDZINIE
DYPLOMACJI PUBLICZNEJ 2012" 

 

Odwiedziło nas już:
561155 osób
Aktualności
SCHULZ W BUŁGARII. Wiera Meniok opowiadała o drohobyckim festiwalu schulzowskim w Sofii i Wielkim Tyrnowie


Instytut Polski w Sofii zaprosił Wierę Meniok na spotkania na Uniwersytecie Sofijskim i Uniwersytecie im. Św. Cyryla i Metodego w Wielkim Tyrnowie. Wiera Meniok przedstawiła prezentację “Odkrywanie nieznanego Brunona Schulza na przykładzie Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu”.

Wizyta Wiery Meniok jako filologa i dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu miała dwa główne punkty: 30 maja spotkanie na Uniwersytecie Sofijskim i 31 maja spotkanie na Uniwersytecie im. Św. Cyryla i Metodego w Wielkim Tyrnowie. Pierwsze spotkanie odbyło się we współpracy z Wydziałem Filologii Słowiańskich, drugie - we współpracy z Wydziałem Filologicznym. Słowa wstępne wygłosiły, odpowiednio, prof. Kalina Bachnewa, wykładowca na Wydziale Filologii Słowiańskich Uniwersytetu Sofijskiego oraz prof. Margreta Grigorowa, wykładowca na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Wielkim Tyrnowie, wybitne znawczynie literatury polskiej, zasłużone dla bułgarskich badań polskiej kultury literackiej. 


Sofia. Od prawej: Jarosław Godun, Kalina Bachnewa, Wiera Meniok, Halina Krastewa, Panajot Karagizov. 
FOTO Copyright Archiwum IP w Sofii

 

Akurat wznowiono "Sklepy cynamonowe" Brunona Schulza w przekładzie bułgarskim, który po raz pierwszy ukazał się w 1990 roku (w przekładzie Magdaleny Atanasowej, Narodna Kultura, Sofia, 1990).
Uniwersytet Sofijski istnieje od 1904 roku (wcześniej jako szkoła pedagogiczna) i pełni rolę głównego ośrodka akademickiego kraju. Wielkie Tyrnowo to dawna, jeszcze z XII wieku stolica państwa bułgarskiego, miasto symbolizujące narodowość i kulturę bułgarską, obecnie liczące niemal 70 tysięcy mieszkańców, o zwartej i oryginalnej zabytkowej architekturze. Uniwersytet Św. Cyryla i Metodego założono w latach 60 XX wieku, uczy się tu ponad 15 tysięcy studentów. 
"Moje wykłady były bardzo dobrze odebrane, nawet z wielkim entuzjazmem, zwłasza w Sofii, pod koniec słuchacze bili brawa na stojąco" - opowiada Wiera Meniok.


Spotkanie w Wielkim Tyrnowie. 
FOTO Copyright Archiwum IP w Sofii

 

Festiwal drohobycki mógł zaistnieć w Bułgarii i wzbudzić zainteresowanie w kręgach bułgarskich slawistów-polonistów dzięki inicjatywie Pana Jarosława Goduna, dyrektora Instytutu Polskiego w Sofii. Bardzo pomocna i opiekuńcza w tym przedsięwzięciu była także Pani Halina Krastewa, jeden z filarów Instytutu Polskiego.


Plakat wydarzenia “Odkrywanie nieznanego Brunona Schulza na przykładzie Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu

red

FOTO Copyright Archiwum IP w Sofii


13-06-2017, 18:35:02


  Festiwale


  NewsLetter

Podaj swój e-mailBądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza
Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs