Imieniny: Januarego, Konstancji, Teodora
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

jarecka nasi artyści noce eon horusa drohobycz bruno krcha szpilki górecka lublin leszek mądzik bułgarii festiwal 2012 nieznanaukraina zwierciadło o schulzu galeria golberg cytaty o schulzu filmy
  Ramka

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL
BRUNONA SCHULZ
A

ARKA WYOBRAŹNI

DROHOBYCZ 2020

Program:
Promocja kultury polskiej za granicą„Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury,
uzyskanych z dopłat ustanowionych
w grach objętych monopolem państwa,
zgodnie z art. 80 ust. 1
ustawy z dnia 19 listopada 2009 r.
o grach hazardowych” 

ШульцФест 2020
SCHULZFEST 2020

Проект дофінансовано
з фонду Міністра Культури
та Національної Спадщини
Республіки Польща


***


VISEGRAD PANOPTICUM
BY BRUNO SCHULZ 2020

***

BRUNO4EVER 2020
Dni Brunona Schulza
w Lublinie

Zrealizowano z pomocą finansową
GMINY LUBLIN
***
***


 

 

Odwiedziło nas już:
610395 osób

IX. Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu odbędzie się
w dniach 15-21 listopada 2020 roku.

ІХ Міжнародний Фестиваль Бруно Шульца у Дрогобичі відбудеться
15-21 листопада 2020 року.

The 9th International Bruno Schulz Festival in Drohobych will be held
from the 15th of November till the 21th of November, 2020.

Aktualności
LUBLIN. ZMARŁ MALARZ ARTYSTA ANDRZEJ A. WIDELSKI, PRZYJACIEL FESTIWALU I DROHOBYCZA


2 lipca 2017 roku zmarł w Lublinie ANDRZEJ ANTONI WIDELSKI, artysta malarz, dr sztuki, współzałożyciel naszego Stowarzyszenia, od 2013 roku jego wiceprezes, uczestnik kilku edycji Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu. Przyjaciel Drohobycza. Osobowość niezwykła, barwna i oryginalna. Żyje i tak będzie nadal, że żyje - w naszej pamięci i wspomnieniach.
Andrzej odszedł po intensywnej walce z nagle odkrytą chorobą, chociaż los doświadczał go pod tym względem już wcześniej. Odejście przerwało jego plany i na zawsze zamknęło dla sztuki te drogi, które znał jedynie on, a które zaczął odkrywać wkraczając w ostatnich kilku latach w nowe przestrzenie artystycznych poszukiwań i spełnień. Jednym z ostatnich jego wielkich kroków była wystawa malarstwa „Z powietrza i światła” w synagodze w Drohobyczu otwarta w czasie VII Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza 3 czerwca 2016 roku.

Drohobycz 2016 Festiwal. Widelski - wystawa. Synagoga
Wystawa Widelskiego 2016. Drohobycz, synagoga. VII Festiwal

Spełniał się w wielu dziedzinach. Był duchem miłej empatii, aczkolwiek nie stronił od "humorów", zależnie o czym i z kim przychodziło mu rozmawiać i dyskutować, był mistrzem metafizyki duchowej i... kulinarnej, dlatego pamiętajmy, że w Hades Szerokiej w Lublinie zapisał się w menu tatarem a'la Widelski (sic!), cenił dobry styl i maniery. Miał charakter i był silny.

ANDRZEJ ANTONI WIDELSKI urodził się 28 lutego 1953 roku w Bełżycach, od 1968 roku był związany z Lublinem. Tu w 1982 ukończył Instytut Wychowania Artystycznego UMCS (dzisiaj: Wydział Artystyczny UMCS), zajmując się potem działalnością artystyczno-edukacyjną, a niebawem spełniając w wielu realizacjach wnętrz sakralnych. W 2008 obronił doktorat „Metafizyka w malarstwie” rozpoczynając nowy okres aktywności twórczej, z jednej strony jako pracownik naukowy kierunku Grafika w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach, gdzie uzyskał z czasem własną pracownię, z drugiej – prezentując systematycznie wiele wystaw indywidualnych w galeriach od Gdańska po Zamość, w tym pamiętną wystawę w Galerii Sceny Plastycznej KUL w 2014 roku w Lublinie. Wcześniej, aktywny w strukturach lubelskiego ZPAP, m.in. zainicjował i organizował konkurs malarski „Autograf”.
Wojciech Skrodzki napisał przy okazji wystawa w Galerii u Leszka Mądzika o ewolucji twórczości Widelskiego sławne słowa (co zresztą adresat tych słów cenił szczególnie): „Twórczość Andrzeja A. Widelskiego jest zapisem energii wznoszących – od sacrum konkretnego i użytkowego do sacrum coraz bardziej wysublimowanego, zatracającego konkretność na rzecz wyobraźniowego wymiaru duchowego”.
Do Drohobycza Andrzej A. Widelski przywiózł po raz pierwszy wystawę na II Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w 2006 roku. Był to cykl „Anioły” pokazywany w Willi Bianki (oddział Muzeum Drohobyczyna). Podczas tegoż Festiwalu w dniu 19 listopada 2006 roku odsłonięto tablicę memorialną według projektu Andrzeja A. Widelskiego wmurowaną w chodnik w miejscu zamordowania Brunona Schulza.

Andrzej Widelski i Wiera Meniok oglądają miejsce wmurowanie tablicy. Tu zginął Bruno Schulz. Drohobycz 2005/6.
Z kolei podczas Piątej edycji Festiwalu w 2012 roku Widelski prezentował obrazy w drohobyckim XIV wiecznym kościele św. Bartłomieja.


Ponownie przyjechał do Drohobycza na VII Festiwal w 2016 roku – i wtedy otwierając wystawę malarstwa „Z powietrza i światła” w synagodze obudował wernisaż rodzajem ekumenicznego performance. Wystawa ta wciąż oczekuje na głębszą analizę wielkich przeżyć, jakie wzbudzała.

W 2007 roku Widelski wsparł ideę założenia Stowarzyszenia Festiwal Brunona Schulza w Lublinie jako wsparcia dla inicjatyw ukraińskich oraz jako forum ekspresji działań artystyczno-kulturalnych. Jako członek założyciel był w zarządzie Stowarzyszenia, a od 2013 roku wiceprezesem. W 2015 roku powołał Stowarzyszenie Działań Twórczych Angelus, gdy został przewodniczącym Kapituły Nagrody Angelus, która jest dla lubelskich środowisk wyróżnieniem wysoce prestiżowym. Był filarem Angelusa od początku powstania tej inicjatywy.
>O godzinie 17.45 Anioł w postaci gołębicy zabrał moją duszę do Nieba< – taka wiadomość dotarła do wielu osób pod wieczór 2 lipca 2017 roku. My zaś przekazujemy z Drohobycza słowa współczucia Rodzinie oraz wiadomość o zapowiadanych mszach w kościele katolickim i cerkwi grekokatolickiej w intencji Zmarłego Przyjaciela.
Gj
C foto: Igor Feciak/ SFBS, Tomek Sikora / SFBS, Grzegorz Józefczuk/ SFBS

ZOBACZ/ POSŁUCHAJ. Tutaj mówi:
www.teatrnn.pl/domslow/obrazy/


03-07-2017, 03:55:45


  Festiwale


  NewsLetter

Podaj swój e-mailBądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza
Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs