Imieniny: Jolanty, Wita, Wioli
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

bruno krcha filmy lublin zwierciadło nasi artyści cytaty o schulzu leszek mądzik noce jarecka górecka nieznanaukraina o schulzu szpilki golberg festiwal 2012 eon horusa drohobycz galeria bułgarii
  Ramka


SchulzFest 2024

XI MIĘDZYNARODOWY
FESTIWAL 
"Arka wyobraźni
Brunona Schulza"
w Drohobyczu

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- podstawowego funduszu celowego


***


***

  BRUNO4EVER 
2024-2026 
SchulzFest w drodze do ESK

Dni Brunona Schulza 
w Lublinie

Zrealizowano z pomocą finansową
MIASTA  LUBLIN

***

 ***


Rok 2022 / Rokiem Brunona Schulza

Odwiedziło nas już:
956167 osób

 

XI Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu, 7-13 lipca 2024
ХI Міжнародний Фестиваль Бруно Шульца у Дрогобичі, 7-13 липня 2024
11th International Bruno Schulz Festival in Drohobych, July 7-13, 2024

Aktualności
FESTIWAL 2018. 7 DNI, PONAD 100 WYDARZEŃ, GOŚCIE Z 15 KRAJÓW


Ponad sto wydarzeń, goście z 15 krajów. 1 czerwca rozpocznie się w Drohobyczu tygodniowy VIII Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza, największe na świecie i jedyne takie przedsięwzięcie dedykowane pisarzowi i artyście z Drohobycza, którego opowiadania i rysunki wciąż przyciągają czytelników i inspirują twórców z całego świata.
Szczegółowy program zaplanowanego w dniach 1-7 czerwca 2018 festiwalu zostanie opublikowany już niebawem. Poniżej kilka informacji o festiwalowych wydarzeniach.
WYSTAWA WE LWOWIE
Festiwal rozpocznie "prolog" we Lwowie. 30 maja we Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki otwarta zostanie wystawa „Bruno Schulz wśród artystów swego czasu” (ze zbiorów Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. Borysa Woźnickiego). Patronat honorowy sprawuje Konsul Generalny RP we Lwowie. Wystawa czynna będzie przez dwa miesiące.
Na wystawie zobaczymy obrazy, grafiki i rysunki 35 artystów, którzy brali udział w wystawach razem z Brunonem Schulzem; to m.in. Zefiryn Ćwikliński, Xawery Dunikowski, Erno Erb, Stefania Gebus-Baraniecka, Jakub Glasner, Marceli Harasimowicz, Wlastimil Hofman, Marcin Kitz, Fryc Kleinman, Olena Kulczycka, Jarosława Muzyka, Andrzej Pronaszko, Kazimierz Sichulski, Margit Sielska-Reich, Roman Sielski, Iwan Trusz, Wojciech Weiss, Leon Wyczółkowski, Stanisław Wyspiański i in. Kuratorzy wystawy: Natalia Filewycz, Grzegorz Józefczuk.
ZAGAJEWSKI I SJON
Uroczyste otwarcie Festiwalu zaplanowano 1 czerwca o godz. 10 w Lwowskim Akademickim Obwodowym Teatrze Muzyczno-Dramatycznym im. Jurija Drohobycza w Drohobyczu. Tam też wygłoszone zostaną dwa wykłady inauguracyjne.
Adam Zagajewski, wybitny polski poeta, prozaik i eseista, wielokrotnie nominowany do Nagrody Nike, laureat m.in. Nagrody im. Heinricha Manna i Nagrody Fundacji im. Kościelskich, przedstawi wykład "W stronę Drohobycza". Drugi wykład przygotował Sjón (Sigurjón Birgir Sigurðsson), najbardziej popularny i ceniony islandzki poeta i prozaik, autor piosenek dla Björk (razem z Larsem von Trier i Björk nominowany do Oscara za piosenkę "I've Seen it All" z filmu "Tańcząc w ciemnościach"), znany polskiemu czytelnikowi z niezwykłej książki "Skugga Baldur. Opowieści islandzkiej". Tytuł wystąpienia Sjóna: "Cynamon na lodzie: Brunona Schulza wędrowanie do krainy czterech godzin światła dziennego". Islandzkiego pisarza przedstawi Jurij Andruchowycz.
DYPLOM O / DLA FESTIWALU
Tego też dnia odbędą się wernisaże festiwalowych wystaw m.in. w starej, ponad 120-letniej sali gimnastycznej dawnego gimnazjum drohobyckiego (dzisiaj: Uniwersytet w Drohobyczu), w przestrzeni publicznej i w synagodze, która po raz pierwszy zostanie udostępniona szerszej publiczności po kończącym się całościowym remoncie tej charakterystycznej świątyni Drohobycza.
Wsród wystaw coś nietypowego: plakaty Mateusza Obary powstałe jako dyplom ukończenia Zespołu Szkół Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie. Mateusz Obara obronił ten dyplom (Cykl plakatów dla Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobycz) kilkanaście dni temu, kończąc specjalizację projektowanie graficzne; nauczycielami prowadzącymi byli: Robert Wojniusz i Anna Chmielnik.
Wśród wielu atrakcji wizualnych z pewnością uwagę zwrócą realizacje w przestrzeni publicznej autorstwa Włodko Kaufmana ze Lwowa, twórcy i lidera niezależnego centrum artystycznego Dzyga we Lwowie, sławnego ukraińskiego artysty, który od lat wierny jest Brunonowi Schulzowi i od lat współpracuje z Festiwalem w Drohobyczu. Artysta przygotowuje realizacje z użyciem... pianin.
Podobnie jak przed dwoma laty, będzie też wystawa w Truskawcu, jednym z największych ukraińskich kurortów, a przed wojną - ośrodku sanatoryjnym i wypoczynkowym, do którego ciągnęła elita polityczna i artystyczna nie tylko Polski.
50 DĘCIAKÓW, KROKE I ŻADAN
Dzień pierwszy, dzień otwarcia zakończy koncert w teatrze. Wystąpi - uwaga! - 50 osobowa Orkiestra Dęta Kolegium Muzycznego im. Wasyla Barwińskiego w Drohobyczu (kierownik artystyczny i dyrygent: Oleg Solarz). Orkiestra zagra zarówno muzykę rozrywkową, jazz i repertuar poważny jak i muzykę świata, w tym kanony folkloru ukraińskiego.
W muzycznym programie Ósmego Festiwalu są też inne mocne punkty, w tym koncert legendarnej krakowskiej formacji Kroke w czwartek 6 czerwca (w teatrze) oraz koncert Serija Żadana z zespołem "Sobaki" z Charkowa (na placu Tarasa Szewczenki), najbardziej energetycznego i znanego poety ukraińskiego młodszego pokolenia. Wcześniej odbędzie się premierowa promocja tomu polskich przekładów Żadana pod tytułem "Drohobycz", wydanej nakładem PIW-u.
Kroke powraca do Drohobyczu, na scenie teatru w Drohobycza zespół zagrał już w ramach Czwartego Festiwalu w 2010 roku. To jedna z najbardziej znanych polskich formacji muzyki świata, mającej w dorobku koncerty na najważniejszych światowych festiwalach i wiele oryginalnych projektów muzycznych z różnymi twórcami (m.in. Nigel Kenedy).
Od razu też warto dodać, że będą też trzy premierowe spektakle: jeden z Brazylii (patrz artkuł wcześniejszy), dwa z Drohobycza...
MEGA SESJA NAUKOWA
W poniedziałek, 4 czerwca rozpocznie się dwudniowa wielka sesja naukowa „Bruno Schulz: filozofia, poetyka i inne perspektywy miejsca”. Planowanych jest kilkadziesiąt referatów, które będą przedstawiane od godziny 10 do 18, poza obradami plenarnymi przede wszystkim w sekcjach.
Sesję otworzy i w pewnym sensie poprzedzi prezentacja książki „Bruno Schulz a współczesna teoria kulturowa. Materiały VII Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu” i dwóch tomów „Acta Schulziana”. Ten edytorski, najnowszy dorobek Festiwalu przedstawi Wiera Meniok.
Goście Festiwalu reprezentują 15 krajów, to - obok Polski i Ukrainy: Austria, Brazylia, Chorwacja, Czechy, Francja, Islandia, Japonia, Litwa, Niemcy, Rosja, USA, Węgry, Wielka Brytania.
Zapraszamy!
gj

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej

Organizatorzy:
Polonistyczne Centrum Naukowo-Informacyjne im. Igora Menioka Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Iwana Franki w Drohobyczu / Fundacja „Muzeum i Festiwal Brunona Schulza” w Drohobyczu
Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza w Lublinie

Współorganizatorzy:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP
Instytut Książki w Krakowie
Instytut Polski w Kijowie
Konsulat Generalny RP we Lwowie
oraz
Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny im. Iwana Franki w Drohobyczu
Lwowski Akademicki Obwodowy Teatr Muzyczno-Dramatyczny im. Jurija Drohobycza w Drohobyczu

Partnerzy:
Prezydent miasta Lublin
Marszałek Województwa Lubelskiego
Mer miasta Drohobycz
Miejska Biblioteka im. Wiaczesława Czornowoła, Drohobycz
Lwowska Narodowa Galeria Sztuki im. Borysa Woźnickiego
Muzeum Mychajła Biłasa, Truskawiec
Centrum Turystyczno-Informacyjne, Drohobycz
Drohobycka Gmina Religijna Wyznania Mojżeszowego
Stowarzyszenie Artystyczne Alter w Drohobyczu
Restauracja „Willa Kluberg”, Truskawiec

Patronat honorowy:
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP
Ambasador RP na Ukrainie
Prezydent miasta Lublin
Mer miasta Drohobycz

Patronat medialny:
Gazeta „Kurier Galicyjski”, Lwów
Gazeta internetowa „Majdan”, Drohobycz
Radio Kotermak, Drohobycz

ZOBACZ:
http://www.islandia.org.pl/artykuly/2009/sjon_opowiesc_islandzka.html
https://www.youtube.com/watch?v=x4rvmdJJ21E
https://culture.pl/pl/artykul/bruno-schulz-powraca-do-drohobycza
https://www.youtube.com/watch?v=dBRHNqWAir0
https://www.youtube.com/watch?v=fjc5uiGgVx4
https://www.dailymotion.com/video/x43embe
https://www.youtube.com/watch?v=PCeon0PP28Q


06-05-2018, 01:28:52


  Festiwale


  NewsLetter

Podaj swój e-mailBądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza
Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs