Imieniny: Daniela, Dalidy, Benedykta
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

drohobycz nasi artyści golberg festiwal 2012 bułgarii eon horusa lublin szpilki noce galeria nieznanaukraina zwierciadło jarecka filmy cytaty o schulzu górecka bruno leszek mądzik krcha o schulzu
  Ramka


SchulzFest 2024

XI MIĘDZYNARODOWY
FESTIWAL 
"Arka wyobraźni
Brunona Schulza"
w Drohobyczu

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- podstawowego funduszu celowego


***


***

  BRUNO4EVER 
2024-2026 
SchulzFest w drodze do ESK

Dni Brunona Schulza 
w Lublinie

Zrealizowano z pomocą finansową
MIASTA  LUBLIN

***

 ***


Rok 2022 / Rokiem Brunona Schulza

Odwiedziło nas już:
975056 osób

 

XI Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu, 7-13 lipca 2024
ХI Міжнародний Фестиваль Бруно Шульца у Дрогобичі, 7-13 липня 2024
11th International Bruno Schulz Festival in Drohobych, July 7-13, 2024

PATRONAT HONOROWY
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP Hanna Wróblewska, Konsul Generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz, 

Prezydent miasta Lublin Krzysztof Żuk, Mer miasta Drohobycz Taras Kuczma, Szef Drohobyckiej Rejonowej Administracji Wojskowej Stepan Kułyniak

Aktualności
DROHOBYCZ. Uszkodzenia Muzeum-Pokoju Brunona Schulza. PROSIMY O POMOC


PROSIMY O POMOC.

W nocy 23 na 24 października zostało zalane nasze Muzeum-Pokój Brunona Schulza - wodą cieknącą strumieniami z sufitu, z uruchamianej uniwersyteckiej "instalacji" ogrzewczej. Mimo obowiązku monitoringu "zachowania się" wiekowej instalacji ogrzewczej w czasie rozruchu, awarię stwierdzono dopiero kiedy woda lała się po elewacji budynku oraz wewnątrz budynku na drugim (ukraińskie: trzecim) piętrze już nie tylko w Muzeum-Pokoju, ale też na korytarzu (gdzie potem zebrano czterdzieści wiader wody) obok Muzeum.

Sufit (zobaczcie foto) w Muzeum został zalany niemal w całości. Sufit ma ponad sto lat. Typowym sposobem renowacji, po około trzech miesiącach - jak uważa administracja - wysychania sufitu, jest zaklejanie zdeformowanego sufitu pseudodekoracyjnymi panelami ze styropianu, na co się nigdy nie zgodzimy. Przygotowujemy odrębny projekt renowacji.

Drohobycz, zalane Muzeum-Pokój B. Schulz, 24.10.2018

Dotkliwe straty materiałów archiwalnych są jeszcze trudne do oszacowania. Nie chodzi o ilościowy szacunek, niemniej wiemy, że pewne dokumenty zostały utracone bezpowrotnie (np. korespondencja Jerzego Ficowskiego z dr Wierą Meniok), inne uszkodzone (archiwalne "Wiadomości literackie" i "Skamander") a pewne obiekty współczesne poważnie zabudzone. Dr Meniok jest wstrząśnięta tym, co się stało oraz poruszona brakiem reakcji ze strony środowisk humanistycznych Uniwersytetu.

Muzeum-Pokój Brunona Schulza, 24.10.2018

Spisujemy i szacujemy te straty, jak i szacujemy koszta związane z przywróceniem funkcjonalności pomieszczeń (sufit, meble, podłoga, ściany) oraz likwidacji uciążliwego zapachu stęchlizny, po czym powiadomimy zarządcę, czyli Uniwersytet w Drohobyczu, o ich wielkości.

Muzeum-Pokój Brunona Schulza, 24.10.2018

Jak dotychczas, nasze Stowarzyszenie, które ma popisaną z Uniwersytetem umowę o współpracy i jest współopiekunem Muzeum-Pokoju, nie zostało oficjalnie powiadomione przez Uniwersytet o zaistniałej sytuacji. Jest nam przykro z tego powodu. Dlatego będziemy starali po raz kolejny poruszyć opinie wielu środowisk naukowo-kulturalnych Ukrainy i Europy w obronie Muzeum-Pokoju Brunona Schulza.

Wbrew opiniom niektórych osób, nie wiążemy wydarzeń ostatnich lat (2008-10 - kradzież tablicy pamiątkowej w miejscu śmierci Brunona Schulza, 2014 - próba likwidacji Centrum Polonistycznego Uniwersytetu, 2018 - obecna próba zniszczenia Pokoju - Muzeum oraz inne) jako mające ze sobą jakikolwiek związek lub sterowane przez kogokolwiek.

Grzegorz Józefczuk, dr hc Uniwersytetu w Drohobyczu, prezes Stowarzyszenia Festiwal Brunona Schulza.

Kto z Państwa może wspomóc prace nad remontem Muzeum-Pokoju Brunona Schulza w Drohobyczu, prosimy o darowizny na poniższe konto.
Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza (20-112 Lublin, Grodzka 21, NIP 946 25 41 858), z dopiskiem: darowizna "muzeum" (potwierdzamy fakt darowizny mailowo oraz stosownym dokumentem bankowym, a za zgodą Darczyńcy darowizna zostanie wymieniona na naszej stronie www i w zapisach Muzeum-Pokoju):

PKO BP oddz. II w Lublinie
83 1020 3150 0000 3702 0048 1697

Przelewy zagraniczne:

PL 83 1020 3150 0000 3702 0048 1697

albo kod BIC / Swift: BPKOPLPW


04-11-2018, 18:35:43


  Festiwale


  NewsLetter

Podaj swój e-mailBądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza
Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs