Imieniny: Daniela, Dalidy, Benedykta
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

o schulzu nasi artyści lublin golberg cytaty o schulzu jarecka festiwal 2012 nieznanaukraina drohobycz galeria leszek mądzik noce krcha szpilki bułgarii filmy zwierciadło bruno eon horusa górecka
  Ramka


SchulzFest 2024

XI MIĘDZYNARODOWY
FESTIWAL 
"Arka wyobraźni
Brunona Schulza"
w Drohobyczu

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- podstawowego funduszu celowego


***


***

  BRUNO4EVER 
2024-2026 
SchulzFest w drodze do ESK

Dni Brunona Schulza 
w Lublinie

Zrealizowano z pomocą finansową
MIASTA  LUBLIN

***

 ***


Rok 2022 / Rokiem Brunona Schulza

Odwiedziło nas już:
975079 osób

 

XI Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu, 7-13 lipca 2024
ХI Міжнародний Фестиваль Бруно Шульца у Дрогобичі, 7-13 липня 2024
11th International Bruno Schulz Festival in Drohobych, July 7-13, 2024

PATRONAT HONOROWY
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP Hanna Wróblewska, Konsul Generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz, 

Prezydent miasta Lublin Krzysztof Żuk, Mer miasta Drohobycz Taras Kuczma, Szef Drohobyckiej Rejonowej Administracji Wojskowej Stepan Kułyniak

Aktualności
DROHOBYCZ. Wiera Meniok: Noblistka na Festiwalu Brunona Schulza


Olga Tokarczuk – laureatka Nagrody Nobla
– uczestniczka Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu

10 października 2019 roku świat dowiedział się o przyznaniu Nagrody Nobla w dziedzinie literatury dla wybitnej polskiej pisarki Olgi Tokarczuk. Polska literatura szczyci się dziś swoją nową Noblistką, która dołączyła do grona czterech polskich pisarzy i poetów – laureatów Nobla – Henryka Sienkiewicza (1905), Władysława Reymonta (1924), Czesława Miłosza (1980) i Wisławy Szymborskiej (1996).
Tę wysoką nagrodę Akademia Szwedzka przyznała Oldze Tokarczuk „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia”. Zgodnie z opinią ekspertów, twórczość Olgi Tokarczuk nie zna granic, dlatego czytelnicy znakomicie przyjmują ją niezależnie od tego, gdzie mieszkają i do jakiej kultury należą. Ceremonia wręczenia Nagrody Nobla dla Olgi Tokarczuk odbędzie się w Sztokholmie 10 grudnia 2019 roku.

Miasto Drohobycz oraz Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny imienia Iwana Franki w Drohobyczu muszą cieszyć się tym, że Olga Tokarczuk została laureatką Nobla, ponieważ pisarka zna i lubi nasze miasto, chętnie tutaj przyjeżdża na zaproszenie Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza, który od 2004 roku w cyklu dwuletnim organizuje Polonistyczne Centrum Naukowo-Informacyjne naszego uniwersytetu wspólnie ze Stowarzyszeniem Festiwal Brunona Schulza w Lublinie.

Debata w synagodze, Festiwal 2018, fot. Igor FecikaOlga Tokarczuk dwukrotnie odwiedziła Drohobycz podczas Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza, w maju 2014 i czerwcu 2018 roku. W ramach VI i VIІІ Schulzfestów odbyły się spotkania autorskie z pisarką, które prowadził Ostap Sływyński – lwowski poeta i tłumacz, w tym dzieł Olgi Tokarczuk, polonista z Uniwersytetu Lwowskiego.
Autorka chętnie opowiadała uczestnikom i gościom Schulzowskiego Festiwalu o tym, że cała generacja polskich pisarzy, do której ona należy, wywodzi się z wyobraźni poetyckiej Brunona Schulza, jest spokrewniona z pisarstwem tego geniuszu z Drohobycza. Rozważała o losach wielkiej powieści historycznej we współczesnej literaturze – powieść taka, jej zdaniem, powraca, ale w innej formie i w odmiennej jakości (jest to zrozumiałe chociażby na przykładzie jej wielkiej powieści „Księgi Jakubowe” (2014), która uzyskała prestiżową literacką nagrodę „Nike”, o Jakubie Franku – cadyku, filozofie i mistyku, reformatorze religijnym i tajemniczej postaci XVIII wieku).
Z wielką pasją opowiadała pisarka w Drohobyczu o jej szczególnych relacjach z własnymi postaciami literackimi, których odbiera jak żywych ludzi, z którymi czasem prowadzi swoiste rozmowy, a czasem one same niejako dyktują jej swe myśli i wypowiedzi. Podkreślała także swoje rozumienie patriotyzmu: patriotyzm, który gardzi innymi ludźmi i je poniża, który rodzi nienawiść – zdaniem Olgi Tokarczuk – zasługuje jedynie na potępienie.


Spacer z pochodniami, 2018

Podczas dwóch Schulzfestów, w których uczestniczyła Olga Tokarczuk, chętnie brała ona udział w tradycyjnym nocnym spacerze z pochodniami śladami życia i twórczości Brunona Schulza, czytała fragmenty z jego prozy. Na ubiegłoroczny VIII Festiwal zaproponowała autorski panel literacki pt. „Zaginiony mesjasz. Ukryte potencjały literatury środkowoeuropejskiej”.
Panel odbył się 7 czerwca 2018 roku w wielkiej synagodze chóralnej w Drohobyczu, uczestniczyli w nim zaproszeni przez autorkę pisarze i poeci Jurij Andruchowycz, Herkus Kunčius, Ołeksandr Bojczenko, Jurij Wynnyczuk, Andrij Lubka, Sofija Andruchowycz, Adam Wiedemann, Andrij Bondar, Taras Prochaśko, Ostap Sływyński oraz liczni uczestnicy i goście Festiwalu.


Spotkanie w Bibliotece, Drohobycz, 2014

Bardzo liczymy na to, że kolejny IX Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza, który odbędzie się w Drohobyczu w czerwcu 2020 roku, znowu z radością powita Olgę Tokarczuk, laureatkę literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok.

Wiera Meniok, adiunkt w Zakładzie Literatury Powszechnej i Slawistyki, kierowniczka Polonistycznego Centrum Naukowo-Informacyjnego imienia Igora Menioka Uniwersytetu w Drohobyczu

Zdjęcia: Igor Feciak

NA STRONIE UNIWERSYTETU W DROHOBYCZU:

http://dspu.edu.ua/news/ol-a-tokarchuk-lavreatka-nobelivskoyi-premiyi-uchasnycya-mizhnarodnogo-festyvalyu-bruno-shulca-u-drogobychi/


17-10-2019, 20:31:24


  Festiwale


  NewsLetter

Podaj swój e-mailBądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza
Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs