Imieniny: Daniela, Dalidy, Benedykta
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

noce galeria nasi artyści o schulzu jarecka golberg leszek mądzik eon horusa krcha górecka cytaty o schulzu bułgarii bruno filmy nieznanaukraina festiwal 2012 zwierciadło drohobycz szpilki lublin
  Ramka


SchulzFest 2024

XI MIĘDZYNARODOWY
FESTIWAL 
"Arka wyobraźni
Brunona Schulza"
w Drohobyczu

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- podstawowego funduszu celowego


***


***

  BRUNO4EVER 
2024-2026 
SchulzFest w drodze do ESK

Dni Brunona Schulza 
w Lublinie

Zrealizowano z pomocą finansową
MIASTA  LUBLIN

***

 ***


Rok 2022 / Rokiem Brunona Schulza

Odwiedziło nas już:
975110 osób

 

XI Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu, 7-13 lipca 2024
ХI Міжнародний Фестиваль Бруно Шульца у Дрогобичі, 7-13 липня 2024
11th International Bruno Schulz Festival in Drohobych, July 7-13, 2024

PATRONAT HONOROWY
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP Hanna Wróblewska, Konsul Generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz, 

Prezydent miasta Lublin Krzysztof Żuk, Mer miasta Drohobycz Taras Kuczma, Szef Drohobyckiej Rejonowej Administracji Wojskowej Stepan Kułyniak

Aktualności
WSPOMNIENIA. TRIO ALFREDA SCHREYERA: pierwszy koncert 2006


Trio Alfreda Schreyera wystąpiło z pełnym programem publicznie po raz pierwszy 19 listopada 2006 roku na II Międzynarodowym Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu. Przypominamy to niezwykłe wydarzenia... i wiele innych. Wspominamy PANA ALFREDA...

W ramach WSPOMNIEŃ FESTIWALOWYCH udostępniamy Państwu zapis pierwszego koncertu zespołu, który przeszedł do historii jako TRIO ALFREDA SCHEREYRA.
Zapis podzielony został na dwie części, linki poniżej:

część I: https://youtu.be/fj1r7NoIxVs

część II: https://youtu.be/HtwrVo8PUnc

2006, II Festiwal, fot. Jerzy J. Bojarski
19 listopada 2006, Drohobycz, fot. J.J.Bojarski

Trio Alfreda Schreyera wystąpiło z pełnym programem publicznie po raz pierwszy 19 listopada 2006 roku na II Międzynarodowym Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu. Koncert miał miejsce w niewielkiej salce Galerii Obrazów Muzeum Drohobyczyna (to charakterystyczny, błękitny, parterowy pałacyk przy ul. Strzelców Siczowych 18, obecnie Galeria Malarstwa Sakralnego drohobyckiego muzeum). W 2006 roku salka miała pewien atut: stał tam nastrojony fortepian! Koncert zaczął się tuż po godzinie 15.30.
W istocie wszystko nieco wcześniej zaczęło się od pytania Alfreda Schreyera do Wiery Meniok: czy ja mogę się na coś przydać podczas Festiwalu?
Na próby zespół zbierał się w mieszkaniu swego lidera przy ul. Mickiewicza 1 w Drohobyczu. To ulica z pięknymi willami dawnych drohobyckich krezusów, nafciarzy, adwokatów i lekarzy. Łączy się z główną i reprezentacyjną promenadą Drohobycza - ulicą Tarasa Szewczenki również o imponującej architekturze, z brukiem położonym specjalnie na wizytację następcy tronu CK Monarchii. Przed wojną było odwrotnie: obecna Mickiewicza nosiła nazwę Szewczenki, a Szewczenki - Mickiewicza.
URODZIŁEM SIĘ...
Do skromnego katalogu wydarzeń artystycznych II Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza napisał ALFRED SCHREYER (8 maja 1922-25 kwietnia 2015) specjalnie swój życiorys, w wersji nadzwyczaj skróconej i oficjalnej.

MÓJ ŻYCIORYS
Urodziłem się w Drohobyczu 8 maja 1922 r. Lata dziecięce spędziłem w Jaśle, gdzie mój ojciec, dr Beno Schreyer zajmował posadę szefa – chemika w rafinerii ropy naftowej. Wskutek światowego kryzysu w latach 30-tych, rafineria została częściowo unieruchomiona. Stracił więc ojciec pracę i nasza rodzina powróciła do Drohobycza. Tu od roku 1932 uczęszczałem do Prywatnego Gimnazjum Polskiego im. H. Sienkiewicza. Opiekunką klasy była p. Józefina Szelińska, nieoficjalna narzeczona Brunona Schulza. W 1934 r. wstąpiłem do Gimnazjum Państwowego im. Króla Władysława Jagiełły, gdzie w przeciągu 4 lat byłem uczniem B. Schulza.
Podczas okupacji nazistowskiej straciłem całą rodzinę, a ja, będąc więźniem hitlerowskich obozów koncentracyjnych w Płaszowie, Gross-Rosen, Buchenwaldzie i jego filii Taneka pod Lipskiem, cudem ocalałem.
W 1946 r. powróciłem do Drohobycza. Grałem w orkiestrze drochobyckich kin, ucząc się jednocześnie w Liceum Muzycznym im. Barwińskiego, następnie ukończyłem studia na fakultecie Muzyczno-Pedagogicznym Drohobyckiego Uniwersytetu Pedagogicznego. W przeciągu 42 lat wykładałem w wymienionym wyżej Liceum Muzycznym przedmioty muzyczno-teoretyczne i dyrygowanie. W 1991 r. założyłem chór dziecięco-młodzieżowy „Odrodzenie”.
Nagrodzony odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Obecnie na emeryturze. Żona zmarła w 2003 r. Mam córkę, syna oraz dwie wnuczki.
Alfred Schreyer

Mówił o sobie, że jest ostatnio Mohikaninem Drohobycza, ostatnim drohobyckich Żydem, obywatelem dawnej II RP, który znał Brunona Schulza i który pamięta, jak było przed wojną. W jednej z rozmów Pan Alfred powiedział: "Przedwojenny Drohobycz liczył około 42 tys. mieszkańców, z nich 13,5 do 14 tysięcy - to byli Żydzi. Dzisiaj w Drohobyczu z rdzennych, urodzonych w Drohobyczu Żydów, zostałem tylko ja. Jestem ostatni. Nie ma już nikogo. Dlatego mówię ludziom, żeby póki jestem, z tego korzystali, bo bardzo często słyszymy takie niesłychane głupstwa. Ludzie, nie tylko w Drohobyczu, mają takie przyzwyczajenie uważać za prawdziwe to, czego pragną, i stąd wynika masa błędów i nieprawdy".
TADEUSZ SERWATKO gra na akordeonie. Jest Żydem uratowanym z Holokaustu. Wiele lat grał w orkiestrze na radzieckim transatlantyku, zwiedził cały świat. Na koncertach stawał blisko pana Alfreda, patrząc na niego z uśmiechem pełnym szacunku. LOWA ŁOBANOW jest pianistą o słuchu absolutnym. Kiedy grał z panem Alfredem, był na emeryturze, dorabiając jako palacz w kotłowni; jedyny w Drohobyczu znał hebrajski. Niedawno wyjechał do Izraela...
OD LUBLINA DO BERLINA I LONDYNU
Po listopadowym koncercie festiwalowym Trio zostało zaproszone do Lublina przez Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza, występując po raz pierwszy w Polsce w Kawiarni Artystycznej Hades 16 marca 2007 roku, tuż przed 85. urodzinami Pana Alfreda. I niebawem już w czerwcu 2007 roku muzycy pojechali na XVII Festiwal Muzyki Żydowskiej do Krakowa i wzięli udział w koncercie „Szalom na Szerokiej”, a 1 lipca Schreyer dał recital w Synagodze Kupa przy Miodowej 27 w Krakowie. 10 lipca 2007 roku wystąpili w synagodze w Kazimierzu Dolnym podczas II Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej organizowanego przez Knajpę U Fryzjera i Roberta Sulkiewicza. 6 listopada 2007 zaproszono "Trio" do Lwowa na festiwal "Muzyczny Lew", poświęcony żydowskiej muzyce, piosence i tańcowi. 3 lutego 2008 roku muzycy zagrali po raz drugi w Lublinie, na zaproszenie prezydenta miasta w Trybunale Koronnym podczas uroczystości wręczania Medali "Sprawiedliwy wśród narodów świata". Z kolei 5 marca 2009 – dzięki inicjatywie malarza Bartłomieja Michałowskiego – trio wystąpiło w Warszawie „U Floriana”. A 7 grudnia 2009 roku – po raz trzeci w Lublinie, w restauracji Mandragora przy Rynku. W lutym 2010 trio zostało zaproszone do Berlina. Pomysł ściągnięcia Artura Schreyera do Berlina miał Robin Lautenbach, były korespondent ARD w Polsce, od powrotu do Berlina członek Niemiecko-Polskiego Towarzystwa, który w Lublinie poznał Bartłomieja Michałowskiego. Potem koncertowano w Warszawie, a ostatnio – 6 października 2011 roku w mieszczącym się w synagodze Muzeum Regionalnym w Łęcznej, podczas wernisażu wystawy Bartłomieja Michałowskiego. Po nakręceniu filmu Marcina Giżyckiego „Alfred Schreyer z Drohobycza” (premiera 29 listopada 2010 w Warszawie) trio występowało m.in. w Londynie i Wiedniu, a w 2012 roku m.in. w Kielcach, Wrocławiu i Warszawie... i lista ta jest nie tylko niekompletna, ale i jeszcze długa.

Kazimierz Dolny, fot. Grzegorz Józefczuk
Lipiec 2007, Kazimierz Dolny, fot. Grzegorz Józefczuk

Prawdopodobnie ostatnim niepublicznym występem Alfreda Schreyera był spontaniczy koncert Tria 20 listopada 2014 roku w Drohobyczu, podczas kolacji z okazji przyznania Grzegorzowi Józefczukowi doktoratu honoris causa Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Iwana Franki w Drohobyczu. Uroczystość odbyła się w czasie projektu "Druga Jesień 2014". Video (Alfred Schreyer śpiewa: min. 7:00): https://www.youtube.com/watch?v=9j1O1ChP16c
GEBIRTIG, FRANKO... I TANGA. NIE TYLKO
A więc doprawdy – to był zespół niezwykły. Alfred Schreyer śpiewał sławne szlagiery, stare piosenki żydowskie, polskie i ukraińskie. Zawsze wykonywał najpierw utwory Mordechaja Gebirtiga (1877-1942), zwanego trubadurem Galicji, takie jak żydowskie „Kinder yorn”, zawsze pamiętał również o poezji Iwana Franki, wielkiego poety urodzonego nieopodal Drohobycza – i śpiewał pieśń po ukraińsku „Och, ty dziewczyno jak ziarnko orzecha”. Ale nas najbardziej fascynowały polskie tanga takie jak „Przy kominku”, czy „Szkoda lata” oraz piosenki z pogranicza sceny kabaretowej w stylu „Gdy Dorota gra fokstrota” (z drohobycko-lwowskiego środowiska muzycznego). Jednakże od pewnego czasu najbardziej zaskakiwał tym, że oto on, wiekowy polski Żyd, jeden z ostatnich takich przedstawicieli polsko-żydowskiej inteligencji dawnych twz. Kresów, potrafił zagrać i zaśpiewać wiązanki polskich piosenek patriotycznych, żołnierskich i ludowych melodii, jakich nie można spotkać na żadnym koncercie – i robił to jak nikt inny. Zaczynając od „Pierwszej Brygady”, a kończąc na lekcji tradycji ludowej, czyli wykonaniu frazy z kujawiaka, mazurka, oberka czy krakowiaka – Schreyer podkreślał swe korzenie i przynależność do dawnej epoki wielokulturowego świata, który odszedł, przede wszystkim zniszczony przez wojny, Holokaust, komunizm i nacjonalizmy.

Trio Alfreda Schreyera, Drohobycz, fot.Igora Feciak
Trio Alfreda Schreyera, Drohobycz, od lewej: Lowa Łobanow, Alfred Schreyer, Tadeszu Serwatko; fot.Igor Feciak/SchulzFest

PLYTY I FILMY
W 2012 roku ukazała się płyta CD "Alfred Schreyer Trio" będąca zapisem wielkiego koncertu w Teatrze Polskim w Warszawie. Wydawcą płyty było Studio Linguae Anny Żurowicz, która pozyskała wielu sprzymierzeńców tej pięknej inicjatywy. (Wcześniej nagrano Schreyerowi płytę we Lwowie, lecz było to wydawnictwo amatorskie).
Pan Alfred wystąpił w wielu filmach dokumentalnych i quasi fabularnych, realizowanych przez twórców z wielu krajów. Był łącznikiem z przeszłością, znał znakomicie przedwojenny Drohobycz, jego realia, w tym nardowo-kulturowe, jak i czasy późniejsze, ktokolwiek chciał coś się w tej materii dowiedzieć, a już szczególnie o Brunonie Schulzu i kontekście epoki - musiał od połowy lat 60. XX wieku trafić do Schreyera.
Powstały dwa pełnometrażowe filmy dokumentalne poświęcone wyłacznie Alfredowi Schreyerowi. Film, dokument biograficzny "Alfred Schreyer z Drohobycza" w reżyserii Marcina Giżyckiego (współpraca Małgorzata Sady) powstał w 2010 roku; to film polski, minut 44 min. Link do filmu:
https://vod.pl/filmy-dokumentalne/alfred-schreyer-z-drohobycza/tcdqpjz
W 2011 zrealizowano film austriacki, reżyserem i producentem był Paul Rosdy; to film "Der letze Jude von Drohobycz" ("The Last Jew of Drohobych", czyli "Ostatni Żyd z Drohobycza"); dokument trwa 94 minuty. Link do zapowiedzi:
https://vimeo.com/ondemand/dljvd
https://vimeo.com/ondemand/thelastjewfromdrohobych/390320867
ŚWIADEK EPOKI
Kto chciałby zapoznać się ze śp. Alfredem Schreyerem, polecamy zapisy w polskich archiwaliach. Są to rozbudowane (szczególnie KARTA) relacje. Poniżej linki.
Zapis w archiwum ośrodka KARTA:
https://osa.archiwa.org/jednostki/PL_1001_AHM_PnW_1443_0001
Archiwum Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN":
http://teatrnn.pl/historiamowiona/swiadek/Schreyer%2C_Alfred_%281922-_%29
Narodowy Instytut Audiowizualny NINATEKA:
https://ninateka.pl/film/alfred-szreyer-pan-profesor-bruno-schulz-notacje
FESTIWAL, DROHOBYCZ, KONCERTY...
Poniżej wybrane linki do okazjonalnych wypowiedzi, a przede wszystkim do koncertów Trio Alfreda Schreyrea.
Trio Alfreda Schrayera na festiwalu żydowski muzyki, piosenki i tańca "Muzyczny Lew" we Lwowie, 6 listopada 2007: https://www.youtube.com/watch?v=Foaa0xHTkcs
U Floriana, Warszawa, koncert 2009:
https://www.youtube.com/watch?v=Wxu2ezjwDoA
Lublin, Mandragora, Koncert grudnień 2009:
https://www.youtube.com/watch?v=MY2cH2hIfEg
Berlin, koncert 2010:
https://www.youtube.com/watch?v=pdW85UtdDzo
Shalom na Szerokiej, Kraków 2011:
https://www.youtube.com/watch?v=woHDgMUKnkQ
Koncert Lublin 2011, wiązanka piosenek żołnierskich:
https://www.youtube.com/watch?v=l6EfL18sUpU
Łęczna, koncert 2011, rejestracja Bartek Michałowski:
https://www.youtube.com/watch?v=JFrJbAwoYdA
Specjalnie wyodrębniamy wybrane zapisy wydarzeń w Drohobyczu. To tylko niektóre z wielu zapisów, jakie znajdują się archiwum MUZEUM POKOJU BRUNONA SCHULZA W DROHOBYCZ.:
Otwarcie Muzeum Pokoju Brunona Schulza, wypowiedź, 2008:
https://www.youtube.com/watch?v=miPFkq8fyyA
DROHOBYCZ, 90. urodziny Alfreda Schreyera (9 maja 2012):
https://www.youtube.com/watch?v=BDYMUHdO1i0
https://www.youtube.com/watch?v=xleDzd6Qo3k
V Festiwal 2012, cały koncert w Teatrze:
https://www.youtube.com/watch?v=ilc76atH9tY
POGRZEB 1 MAJA 2015 ROKU
Wielokulturowość, której już nie ma, a która dzisiaj wydaje się złudzeniem. Świat drohobycki (i nie tylko) uszanował osobowość i wyjątkowość Alfreda Schreyera, kiedy ten zmarł 25 kwietnia 2015 roku w Warszawie. Stało się to po nieszczęśliwym wypadku, powstałe urazy, mimo zabiegów w Drohobyczu a potem leczenia w Warszawie, okazały się śmiertelne.
Pogrzeb Alfreda Schreyera odbywał się w Drohobyczu 1 maja 2015 roku, a więc tuż przed jego 93. urodzinami. Uroczystości miały miejsce w synagodze, były niezwykłe, ponieważ zgromadziły setki mieszkańców, osób i przedstawicieli różnych narodowości i wyzwań, jakby po raz ostatni poprzez ten pogrzeb miał zaistnieć Drohobycz jako PÓŁTORA MIASTA.
Przemawiał Mordechaj Szlomo Bold, rabin Lwowa i Zachodniej Ukrainy oraz Josif Karpin, przewodniczący lokalnej, drohobyckiej organizacji wspólnoty żydowskiej; żegnał Alfreda Schreyera również Jarosław Drozd, Konsul Generalny RP we Lwowie i o. Bruno Maria Neumann, POLSKI bonifrat. Zaśpiewał dziecięcy chór Odrodzenie. Z władz miasta Drohobycza nie wystąpił nikt.
Pozwalamy sobie zamieścić relację z pogrzebu, aby była ona świadectwem tego, jak to było.
Alfred Schreyer spoczął na miejskim cmentarzu w Drohobyczu.
Linki POGRZEB:
Część 1: https://www.youtube.com/watch?v=GQlThecaX04
część 2: https://www.youtube.com/watch?v=axhyF3QSRFM
część 3: https://www.youtube.com/watch?v=I5kam3u8TAc
część 4: https://www.youtube.com/watch?v=cMDZpjpzy7Q
część 5: https://www.youtube.com/watch?v=1iCPsp2OsOM
część 6: https://www.youtube.com/watch?v=VssK8R7RDXw
część 7: https://www.youtube.com/watch?v=gGlSRFZ9Ayc
część 8: https://www.youtube.com/watch?v=G-83v96RpTM
część 9: https://www.youtube.com/watch?v=JqLBmxjLeVM

I opuścił to miasto, opuścił nas wszystkich... Czytaj:
http://www.brunoschulzfestival.org/index.php?tpr=news&id=106

Red. gr


22-06-2020, 02:07:08


  Festiwale


  NewsLetter

Podaj swój e-mailBądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza
Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs