Imieniny: Daniela, Dalidy, Benedykta
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

leszek mądzik zwierciadło jarecka nieznanaukraina nasi artyści o schulzu galeria krcha drohobycz golberg cytaty o schulzu szpilki filmy lublin górecka festiwal 2012 bułgarii eon horusa noce bruno
  Ramka


SchulzFest 2024

XI MIĘDZYNARODOWY
FESTIWAL 
"Arka wyobraźni
Brunona Schulza"
w Drohobyczu

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- podstawowego funduszu celowego


***


***

  BRUNO4EVER 
2024-2026 
SchulzFest w drodze do ESK

Dni Brunona Schulza 
w Lublinie

Zrealizowano z pomocą finansową
MIASTA  LUBLIN

***

 ***


Rok 2022 / Rokiem Brunona Schulza

Odwiedziło nas już:
975111 osób

 

XI Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu, 7-13 lipca 2024
ХI Міжнародний Фестиваль Бруно Шульца у Дрогобичі, 7-13 липня 2024
11th International Bruno Schulz Festival in Drohobych, July 7-13, 2024

PATRONAT HONOROWY
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP Hanna Wróblewska, Konsul Generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz, 

Prezydent miasta Lublin Krzysztof Żuk, Mer miasta Drohobycz Taras Kuczma, Szef Drohobyckiej Rejonowej Administracji Wojskowej Stepan Kułyniak

Aktualności
Bruno4ever 2020. Lublin. Wystawa


"Drohobycz / Дрогобич / דראָהאָביטש". Wernisaż 22 sierpnia o godz. 18 w Hades Szeroka, Grodzka 21, Lublin.
BRUNO4EVER 2020 ZAPRASZA. WEEKEND W LUBLINIE - SOBOTA W HADES SZEROKIEJ.

Zapraszamy w sobotę, 22 sierpnia o godz. 18, na WERNISAŻ WYSTAWY FOTOGRAFICZNEJ "Drohobycz / Дрогобич / דראָהאָביטש", na której prezentowane będą prace Roberta Chudzyńskiego, Lucjana Demidowskiego, Grzegorz Józefczuka, Maksa Skrzeczkowskiego i Michała Woźniaka oraz plakaty Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu. Organizator / kurator: Grzegorz Józefczuk / Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza.
Zapraszamy do Domu Kultury HADES SZEROKA, do Sali Sztukmistrza i na Taras, Lublin, Grodzka 21. Wstęp wolny (z zachowaniem stosownych kwarantannowych dystansów i zasad). W programie niespodzianki.
***
Lucjan DEMIDOWSKI, eksperymentator konceptualista, klasyk fotografii lubelskiej, który pierwszą wystawę indywidualną miał pod koniec lat 60., obecnie fotografuje tylko i wyłącznie czarno-biało, aparatami dużego formatu. Michał WOŹNIAK - młody fotografik wyrosły z Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego, autor fotograficznych "esejów". Max SKRZECZKOWSKI - fotografik związany z Kazimierzem Dolnym, absolwent tamtejszego Kolegium Sztuk Pięknych UMCS, wykładowca, podróżnik, koordynator projektu Akademia Odkryć Fotograficznych.
Latem 2009 roku pojechali do Drohobycza w ramach projektu Bruno4ever - fotowymiana Lublin-Drohobycz, a fotograficzne efekty przedstawili 13 listopada 2009 roku w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie na wystawie "Bruno4ever: Europrowincja. Lublin - Drohobycz, Czechowicz - Schulz" (oraz na wystawie w Kazimierzu Dolnym).Przywołujemy teraz, po 11 latach, tamten projekt i jego artystyczne rezultaty, aby przypomnieć energię współpracy i aurę tamtych dni, w czasie dzisiejszym - czasie mnożenia barier i granic.
Robert CHUDZYŃSKI to fotografik z Płońska, autor m.in. fotografii inspirowanych prozą i grafikami Brunona Schulza, przedstawionych podczas III Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu w 2008 r.
Grzegorz JÓZEFCZUK, prezes Stowarzyszenia Festiwal Brunona Schulza, zajmuje się fotografią od lat, aczkolwiek z różnym powodzeniem i z różnych motywów, nieustająco dokumentując przemiany przestrzeni kulturowo-publicznej Drohobycza.
***
Tytuł kameralnej wystawy w Sali Sztukmistrza w Hades Szeroka, "Drohobycz / Дрогобич / דראָהאָביטש", otwieranej 22 sierpnia 2020, nawiązuje do wielokulturowego, historycznego dziedzictwa Drohobycza, miasta Brunona Schulza, Iwana Franki, Kazimierza Wierzyńskiego, Maurycego Liliena, Maurycego Gottlieba... Dziedzictwo to wystawione zostaje na trudną próbę czasu przetrwania, zastyga w architekturze, ukrywa się i zanika w klatkach schodowych - z pozoru nic nie manifestując, prosząc o odnalezienie i rozszyfrowanie, o wsparcie. Wszystko to ożywa, kiedy zacznie czytać się opowiadania Brunona Schulza... Fotografie, również z pozoru niczym, poza grą świateł i zagadkowych detali, nie wyróżniające się, okazują się wówczas maskami ukrytej realności, żywej, chociaż dzisiaj już nie realnej...
DZIĘKUJEMY ARTYSTOM.
***
Prace pochodzą ze zbiorów lubelskiego Stowarzyszenia Festiwal Brunona Schulza i Muzeum Pokoju Brunona Schulza w Drohobyczu.
Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza jest polskim współorganizatorem odbywającego się od 2004 r. co dwa lata Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu na Ukrainie, w rodzinnym mieście Brunona Schulza (1892-1942), autora „Sklepów cynamonowych". Festiwal jest najważniejszym projektem na świecie dedykowanym Brunonowi Schulzowi. Zrzeszając pasjonatów twórczości Wielkiego Brunona, Stowarzyszenie wspomaga ukraińskie środowiska wyrosłe i rozwijające się dzięki Festiwalowi, zainicjowanemu przez Igora i Wierę Meniok, które wprowadzają twórczość Schulza do obiegu kultury ukraińskiej, grupy w Drohobyczu działające na rzecz odbudowy pamięci o wielokulturowych tradycjach miasta. Stowarzyszenie konsekwentnie kontynuuje pracę lubelskich schulzologów, przede wszystkim prof. Władysława Panasa (1947-2005), promując w Drohobyczu i na Ukrainie twórców z Lublina, jak również wspierając Drohobycz w jego europejskich aspiracjach i prezentując artystów ukraińskich w Polsce. Projekt "Bruno4ever" jest lokalnym aczkolwiek i międzynarodowym festiwalem dedykowanym Brunonowi Schulzowi, odbywającym się w Lublinie od 2008 roku.
***
Info o wystawie sprzed ponad 10 lat:
https://lublin.wyborcza.pl/lublin/1,35637,6715579,Fotowymiana_Lublin_Drohobycz.html
Wypowiedzi (video, zapis Jacek J. Bojarski, wystawa w WOK) lubelski fotografików o pobycie w Drohobyczu:
http://www.niecodziennik.mbp.lublin.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=879&Itemid=1&limit=1&limitstart=3
***
WERNISAŻ WYSTAWY FOTOGRAFICZNEJ "Drohobycz / Дрогобич / דראָהאָביטש" ODBYWA SIĘ W RAMACH "BRUNO4EVER 2020. Dni Brunona Schulza w Lublinie". Projekt wsparty finansowo przez MIASTO LUBLIN.
***
PIERWSZE SPOTKANIE BRUNO4EVER 2020: Dorota Nowakowska, 15 sierpnia 2020.
Zapis video (fragmenty) spotkania z Dorotą Nowakowską, autorką wystawy "Bali. Ludzie", Przyjaciółką Drohobycza; z dn. 15 sierpnia 2020.
ZOBACZ!!!:
https://youtu.be/W6O3rnqV4Oo
***
Druga część projektu BRUNO4EVER 2020 odbędzie się w Drohobyczu, przede wszystkim podczas IX Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza. Będzie to PLENER AKWARELISTÓW i związane z plenerem wystawy w Drohobyczu i w Lublinie (także w formacie on-line). Będziemy o tym informować. Konkretne terminy zależą od warunków niezależnych od organizatorów.

NA WINIECIE WWW: praca Roberta Chudzyńskiego.


19-08-2020, 13:39:57


  Festiwale


  NewsLetter

Podaj swój e-mailBądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza
Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs