Imieniny: Daniela, Dalidy, Benedykta
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

bułgarii cytaty o schulzu eon horusa noce leszek mądzik bruno nasi artyści drohobycz szpilki golberg o schulzu zwierciadło filmy lublin jarecka krcha galeria festiwal 2012 górecka nieznanaukraina
  Ramka


SchulzFest 2024

XI MIĘDZYNARODOWY
FESTIWAL 
"Arka wyobraźni
Brunona Schulza"
w Drohobyczu

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- podstawowego funduszu celowego


***


***

  BRUNO4EVER 
2024-2026 
SchulzFest w drodze do ESK

Dni Brunona Schulza 
w Lublinie

Zrealizowano z pomocą finansową
MIASTA  LUBLIN

***

 ***


Rok 2022 / Rokiem Brunona Schulza

Odwiedziło nas już:
975129 osób

 

XI Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu, 7-13 lipca 2024
ХI Міжнародний Фестиваль Бруно Шульца у Дрогобичі, 7-13 липня 2024
11th International Bruno Schulz Festival in Drohobych, July 7-13, 2024

PATRONAT HONOROWY
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP Hanna Wróblewska, Konsul Generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz, 

Prezydent miasta Lublin Krzysztof Żuk, Mer miasta Drohobycz Taras Kuczma, Szef Drohobyckiej Rejonowej Administracji Wojskowej Stepan Kułyniak

Aktualności
DROHOBYCZ. 80 LAT TEATRU IM. JURIJA DROHOBYCZA. & PAVO CRISTALUS


Dziękujemy drohobyckiemu teatrowi kierowanemu przez Mykoła Hnatenkę.
Międzynarodowy Festiwalu Brunona Schulza będzie wspierać teatralny ogrod, sąsiadujący z budynkiem drohobyckiej Melpomeny - i stworzony przez jej dyrektora. Będziemy opiekować się rodziną PAVO CRISTALUS, przepięknego PAWIA INDYJSKIEGO, świętego ptaka Indii...

80-lecie działalności obchodzi Lwowski Akademicki Obwodowy Teatr Muzyczno-Dramatyczny im. Jurija Drohobycza w Drohobyczu, którym kieruje Mykoła Hnatenko, wyjątkowa scena zawodowa na teatralnej mapie zachodniej UKrainy.
NAJPIERW KLASYKA UKRAIŃSKA
Teatr skupia się na klasyce ukraińskiej, łączy powinności edukacyjne z kunsztem aktorskim i promocją sztuki sceny, ale nie stroni od repertuaru współczesnego. Otwartość teatru wyraża się m.in. w pionierskich próbach adaptacji prozy Olgi Tokarczuk czy w spektaklu na temat Brunona Schulza, jak i w realizacjach o charakterze historyczno-patriotycznym na temat dramatów drohobyckiej społeczności ukraińskiej.
W Drohobyczu teatr ma wierną, lecz ograniczoną publiczność. Dlatego teatr im. Jurija Drohobycza wyróżnia się ciągłymi podróżami artystycznymi po miastach i miasteczkach Ukrainy, dając rocznie nawet... 500 przedstawień.

80 lecie Teatru

TRUDNE CZASY
Teatr im. Jurija Drohobycza tworzy wspólnotę, jakich już nie ma w innych częściach Europy; liczną ale wierną i kompetentną. Starają się neutralizować wpływy rygorów pandemicznych. Tym bardziej, że większość zespołu już chorowała, wspomagając się w chorobie.
Na zmartwienia pandemiczne nakłada się inny problem: zmiana struktury władzy samorządowej (pierwsze stadium reformy) oraz lokalne wybory, jakie miały finał przed kilkoma tygodniami, a przede wszystkim - reformy gospodarcze. Teatr nie czuje się bezpiecznie.
Niemniej, od mera Tarasa Kuczmy (i rady miasta), reformatora Drohobycza, wybranego ponownie, który z teatrem nie ma stosunków miłosnych, podczas uroczystości 80 lecia wręczono zespołowi komputer - laptop. I był to chyba jedyny konkretny prezent dla teatru, aczkolwiek "erudytów" jubileuszu było wielu.
ZAWSZE Z SCHULZFESTEM
Od 2003 roku teatr współpracuje z SchulzFestem, szybko stając się wiodącym, obok Uniwersytetu im. Iwana Franki, ukraińskim partnerem i filarem Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu. Dyrektor Mykoła Hnatenko jest Przyjacielem Festiwalu. Przestrzenie teatru, ekipy aktorskie i techniczne - bez tego trudno wyobrazić sobie SchulzFest. Na scenie (scenach - bo z inspiracji SchulzFestu teatr stworzył też tzw. Mała Scenę) w Drohobyczu wystąpili m.in.: Teatr Studio Test Andrzeja Marii Marczewskiego, Białostocki Teatr Lalek, Teatr Pinokio, Scena Plastyczna KUL Leszka Mądzika - wielokrotnie, Lubelskie Teatr Tańca, również - znakomity Teatr a Turma do Dionísio z Brazyli. Nie można nie pamiętać legendarnego monodramu Jana Peszka. I drohobyckiego Teatru Alter. Ostatnia edycja dała radość oglądania m.in. Teatru Młodego z Kijowa i Mateusza Nowaka z Lublina. Tu grało Kroke i Bester Quartet, wielokrotnie - Karbido z projektami z Jurijem Andruchowyczem i Sobaki Serhija Żadan.
Otóż to! - jak wiele osobistości kultury Ukrainy i świata gościło na tej scenie! Wymienić wszystkich - to przywołać historię SchulzFestu... Scena teatru w Drohobyczu to przestrzeń spotkania i dialogu.
DZIĘKUJEMY BARDZO
"Gratulujemy jubileuszu 80-lecia działalności i dziękujemy za to, że nam pomagacie. Jesteśmy wzruszeni. Bez was nie byłoby festiwalu schulzowskiego w Drohobyczu" - powiedzieli Wiera Meniok i Grzegorz Józefczuk na scenie drohobyckiego teatru podczas obchodów jubileuszu. Zapowiedzieli, że X Festiwal w czerwcu 2022 roku (20 lat współpracy) będzie miał specjalny akcent - wspólne przedsięwzięcie teatralne.
"Teatr narodził się 2500 lat temu w starożytnej Grecji, w Atenach. Grecy mieszkali, pisali sztuki i je wystawiali też w miastach nad Morzem Czarnym, w dzisiejszej Ukrainie, zatem teatr zaczął się w Ukrainie..." - mówił Grzegorz Józefczuk.

80 lecie Teatru

DROHOBYCZ, ATENY, PAW
Historia teatru zaowocowała wieloma jego definicjami.
"Proponuję takie określenie: teatr jest pawim okiem wyobraźni, barwnością i urokliwością świata wyobraźni jak pawie pióro" - kontynuował Grzegorz Józefczuk.
Ku zaskoczeniu uczestników jubileuszu Józefczuk powiedział, że żywy symbol "pawiego oka wyobraźni" znajduje się tuż obok, tuż przy teatrze, w ogrodzie teatralnym. Tym "żywym symbolem" jest rodzina PAWIA INDYJSKIEGO, Pavo Cristatus, świętego ptaka Indii, najpiękniejszego z pawi świata.
"W ten sposób Indie są w Drohobyczu i Drohobycz jest w Indiach. Pavo Cristatus staje się symbolem i świadectwem tego, że można żyć i być w dwóch miejscach: tutaj, w swoim kręgu, w swoim miejscu, w swoich korzeniach - i zarazem gdzieś indziej, gdzieś w całym świecie" - mówił Józefczuk dodając: "Musimy wspierać ten żywy symbol".
***
Festiwal Brunona Schulza przekazał 2000 hrywien na roczne utrzymanie rodziny PAWIA INDYJSKIEGO w przyteatralnym ogrodzie w Drohobyczu. Stosowna tabliczka znajdzie się na wolierze PAVO CRISTATUS.

80 lecie Teatru

GJ


06-12-2020, 02:10:20


  Festiwale


  NewsLetter

Podaj swój e-mailBądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza
Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs