Imieniny: Daniela, Dalidy, Benedykta
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

festiwal 2012 szpilki filmy bułgarii zwierciadło o schulzu krcha cytaty o schulzu noce nasi artyści nieznanaukraina eon horusa leszek mądzik galeria drohobycz górecka bruno jarecka golberg lublin
  Ramka


SchulzFest 2024

XI MIĘDZYNARODOWY
FESTIWAL 
"Arka wyobraźni
Brunona Schulza"
w Drohobyczu

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- podstawowego funduszu celowego


***


***

  BRUNO4EVER 
2024-2026 
SchulzFest w drodze do ESK

Dni Brunona Schulza 
w Lublinie

Zrealizowano z pomocą finansową
MIASTA  LUBLIN

***

 ***


Rok 2022 / Rokiem Brunona Schulza

Odwiedziło nas już:
975134 osób

 

XI Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu, 7-13 lipca 2024
ХI Міжнародний Фестиваль Бруно Шульца у Дрогобичі, 7-13 липня 2024
11th International Bruno Schulz Festival in Drohobych, July 7-13, 2024

PATRONAT HONOROWY
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP Hanna Wróblewska, Konsul Generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz, 

Prezydent miasta Lublin Krzysztof Żuk, Mer miasta Drohobycz Taras Kuczma, Szef Drohobyckiej Rejonowej Administracji Wojskowej Stepan Kułyniak

Aktualności
Bruno4ever 2021. STREET PIXEL ART Oleksandr Maksymow


Mozaiki na marginesach przestrzeni

Projekt artystyczny "Pixel-art" Oleksandra Maksymowa z Drohobycza polega na umieszczeniu w przestrzeni publicznej centrum Lublina niewielkich mozaik ceramiczno-szklanych przedstawiających ważne obiekty i postacie z historii i współczesności Lublina, symbolizujących kulturalną tożsamość miasta.

Projekt trwa trzy lata, każdego roku zrealizowanych zostanie conajmniej po pięć mozaik. Mają 15x15 cm, są wizerunkami złożonymi z "pixelowych", wielokolorowych kwadratowych modułów ceramicznych lub szklanych.

GEST ARTYSTYCZNY
Pojawią się przede wszystkim na Starym Mieście w miejscach o charakterze zakamarków, poza centralnymi elewacjami, na marginesach obiektów przestrzeni publicznej. Nie będą rzucać się w oczy.
Tego rodzaju ekspresja - gest artystyczny jest indywidualnym znakiem widzenia i rozumienia świata, jaki nas otacza, wyrazem pamięci i refleksji nad kulturowym sensem danego miejsca oraz pamięci o osobach, jakie są ważne. Jest w tym działaniu również zachęta do dyskusji o "obrazach" świata, jakie konstruują się poprzez wychowanie, przekaz szkolny, narracje historyczne i narodowe - w konfrontacji z formą zapisu cyfrowego, służącego tworzeniu światów alternatywnych, iluzorycznych, popularno-powszechnych o charakterze gry, realnych w przestrzeni elektronicznej. Gdyby określić sztukę street art mniej wyniośle - jest ona ingerencją w przestrzeń publiczną z użyciem właściwej dla tej sfery popularnej estetyki, z przesłaniem, które jest metaforą sytuacji bieżących.
Dla artysta z Drohobycza jego "pixel-arty" są grą sztuki ulicznej z głębszym kulturowym kontekstem oraz osobistym doświadczaniem tego kontekstu, przede wszystkim kontekstu historyczno-kulturowych, artystycznych tradycji Drohobycza, w jakich wyraża się wielokulturowość jego dziejów.
Zarazem artysta wie, że jego mozaikowe "wlepki" mogą, z różnych przyczyn, zniknąć lub zostać "zdewastowane", skoro taka jest natura street art.

PIXEL-ARTY W DROHOBYCZU
W Drohobyczu Oleksandr Maksymow zrealizował już kilkanaście pixelowych obiektów. Są to pixelowe portrety między innymi pisarza i artysty Brunona Schulza (1892-1942); Elisabeth Bergner (1897-1987) - urodzonej w Drohobyczu aktorki nominowanej do Oskara; pochodzącego z Drohobycza malarza, ucznia Jana Matejki, Maurycego Gottlieba (1856-1879); Sergieja Paradżanowa (1924-1990), ormiańskiego mistrza kina znanego m.in. z filmu "Cienie zapomnianych przodków" o życiu na Huculszczyźnie (sam Maksymow trenuje grę na huculskiej trombicie); Nemroda - pieska z opowiadania Brunona Schulza o tym tytule (to imię legendarnego władcy Mezopotamii). Maksymow upamiętnił pixelowym portretem także Markijana Iwaszczyszyna (1967-2019), zmarłego nagle założyciela lwowskiego centrum artystycznego Dzyga, z którym działał przy drohobyckich edycjach jazzowego festiwalu Jazz Bez.

Drohobycz, autor, pixel Bruno Schulz

KOBIETA I POZIOM 7
W czasie IX Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w listopadzie 2020 roku drohobycki artysta "wlepił" wokół dawnego Gimnazjum Jagiełły (dzisiaj rektorat Uniwersytetu), gdzie uczył się a potem pracował Schulz, trzy obrazy symbolizujące "miasto jako kobietę". Niebawem w Drohobyczu pojawi się pixelowy portret Mordechaja Roshwalda (1921-2015), urodzonego w Drohobyczu prekursora literatury political fiction, autora powieści "Poziom 7" ("Level 7", 1959).
Jak Maksymow mówi, jego działania nawiązują do pomysłu Invadera, francuskiego artysty miejskiego, robi on mozaiki pixelowe, wzorowane na wizualizacjach ze bardzo popularnej w latach 70-tych XX wieku gry komputerowej Space Invaders.

JAGIEŁŁO, ARCHANIOŁ MICHAŁ I KOCHANOWSKI
W pierwszym, obecnym roku "pixelowania" Lublina artysta wykona mozaiki symbolizujące artefakty legendarno-historyczno-biograficzne z najdawniejszej historii Lublina.

2021, O. Maksymow, pixel

Będą to mozaiki nawiązujące do następujących postaci i zdarzeń: 1/ król Władysław Jagiełło (1352/62-1434), od którego wywodzi się dynastia Jagiellonów, zwycięsca bitwy pod Grunwaldem, fundator fresków w kaplicy św. Trójcy na zamku w Lublinie, związany również z Drohobyczem, miastem artysty - tamtejszy kościół św. Bartłomieja został ufundowany właśnie przez Jagiełłę w 1392 roku; 2/ Michał Archanioł, który miał przyśnić się Leszkowi Czarnemu, wspomóc jego wolę zwycięstwa nad poganami i tym samym przyczynić się do powstania w sercu Starego Miasta kościoła farnego, dzisiaj już nieistniejącego; ta anielska postać przewija się tajemniczo przez dzieje Lublina; 3/ kościół farny erygowany na przełomie XIII/XIV wieku, dominanta dawnych panoram Lublina, miejsce jego lokacji to dzisiejszy Plac po Farze; 4/ krucyfiks z klasztoru dominikanów z relikwiami Krzyża Drzewa Świętego, z jakim związane są liczne podania i legendy, skradziony ze świątyni w tajemniczych okolicznościach w 1991 roku; 5/ Jan Kochanowski (1530-1584), twórca języka poezji polskiej; zmarł w Lublinie podczas posiedzenia Trybunału Koronnego.

Pixel art, krucyfiks, dominikanie, Lublin, 2021

Pixel art (skrajnie po lewej), realizacja, dominikanie, Lublin 2021


A POTEM...
W czerwcu roku 2022 odbędzie się w Drohobyczu jubileuszowy X. Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza, a zaraz potem w Lublinie SchulzFest Lublin-Drohobycz. Wtedy pojawią się kolejne mozaiki, z pewnością będą to między innymi pixelowe portrety Józefa Czechowicza, Brunona Schulza, Isaaca B. Singera - lub Sztukmistrza z Lublina... Zaś w roku 2023 na peryferiach elewacji i na epizodycznych obiektach cierpliwy poszukiwacz znajdzie symbolizacje osób i zdarzeń wciąż trwających w jego pamięci.

Jak rozwija się projekt "pixelowania" Lublina, co się dzieje? - prosimy zaglądać na fb:
https://www.facebook.com/Street-Pixel-Art-Oleksandr-Maksymow-Bruno4ever-2021-2023-Lublin-100710328866093

DRO ART
Oleksandr Maksymow jest artystą wolnym, wywodzi się z pokolenia związanego z powstaniem w 2004 roku w Drohobyczu studenckiego teatru Alter powołanego przez Igora Menioka, założyciela Centrum Polonistycznego Uniwersytetu w Drohobyczu, inicjatora schulzowski przedsięwzięć. Stopniowo Maksymow budował własną pozycję jako aktora - mina, performera, plastyka, któremu chyba najbliższa jest technika kolażu. Był stypendystą programu "Gaude Polonia" Narodowego Centrum Kultury MKiDN w Warszawie - w Teatrze Mumerus Wiesława Hołdysa zrealizował autorski spektakl "Niewyczerpany transformista" (premiera 2013). Uczestniczył m.in. w Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Efemerycznej Konteksty w Sokołowsku. Swój schulzowski monodram "Ptaki" prezentował m.in. na Bruno4ever w Lublinie. Razem z żoną Marianną Maksymową (pseudonim Ewa Rajska) założył ngo DRO ART.

Więcej o artyście: https://maksymov.art

***
Projekt prowadzi Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza dzięki wsparciu (współfinansowanie) Miasta Lublin: "Bruno4ever 2021-2023. Dni Brunona Schulza w Lublinie - SchulzFest". Projekt "Pixel-art" jest częścią "Bruno4ever 2021-2023". Projekt wpisany jest w tradycję współpracy polsko-ukraińskiej, lubelsko-drohobyckiej - w kontekście postaci Brunona Schulza.

"Projekt zrealizowany dzięki wsparciu miasta Lublin".


14-05-2021, 01:37:42


  Festiwale


  NewsLetter

Podaj swój e-mailBądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza
Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs