Imieniny: Daniela, Dalidy, Benedykta
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

o schulzu golberg jarecka krcha cytaty o schulzu drohobycz festiwal 2012 zwierciadło leszek mądzik szpilki nasi artyści galeria górecka nieznanaukraina filmy noce lublin eon horusa bruno bułgarii
  Ramka


SchulzFest 2024

XI MIĘDZYNARODOWY
FESTIWAL 
"Arka wyobraźni
Brunona Schulza"
w Drohobyczu

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- podstawowego funduszu celowego


***


***

  BRUNO4EVER 
2024-2026 
SchulzFest w drodze do ESK

Dni Brunona Schulza 
w Lublinie

Zrealizowano z pomocą finansową
MIASTA  LUBLIN

***

 ***


Rok 2022 / Rokiem Brunona Schulza

Odwiedziło nas już:
975136 osób

 

XI Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu, 7-13 lipca 2024
ХI Міжнародний Фестиваль Бруно Шульца у Дрогобичі, 7-13 липня 2024
11th International Bruno Schulz Festival in Drohobych, July 7-13, 2024

PATRONAT HONOROWY
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP Hanna Wróblewska, Konsul Generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz, 

Prezydent miasta Lublin Krzysztof Żuk, Mer miasta Drohobycz Taras Kuczma, Szef Drohobyckiej Rejonowej Administracji Wojskowej Stepan Kułyniak

Aktualności
UKRAINA. Pierwsza popularna biografia Brunona Schulza


W Ukrainie ukazała się pierwsza popularna biografia Brunona Schulza, książka "Bruno Schulz" ANDRIJA PAWŁYSZYNA w serii "Znamienici Ukraińcy" Wydawnictwa Folio.
"Bruno Schulz wrócił na Ukrainę jako jedno z kluczowych ogniw kulturowego kodu Centralnej Europy" - czytamy w nocie wydawcy.

Urodzony we Lwowie i tamże mieszkający Andrij Pawłyszyn jest znaną postacią w pejzażu kulturalno-społecznym tego miasta i kraju: historyk, dziennikarz - człowiek mediów, tłumacz, kulturoznawca, pedagog, działacz kulturalno-społeczny i komentator polityczny. Jest współtwórcą lub współuczestnikiem wielu oryginalnych, perspektywicznych lwowskich inicjatyw kulturalno-społecznych, takich jak czasopismo „Ji” i Nagroda Czasopisma "Ji" czy Lwowskie Forum Wydawców.

W dorobku translatorskim ma m.in. przekłady na język ukraiński "Sklepów cynamonowych" Brunona Schulza i Jerzego Ficowskiego "Regionów wielkiej herezji", ostatnio tłumaczył "Lód" Jacka Dukaja i "Lwów. Kres iluzji..." Grzegorza Gaudena. Ma specjalny udział w przywracaniu pamięci o wielkich Lwowianach, takich jak chociażby Stanisław Jerzy Lec czy Stanisław Lem.
Zobacz info o Andriju Pawłyszynie na Wikipedii:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Andrij_Pawłyszyn
https://uk.wikipedia.org/wiki/Павлишин_Андрій_Степанович

Okładka książki

Od lat Andrij Pawłyszyn bada twórczość i biografię Brunona Schulza i ma znaczący wkład w recepcję jego dzieła w Ukrainie. Jest stałym i aktywnym uczestnikiem Międzynarodowych Festiwali Brunona Schulza w Drohobyczu i projektu Druga Jesień. Był także gościem między innymi programu Bruno4ever w Lublinie.

Jego książka "Bruno Schulz" (123 strony), jaka ukazała się w tym roku w znanej oficynie Folio w Charkowie, jest pierwszą ukraińską, popularną biografią drohobyckiego artysty i pisarza. Autor przybliża ukraińskiemu czytelnikowi historyczno-kulturowe konteksty biografii i dzieła Schulza (okres CK i II RP) oraz jego recepcji, szczególnie ukraińskiej - aby uwypuklić potrzebę akceptacji tej literatury dla budowania nowego obrazu tożsamości kulturowej współczesnej Ukrainy.

Narracja uporządkowana chronologicznie, czyli według dat-lat, oraz wplecione w nią krótkie biogramy ważnych postaci z czasów Schulza oraz dzisiejszych jego admiratorów, jak też cytaty z ich wypowiedzi lub publikacji - nadają książce zwięzłą formę oraz istotne walory edukacyjne, wskazując zainteresowanemu czytelnikowi drogę do dalszych odkryć fenomenu Schulza.

Prezentacja książki on-line / PEN Ukraine:
https://www.facebook.com/watch/live/?v=153922843376529&ref=watch_permalink

Książka

Andrij Pawłyszyn przyjedzie do Drohobycza w listopadzie 2021 w ramach Drugiej Jesieni i będzie promował swoją książkę.
GJ


07-08-2021, 00:18:18


  Festiwale


  NewsLetter

Podaj swój e-mailBądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza
Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs