Imieniny: Daniela, Dalidy, Benedykta
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

szpilki lublin nasi artyści bruno noce jarecka filmy bułgarii górecka krcha cytaty o schulzu zwierciadło eon horusa festiwal 2012 nieznanaukraina o schulzu drohobycz golberg leszek mądzik galeria
  Ramka


SchulzFest 2024

XI MIĘDZYNARODOWY
FESTIWAL 
"Arka wyobraźni
Brunona Schulza"
w Drohobyczu

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- podstawowego funduszu celowego


***


***

  BRUNO4EVER 
2024-2026 
SchulzFest w drodze do ESK

Dni Brunona Schulza 
w Lublinie

Zrealizowano z pomocą finansową
MIASTA  LUBLIN

***

 ***


Rok 2022 / Rokiem Brunona Schulza

Odwiedziło nas już:
975088 osób

 

XI Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu, 7-13 lipca 2024
ХI Міжнародний Фестиваль Бруно Шульца у Дрогобичі, 7-13 липня 2024
11th International Bruno Schulz Festival in Drohobych, July 7-13, 2024

PATRONAT HONOROWY
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP Hanna Wróblewska, Konsul Generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz, 

Prezydent miasta Lublin Krzysztof Żuk, Mer miasta Drohobycz Taras Kuczma, Szef Drohobyckiej Rejonowej Administracji Wojskowej Stepan Kułyniak

Aktualności
DROHOBYCZ. Nowe dary dla Muzeum Pokój Brunona Schulza


DROHOBYCZ. Nowe dary dla Muzeum Pokój Brunona Schulza
W październiku 2021 roku podczas remontu jednego z domów na ulicy M. Tarnawskiego w Drohobyczu znaleziono kilka kartek druków w języku hebrajskim. Chociaż to zaledwie kilka kartek, znalezisko jest bardzo cenne, gdyż tego rodzaju ślady po żydowskich mieszkańcach Drohobycza są rzadkością. Jesteśmy wdzięczni właścicielom posesji, że znalezisko przekazali do Muzeum Pokój Brunona Schulza w Drohobyczu.

Dzięki pomocy p. Pawła Sygowskiego z Lublina, uzyskaliśmy opinię od prof. dr hab Andrzeja Trzcińskiego, adiunkta w Zakładzie Kultury i Historii Żydów UMCS w Lublinie, wybitnego znawcy kultury materialnej i zwyczajów żydowskich.
Kilka większych kart pochodzi z Szulchan aruch (m.in. strony - siman 399-407), kilka mniejszych z Modlitewnika (w tym strona: koniec modlitw popołudniowych na szabat i początek Pirke Awot).

***

Szulchan aruch (hebr. ‏שולחן ערוך‎ = nakryty stół) – we współczesnym judaizmie podstawowy kodeks prawa żydowskiego (halachy). Ułożony został przez Józefa Karo i wydany w Wenecji w 1564. Ma formę komentarza do wcześniejszego kodeksu Arba Turim, dzieła Jaakowa ben Aszera z I poł. XIV w.
Szulchan aruch składa się z czterech części:
Orach Chaim – omawia między innymi praktyki religijne, służbę bożą i etykę,
Jore Dea – omawia m.in. prawa dotyczące uboju rytualnego, koszeru, czystości, żałoby,
Ewen Haezer – omawia m.in. prawa dotyczące małżeństw i rozwodów,
Choszen Miszpat – omawia prawo cywilne i zasady procedury sądowej.
Kodeks powstał w środowisku Żydów sefardyjskich, stąd nie uwzględniał lokalnych tradycji Aszkenazyjczyków. Stosowne uzupełnienie zwane Mapa (obrus) opracował krakowski rabin Mojżesz ben Israel Isserles zw. Remuh. Kodeks stanowi cały wykład tradycyjnych praktyk religijnych judaizmu.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Szulchan_aruch

Pirkej Awot — czyli Sentencje, albo jak kto woli: Pouczenia Ojców, stanowią jeden z traktatów Miszny — podstawowej części Talmudu. Zebrane zostały przez Rabbiego Jehudę ha-Nasi (księcia-rabina). Należą do gnomologicznej literatury Żydów. Zajmują w niej drugie co do ważności miejsce po Przypowieściach Salomona. Mędrcy żydowscy w ciągu siedmiu wieków (od IV wieku p. n. e. do III wieku naszej ery) sformułowali w nich swoje poglądy filozoficzne i doświadczenia życiowe. Zajęli wyraźne stanowisko w sprawach moralności, etyki i postępowania człowieka w codziennym życiu. Swoje wypowiedzi wygłosili w sposób zwięzły, jasny, aforystyczny.
(...) Sentencje zawarte w Pirkej Awot czytają Żydzi w każdą sobotę po uroczystym obiedzie. Tu prezentowane tłumaczenie zawiera układ z machzorów (modlitewników), cechujący się preambułą i dodatkowymi wypowiedziami, których brak w wydaniach krytycznych Miszny — w tekście zaznaczyliśmy je kursywą.
https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/sentencje-ojcow.html


02-11-2021, 11:22:04


  Festiwale


  NewsLetter

Podaj swój e-mailBądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza
Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs