Imieniny: Jolanty, Wita, Wioli
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

cytaty o schulzu nasi artyści golberg drohobycz zwierciadło o schulzu galeria jarecka leszek mądzik krcha noce bruno festiwal 2012 filmy lublin szpilki górecka eon horusa nieznanaukraina bułgarii
  Ramka


SchulzFest 2024

XI MIĘDZYNARODOWY
FESTIWAL 
"Arka wyobraźni
Brunona Schulza"
w Drohobyczu

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- podstawowego funduszu celowego


***


***

  BRUNO4EVER 
2024-2026 
SchulzFest w drodze do ESK

Dni Brunona Schulza 
w Lublinie

Zrealizowano z pomocą finansową
MIASTA  LUBLIN

***

 ***


Rok 2022 / Rokiem Brunona Schulza

Odwiedziło nas już:
956128 osób

 

XI Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu, 7-13 lipca 2024
ХI Міжнародний Фестиваль Бруно Шульца у Дрогобичі, 7-13 липня 2024
11th International Bruno Schulz Festival in Drohobych, July 7-13, 2024

Aktualności
WOJNA. NASZA POMOC DLA MUZEÓW. LUBLIN-TOMASZÓW-LWÓW-DROHOBYCZ


Sklepy cynamonowe i folia bąbelkowa
Pan Tomasz Kośkiewicz, założyciel i szef TMK Serwis w Lublinie, zgodził się zostać sponsorem pomocy dla muzeów. Dzięki temu przekazujemy na Ukrainę 7 kilometrów folii bąbelkowej! O naszym wsparciu, o ludziach dobrej woli, o Komitecie Pomocy Muzeom Ukrainy w Warszawie, o Centrum Ocalenia Dziedzictwa Kulturowego we Lwowie.

W firmie TMK Serwis w Lublinie zakupiliśmy: folię bąbelkową – 10 belek szerokości jednego metra i długości po 100 metrów, 12 zwojów o szerokości 60 cm i długości po 100 metrów, 56 zwojów o szerokości 30 cm i długości po 100 metrów, oraz – 60 zwojów taśmy stretch (plus 6 zwojów taśmy czarnej), 360 taśm pakowych, 4 rulony pianki polietylenowej 3 mm, o szerokości jednego metra i długości po 100 metrów. Zakup sfinansowano ze środków pochodzących ze zbiórki finansowej prowadzonej na konto Stowarzyszenia. Pan Tomasz Kośkiewicz udzielił nam ponad 70 procentowego rabatu!

Tomasz Kośkiewicz, TMK Serwis, Lublin

Właściciel firmy zgodził się na tak wysoki rabat bez wahania.
„Proszę wybaczyć, muszę zapytać: Pan tak szybko i tak pozytywnie odniósł się do mojej prośby – co Panem kierowało?” – zwróciłem się do p. Kośkiewicza, kiedy odbieraliśmy materiały. Odpowiedział: „Nie byłem w Drohobyczu i we Lwowie, ale interesuję się prozą Brunona Schulza i Drohobyczem. Czytałem Schulza, czytałem wspomnienia Chciuka o tym mieście…”
Zatem – zadziałał Wielki Drohobyczanin, zadziałały Sklepy Cynamonowe i Atlantyda…
Umówiliśmy się, że po wojnie p. Tomasz będzie gościem honorowym SchulzFestu.
LUBLIN-TOMASZÓW-LWÓW
Materiały te złożone zostały w magazynie przy ul. Smoluchowskiego 1, jaki użytkujemy bezpłatnie dzięki decyzji p. Jerzego Oremczuka (PHU Komfort – „Hit Meble”). Dziękuję, panie Jurku!

Nasz magazyn, zakupiona folia

Większą część tych materiałów przewieźliśmy już do Lwowa (w tym 20 dużych opakowań folii bąbelkowej) – również dzięki bezinteresownej pomocy wielu osób.
Transport do Lwowa odbył się via Tomaszów Lubelski. Z Lublina do Tomaszowa transport zawiózł p. Andrzej Sulima, którego poznaliśmy dzięki fantastycznemu społecznikowi, p. Waldemarowi Zyglewskiemu z lubelskiego KOD.
W świetnie pracującym punkcie koordynacji pomocy „Sokolnia” w Tomaszowie pomagała nam Magdalena Tereszczuk, znana chociażby jako twórczyni Lokalnej Organizacji Turystycznej Roztocze.

Folia dojechała do Tomaszowa, teraz - do Lwowa


Centrum

Tomaszów Lubelski pojawił się na naszej mapie drogowej wiodącej do Lwowa dzięki Błażejowi Barteckiemu, którego tam (i W Tomaszowie i we Lwowie) wszyscy znają i poważają, a który skupił się na pomocy medycznej dla lwowskich szpitali (o Panu Barteckim powiedziała mi Grażyna Adamiak, ekspertka medycyny naturalnej – dziękuję!). On zorganizował busa (kierował Karol Olbracht), który dołączył do konwoju do szpitali i naszą pomoc dla muzeów lwowskich dostarczył na ulicę Profesorską 1 we Lwowie. Był 23 marca 2022 roku.

W CENTRUM PRZY PROFESORSKIEJ 1
Przy ulicy Profesorskiej 1, w Bibliotece Naukowej Politechniki Lwowskiej, ma swój magazyn „Centrum Ocalenia Dziedzictwa Kulturowego” we Lwowie (громадська ініціатива “Центр порятунку культурної спадщини” у Львові).
Centrum jako organizacja społeczna zostało powołane we Lwowie w dniu 01.03.2022; w skład grupy założycielskiej wchodzą społecznicy – działacze kultury, przedstawiciele środowisk muzealnych i artystycznych oraz ważni przedstawiciele władz lwowskich, miejskich i obwodowych.
Podstawą działania jest wolontariat i wsparcie międzynarodowe. Centrum będzie dokumentować dziedzictwo kulturowe Lwowa i Ziemi Lwowskiej, któremu grozi zniszczenie na skutek agresji Rosji, oraz będzie gromadzić i przekazywać materiały potrzebne dla ochrony i ukrycia ruchomego dziedzictwa kulturowego; będzie wspierać w tym zakresie szczególnie lokalne, terenowe placówki muzealne, jakie znajdują się w bardzo trudnej sytuacji.

Centrum we Lwowie

O powstaniu Centrum powiadomiła mnie p. Natalia Filewycz, znawczyni kultury materialnej Ziemi Lwowskiej, badaczka twórczości Brunona Schulza, z którą w Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki współorganizowałem kilka dużych wystaw – współzałożycielka tego społecznego Centrum. Ją samą najbardziej martwi fakt, że małe muzea i zabytkowe obiekty sakralne mają małe możliwości ochrony dóbr (obrazy, ołtarze, rzeźby, księgi itp.), jakimi dysponują – i dlatego trzeba im pomóc.
Nasz zakup materiałów w firmie TMK Serwis Tomasza Kośkiewicza był odpowiedzią na jej apel.
Zobacz o Centrum:
https://m.facebook.com/pg/Громадська-ініціатива-Центр-порятунку-культурної-спадщини-105398202092888/posts/
https://photo-lviv.in.ua/u-lvovi-stvoryly-hromadsku-initsiatyvu-tsentr-poriatunku-kulturnoi-spadshchyny/
https://galinfo.com.ua/news/u_lvovi_stvoryly_gromadsku_initsiatyvu_tsentr_poryatunku_kulturnoi_spadshchyny_381547.htmli  
KOMITET POMOCY MUZEOM UKRAINY
Udało się lwowską inicjatywą Centrum, w jakie zaangażowana jest Natalia Filewycz, zainteresować Komitet Pomocy Muzeom Ukrainy, jaki powołany został przez polskie muzea i działa przy Muzeum Powstania Warszawskiego.
Koordynatorka Komitetu p. Anna Drozd, z jaką jestem w stałym kontakcie, organizowała pracę od podstaw i stykała się z nieprzewidywalnymi problemami, bo sytuacja była i jest nadzwyczajna. Przeprowadziła ona już wysyłkę kolejową pierwszego transportu pomocy dla muzeów w Ukrainie - z materiałami służącymi do zabezpieczania i opakowywania zbiorów. Część pierwszego transport trafiła właśnie do Centrum, w jakim działa Natalia Filewycz, która także musiała zmagać się z nieprzewidywalnymi problemami techniczno-logistycznymi.
DROHOBYCZ, DROHOBYCZ
Tymczasem inna część wsparcia, jakie zakupiliśmy w TMK Serwis została dostarczona przeze mnie do Drohobycza, aczkolwiek większość tego drohobyckiego transportu stanowiła pomoc humanitarna dla dzieci – dzieci uchodźców ze wschodniej i środkowej Ukrainy, jacy zamieszkali w Drohobyczu. 24 marca 2022 materiały te zostały przeładowane na granicy z busa polskiego do ukraińskiego. O tym transporcie napiszę w następnej relacji (o pomocy dla dzieci, jakie zamieszkują Akademik nr 5 w Drohobyczu, o wsparciu dla działań pomocowych teatru w Drohobyczu itd.).
Tutaj dodam tylko, że kilka wielkich rulonów folii bąbelkowej i folii stretch przekazaliśmy do Muzeum Drohobyczyna oraz do dyspozycji drohobyckich artystów – będąc w kontakcie z malarzem Lewko Mykytyczem.
Nie mogłoby się to wszystko odbyć bez konkretnej pomocy Jurija Wowka, prorektora Uniwersytetu w Drohobyczu do spraw współpracy międzynarodowej – za co dziękuję!
SŁOWENIA I NIE TYLKO
To nie zamyka naszego zaangażowania na rzecz wsparcia muzeów. Odebraliśmy w Lublinie transport takiej pomocy przygotowany przez Centrum Konserwatorskie w Lublijanie (Słowenia), którą niebawem wyślemy do Lwowa.
Dziękuję Cafe Heca – i Wojciechowi Dunin-Kozickiemu oraz Bartłomiejowi Michałowskiemu, bo ta pomoc z daleka przybyła nocą i wymagała specjalnych działań.
Lista podziękowań jest doprawdy długa!

Bus ze Słowenii koło Cafe Heca

Bus wyładowany

Nadal służymy jako punkt kontaktowy (usługi pocztowe i przewozowe na Ukrainie są ograniczone lub niemożliwe), zmagając się z różnymi problemami biurokratyczno-logistycznymi.
Grzegorz Józefczuk  

ZOBACZ
Strona fb
https://www.facebook.com/Wsparcie-dla-Drohobycza-Підтримка-Дрогобича-102492715732883

INFORMUJEMY:
Darowizny pieniężne.
Darowizny pieniężne są możliwe w formie przekazów pieniężnych, jako darowizna (zgodnie ze stosownymi przepisami) na konto Stowarzyszenia Festiwal Brunona Schulza (dane KRS: 20-212 Lublin, ul. Grodzka 21, NIP 946 25 41 858), koniecznie z dopiskiem: „Darowizna na cele statutowe: Drohobycz, kultura, edukacja, pomoc”. 
Numer rachunku Stowarzyszenia Festiwal Brunona Schulza (20-112 Lublin, ul.Grodzka 12) w PKO BP:
83 1020 3150 0000 3702 0048 1697

Darowizny rzeczowe (małe paczki – nie odzież) zbieramy:
CAFE HECA, UL. HIPOTECZNA 5 (Lublin, śródmieście), pon-pt 9-19, sob-nd 11-19.
Klimatyczne miejsce. Spróbujcie tam super kawy!
FOTO ROŻEK, UL. JEZUICKA 14 (Lublin, Stare Miasto), pon-pt 9-18, sob 10-14.
Państwo Rożek mają niezwykłe pomysły, jak sfotografować Ciebie, Twoje dziecko, rodzinę!


31-03-2022, 17:54:49


  Festiwale


  NewsLetter

Podaj swój e-mailBądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza
Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs