Imieniny: Daniela, Dalidy, Benedykta
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

bruno eon horusa noce filmy krcha cytaty o schulzu bułgarii golberg o schulzu nieznanaukraina zwierciadło jarecka nasi artyści leszek mądzik górecka festiwal 2012 lublin drohobycz szpilki galeria
  Ramka


SchulzFest 2024

XI MIĘDZYNARODOWY
FESTIWAL 
"Arka wyobraźni
Brunona Schulza"
w Drohobyczu

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- podstawowego funduszu celowego


***


***

  BRUNO4EVER 
2024-2026 
SchulzFest w drodze do ESK

Dni Brunona Schulza 
w Lublinie

Zrealizowano z pomocą finansową
MIASTA  LUBLIN

***

 ***


Rok 2022 / Rokiem Brunona Schulza

Odwiedziło nas już:
975109 osób

 

XI Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu, 7-13 lipca 2024
ХI Міжнародний Фестиваль Бруно Шульца у Дрогобичі, 7-13 липня 2024
11th International Bruno Schulz Festival in Drohobych, July 7-13, 2024

PATRONAT HONOROWY
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP Hanna Wróblewska, Konsul Generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz, 

Prezydent miasta Lublin Krzysztof Żuk, Mer miasta Drohobycz Taras Kuczma, Szef Drohobyckiej Rejonowej Administracji Wojskowej Stepan Kułyniak

Aktualności
SCHULZFEST LB-DRO 2022. Spektakl z Drohobycza - „Noc Helvera” - 9 lipca - w Centrum Kultury


„Noc Helvera”, jeden z najważniejszych współczesnych polskich dramatów, zagra
w Lublinie 9 lipca na scenie Centrum Kultury Lwowski Akademicki Obwodowy Teatr Muzyczno-Dramatyczny im. Jurija Drohobycza w Drohobyczu.
Ukraińscy aktorzy przyjeżdżają do Lublina w ramach X SchulzFest Lb-Dro 2022.

Zapraszamy na spektakl „Noc Helvera” 9 lipca (sobota) o godz. 19 do Sali Widowiskowej Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12. Wstęp wolny.

„Noc Helvera”, jeden z najważniejszych współczesnych polskich dramatów (premiera polska 1999 rok), wystawiany  jest na wielu scenach Europy. Nawiązuje do wydarzeń „nocy kryształowej” 1938 roku, lecz w warstwie fabularnej i przesłaniu jest uniwersalny i przerażająco aktualny. Ukazuje rozedrganie człowieka w obliczu totalitaryzmu, każdego zagrożenia i każdej indoktrynacji, agresji, nakładające się na pragnienie akceptacji społecznej i osobistej, opowiada o inności i godności, o samotności, miłości, wolności i poświęceniu. Jest krytyką współczesnego społeczeństwa, generującego zagrożenia i przemoc pod różną postacią.

Ekipa teatru z Drohobycza przygotowała spektakl o wielkim ładunku emocjonalnym, czytelny i przejmujący, bardzo dynamiczny i znakomicie zagrany; to aktorstwo fizyczne z mroczną podszewką psychologiczną, mocne, silne, ale też motywujące widza, poprzez ukrytą wieloznaczności kontekstów oglądanych scen, do własnych interpretacji – zgodnie z jego „tu i teraz”. Spektakl grany jest po ukraińsku – lecz w tym przypadku język nie stanowi bariery przekazu teatralnego.

Teatr im. Jurija Drohobycza z Drohobycza jest stałym partnerem Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu, ukraińsko-polskiego, drohobycko-lubelskiego projektu dedykowanego autorowi „Sklepów cynamonowych”, adresowanego do międzynarodowych środowisk ludzi kultury, literaturoznawców, pisarzy i poetów, artystów, dla których kultura jest formą wolności i dialogu. Występ Teatr im. Jurija Drohobycza w Centrum Kultury w Lublinie wpisuje się w tę misję, jest częścią programu jubileuszowego, X. Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza, rozpisanego na część lubelska i drohobycką (patrz program: www.brunoschulzfestival.org).

Teatr z Drohobycza przyjeżdża do Lublina na zaproszenie Stowarzyszenia Festiwal Brunona Schulza. Projekt wspierany finansowo przez Miasto Lublin.

O drohobyckim spektaklu „Noc Helvera” zobacz:

https://www.youtube.com/watch?v=mybGflgC1jo

https://drohobych-rada.gov.ua/інвестиційні-обєкти-дрогобицької-г/

Lwowski Akademicki Obwodowy Teatr Muzyczno-Dramatyczny im. Jurija Drohobycza w Drohobyczu/ Ukraina; dyrektor: Mykoła Hnatenko.

  • „NOC HELVERA” Ingmara Villqista (Jarosław Świerszcz); reżyseria, scenografia i kostiumy, opracowanie muzyczne: Jurij Fedczuk, Oleksandr Korol; przekład na ukraiński: Lesia Jaremkewycz-Ratyńska; występują: Helver – Jurij Fedczuk, Karla – Ałła Łatyszewa-Kruk; premiera 30 grudnia 2021 roku.
    Czas: 1,40 godz. bez przerwy.
    Strona Teatru w Drohobyczu: http://www.theatre.in.ua

02-07-2022, 23:51:28


  Festiwale


  NewsLetter

Podaj swój e-mailBądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza
Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs