Imieniny: Daniela, Dalidy, Benedykta
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

galeria nieznanaukraina leszek mądzik golberg jarecka górecka filmy bruno cytaty o schulzu o schulzu drohobycz szpilki zwierciadło bułgarii nasi artyści lublin festiwal 2012 noce krcha eon horusa
  Ramka


SchulzFest 2024

XI MIĘDZYNARODOWY
FESTIWAL 
"Arka wyobraźni
Brunona Schulza"
w Drohobyczu

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- podstawowego funduszu celowego


***


***

  BRUNO4EVER 
2024-2026 
SchulzFest w drodze do ESK

Dni Brunona Schulza 
w Lublinie

Zrealizowano z pomocą finansową
MIASTA  LUBLIN

***

 ***


Rok 2022 / Rokiem Brunona Schulza

Odwiedziło nas już:
975125 osób

 

XI Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu, 7-13 lipca 2024
ХI Міжнародний Фестиваль Бруно Шульца у Дрогобичі, 7-13 липня 2024
11th International Bruno Schulz Festival in Drohobych, July 7-13, 2024

PATRONAT HONOROWY
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP Hanna Wróblewska, Konsul Generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz, 

Prezydent miasta Lublin Krzysztof Żuk, Mer miasta Drohobycz Taras Kuczma, Szef Drohobyckiej Rejonowej Administracji Wojskowej Stepan Kułyniak

Aktualności
PUBLIKACJE. Seria >WOKÓŁ BRUNONA SCHULZA. FRAGMENTY, MONTAŻE, NAWIGACJE<


Hybrydowo-intertekstowe wydawnictwo, kolaż gatunków i form, miejsce nieznanych, nieoczekiwanych spotkań, wspólnych lub samotnych wędrówek za cieniem Brunona Schulza w głąb tajemnicy ukrytej pod chaosem współczesności.
Pierwsza publikacja naszej nowej serii WOKÓŁ BRUNONA SCHULZA. FRAGMENTY, MONTAŻE, NAWIGACJE.
 
Widmo Danii
(tytuł oryginału: Le fantôme du Danemark) to fragment noweli poetyckiej Dominique’a Hérody, w Paryżu, zagubiony. Bruno Schulz, sierpień 1938 (tytuł oryginału: à Paris, égaré; Bruno Schulz, août 1938; PhB éditions) wydanej w Paryżu w 2019 roku.

 Bruno Schulz (1892-1942), pisarz i artysta z prowincjonalnego galicyjskiego Drohobycza, polski Żyd i genialny polski pisarz, obywatel bez wyznania, pragnął pojechać do Paryża, światowego centrum sztuki, i zrobić tam wystawę, przekonany, że mógłby swoją twórczością plastyczną zaistnieć „na oczach świata”. Pokonawszy wiele trudności Schulz spełnił marzenie, znalazł się w Paryżu w sierpniu 1938 roku, lecz z planów nic nie wyszło. Jednakże wizyta w Paryżu autora Sklepów cynamonowych dała mu doświadczenie, jak sugeruje Dominique Hérody, wędrówki i zagubienia w mieście, stanu podobnego do tego, jaki Schulzowi był znany z jego wędrowania po rodzinnym Drohobyczu. W Paryżu mógł Schulz spotkać się, jeżeli nie realnie to w świecie wyimaginowanym, z Walterem Benjaminem (1892-1940), Żydem niemieckim, wybitnym filozofem i pisarzem, autorem Pasaży, którego fascynowało „błądzenie z upodobaniem” w popkulturowym, industrialnym świecie i w jego historii. Schulz był starszy od Benjamina o trzy dni, urodził się w Drohobycz 12 lipca 1892 roku, Benjamin – 15 lipca 1892 roku w Berlinie. Bruno pojechał do Paryża jako do centrum sztuki i współczesnej cywilizacji, Walter był tam uciekając przed tym, co działo się w Niemczech, Dania mogła być jego alternatywnym schronieniem. 

Dominique Hérody, ur. 1957, francuski rysownik – twórca komiksów, bloger i pisarz, kurator wystaw i pedagog, między innymi współzałożyciel czasopisma literackiego Le Paresseux w Angoulême i wykładowca komiksu w znanej szkole artystycznej ÉESI .

Jacek Giszczak, ur. 1956, polski tłumacz literatury francuskiej i frankofońskiej – przełożył książki takich twórców jak Blaise Cendrars, Virginie Despentes, Philippe Djian, Jean Genet, Michel Houellebecq, Marcel Proust, prozaik i poeta, kompozytor, autor tekstów piosenek.

Dorota Mościbrodzka, fotograf, poetka, tłumacz języka rosyjskiego, stypendystka  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2019 w dziedzinie sztuk wizualnych, uczyła się w Lubelskiej Szkole Fotografii,  Akademii Fotografii w Warszawie oraz w Pracowni Fotografii Centrum Kultury w Lublinie; zajmuje się fotografią srebrową – autorską i archiwalną.

*** Wytrwałem w Paryżu przeszło 3 tygodnie, mimo, że już po 1-ym tygodniu zdałem sobie sprawę, że nie zrealizuję mego programu tutejszego. Było naiwnością wyruszać w ten sposób co ja na podbój Paryża, który jest najbardziej ekskluzywnym, samowystarczalnym, zamkniętym miastem na świecie. (…) Mimo to jestem zadowolony, żem był w Paryżu, widział tyle zdumiewających rzeczy, zobaczył raz z bliska a nie za pośrednictwem reprodukcyj – sztukę wielkich epok – a w końcu, żem pozbył się pewnych złudzeń, co do kariery światowej. Widziałem rzeczy piękne, wstrząsające i straszne. Wielkie wrażenie zrobiły na mnie cudowne kobiety paryskie – z towarzystwa i kokoty, swoboda obyczajów, tempo życia. 
List Brunona Schulza do Romany Halpern z 29 sierpnia 1938 roku

PRZESŁANIE SERII >WOKÓŁ BRUNONA SCHULZA. FRAGMENTY, MONTAŻE, NAWIGACJE<:
Hybrydowo-intertekstowe wydawnictwo, kolaż gatunków i form, miejsce nieznanych, nieoczekiwanych spotkań, wspólnych lub samotnych wędrówek za cieniem Brunona Schulza w głąb tajemnicy ukrytej pod chaosem współczesności.

Nr 1 // 2022 // Dominique Hérody, Widomo Danii, przekład Jacek Giszczak // Dorota Mościbrodzka: fotografie

ISBN 978-83-933063-9-8.
Wydawca: Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza, Lublin. Koncepcja, opracowanie, redakcja: Grzegorz Józefczuk.
Wsparcie: Polonistyczne Centrum Naukowo-Informacyjne im. Igora Menioka Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Iwana Franki w Drohobyczu, Ukraina. Kierownik dr Wiera Meniok // Alliance Française Lublin, Polska, Dyrektor Justyna Pasternak // Specjalne podziękowania dla
Elżbiety Łazowskiej-Cwaliny, Ewy Rajskiej, Kazimierza Deryło, Multipress Lublin.
Do publikacji dołączone są dwie pocztówki z fotografiami Paryża autorstwa Doroty Mościbrodzkiej oraz pocztówka - noworoczne AD 2023 życzenia Stowarzyszenia Festiwal Brunona Schulza z rysunkiem Brunona Schulza.

PROJEKT ZREALIZOWANY DZIĘKI WSPARCIU MIASTA LUBLINA
Bruno4ever 2021-2023
www.brunoschulzfestival.org


12-02-2023, 11:36:45


  Festiwale


  NewsLetter

Podaj swój e-mailBądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza
Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs