Imieniny: Daniela, Dalidy, Benedykta
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

lublin golberg bruno noce jarecka górecka o schulzu cytaty o schulzu filmy drohobycz szpilki galeria krcha eon horusa nieznanaukraina festiwal 2012 zwierciadło leszek mądzik bułgarii nasi artyści
  Ramka


SchulzFest 2024

XI MIĘDZYNARODOWY
FESTIWAL 
"Arka wyobraźni
Brunona Schulza"
w Drohobyczu

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- podstawowego funduszu celowego


***


***

  BRUNO4EVER 
2024-2026 
SchulzFest w drodze do ESK

Dni Brunona Schulza 
w Lublinie

Zrealizowano z pomocą finansową
MIASTA  LUBLIN

***

 ***


Rok 2022 / Rokiem Brunona Schulza

Odwiedziło nas już:
975125 osób

 

XI Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu, 7-13 lipca 2024
ХI Міжнародний Фестиваль Бруно Шульца у Дрогобичі, 7-13 липня 2024
11th International Bruno Schulz Festival in Drohobych, July 7-13, 2024

PATRONAT HONOROWY
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP Hanna Wróblewska, Konsul Generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz, 

Prezydent miasta Lublin Krzysztof Żuk, Mer miasta Drohobycz Taras Kuczma, Szef Drohobyckiej Rejonowej Administracji Wojskowej Stepan Kułyniak

Aktualności
BRUNO SCHULZ I JEGO ARKA WYOBRAŹNI. KOKPiT KAZIMIERZ DOLNY


      Twórczość Brunona Schulza (1892-1942), jednego z najbardziej oryginalnych polskich pisarzy i artystów XX wieku, nie jest zabytkiem historii literatury, sztuki i kultury. Jego opowiadania i grafiki, jego biografia oraz rodzinny Drohobycz nieustannie inspirują artystów, wciąż powstają w różnych krajach i kręgach kulturowych nowe, dedykowane Schulzowi wystawy plastyczne, spektakle teatralne, filmy czy książki oraz kolejne tłumaczenia tych opowiadań (jest ich już na niemal pięćdziesiąt języków świata).
     Postać Schulza jest również metaforą i symbolem dramatów XX wieku, jakie światu przyniósł nazizm, faszyzm i komunizm, które niszczą nie tylko wolność twórczą, także wolność powszechną, a społeczeństwa zmieniają w bestie.
      Jego rodzinny Drohobycz, opisany jako arkadia, ma trwałe miejsce w słowniku miast magicznych, a więc takich, w których obok geograficznej fizyczności i historii, architektury i codziennego życia realnego istnieje świat inny – mityczny, niewidoczny, ale odczuwany, kreujący tajemniczą aurę miasta. Do takiego Drohobycza zapraszają opowiadania Brunona Schulza, jak i dzieła artystów współczesnych, których on nieustannie inspiruje, do miasta na którego tkance wizualnej rozrasta się przebogaty ogród wyobraźni i wolności, w jakim każdy czuje się dobrze, jak u siebie, i ponad złem.

KURATOR WYSTAWY:
Grzegorz Józefczuk
ORGANIZATORZY:
*Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki, Kazimierz Dolny
Dyrektor: Józef Maksymilian Skrzeczkowski
*Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza, Lublin
Prezes: Grzegorz Józefczuk
brunoschulzfestival.org
WSPARCIE:
Fundacja „Muzeum i Festiwal Brunona Schulza”, Drohobycz / Ukraina
Miasto Lublin


SALA 1:
Wystawa dokumentalno-historyczna ze zbiorów Stowarzyszenia Festiwal Brunona Schulza. Przedstawia kontekst miejsca życia i twórczości Brunona Schulza w wymiarze osobistym, politycznym i kulturowym. Są to dawne fotografie studyjne z epoki i świadectwa szkolne, detale z architektury (także w Sali nr 2) i inne dokumenty. Są tu również prace Bartłomieja Michałowskiego, Lewko Mykytycza, Tadeusza Mysłowskiego, Stanisława Ożoga, Bertoloda Schenkelbacha, Małgorzaty Wysockiej, fotografie Lucjana Demidowskiego  i Maxa Skrzeczkowskiego, a w sali „łącznikowej” – obrazy Mariusza Drzewińskiego.

SALA 2:
AKWARELOWY  DROHOBYCZ: WYSTAWA ZBIOROWA
Główną część tej wystawy tworzy cyklu obrazów wybitnych polskich malarzy-akwarelistów „Akwarelowy Drohobycz”. Cykl składa się z 29 akwarel autorstwa 13 artystek i artystów. Cykl powstał w ramach projektu "Bruno4ever. Dni Brunona Schulza w Lublinie", wspieranego grantowo przez miasto Lublin. Miał to być międzynarodowy plener, jednakże artyści nie mogli pojechać na Ukrainę z powodu pandemii covidowej. Mimo to kuratorzy projektu (Bartłomiej Michałowski, Dariusz Płecha) zrealizowali plener w formacie online – i poprzez malarstwo akwarelowe Drohobycz, rodzinne miasto Brunona Schulza, znakomicie przedstawili. Zestaw prac zadziwia wielością możliwości estetycznych, warsztatowych, kolorystycznych, kompozycyjnych, jakie kryją się w technice akwareli.
Cykl po raz pierwszy zaprezentowano w Drohobyczu podczas IX Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza (15-21.XI.2020), następnie pokazano go w Galerii Okna Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie (17.VI.- 9.VII. 2021), a potem przez rok wędrował po miastach południa Polski, poczynając od Bytomia, który jest miastem partnerskim Drohobycza. Cieszymy się, że teraz zostanie pokazany w Kazimierzu Dolnym. 
AUTORZY CYKLU: Magdalena Brauze, Minh Dam, Jarosław Drążek, Artur Gołębiowski, Kazimierz Kraczoń, Jacek Kwiatkowski, Michał Jasiewicz, Tatiana Majewska, Ewelina Maliborska, Bartłomiej Michałowski, Dariusz Płecha, Artur Przybysz,  Anna Liwia Strutyńska. DOSTĘP INFORMACYJNO-PROMOCYJNY DO DOKUMENTACJI:
https://www.facebook.com/Drohobycz-akwarelowy-103439298347223
https://www.youtube.com/watch?v=phbbZBKh7ds https://www.mbp.lublin.pl/archiwum/650-wernisaz-wystawy-drohobycz-w-akwareli
SUPLEMENT: stanowią go prace Włodzimierza Finke – cegły multikulturowe połączone z artefaktami historycznymi z Drohobycza oraz rzeźba Sławomira Wójtowicza (posadowione we wnękach sali).
SALA NR 3 (dolna)
WYSTAWA PLANSZOWA „BRUNO SCHULZ I JEGO ARKA WYOBRAŹNI”
Wystawa złożona z 12 plansz, przygotowana w związku z ogłoszeniem przez Senat RP roku 2022 – Rokiem Brunona Schulza. Projekt wystawy przygotowało Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza (autor projektów: Grzegorz Józefczuk), a w jej realizację zapewnił Bytomski Klub Samorządowy; inicjatorem jest senator Halina Bieda z Bytomia.
Premierowy, uroczysty pokaz wystawy odbył się w Senacie RP 20 lipca 2022 roku.
Wystawa prezentuje swoistość rodzinnego miasta Brunona Schulza, biografię pisarza – miejsca ważne dla jego życia, jego twórczość, jak i współczesną recepcję oraz współczesne inspiracje artystyczne.
Zobacz:
otwarcie wystawy: https://www.youtube.com/watch?v=G8186HK3tDM
https://dzieje.pl/kultura-i-sztuka/w-senacie-otwarto-wystawe-bruno-schulz-i-jego-arka-wyobrazni

HARMONOGRAM WYDARZEŃ 1-30 lipca 2023 KOKPiT (plan ogólny)
WERNISAŻ: 1 lipca (sobota), godz. 14
WYDARZENIE:  14 lipca (piątek), spotkania, oprowadzanie kuratorskie, pokaz dokumentacji video
WYDARZENIE: 30 lipca (niedziela), spotkania, oprowadzanie kuratorskie, pokaz filmu „Sanatorium pod Klepsydrą” w reżyserii Wojciecha Hasa – w 50.lecie premiery filmu, który otrzymał Nagrodę Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes.


05-07-2023, 01:00:00


  Festiwale


  NewsLetter

Podaj swój e-mailBądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza
Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs