Imieniny: Daniela, Dalidy, Benedykta
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

bruno jarecka golberg górecka leszek mądzik o schulzu nieznanaukraina festiwal 2012 eon horusa filmy noce krcha lublin szpilki nasi artyści cytaty o schulzu bułgarii drohobycz galeria zwierciadło
  Ramka


SchulzFest 2024

XI MIĘDZYNARODOWY
FESTIWAL 
"Arka wyobraźni
Brunona Schulza"
w Drohobyczu

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- podstawowego funduszu celowego


***


***

  BRUNO4EVER 
2024-2026 
SchulzFest w drodze do ESK

Dni Brunona Schulza 
w Lublinie

Zrealizowano z pomocą finansową
MIASTA  LUBLIN

***

 ***


Rok 2022 / Rokiem Brunona Schulza

Odwiedziło nas już:
975127 osób

 

XI Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu, 7-13 lipca 2024
ХI Міжнародний Фестиваль Бруно Шульца у Дрогобичі, 7-13 липня 2024
11th International Bruno Schulz Festival in Drohobych, July 7-13, 2024

PATRONAT HONOROWY
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP Hanna Wróblewska, Konsul Generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz, 

Prezydent miasta Lublin Krzysztof Żuk, Mer miasta Drohobycz Taras Kuczma, Szef Drohobyckiej Rejonowej Administracji Wojskowej Stepan Kułyniak

Aktualności
Promocje książki Grzegorza Józefczuka. Lublin, Drohobycz


Na książkę składa się dwanaście felietonów napisanych przez Grzegorza Józefczuka dla „Pisma Folkowego” w latach 2020-2023 (to dwumiesięcznik wydawany przez Akademickie Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka, kierowany przez Agatę Kusto).Autor podkreśla, że publikację współtworzą dwa posłowia, pióra prof. ks. Alfreda Marka Wierzbickiego i dr Wiery Meniok. Felietony mają za kanwę podróże autora, festiwal schulzowski w Drohobyczu, a nade wszystko muzyczne konteksty współczesnej kultury ukraińskiej i jej niebywałych postaci jak Serhij Żadan.

 Z POSŁOWIA ALFREDA MARKA WIERZBICKIEGO:
Felieton to bardzo swobodna forma, można pisać, o czym się chce, myśl podąża za pretekstem. Jest on zarazem bardzo rygorystyczną formą, wymagającą intelektualnej uczciwości. Opowieść o epizodzie z podróży do Meksyku podpowiada nam, że najważniejsze są relacje międzyludzkie, to wszystko, co możemy sobie dać i wcale nie potrzebujemy wiedzieć o tym, że coś pomiędzy nami się stało. Tym jest kultura we wszystkich swoich przejawach, dzięki którym dochodzi do spotkania, nie ważne czy trwa ono latami czy tylko przez chwilę.
Felietony z tego tomu mają swą głęboką warstwę, która prześwituje pomiędzy relacjami i emocjami. Jako całość są one esejem o tożsamości, której szuka Ukraina walcząca z rosyjskim agresorem.
[…] O czymkolwiek Józefczuk pisze, wiadomo, że w pewnym punkcie dotrze do Schulza. Z pasją autora Sklepów cynamonowych ogląda nowe znaczki sławiące bohaterów wojny, dziarskich żołnierzy, którzy nie przestraszyli się rosyjskiego okrętu na Wyspie Węży i psa Patrona. Bruno Schulz nie przestaje inspirować twórców z wielu krajów, stworzył wszak uniwersalny idiom, podatny na przekształcenia w różnorodnej materii artystycznej: w plastyce, muzyce, teatrze, filmie. Któż z większą znajomością rzeczy może o tym opowiadać, jeśli nie magik z Lublina, który wspólnie z Wierą Meniok, uczoną literaturoznawczynią z Drohobycza, przebywają od lat na „Planecie Schulz”.    

Z POSŁOWIA WIERY MENIOK:
Objętościowo nieduże i rzeczowo intensywne teksty. Intrygują czytelnika, prowadzą z nim grę. Inspirują by dołączył do wspólnego z autorem wędrowania, w którym tylko pozornie nic do siebie nie pasuje, oddzielne wątki wydawać się mogą zbyt odległe od siebie. W felietonach Grzegorza Józefczuka sporo dzieje się niejako na zasadzie barokowego konceptu – zgodnej niezgodności lub niezgodnej zgodności, zaskoczenia poprzez formę i treść prowadzącego do głębszych refleksji. I wszystko tu pochodzi – w moim odczuciu – w dużym stopniu spod znaku Schulza, i nie tylko w tekstach wprost do niego i jego „miasta jedynego na świecie” […].
Chcę podziękować autorowi za jego felietonistyczne wędrowanie spod znaku Schulza. Wędrowanie, którego ścieżki – z Lublina, przez Guadalajarę, przez Kijów, Lwów i Huculszczyznę – wciąż prowadzą do Drohobycza. I za wspólnotę myśli podziękować. Nie tylko ataman Symon Petlura, o którym jest wzmianka w jednym z felietonów, doceniał znaczenie frontu kulturowego doprowadzając w 1919 roku do światowej premiery ukraińskiej pieśni wigilijnej Szczedryk – my też doskonale dziś wiemy, że bez konsekwentnych działań na froncie kulturowym trudno o zwycięstwo na „linii zero”. Dziękuję, także w imieniu Igora, że wciąż jesteśmy razem w działaniach kulturowych. Jednym wśród takich działań jest ten zbiór felietonów – z Serhijem Żadanem i współczesną ukraińską muzyką, z ukraińską wyszywanką i Psem Patronem, z Hucułką Ksenią i Szczedrykiem, z Dwoma kolorami Dmytra Pawłyczki i wiejskim pogrzebem poety na Huculszczyźnie, z Drohobyczem i Schulzem.

PIERWSZA PROMOCJA odbyła się 17 lipca w  Alliance Française Lublin, druga w Drohobyczu / Ukraina - 26 lipca w nowej siedzibie Polonistycznego Centrum Naukowo-Informacyjnego im. Igora Menioka Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Iwana Franki - w sali nr 50 Fakultetu Filologii Ukraińskiej i Obcej (ulica Tarasa Szewczenki 24), gdzie jeszcze wciąż trwa adaptacja tego pomieszczenia na potrzeby Centrum Polonistycznego.

Foto. Igor Feciak, Drohobycz

Spotkanie prowadziła Ewa Rajska. Przybyło wiele osób, znakomitych gości. Fragmenty felietonów czytała w przekładzie na ukraiński Wiera Meniok.

Relacja na stronie Uniwersytetu – link:
https://dspu.edu.ua/news/prezentaciya-knygy-zhe-ozha-yuzefchuka-u-novomu-prostori-polonistychnogo-naukovo-informacijnogo-centru/
Relacja online: https://www.facebook.com/watch/live/?ref=watch_permalink&v=1239740720073876

Wydawca ksiązki: Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza, Lublin 2023 // brunoschulzfestival.org


14-08-2023, 22:06:22


  Festiwale


  NewsLetter

Podaj swój e-mailBądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza
Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs