Imieniny: Roberta, Rudolfa, Stefana
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

lublin bruno zwierciadło festiwal 2012 drohobycz leszek mądzik filmy cytaty o schulzu jarecka golberg górecka krcha bułgarii nieznanaukraina noce szpilki galeria eon horusa o schulzu nasi artyści
  Ramka


SchulzFest 2024

XI MIĘDZYNARODOWY
FESTIWAL 
"Arka wyobraźni
Brunona Schulza"
w Drohobyczu

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- podstawowego funduszu celowego


***


***

  BRUNO4EVER 
2024-2026 
SchulzFest w drodze do ESK

Dni Brunona Schulza 
w Lublinie

Zrealizowano z pomocą finansową
MIASTA  LUBLIN

***

 ***


Rok 2022 / Rokiem Brunona Schulza

Odwiedziło nas już:
930203 osób

 

XI Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu, 7-13 lipca 2024
ХI Міжнародний Фестиваль Бруно Шульца у Дрогобичі, 7-13 липня 2024
11th International Bruno Schulz Festival in Drohobych, July 7-13, 2024

Aktualności
SZMA ISRAEL. Nowe drohobyckie filmy Małgorzaty Burzyńskiej-Keller


Filmy są pokłosiem wyjazdu reżyserki na Ukrainę w lipcu i sierpniu 2023 roku. Małgorzata Burzyńska-Keller jest pomysłodawczynią filmów, autorką ich scenariusza i realizatorką, zdjęcia robił Tomasz Smyk, montaż jest dziełem Ireneusza Dzieducha.

W „Drohobyczu wojennym” głównym narratorem jest Leonid Golberg, legendarna postać miasta, dziennikarz i publicysta, pełniący obowiązki szefa gminy żydowskiej, sprawujący opiekę nad synagogą drohobycką, w której zresztą toczy się rozmowa zarejestrowana w filmie. Golberg opowiada o tym, co w czasie wojny dzieje się w Drohobyczu i co robi wspólnota żydowska. Czołówka filmu pokazuje jednak Lwów, miejsca zbombardowane przez rosyjskich agresorów, które udało się Burzyńskiej-Keller sfilmować dzięki pomocy służb policyjno-wojskowych.

Link do filmu „Drohobycz wojenny”:

https://vod.tvp.pl/programy,88/programy-redakcji-audycji-ekumenicznych-odcinki,274871/odcinek-45,S01E45,704648

W drugim filmie – „Pamiętajmy o Brunonie Schulzu” – narratorką jest Wiera Meniok, wykładowczyni Uniwersytetu w Drohobyczu, dyrektorka Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu, zaś rozmowa toczy się w Muzeum Pokoju Brunona Schulza (gmach główny Uniwersytetu, dawne Gimnazjum Króla Władysława Jagiełły). Małgorzata Burzyńska-Keller na początku pyta, co zmieniło się w ciągu ośmiu lat, kiedy była tu poprzednio, Wiera Meniok w odpowiedzi stwierdza, że Schulz stał się w Ukrainie postacią bardziej rozpoznawalną, co jest jego kolejnym zwycięstwem w świecie realnym, na co wielki wpływ miał Serhij Żadan, „główny głos poetycki Ukrainy”, kiedy w 2014 roku po raz pierwszy przyjechał do Drohobycza, odkrył dla siebie Schulza i dla innych, i od tego czasu wędruje „za cieniem Schulza”. Wiera Meniok zdaje sprawę m.in. z okoliczności i problemów, jakie wojna stwarzała dla kontynuowania festiwalu schulzowskiego.

Na uwagę zasługują utrzymane w poetyckiej konwencji ujęcia Tomasza Smyka, dbałość o kompozycję kadru, stabilności jak i dynamika ujęć.

Link do filmu „Pamiętajmy o Brunonie Schulzu”:

https://vod.tvp.pl/programy,88/programy-redakcji-audycji-ekumenicznych-odcinki,274871/odcinek-46,S01E46,787561

Przed ośmiu laty, w 2015 roku Małgorzata Burzyńska-Keller (z ekipą firmy N-Vison, Dorotą i Wojciechem Nowakowskimi) zrealizowała film „Bruno Schulz z Drohobycza”, gdzie główną narratorką – przewodnikiem po twórczości i biografii Schulza oraz po Drohobyczu była również Wiera Meniok.

Link do filmu „Bruno Schulz z Drohobycza”:

https://vod.tvp.pl/filmy-dokumentalne,163/bruno-schulz-z-drohobycza,336607

Zobacz również m.in.

Fb Szma Israel:

https://www.facebook.com/profile.php?id=100063545435925

O filmie z 2015 roku; strona nr 14 (kwiecień 2015):

https://www.lwow.com.pl/kurier-galicyjski/2015_07_227.pdf

MAŁGORZATA BURZYŃSKA-KELLER – pochodząca z Wrocławia scenarzystka, reżyserka filmowa, absolwentka Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (1994); asystentka wybitnego reżysera Wojciecha Jerzego Hasa; studiowała również w Columbia University w Nowym Jorku. Członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Autorka cyklicznego programu telewizyjnego Szma Israel poświęconego historii, tradycjom i życiu współczesnemu Żydów polskich. Inicjatorka wielu projektów i inicjatyw instytucjonalnych związanych z kulturą żydowską.  


28-09-2023, 22:16:50


  Festiwale


  NewsLetter

Podaj swój e-mailBądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza
Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs