Imieniny: Jolanty, Wita, Wioli
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

lublin jarecka cytaty o schulzu nieznanaukraina galeria nasi artyści festiwal 2012 zwierciadło bruno noce krcha filmy eon horusa szpilki leszek mądzik drohobycz bułgarii golberg górecka o schulzu
  Ramka


SchulzFest 2024

XI MIĘDZYNARODOWY
FESTIWAL 
"Arka wyobraźni
Brunona Schulza"
w Drohobyczu

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- podstawowego funduszu celowego


***


***

  BRUNO4EVER 
2024-2026 
SchulzFest w drodze do ESK

Dni Brunona Schulza 
w Lublinie

Zrealizowano z pomocą finansową
MIASTA  LUBLIN

***

 ***


Rok 2022 / Rokiem Brunona Schulza

Odwiedziło nas już:
956175 osób

 

XI Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu, 7-13 lipca 2024
ХI Міжнародний Фестиваль Бруно Шульца у Дрогобичі, 7-13 липня 2024
11th International Bruno Schulz Festival in Drohobych, July 7-13, 2024

Aktualności
POLCENTRUM w Drohobyczu na Wydziale Filologii Ukraińskiej i Obcej – OTWARTE


Inauguracja nowej siedziby Centrum Polonistycznego miała uroczysty i podniosły charakter. Rozpoczęła się od hymnów Ukrainy i Polski, zaśpiewanych przez Drohobycki Municypalny Kameralny Chór Legenda, kierowany przez Natalię Samokiszyn. Chwilą ciszy uczczono poległych obrońców Ukrainy, niewinne ofiary rosyjskiego terroru.


W imieniu Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Iwana Franki w Drohobyczu, który jest gospodarzem budynku przy ul. Tarasa Szewczenki 17, gdzie teraz znajduje się Polonistyczne Naukowo-Informacyjne Centrum im. Igora Menioka, przywitali gości prorektor Mykoła Pantiuk i dziekan Wydziału Filologii Ukraińskiej i Obcej Pawło Mackiw. Mówili o dorobku Polcentrum, o jego znaczeniu dla kształcenia studentów oraz współpracy międzynarodowej Uniwersytetu. Współpraca ta wpisuje się, podkreślali – i ten wątek wybrzmiewał w wielu kolejnych wystąpieniach - w szersze ramy współpracy ukraińsko-polskiej i polskiego wsparcia Ukrainy w obliczu agresji rosyjskiej, współpracy budującej nowe relacje między naszymi narodami i państwami.

Hymny Ukrainy i Polskie
Drohobycki Municypalny Kameralny Chór "Legenda" śpiewa hymny Ukrainy i Polski.

Senator RP Halina Bieda przekazuje okolicznościowy Medal Senatu 
Senatorka RP Halina Bieda (w środku) odczytała list od Marszałka Senatu RP Tomasza Grodzkiego, wręcza okolicznościowy medal Senatu RP. Po lewej: Wiera Meniok, po prawej prowadząca uroczystość Marianna Maksymowa.

Z polskiej strony wystąpiła Senatorka RP Halina Bieda związana z Bytomiem, który jest miastem partnerskim Drohobycza. Dzięki inicjatywie Haliny Biedy rok 2022 został przez Senat RP ogłoszony Rokiem Brunona Schulza, z jej i władz Bytomia inicjatywy ustawiono w parku przed Uniwersytetem w Drohobyczu „Ławeczkę Błękitnookiego”, dedykowaną Schulzowi – by wymienić tylko niektóre przejawy aktywności Pani Senator. Pani Senator odczytała list kierowany do Centrum Polonistycznego od Marszałaka Senatu. Natomiast Konsul Natalia Rudczyk z Konsulatu Generalnego RP we Lwowie podkreśliła ciągłość współpracy z drohobyckim Polcentrum oraz akcentowała, że Drohobycz jest miastem wzorcowym jeżeli chodzi o aktywność naukowo-edukacyjną i kulturalną w kontekście współpracy z Polską.

Przemawia Taras Kuczma, mer Drohobycza
Mer Drohobycza Taras Kuczma

Uczestnicy uroczystości
Goście uroczystości oficjalnego otwarcia nowej lokacji Centrum Polonistycznego

Następnie głos zabrali: mer Drohobycza Taras Kuczma, szef Drohobyckiej Rejonowej Administracji Wojskowej Stepan Kulyniak oraz Stanisław Korman, zastępca prezydenta Bytomia. W imieniu organizacji i środowisk drohobyckich, z jakimi aktywnie współpracuje Centrum Polonistyczne wystąpili: Maria Galas – przedstawicielka środowisk polskich, przewodnicząca towarzystwa „Odrodzenie”, Josef Karpin – lider środowisk żydowskich oraz Jarosław Łopuszański, szef Biblioteki Austriackiej w Drohobyczu. Ten moment został „ubarwiony” przez Jurija Tudrija, twórcy muzeum telefonów – odtworzył z zabytkowego aparatu głos Franciszka Józefa (budynek fakultetu filologicznego był od połowy XIX wieku gimnazjum jego imienia). Oficjalną część uroczystości zakończyło słowo o. Oleha Kekosza, kapelana Uniwersytetu.

 Goście uroczystości
Na fotografii od lewej: prorektor Uniwersytetu w Drohobyczu Mykoła Pantiuk, Wiera Meniok, kierownik Polcentrum, 
Konsul RP Natalia Rudczyk, Stanisław Korman, zastępca prezydenta Bytomia, mer Drohobycza Taras Kuczma,
Senatorka RP Halina Bieda, Maria Galas, przewodnicząca stowarzyszenia "Odrodzenie" w Drohobyczu, Grzegorz Józefczuk, prezes Stowarzyszenia Festiwal Brunona Schulza w Lublinie.

Goście i publiczność zaciekawiona wydarzeniem nie mieściła się w sali Polcentrum, słuchając z uwagą wystąpień. Dyrektorka Centrum Polonistycznego Wiera Meniok i Grzegorz Józefczuk, prezes Stowarzyszenia Festiwal Brunona Schulza, dziękowali za słowa uznania, za życzenia i prezenty-pamiątki dla Polcentrum. Długo rozmawiano o planach, oglądano zbiory biblioteczne Polcentrum, plansze wystawy „Bruno Schulz i jego arka wyobraźni” itd. Oficjalną uroczystość prowadziła Mariana Maksymowa, zaś Oleksandr Maksymow zadbał o bezpośrednią relację via facebook. Po południu odbyły się pierwsze merytoryczne spotkania w nowej lokacji Polcentrum, dwie promocje i dyskusje o książkach (piszemy o tym w odrębnej informacji).

Transmisja via facebook zrealizowana przez Oleksandra Maksymowa (ШульцФест):

https://www.facebook.com/brunoschulzfestival/videos/305680225492412

https://www.facebook.com/brunoschulzfestival/videos/328974012856085

https://www.facebook.com/brunoschulzfestival/videos/1448933449217952

 Obszerna relacja (po ukraińsku) z fotografiami na stronie Uniwersytetu w Drohobyczu:

https://dspu.edu.ua/news/inav-uraciya-novogo-prostoru-polonistychnogo-naukovo-
informacijnogo-centru-imeni-igorya-menka/

Relacja na stronie Rady Miasta Drohobycz:

https://drohobych-rada.gov.ua/співдружність-україни-та-польщі-у-дро/

 Relacja na stronie Drohobyckiej Rejonowej Administracji Wojskowej:

https://drohobych-rda.gov.ua/news/u-drohobychi-vidkryly-novyy-prostir-
polonistychnoho-naukovo-informatsiynoho-tsentru-imeni-ihorya-men.html

 Relacja na stronie Konsulatu Generalnego RP we Lwowie:

https://www.facebook.com/PLinLviv/?locale=pl_PL

Relacja na maydan.drohobych.net (fotografie i opis z komentarzem): https://www.facebook.com/media/set/?set=a.695660365938952&type=3
http://maydan.drohobych.net/?p=141244&fbclid=IwAR15mSEoufw0Zr5th4J2s4l59xfU7UmjGwuWMlP5OLikVdm7VzcF0M
gc058

Inne relacje:
https://galinfo.com.ua/news/u_drogobychi_vidkryyut_novyy_prostir_polonistychnogo_
naukovogo_tsentru_406174.html

 ***

Oficjalne otwarcie nowej siedziby Centrum Polonistycznego Uniwersytetu w Drohobyczu odbyło się 20 września 2023 roku, Centrum zajmuje salę nr 50 budynku Wydziału Filologii Ukraińskiej i Obcej. W sali w delikatny sposób wydzielono dwie części: miejsce do spotkań, zajęć i wykładów oraz część właściwą o charakterze biura z wielką biblioteką. Aranżacja jest dziełem Grzegorza Józefczuka. Specjalny akcent tworzy reprezentacyjny zestaw flag Polski, Ukrainy i Unii Europejskiej oraz malowidło ścienne o wymiarach 2x10 metrów autorstwa drohobyckiego artysty Lewka Mykytycza, przedstawiające autorską panoramę miasta.

Polonistyczne Centrum Naukowo-Informacyjne powstało w 2002 roku, otwarte zostało 5 listopada 2002, jego założycielem był Igor Meniok (1973-2005). Było to możliwe dzięki wielkiej przychylności ówczesnego rektora Walerego Skotnego. Do połowy 2023 roku Polcentrum mieściło w niewielkim pokoju w Bibliotece Uniwersytetu w Drohobyczu; w ramach reform organizacyjnych i struktur Uniwersytetu, zaproponowanych przez rektor Walentynę Bodak i dziekana Petro Mackiwa, Polcentrum otrzymało nową lokację w budynku Wydziału Filologii Ukraińskiej i Obcej.


Ogólny remont sali nr 50 sfinansował Uniwersytet w ramach modernizacji całego budynku przy ul. Tarasa Szewczenki 17. Uniwersytet przekazał nowoczesny monitor-tv 55 cali dla nowej siedziby Polcentrum. Natomiast ostateczna adaptacja i aranżacja przestrzeni, w tym kolorystyczna i techniczna, detale wystroju jak i monumentalne malowidło ścienne, została sfinansowana przez Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza (Lublin), w znacznej mierze z darowizn osób wspierających polsko-ukraińską współpracę, w tym Polcentrum, pozostających pod urokiem Drohobycza.   

Opr. Gj


29-09-2023, 14:11:09


  Festiwale


  NewsLetter

Podaj swój e-mailBądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza
Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs