Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

nieznanaukraina leszek mądzik bruno górecka noce cytaty o schulzu golberg eon horusa nasi artyści filmy jarecka krcha galeria drohobycz zwierciadło o schulzu festiwal 2012 bułgarii szpilki lublin
  Ramka


SchulzFest 2024

XI MIĘDZYNARODOWY
FESTIWAL 
"Arka wyobraźni
Brunona Schulza"
w Drohobyczu

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- podstawowego funduszu celowego


***


***

  BRUNO4EVER 
2024-2026 
SchulzFest w drodze do ESK

Dni Brunona Schulza 
w Lublinie

Zrealizowano z pomocą finansową
MIASTA  LUBLIN

***

 ***


Rok 2022 / Rokiem Brunona Schulza

Odwiedziło nas już:
963242 osób

 

XI Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu, 7-13 lipca 2024
ХI Міжнародний Фестиваль Бруно Шульца у Дрогобичі, 7-13 липня 2024
11th International Bruno Schulz Festival in Drohobych, July 7-13, 2024

Aktualności
LUBLIN. Czechowicz-Schulz. Czytania. Finał BRUNO4EVER 2021-2023.


Finał bieżącej, trzyletniej edycji lubelskiego projektu „Bruno4ever”, odbył się w Kawiarni-Księgarni „Miedzy Słowami” w Lublinie 30 listopada 2023 roku. Gościem specjalnym był Tadeusz Mysłowski, artysta o niezwykłej osobowości i biografii, gość SchulzFestu 2010 w Drohobyczu, Obywatel Honorowy Lublina, donator Muzeum Narodowego w Lublinie. Zaś fragmenty opowiadania „Wiosna” Brunona Schulza czytali: po angielsku – Ewa Waszkiewicz, po francusku – Hanna Abramowicz, po hebrajsku - Tal Schwartz, po hiszpańsku - Karolina Zdyb, po niderlandzku - Frans van der Veer, po włosku – Stanisław Tarraro Żebrowski. Po polsku – Władysław Panas, z wcześniejszego zapisu video, i również w ten sposób – Serhij Żadan po ukraińsku.

 Projekt „Bruno4ever. Dni Brunona Schulza w Lublinie” powstał niemal 15 lat temu jako forma lokalnych obchodów rocznic schulzowskich w Lublinie (wystawy, spektakle, performance, projekcje filmów, spotkania i debaty, publikacje itp.) oraz platforma przybliżania tego, co dzieje się w Drohobyczu podczas Festiwalu Brunona Schulza. Organizator „Bruno4ever”, czyli Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza, angażował do współpracy wiele instytucji kultury, m.in. Ośrodek Gardzienice czy Wojewódzką Bibliotekę Publiczną, gdzie kreowano wielkie wystawy dedykowane Brunonowi Schulzowi. Przedsięwzięcia te finansowane były z grantów miasta Lublin. W 2021 roku uzyskano grant na projekt trzy-letni, jaki właśnie został zakończony.

BRUNO4EVER 2021-2023

W ramach tego trzyletniego projektu „Bruno4ever 2021-2023. Dni Brunona Schulza – SchulzFest” zaplanowano wiele wydarzeń, jednakże program musiał być modyfikowany ze względu na pandemię, a przede wszystkim agresję rosyjską na Ukrainę - dotyczyło to głównie wydarzeń związanych z przyjazdem artystów ukraińskich. Mimo tego, udało się ten program zrealizować. Odbyły się m.in. plenery malarskie i wystawy, spotkania i debaty, wydano nr 6 naszego cyklu „Acta Schulziana” poświęconego związkom Lublina i Drohobycza. Uważny obserwator przestrzeni Starego Miasta w Lublinie zauważy tzw. pixel-arty, niewielkie obiekty (maksymalnie 15x15 cm) z wielobarwnych modułów naniesione na fasady budynków lub mury, kwalifikowane jako sztuka ulicy – to 15 prac Oleksandra Maksymowa z Drohobycza, zrealizowane w ramach tejże edycji „Bruno4ever”. Dorobek plenerów malarskich pokazywaliśmy w Lublinie (m.in. w Alliance Française) i w Kazimierzu Dolnym, w Kazimierskim Ośrodku Kultury i Promocji – w czasie najbardziej atrakcyjnym turystycznie.

W „MIĘDZY SŁOWAMI”. DAR TADEUSZA MYSŁOWSKIEGO

Na spotkanie w „Między Słowami” Tadeusz Mysłowski przyniósł wielki plan sieci metra nowojorskiego Manhattanu jako symbolu podróży po centrum świata. Goście spotkania składali podpisy i pisali na planie swoje życzenia kierowane do Schulza. W ten sposób plan przekształcał się w obiekt artystyczny symbolizujący naszą pamięć o Wielkim Brunonie, nabierał waloru metafory jego triumfu nad śmiercią oraz siły jego wyobraźni, albowiem jego twórczość trafiła z prowincjonalnego Drohobycza do całego świata, do centrum światowej literatury i kultury. Mysłowski przekazał do Muzeum Pokoju Brunona Schulza również swoją pracę z motywem klepsydry; lecz w graficznej formie zawiadomienia o śmierci trafia do nas inna wiadomość – że ta osoba wciąż żyje. „Bruno Schulz – I am still alive” – czytamy na klepsydrze.


PRZESŁANIA

Czytanie fragmentów z „Wiosny” (i innych opowiadań) współtworzyło przesłanie zakodowane w obiektach Mysłowskiego. Z jednej strony – to pamięć o Brunonie Schulzu jako postaci symbolicznie i realnie przywołującej dramaty XX wieku, faszyzm, nazizm, komunizm, holokaust, z drugiej – manifestacja siły wyobraźni, kultury jako dialogu, która pokonuje siły zła.


Fragmenty z "Wiosny" w przekładzie Uri Orlewa na hebrajski czyta Tal Szwarc (przekład z festiwalowej publikacji "Wiosna. 12 przekładów"). Po prawej Tadeusz Mysłowski


Fragment prozy Brunona Schulza w przekładzie Gerarda Rascha na niderlandzki czyta Franz van der Veer (w środku). Po lewej prowadzący spotkanie Grzegorz Józefczuk, po prawej Tadeusz Mysłowski /Fot. S. Żebrowski/

Projekt „Bruno4ever 2021-2023. Dni Brunona Schulza – SchulzFest” wspierany finansowo był przez miasto Lublin, za co dziękujemy. Kolejna edycja – już niebawem.

Winieta informacji: plakat Tadeusza Mysłowskiego

red


01-12-2023, 10:17:29


  Festiwale


  NewsLetter

Podaj swój e-mailBądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza
Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs