Imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

golberg cytaty o schulzu bułgarii bruno lublin festiwal 2012 filmy o schulzu noce krcha drohobycz leszek mądzik górecka nasi artyści jarecka galeria eon horusa szpilki nieznanaukraina zwierciadło
  Ramka


SchulzFest 2024

XI MIĘDZYNARODOWY
FESTIWAL 
"Arka wyobraźni
Brunona Schulza"
w Drohobyczu

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- podstawowego funduszu celowego


***


***

  BRUNO4EVER 
2024-2026 
SchulzFest w drodze do ESK

Dni Brunona Schulza 
w Lublinie

Zrealizowano z pomocą finansową
MIASTA  LUBLIN

***

 ***


Rok 2022 / Rokiem Brunona Schulza

Odwiedziło nas już:
937309 osób

 

XI Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu, 7-13 lipca 2024
ХI Міжнародний Фестиваль Бруно Шульца у Дрогобичі, 7-13 липня 2024
11th International Bruno Schulz Festival in Drohobych, July 7-13, 2024

Aktualności
DROHOBYCZ. TEATR. „Serenada” Sławomira Mrożka na festiwalu w Krakowie


Przedstawieniem otwarcia na odbywającym się w dniach 22-28 kwietnia 2024 roku XI Międzynarodowym Festiwalu Teatru Ukraińskiego “Wschód-Zachód” w Krakowie będzie spektakl „Serenada” Sławomira Mrożka w inscenizacji Lwowskiego Akademickiego Obwodowego Muzyczno-Dramatycznego Teatru im. Jurija Drohobycza w Drohobyczu, w reżyserii Ołeksandra Korola. Autorką znakomitego przekładu na ukraiński tej groteskowej jednoaktówki Sławomira Mrożka jest Wiera Meniok. Teatr z Drohobycza zawita też w dniach 28-30 kwietnia do Lublina.


Sławomir Mrożek (1930-2013) jest jednym z najbardziej zaskakujących polskich pisarzy, spełniających się w dramaturgii kwalifikowanej jako teatr absurdu; także popularny rysownik, autor opowiadań, felietonów, scenariuszy. Od 1963 do 1996 roku przebywał na emigracji.

MROŻEK Z DROHOBYCZA
„Serenada”, jednoaktowa sztuka w stylu groteski, powstała w 1976 roku. Rzecz dzieje się w „miejskim” kurniku, gdzie Blond, Bruna i Ruda są pilnowane przez Koguta, i gdzie nieoczekiwanie „przybywa” lis. Banalna z pozoru fabuła skrywa opowieść o otaczającym nas świecie, ludzkich postawach i zachowaniach. Dramaturgiczne mistrzostwo Mrożka sprawia, że sztuka jest z powodzeniem adaptowana nie tylko przez prestiżowe sceny teatralne, również przez formacje amatorskich miłośników teatru, niczym trening stosowania teatralnych środków wyrazu.

„SERENADA” W PRZEKŁADZIE WIERY MENIOK

Premiera „Serenady” w inscenizacji Lwowskiego Akademickiego Obwodowego Muzyczno-Dramatycznego Teatru im. Jurija Drohobycza w Drohobyczu odbyła się 19 grudnia 2024 roku. Reżyserował Ołeksandr Korol. Przekład jest dziełem Wiery Meniok, spełnia najwyższe kryteria tekstu teatralnego, czyniąc zadość wierności oryginałowi jak i zrozumienia intencji autora dla odbiorcy w innym języku.

Info o premierze:

1)      Wideo TV Kurier Galicyjski:
https://www.youtube.com/watch?v=ryV3HLyWbGo

2)      Strony www i fb Teatru:

http://www.theatre.in.ua

https://www.facebook.com/people/Афіша-театр-імЮрія-Дрогобича/100064771476503/

NA FESTIWALU W KRAKOWIE

„Międzynarodowy Festiwal Teatru Ukraińskiego “Wschód-Zachód” to coroczne wydarzenie Fundacji Widowisk Masowych organizowane w Krakowie od 2014 roku. W ciągu dziewięciu edycji Festiwalu wzięło w nim udział ponad 120 teatrów zawodowych i amatorskich z Ukrainy, Polski, Niemiec, Austrii, Łotwy, Gruzji, Finlandii, Węgier oraz Armenii. Festiwal „Wschód-Zachód” jest obecnie jedynym w Europie festiwalem przedstawiającym sztukę ukraińskiego teatru. W dniach 22-28 kwietnia 2024 roku odbędzie się już XI edycja Festiwalu, która tradycyjnie skupiać się będzie na dyskursie współczesności i poszukiwaniach oryginalnych środków ekspresji artystycznej. Mottem przewodnim jedenastej edycji jest hasło “Zahartowani”” – informują organizatorzy.

Teatr z Drohobycza zagra „Serenadę” w dniu 22 kwietnia, na scenie Teatru Groteska w Krakowie. Spektakl będzie oficjalnym otwarciem Festiwalu.

Info: https://wschod-zachod.com.pl

Organizatorzy tak przedstawiają Teatr z Drohobycza:

„Założony w 1939 roku Lwowski Akademicki Muzyczno-Dramatyczny Teatr im.  J. Drohobycza, który już w latach 50. poszerzył swoje horyzonty, występując za granicą, obecnie zatrudnia ponad 150 osób, w tym 35 aktorów, 17 muzyków i 8 tancerzy baletu, oferując bogaty repertuar spektakli dla dorosłych i dzieci. Od 2022 roku Teatr służy również jako centrum wolontariatu, uruchamiając kuchnię, która miesięcznie dostarcza ponad 1000 kg gotowych posiłków dla ukraińskich wojskowych, rozpoczynając nowy rozdział w swojej historii”.

PRZYJAZD DO LUBLINA

W dniach 28-30 kwietnia 2024 Teatr z Drohobycza przyjedzie do Lublina – i mamy nadzieję, że dojdzie do lubelskiego pokazu sztuki Sławomira Mrożka, o czym powiadomimy niebawem.
Teatr gościł w Lublinie przed dwoma laty, pokazując w Sali widowiskowej Centrum Kultury w Lublinie „Noc Helvera”.

red


14-04-2024, 17:46:55


  Festiwale


  NewsLetter

Podaj swój e-mailBądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza
Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs