Imieniny: Marii, Aleksandra, Stanisława
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

leszek mądzik o schulzu cytaty o schulzu filmy festiwal 2012 bruno nieznanaukraina górecka golberg szpilki nasi artyści zwierciadło noce lublin drohobycz eon horusa galeria bułgarii krcha jarecka
  Ramka


SchulzFest 2024

XI MIĘDZYNARODOWY
FESTIWAL 
"Arka wyobraźni
Brunona Schulza"
w Drohobyczu

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- podstawowego funduszu celowego


***


***

  BRUNO4EVER 
2024-2026 
SchulzFest w drodze do ESK

Dni Brunona Schulza 
w Lublinie

Zrealizowano z pomocą finansową
MIASTA  LUBLIN

***





 ***


Rok 2022 / Rokiem Brunona Schulza

Odwiedziło nas już:
933603 osób

 

XI Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu, 7-13 lipca 2024
ХI Міжнародний Фестиваль Бруно Шульца у Дрогобичі, 7-13 липня 2024
11th International Bruno Schulz Festival in Drohobych, July 7-13, 2024

Aktualności
DROHOBYCZ. TEATR. „Serenada” Sławomira Mrożka na festiwalu w Krakowie


Przedstawieniem otwarcia na odbywającym się w dniach 22-28 kwietnia 2024 roku XI Międzynarodowym Festiwalu Teatru Ukraińskiego “Wschód-Zachód” w Krakowie będzie spektakl „Serenada” Sławomira Mrożka w inscenizacji Lwowskiego Akademickiego Obwodowego Muzyczno-Dramatycznego Teatru im. Jurija Drohobycza w Drohobyczu, w reżyserii Ołeksandra Korola. Autorką znakomitego przekładu na ukraiński tej groteskowej jednoaktówki Sławomira Mrożka jest Wiera Meniok. Teatr z Drohobycza zawita też w dniach 28-30 kwietnia do Lublina.


Sławomir Mrożek (1930-2013) jest jednym z najbardziej zaskakujących polskich pisarzy, spełniających się w dramaturgii kwalifikowanej jako teatr absurdu; także popularny rysownik, autor opowiadań, felietonów, scenariuszy. Od 1963 do 1996 roku przebywał na emigracji.

MROŻEK Z DROHOBYCZA
„Serenada”, jednoaktowa sztuka w stylu groteski, powstała w 1976 roku. Rzecz dzieje się w „miejskim” kurniku, gdzie Blond, Bruna i Ruda są pilnowane przez Koguta, i gdzie nieoczekiwanie „przybywa” lis. Banalna z pozoru fabuła skrywa opowieść o otaczającym nas świecie, ludzkich postawach i zachowaniach. Dramaturgiczne mistrzostwo Mrożka sprawia, że sztuka jest z powodzeniem adaptowana nie tylko przez prestiżowe sceny teatralne, również przez formacje amatorskich miłośników teatru, niczym trening stosowania teatralnych środków wyrazu.

„SERENADA” W PRZEKŁADZIE WIERY MENIOK

Premiera „Serenady” w inscenizacji Lwowskiego Akademickiego Obwodowego Muzyczno-Dramatycznego Teatru im. Jurija Drohobycza w Drohobyczu odbyła się 19 grudnia 2024 roku. Reżyserował Ołeksandr Korol. Przekład jest dziełem Wiery Meniok, spełnia najwyższe kryteria tekstu teatralnego, czyniąc zadość wierności oryginałowi jak i zrozumienia intencji autora dla odbiorcy w innym języku.

Info o premierze:

1)      Wideo TV Kurier Galicyjski:
https://www.youtube.com/watch?v=ryV3HLyWbGo

2)      Strony www i fb Teatru:

http://www.theatre.in.ua

https://www.facebook.com/people/Афіша-театр-імЮрія-Дрогобича/100064771476503/

NA FESTIWALU W KRAKOWIE

„Międzynarodowy Festiwal Teatru Ukraińskiego “Wschód-Zachód” to coroczne wydarzenie Fundacji Widowisk Masowych organizowane w Krakowie od 2014 roku. W ciągu dziewięciu edycji Festiwalu wzięło w nim udział ponad 120 teatrów zawodowych i amatorskich z Ukrainy, Polski, Niemiec, Austrii, Łotwy, Gruzji, Finlandii, Węgier oraz Armenii. Festiwal „Wschód-Zachód” jest obecnie jedynym w Europie festiwalem przedstawiającym sztukę ukraińskiego teatru. W dniach 22-28 kwietnia 2024 roku odbędzie się już XI edycja Festiwalu, która tradycyjnie skupiać się będzie na dyskursie współczesności i poszukiwaniach oryginalnych środków ekspresji artystycznej. Mottem przewodnim jedenastej edycji jest hasło “Zahartowani”” – informują organizatorzy.

Teatr z Drohobycza zagra „Serenadę” w dniu 22 kwietnia, na scenie Teatru Groteska w Krakowie. Spektakl będzie oficjalnym otwarciem Festiwalu.

Info: https://wschod-zachod.com.pl

Organizatorzy tak przedstawiają Teatr z Drohobycza:

„Założony w 1939 roku Lwowski Akademicki Muzyczno-Dramatyczny Teatr im.  J. Drohobycza, który już w latach 50. poszerzył swoje horyzonty, występując za granicą, obecnie zatrudnia ponad 150 osób, w tym 35 aktorów, 17 muzyków i 8 tancerzy baletu, oferując bogaty repertuar spektakli dla dorosłych i dzieci. Od 2022 roku Teatr służy również jako centrum wolontariatu, uruchamiając kuchnię, która miesięcznie dostarcza ponad 1000 kg gotowych posiłków dla ukraińskich wojskowych, rozpoczynając nowy rozdział w swojej historii”.

PRZYJAZD DO LUBLINA

W dniach 28-30 kwietnia 2024 Teatr z Drohobycza przyjedzie do Lublina – i mamy nadzieję, że dojdzie do lubelskiego pokazu sztuki Sławomira Mrożka, o czym powiadomimy niebawem.
Teatr gościł w Lublinie przed dwoma laty, pokazując w Sali widowiskowej Centrum Kultury w Lublinie „Noc Helvera”.

red


14-04-2024, 17:46:55


  Festiwale






  NewsLetter

Podaj swój e-mail



Bądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza




Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs