Imieniny: Daniela, Dalidy, Benedykta
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

golberg jarecka filmy szpilki leszek mądzik lublin noce festiwal 2012 górecka drohobycz eon horusa cytaty o schulzu nieznanaukraina bruno bułgarii o schulzu zwierciadło krcha galeria nasi artyści
  Ramka


SchulzFest 2024

XI MIĘDZYNARODOWY
FESTIWAL 
"Arka wyobraźni
Brunona Schulza"
w Drohobyczu

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- podstawowego funduszu celowego


***


***

  BRUNO4EVER 
2024-2026 
SchulzFest w drodze do ESK

Dni Brunona Schulza 
w Lublinie

Zrealizowano z pomocą finansową
MIASTA  LUBLIN

***

 ***


Rok 2022 / Rokiem Brunona Schulza

Odwiedziło nas już:
975115 osób

 

XI Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu, 7-13 lipca 2024
ХI Міжнародний Фестиваль Бруно Шульца у Дрогобичі, 7-13 липня 2024
11th International Bruno Schulz Festival in Drohobych, July 7-13, 2024

PATRONAT HONOROWY
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP Hanna Wróblewska, Konsul Generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz, 

Prezydent miasta Lublin Krzysztof Żuk, Mer miasta Drohobycz Taras Kuczma, Szef Drohobyckiej Rejonowej Administracji Wojskowej Stepan Kułyniak

Aktualności
Bruno4ever 2012. Schulzowski Listopad. Lublin, Radzyń Podlaski, Kazimierz Dolny


STOWARZYSZENIE FESTIWAL BRUNONA SCHULZA ZAPRASZA

PROGRAM Bruno4ever 2012
Dni Brunona Schulza, listopada 2012 r., w 70-tą rocznicę śmierci autora „Sklepów cynamonowych” /Radzyń Podlaski, Lublin, Kazimierz Dolny/.

12.XI., poniedziałek,

Radzyń Podlaski 

LewitacjaGodz. 18, Galeria „Oranżeria”, Radzyński Ośrodek Kultury i Rekreacji, ul. Jana Pawła II 4, wernisaż wystawy fotografii Jakuba Grzywaka i Mariusza Kubielasa (Żywiec): „U Schulza”.
Otwarcie z udziałem Grzegorza Józefczuka, prezesa SFBS połączone z pokazem dokumentacji video Festiwalu w Drohobyczu. Spotkanie z autorami wystawy odbędzie się w dniu finisażu wystawy, w piątek 14 grudnia o godz. 18.
Kurator Galerii „Oranżeria”: Grażyna Regulska.
Wystawa „U Schulza” w Galerii „Oranżeria” czynna do 14 grudnia 2012 roku, od poniedziałku do piątku w godz. 8-15.

Jakub Grzywak, ur.1978, zamieszkały w Żywcu, absolwent policealnej szkoły fotograficznej w Bielsku Białej a także Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie kierunek Animacja Społeczno-Kulturalna.
Mariusz Kubielas, ur.1953, zamieszkały w Żywcu, absolwent Wyższego Studium Fotografii w Jeleniej Górze (gdzie studiował pod okiem Wojciecha Zawadzkiego, który stał się „ojcem chrzestnym” tego przedsięwzięcia) a także Uniwersytetu Zielonogórskiego, Instytut Sztuk Pięknych, kierunek malarstwo, specjalność fotografia.

Mariusz Kubielas i Jakub Grzywak, Lublin Bruno4ever 2011

 

 

 Autorzy piszą:

Przedstawiamy Państwu wybrane fotografie będące częścią zestawu otwartego – obrazów serii czarno-białej wykonanych w tzw. fotografii czystej, bezpośredniej czyli bez manipulacji zniekształcającej rzeczywistość za pomocą programów grafiki komputerowej. Wyjątek stanowi tylko jedna fotografia „Biały Mesjański Kruk”, która jest kompilacją dwóch negatywów. Obrazować ma ona rozdrobnienie dorobku artystycznego Brunona Schulza, które nastąpiło wraz z Jego tragiczną, koszmarną i tak bezsensowną śmiercią. W zestawie pełni ona rolę plakatu wprowadzającego w klimat naszych fotografii. 
To pasjonujące nas przedsięwzięcie realizujemy już od prawie ośmiu lat. Nie posiadamy żadnych dotacji i funkcjonujemy artystycznie w oparciu o własny entuzjazm penetrując spuściznę Brunona Schulza i jej okolice. Działalność tę prowadzimy dzięki pomocy wielu przyjaciół i wolontariuszy, których nasz pomysł zafascynował.Drugi zestaw stanowią fotografie barwne opisujące działania przy zestawie zasadniczym i interpretujące niektóre, nie pokazane w zestawie czarno-białym wydarzenia i detale. 
Wystawiali m.in. w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, na Bruno4ever w2011 w Lublinie, na V. Międzynarodowym Festiwalu Brunona Schulza 2012 w Drohobyczu.

14.XI., środa

Lublin

Godz. 12-22, Brama Grodzka (Stare Miasto): plenerowa wystawa obrazów Piotra Łucjana. 

Ze Słownika SchulzowskiegoGodz. 19, Hades – Szeroka, ul. Grodzka 21, Salon Ludzi Ciekawych: spotkanie z malarzem Piotrem Łucjanem o jego projekcie „Słowników Schulzowskich” (prowadzi Aleksandra Zińczuk). 
Piotr Łucjan, rocznik 1960, malarz, absolwent ASP w Krakowie (dyplom u Jerzego Nowosielskiego, 1986). Od 2008 stały uczestnik Festiwali w Drohobyczu. Od dwóch lat przygotowuje „Słowniki Schulzowskie”, w których analizuje i ilustruje postacie i wydarzenia, stany i przedmioty opisywane lub przywoływane w prozie Schulza.

Piotr Łucjan (po prawej)

 

 

 

 

 

 

5.XI., czwartek

Lublin

Godz. 17, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego, ul. Narutowicza 4, Czytelnia Naukowa, promocja książek: 
„Bruno Schulz. Horyzont czasu” - katalog wystawy Bruno Schulza we Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki (wrzesień 2012), pod redakcją kuratorów wystawy: Natalii Filewycz (Lwów) i Grzegorza Józefczuka (Lublin). 
Była to pierwsza po wojnie tak duża wystawa rysunków Brunona Schulza (w tym ze zbiorów Muzeum Literatury w Warszawie) we Lwowie, gdzie debiutował jako wystawiający artysta 90 lat temu, ukazująca Schulza w sugerowanym kontekście twórców jego epoki, w tym tych,  z którymi wystawiał, a którzy są w Polsce nieznani.
„Księga wyznawców mitu intrygi Brunona Schulza” wg pomysłu i pod redakcją Grzegorza Józefczuka.

Księga wyznawców mitu intrygi Brunona Schulza Publikacja po części o charakterze albumowym, przedstawiająca w szeroki sposób drohobyckie i lubelskie inicjatywy na rzecz pamięci i promocji twórczości Brunona Schulza, sztuki zrodzonej z inspiracji schulzowskich itp.
Spotkanie prowadzi Ewa Hadrian (WBP). 
Gościem spotkania będzie m.in. Pani Natalia Filewycz, kierownik działu zbiorów Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki we Lwowie. 

Spotkaniu towarzyszy wystawa dokumentacji schulzowskich w gablotach WBP.

16.XI., piątek

Lublin

Godz. 18, Wojewódzki Ośrodek Kultury, ul. Dolna Panny Marii 3: wernisaż wystaw: 

Bertold Schenkelbach (1893-1942) „Fotografie z Drohobycza odnalezione w Nowym Jorku” 
Zakład fotograficzny Bertolda Schenkelbacha mieścił się przy ul. Szewczenki (teraz:  dom mieszkalny przy ul. Adama Mickiewicza 3). Fotograf-samouk, turysta zakochany w Huculszczyźnie. Z Schulzem utrzymywał przyjacielskie stosunki – dostarczał mu szklane płyty, wykorzystywane przez artystę do wykonywania (techniką cliché verre) rycin przeznaczonych do Xięgi bałwochwalczej. Syn Schenkelbacha, Erwin (ur. w 1929 roku w Drohobyczu) cudem przeżył wojnę; mieszka w Izraelu, jest fotografikiem, był gościem V. Festiwalu w Drohobyczu. Wystawiono wtedy 18 fotografii Bertolda Schenkelbacha odnalezionych przez Erwina Schenkelbacha w Nowym Jorku - z lat 1925-1939, wykonanych w Drohobyczu; na wystawę zostały powiększone i wydrukowane na płótnie.

Marian Oleksiak (Drohobycz, Ukraina) „Mona Lisa”

Marian Oleksiak, obraz z cyklu

Ur. w 1959 roku, ukończył szkołę plastyczną w Użgorodzie i Lwowską Akademię Sztuk Pięknych (1982-1987), należy do Narodowego Związku Artystów od 1994 roku, pracuje i żyje w Drohobyczu. Miał wystawy indywidualne we Lwowie, Drohobyczu, Wrocławiu, Krakowie, uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych na Ukrainie i w Europie. Jego praca znajduje się w tzw. Wersji Wstępnej Muzeum Brunona Schulza (dawne Gimnazjum Wł. Jagiełły), uczestnik Festiwalu Schulzowskich w Drohobyczu (2008, 2012).

 Oleg Lubkiwskij (Czerniowce, Ukraina) „Jesień ubiegłego stulecia”

Oleg Lubkiwskij, Artysta grafik i malarz, urodzony i pracujący w Czerniowcach (Ukraina), członek Narodowego Związku Artystów Ukrainy od 1988 roku, autor oryginalnych prac i cykli tematycznych odzwierciedlających obraz miasta Czerniowce w kontekście kultury europejskiej i kolizji współczesności. Autor książki „Die dankbare Bukowina” nominowanej w konkursie „Książka roku 2003”. Uczestniczył m.in. w zbiorowej wystawie współczesnego europejskiego drzeworytu (Bruksela 2000), miał wystawy indywidualne w Narodowym Muzeum Sztuki Ukrainy, Akademii Kijowsko-Mohylańskiej, Landesbundescentrum w Austrii, w Niemczech, Kanadzie, Belgii, Szwajcarii, Rumunii. W 2001 roku wystawiał w Lublinie na „Bruno4ever”, w 2012 roku – w Drohobyczu na V. Festiwalu Brunona Schulza. Laureat Honorowej Nagrody Otto von Habsburga CIGNUM MEMORIAE za wkład w zachowanie europejskiego dziedzictwa kulturowego (2010). 
Oraz ze zbiorów Stowarzyszenia.

Wystawa w galerii WOK czynna do 23 listopada 2012 roku.

Towarzyszące: Lublin, 16.XI., piątek, godz. 17, Miejska Biblioteka Publiczna BIBLIO, ul. Szaserów 13-15: spotkanie w Wojciechem Grabowskim (Będzin), wystawa jego fotografii „Miasto makiet” oraz projekcja filmów. Prowadzi: Jerzy J. Bojarski. Więcej: http://www.niecodziennik.mbp.lublin.pl/ index.php?option=com_content&task=view&id=1750&Itemid=1

18.XI., niedziela

Kazimierz Dolny

Godz. 12-18, Galeria Autorska Bartłomieja Michałowskiego, ul. Lubelska 10, malarstwo z drohobyckiego cyklu „Droga”.

Akwarela Bartłomieja MichałowskiegoW swojej autorskiej galerii w Kazimierzu Dolnym znany akwarelista przedstawi tego dnia prace przygotowane na V. Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu; była to już czwarta wystawa Michałowskiego w mieście Brunona Schulza.

 

19.XI., poniedziałek, rocznica śmierci Brunona Schulza (1892-1942)

Drohobycz, Ukraina

Wyjazd do Drohobycza (Ukraina), spotkanie ekumeniczne o godz. 11 w miejscu śmierci Brunona Schulza, uczestnictwo w drohobyckim programie „Druga Jesień” (przygotowanym przez Centrum Polonistyczne Uniwersytetu w Drohobyczu i Teatr Alter). 
Patrz: program „Druga Jesień 2012: http://www.brunoschulzfestival.org/index.php?tpr=news&id=32

26.XI., poniedziałek

Lublin

Godz. 17, Brama Grodzka (Stare Miasto), potem: ulica Grodzka – Plac po Farze - Zaułek Władysława Panasa, spektakl – performance Teatru „Alter” z Drohobycza: „Bruk. Paczka od Brunona Schulza”.

Spektakl Teatru Nowy projekt Teatru „Alter”, łączący translokację przedmiotu z działaniami teatralnymi. Tym przedmiotem jest kostka brukowa z ulicy Mały Rynek w Drohobyczu, nosząca niewidoczne ślady pamięci czasów Brunona Schulza, symbolizująca tak niezwykły urok tego miasta jak i mroczne czasy wojny, Holokaustu i komunizmu. Bruk z Drohobycza - „paczka od Brunona Schulza” - został wysłany pocztą do Lublina, co jest częścią tej artystycznej akcji.
Kostka brukowa zostanie „ograna” przez aktorów z „Alteru” – i być może będzie na stałe zainstalowana w przestrzeni tak ukochanej przez innego samotnika i piewcę prowincji, Józefa Czechowicza.

Pierwsza taką akcję „alterowcy” przeprowadzili na Rynku Starówki w Warszawie przed Muzeum Literatury przy okazji otwarciu wystawy drohobyckich fotografii Wojciecha Walkiewicza.

 

PONADTO M.IN.:

Anna Kaszuba – Dębska (Kraków), projekt „Szpilki”, termin zostanie podany w późniejszym czasie. http://www.projektszpilki.pl/

ORGANIZATOR:

Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza.

Projekt realizowany we współpracy z: Wojewódzką Biblioteką Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, Wojewódzkim Ośrodkiem Kultury w Lublinie, Restauracją Hades – Szeroka, Galerią Michałowski, Galerią „Oranżeria” ROKiR w Radzyniu Podlaskim, Organizacją Pozarządową „Asocjacja Twórcza Alter” w Drohobyczu, Konsulatem Generalnym RP we Lwowie, Lwowską Narodową Galerią Sztuki we Lwowie. Dziękujemy!  

PROGRAM „Bruno4ever” W LUBLINIE zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin.

Patronat Prezydenta Miasta

Nad festiwalem „Bruno4ever 2012” patronat honorowy sprawuje Prezydenta Miasta Lublin.

 


13-11-2012, 00:25:54


  Festiwale


  NewsLetter

Podaj swój e-mailBądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza
Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs