Imieniny: Daniela, Dalidy, Benedykta
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

bruno zwierciadło noce drohobycz o schulzu nasi artyści górecka festiwal 2012 golberg filmy eon horusa leszek mądzik lublin galeria szpilki cytaty o schulzu nieznanaukraina bułgarii krcha jarecka
  Ramka


SchulzFest 2024

XI MIĘDZYNARODOWY
FESTIWAL 
"Arka wyobraźni
Brunona Schulza"
w Drohobyczu

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- podstawowego funduszu celowego


***


***

  BRUNO4EVER 
2024-2026 
SchulzFest w drodze do ESK

Dni Brunona Schulza 
w Lublinie

Zrealizowano z pomocą finansową
MIASTA  LUBLIN

***

 ***


Rok 2022 / Rokiem Brunona Schulza

Odwiedziło nas już:
975110 osób

 

XI Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu, 7-13 lipca 2024
ХI Міжнародний Фестиваль Бруно Шульца у Дрогобичі, 7-13 липня 2024
11th International Bruno Schulz Festival in Drohobych, July 7-13, 2024

PATRONAT HONOROWY
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP Hanna Wróblewska, Konsul Generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz, 

Prezydent miasta Lublin Krzysztof Żuk, Mer miasta Drohobycz Taras Kuczma, Szef Drohobyckiej Rejonowej Administracji Wojskowej Stepan Kułyniak

Aktualności
DRUGA JESIEŃ. W 70 lecie śmierci Brunona Schulza


Listopadowe uroczystości i manifestacje kulturalne w Drohobyczu

Kadisz odmawia Józef KarpinUroczystości rozpoczęły się o godz. 11 od spotkania ekumenicznego w miejscu śmierci Brunona Schulza, przy tablicy upamiętniającej to tragiczne wydarzenie.  Pierwszy wystąpił Józef Karpin - przewodniczący gminy żydowskiej odmówił kadisz; po nim słowa modlitwy wypowiedział ksiądz z kościoła rzymsko-katolickiego, następnie – grekokatolicy z cerkwi katedralnej św. Trójcy, oraz prawosławni. To wyjątkowa i niespotykana uroczystość.

Głos zabrała również prof. Nadia Skotna, rektor Uniwersytetu w Drohobyczu; w roli gospodarza wystąpiła Wiera Meniok. Złożono kwiaty, zapalono świece. Była to okazja do spotkań, wiadomo bowiem, że tego dnia o godz. 11 będzie tutaj Alfred Schreyer, przedstawiciele mniejszości polskiej i żydowskiej, młodzież związana np. z teatrem Alter i inni ciekawi ludzie.

19 listopada 2012, godz. 11, Drohobycz

Księża z Drohobycz, o. Miroslaw i o.Mikołaj

Następnie w niewielkim pomieszczeniu Centrum Artystycznego „Alter” przedstawiono film dokumentujący projekt „Półtora miasta” zrealizowany latem przez Teatr Akademia Ruchu z Warszawy i drohobycki Teatr Alter; odbyła się także projekcja filmu zrealizowanego podczas V. Festiwalu przez TVP Kultura.

Wieczorem o godz. 18 (na scenie kameralnej Lwowskiego Akademicko-Obwodowego Teatru Muzyczno-Dramatycznego im. Jurija Drohobycza) Teatr Alter wystawił premierowo spektakl „N-kvartet/ Orkiestr iNspiraцiї”, wykorzystujący nie po raz pierwszy techniki pracy i teatralnej figuracji Tadeusza Kantora, Krzysztofa Miklaszewskiego oraz po raz pierwszy - Bogusława Schaeffera. Na finał w Centrum „Alter” odbył się wieczór debiutów, czyli „Porody literackie”.

Teatr Alter

Teatr Alter

We wtorek, 20 listopada w Willi Bianki, czyli Pałacu Sztuki Muzeum Drohobyczyna, otwarto dwie wystawy: „Dialog z Brunonem Schulzem” – Włodzimierza Finke z Łodzi, oraz „Ptaki” – Olgi Czychryk z Drohobycza. Artysta z Łodzi od lat tworzy w dialogu z Schulzem; jest autorem wielu obrazów i rysunków, a także niezwykle oryginalnych i wyjątkowych form ceramicznych i rzeźb „ilustrujących” prozę Schulza. Włodzimierz Finke był w Drohobyczu podczas V. festiwalu, i teraz bardzo chciał uczestniczyć w kadiszu, jednak względy osobiste nie pozwoliły mu przyjechać. Odczytano list od artysty. Włodzimierz Finke dokonał daru swoich prac na rzecz przyszłego Muzeum Schulza (jest kilka inicjatyw; pierwsza i najważniejsza to tzw. Wersja Wstępna Muzeum Schulza w jego dawnym pokoju gimnazjalnym). Natomiast Olga Czychryk, młoda artystka z Drohobycza, wystawiała swe prace podczas V. Festiwalu w ramach off-Festiwalu ArtVilla. Wernisażowi w Willi Bianki towarzyszył bardzo interesujący monodram „Ptaki” w wykonaniu Oleksandra Maksimowa z Teatru Alter. Na wernisaż zaproszono spore grupy drohobyckiej młodzieży szkolnej. W lokalnej gazecie „Głos Haliczyny” ukazał się artykuł Iwana Dudycza, pracownika muzeum Drohobyczyna, o sztuce Włodzimierza Finke „Reminiscencje wizji XX wieku Włodzimierza Finke”.

Wernisaż w Willi Bianki

Tak Drohobycz uczcił 70 rocznicę śmierci wielkiego pisarza i artysty. Bez zbędnych fajerwerków, ale w zgodzie z kształtującą się tutaj tradycją, która staje się gwarancją realnej pamięci o Brunonie Schulzu – bardziej niż w jakimkolwiek innym mieście na świecie.

SPOTKANIA EKUMENICZNE 19 LISTOPADA
W rocznicę śmierci Brunona Schulza odbywają się co roku w dniu 19 listopada spotkania pamięci w miejscu, gdzie pisarz zginął. Pierwszy raz odbyło się ono w 1992 roku, kiedy obchodzono setną rocznicę urodzin i 50 rocznicę jego śmierci. Wtedy do Drohobycza, dzięki organizacyjnym staraniom Wszechnicy Teatru NN Centrum Kultury w Lublinie przyjechała licząca ponad 70 osób grupa pisarzy, artystów, historyków, dziennikarzy, ludzi kultury i sztuki z Polski, USA i Izraela. Wszechnica Teatru NN jako organizator tego wyjazdu zorganizowała projekt „Spotkania Lublin – Lwów – Drohobycz” (15-20 listopada 1992), a w jego ramach sesję literacką „Bruno Schulz 1892-1942” w dn. 17-19 listopada we Lwowie i w Drohobyczu. 
Po okresie przerwy kolejne spotkanie odbyło się dopiero w 2001 roku z inicjatywy Wiery i Igora Menioków, i od tego czasu listopadowe spotkania stały się tradycją, z czasem nabierając ekumenicznego charakteru. Zawsze 19 listopada o godzinie 11 modlą się tu przedstawiciele nie tylko gminy żydowskiej i proboszcz parafii rzymskokatolickiej (zwanej polską), ale też od kilku lat ważny przedstawiciel kościoła grekokatolickiego – ze strony tego kościoła uczestnikiem spotkań jest ks. Mirosław Sobołta z katedralnej cerkwi grekokatolickiej św. Trójcy w Drohobyczu. Stałym uczestnikiem spotkań był bonifrat, szef drohobyckiego Caritasu o. Bruno Maria Neumann, którego teraz zastępują inni bracia z placówki w Drohobyczu.  
Przybywają pasjonaci Schulza z Ukrainy, Polski (zawsze z Lublina) – i nie tylko. Również od kilku lat na 19 listopada Centrum Polonistyczne przygotowuje program wydarzeń okolicznościowych i kulturalnych pod hasłem „Druga Jesień”.


21-11-2012, 21:11:37


  Festiwale


  NewsLetter

Podaj swój e-mailBądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza
Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs