Imieniny: Damazego, Waldemara, Artura
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

lublin nasi artyści bruno zwierciadło filmy bułgarii leszek mądzik golberg jarecka galeria szpilki drohobycz noce festiwal 2012 krcha górecka o schulzu nieznanaukraina cytaty o schulzu eon horusa
  Ramka


X SchulzFest Lublin-Drohobycz 2022


MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL
BRUNONA SCHULZA

Arka Wyobraźni
DROHOBYCZ / UKRAINA
2022

"Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- podstawowego funduszu celowego"

***


  BRUNO4EVER 
2021-2023 

Dni Brunona Schulza 
w Lublinie
SCHULZFEST 
Zrealizowano z pomocą finansową
MIASTA  LUBLIN

***

***

 
Rok 2022 / Rokiem Brunona Schulza

Odwiedziło nas już:
909785 osób
Aktualności
Knajpa filarem kultury. Hades-Szeroka Art Festival


Dla wszystkich. Taras Sztuki, Sala Sztukmistrzów i Bufet Smakoszy

Chcemy przypomnieć i ożywić tradycje dawnej Kawiarni Artystycznej Hades i Restauracji Hades w Lublinie, niezwykłego miejsca wielu wyjątkowych wydarzeń kulturalnych, ośrodka pionierskiego na mapie nieinstytucjonalnej kultury Lublina i kraju. Tu odbywało się tysiąc najróżniejszych koncertów, a jazzmani przyjeżdżali na Hades Jazz Festival, tu miały matecznik Lubelska Federacja Bardów, kabaret  Ani Mru Mru i piosenka… francuska, sale bankietowe zmieniały się w galerie sztuki i miejsca debat. Wyrzucony ze swej siedziby Hades znalazł inne kultowe miejsce – przy Grodzkiej 21 na Starym Mieście, gdzie działa nadal jako „Hades - Szeroka”.  Stąd pomysł programu „Knajpa filarem Kultury”, który uzyskał wsparcie Narodowe Centrum Kultury.

Hades-Szeroka Art. Festival składa się z dwóch części: 1/ spotkań „Salon Ludzi Ciekawych”, odbywających się w miesiącach czerwiec – sierpień 2013 oraz 2/ festiwalu „Hades-Szeroka Art. Festival” czyli kulminacji wydarzeń kulturalnych planowanych w dn. 2, 10 i 16 czerwca 2013 roku. Wstęp wolny.

Zaczynamy pierwszą odsłonę festiwalu – w niedzielę 2 czerwca w godz. 12-24. Zaś w poniedziałek 3 czerwca o godz. 19 – startuje „Salon Ludzi Ciekawych”, w którym gościć będziemy artystę i poetę ze Lwowa Aleksandra Owerczuka.

PONIŻEJ PROGRAM DWÓCH ODSŁON FESTIWALU (2 i 10 czerwca 2013) ORAZ PIERWSZEGO SALONU LUDZI CIEKAWYCH (3 czerwca).

                     

Organizator Projektu: Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza. Współpraca: Hades – Szeroka, Stowarzyszenie „In Corpore”, dominikańska Fundacja Ponad Granicami,  ZPM Ryjek.

 „DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW NARODOWEGO CENTRUM KULTURY W RAMACH PROGRAMU NARODOWEGO CENTRUM KULTURY – KULTURA-INTERWENCJE”.

KNAJPA FILAREM KULTURY. HADES-SZEROKA ART FESTIVAL 
ODSŁONA NR 1: niedziela 2 czerwca 2013 r., godz. 12-24,
Hades-Szeroka, ul. Grodzka 21, Lublin, wstęp wolny.

Od godz. 12, TARAS SZTUKI
Okładka płyty Kairos - obraz A. A. WidelskiegoInauguracja jednodniowego pokazu malarstwa „Taras wskrzeszeń” Andrzeja Antoniego 
Widelskiego. W tym: obraz z okładki najnowszej, trzeciej płyty Męskiego Zespołu Wokalnego „Kairos” – „Anadyomenos”, kierowanego przez Borysa Somerschafa (pierwsze wykonanie muzyki z tej płyty odbędzie się tegoż 2 czerwca 2013 roku w Archikatedrze Lubelskiej o godz. 20). 
Akwarele, oraz otoczaki lubelskie – dla gości pokazu - malują i o sztuce rozmawiają słuchacze Lubelskiej Szkoły Sztuki i Projektowania z pracowni Andrzeja A. Widelskiego.

Mile widziani goście w każdym wieku.

Godz. 16.00-16.45 KONCERT:

Koncert romansów rosyjskich w wykonaniu Borysa Somerschafa – niespodzianka dla Andrzeja A. Widelskiego.

Godz. 17 WERNISAŻ:

Wernisaż wystawy „Taras wskrzeszeń” Andrzeja A. Widelskiego – z kulinarną niespodzianką w wykonaniu autora dla gości Hades-Szerokiej.

Dary, oracje i poezje dla artystów oraz na cześć kultury i sztuki.

Aukcja sztuki przystępnej.

Godz. 22.15 SPOTKANIE:

Spotkanie z niespodzianką dla Borysa Somerschafa – serwuje Andrzej A. Widelski.

Rozmowy o płycie „Anadyomenos” (z greki: narodzenie z fal – wskrzeszenie).

A. A. WidelskiDR ANDRZEJ ANTONI WIDELSKI – artysta, absolwent UMCS Lublin (dyplom z malarstwa w pracowni prof. Mariana Stelmasika w 1982 roku), kurator konkursu malarstwa i rzeźby „Autograf” w Lublinie, współinicjator lubelskiej nagrody Angelus, zrealizował kilkanaście autorskich projektów wnętrz w obiektach sakralnych, ma w dorobku niemal 30 wystaw indywidualnych oraz około 80 wystaw zbiorowych, w 2006 roku zaprojektował płytę memorialną dla Brunona Schulza w Drohobyczu; pedagog – wykłada m.in. w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach (Katedra Grafiki).

 

 

B. SomerschafBORYS SOMERSCHAF – charyzmatyczny dyrygent, kompozytor, wokalista, aranżer, studiował dyrygenturę w konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Moskwie oraz w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, kończąc dyrygenturę i kompozycję; od 1999 roku jest kierownikiem i dyrygentem Męskiego Zespołu Wokalnego „Kairos” (powstałego z Zespołu Wokalnego „In Corpore”), jako wokalista specjalizuje się w romansach rosyjskich; komponuje muzykę do spektakli teatralnych, filmów itd.; urodził się w Moskwie, od 1991 roku mieszka w Warszawie. 

 

 

 

J. Niedoborek i B. SomerschafDR JAKUB NIEDOBOREK – wszechstronny i perfekcyjny gitarzysta klasyczny znany z czarującego brzmienia; urodził się w Lublinie, studia ukończył w Akademii Muzycznej w Katowicach, pracuje na Wydziale Artystycznym UMCS – wykłada gitarę, i w swej alma mater, gdzie prowadzi zajęcia z flamenco; od 1987 roku koncertuje intensywnie jako solista oraz z wieloma wybitnymi muzykami, śpiewakami i zespołami.

 

 

KNAJPA FILAREM KULTURY. HADES-SZEROKA ART FESTIVAL. 
ODSŁONA NR 2: poniedziałek 10 czerwca 2013 r., godz. 16-22,
Hades-Szeroka, ul. Grodzka 21, Lublin, wstęp wolny.

Godz. 16. SALA SZTUKMISTRZA

Literatura i plastyka

Godz. 18 TARAS SZTUKI:

Dominikanin o. Tomasz Dostatni: Sztuka kaznodziejska (inkrustowane kazanie na życzenie gości)

Spotkanie z książkami o. Tomasza Dostatniego, rozmowa z autorem (prowadzi Grzegorz Józefczuk). Lektura fragmentów książek. 

Godz. 19.30 BUFET SMAKOSZY:

Dlaczego parówki? – kulinarna, prasko-lubelska, niespodzianka o. Tomasza Dostatniego

Galeria sosów – kulinarna niespodzianka Elżbiety Cwaliny

Chleb domowy – niespodzianka Hanny Abramowicz

Aukcja pamiątek i sztuki przystępnej

o. T. DostatniO. TOMASZ DOSTATNI – dominikanin, publicysta, wydawca, duszpasterz inteligencji, ur. w Poznaniu, ukończył PAT w Krakowie, w latach 90-tych pracujący w Pradze, obecnie – od lat w Lublinie, prowadzi dominikańską Fundację „Ponad granicami”, związany z ruchem Lednica 2000, inicjator lub uczestnik wielu spotkań i debat publicznych na temat m.in. przemian i problemów współczesnego kościoła i społeczeństwa; propaguje Kościół otwarty i krytyczny, praktykuje dialog chrześcijańsko-żydowski i polsko-żydowski, oraz szeroko pojęty ekumenizm. Autor zbiorów felietonów i książek m.in. "W dwóch światach" – rozmowa z Szewachem Weissem. Laureat Angelusa 2012 - Człowiekiem Kultury Medialnej…

E. CwalinaELŻBIETA CWALINA – absolwentka romanistyki KUL, znawczyni kuchni, kulinariów i kwiatów (Studnia Smaków Elżbiety Cwaliny), restauratorka (Kawiarnia Artystyczna Hades, Hades-Szeroka), niestrudzony animator i menadżer kultury – współorganizatorka koncertów takich gwiazd jak Cesaria Evora, Richard Galliano, Nigel Kennedy i Kroke, propagatorka piosenki poetyckiej Lubelskiej Federacji Bardów, romansów rosyjskich Borysa Somerschafa, piosenki francuskiej – jak i francuskiej sztuki i kuchni… Kawiarnia Artystyczna Hades jest laureatem Nagrody Artystycznej miasta Lublina za upowszechnianie kultury.

 

 

H. AbramowiczHANNA ABRAMOWICZ – tłumaczka z francuskiego, przełożyła m.in. powieść Anny Langfus „Skazana na życie” – pochodzącej z Lublina laureatki Prix Goncourt i biografię Edith Piaf „Niczego nie żałuję” pióra Philipe Crocq i Jean Mareska; laureatka lubelskiej Nagrody Angelus (2008), jest redaktorem w Wydawnictwie UMCS.

 

 

 

 

 

KNAJPA FILAREM KULTURY. HADES-SZEROKA ART FESTIVAL. ODSŁONA NR 3: niedziela 16 czerwca 2013 r. - w przygotowaniu. 

SALON LUDZI CIEKAWYCH: ALEKSANDER OWERCZUK / LWÓW – poniedziałek 3 czerwca, godz. 19, Hades-Szeroka, Lublin, ul. Grodzka 21.
Sala Sztukmistrza, wstęp wolny.

A. OwerczukAleksander Owerczuk (Oleksandr Overchuk) – urodzony w 1960 roku we Lwowie artysta – rzeźbiarz i scenograf, witrażysta i znawca sztuki sakralnej, aktor i monogramista, poeta i prozaik. Ukończył lwowską ASP, związany był z Teatrem Polskim we Lwowie oraz Sceną – Studium „Galiciana”, autor wielu scenografii teatralnych (i nagród w tej dziedzinie) – także w Polsce, ostatnio do „Hamleta” (2012) w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku. W ramach „Galiciany” zrealizował m.in. monodram „Plac Świętej Trójcy” wg prozy Brunona Schulza; spektakl ten prezentował m.in. w Lublinie (2002) i na II. Międzynarodowym Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu w 2006 roku (kiedy to do udziału w spektaklu zaprosił Jacka Kleyffa).

SPOTKANIE będzie pierwszą promocją pierwszej książki literackiej Aleksandra Owerczuka z tekstami pisanymi po polsku. Właśnie ukazał się nakładem Wydawnictwa Aula (Podkowa Leśna) jego tomik „Epistulae ad Proximum. (Listy do Sąsiada)”, zawierający obszerny poemat „Reply: Zbigniew Herbert. Bez tytułu” i suplement z prozą poetycką. Spotkanie firmują: Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza i Festiwal Lubelskie Spotkania Literackie "Miasto Poezji".

SPOTKANIE z cyklu Salon Ludzi Ciekawych z ukraińskim artystą, aktorem i poetą poprowadzi Aleksandra Zińczuk, słowo wstępne wygłosi Grzegorz Józefczuk. Będzie możliwość nabycia książki. Będą niespodzianki.

Kolejnymi gośćmi Salonu Ludzi Ciekawych będą (terminy podamy później) m.in.:

MARIUSZ DRZEWIŃSKI, malarz, prodziekan Wydziału Artystycznego UMCS, obchodzący 30-lecie pracy twórczej (spotkanie z autorskim oprowadzaniem po wystawie w Muzeum Lubelskim);

MAX SKRZECZKOWSKI, wybitny fotografik z Kazimierza Dolnego, pedagog, podróżnik (opowieść o pasjach połączone z pokazem fotografii);

DOROTA I WOJCIECH NOWAKOWSCY / N-VISION, założyciele agencji produkcji filmów i reklam, autorzy filmów dokumentalnych, współpracujący m.in. z Polsatem, Euronews, RBB, TVP (spotkanie połączone z pokazem filmów i prezentacją najnowszych technologii, oraz rodzinnym show: Jakub – muzyka filmowa, Bartłomiej – żonglerka);

ALEKSANDRA ZIŃCZUK, animator kultury i sieci, redaktorka wydawnictw m.in. Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”, autorka i koordynatorka pionierskiego projektu „Pojednanie przez trudną pamięć. Wołyń 1943” (spotkanie połączone z promocją książki „Pojednanie przez trudną pamięć. Wołyń 1943”)

KAROL BECKER – historyk, pedagog, działacz społeczny, badacz relacji polsko-żydowskich, od 1957 roku w Izraelu; oraz O. TOMASZ DOSTATNI – dominikanin, publicysta, wydawca, duszpasterz inteligencji, prowadzi m.in. dominikańską fundację „Ponad granicami” (promocja właśnie wydanej książki „Hurra, nie jestem Bogiem!" czeskiego księdza Tomáša Halíka - dyskusja o wierze i przenikaniu się światów);

MARTA KAŁUŻNIACKA, wybitna ekspert i znawca - konserwator i chirurg drzew, wie wszystko o drzewach Lublina i nie tylko (porady, ciekawostki i tajemnice, np. o listku figowym)

LEONID GOLBERG / DROHOBYCZ, dziennikarz, znawca historii i kultury miasta Brunona Schulza, miłośnik i pasjonat kuchni. 

Dotychczas gośćmi Salonu Ludzi Ciekawych byli: prof. Lechosław Lameński, prof. ks. Alfred M. Wierzbicki, artystka Ewa Zarzycka, projektantka mody Jola Szala, artysta Stasys Eidrigevicius, reżyser Krzysztof Babicki, zespół Caci Vorba, artysta Robert Kuśmirowski, Michał Hochman, Alicja Kapuścińska i Mirosław Ikonowicz

„DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW NARODOWEGO CENTRUM KULTURY W RAMACH PROGRAMU NARODOWEGO CENTRUM KULTURY – KULTURA-INTERWENCJE”.

                    


26-05-2013, 15:39:12


  Festiwale


  NewsLetter

Podaj swój e-mailBądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza
Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs