Imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

lublin jarecka noce bułgarii bruno o schulzu filmy cytaty o schulzu nieznanaukraina nasi artyści szpilki górecka leszek mądzik zwierciadło eon horusa galeria drohobycz golberg festiwal 2012 krcha
  Ramka


SchulzFest 2024

XI MIĘDZYNARODOWY
FESTIWAL 
"Arka wyobraźni
Brunona Schulza"
w Drohobyczu

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- podstawowego funduszu celowego


***


***

  BRUNO4EVER 
2024-2026 
SchulzFest w drodze do ESK

Dni Brunona Schulza 
w Lublinie

Zrealizowano z pomocą finansową
MIASTA  LUBLIN

***

 ***


Rok 2022 / Rokiem Brunona Schulza

Odwiedziło nas już:
937331 osób

 

XI Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu, 7-13 lipca 2024
ХI Міжнародний Фестиваль Бруно Шульца у Дрогобичі, 7-13 липня 2024
11th International Bruno Schulz Festival in Drohobych, July 7-13, 2024

Aktualności
Knajpa filarem kultury. Hades-Szeroka Art Festival


Dla wszystkich. Taras Sztuki, Sala Sztukmistrzów i Bufet Smakoszy

Chcemy przypomnieć i ożywić tradycje dawnej Kawiarni Artystycznej Hades i Restauracji Hades w Lublinie, niezwykłego miejsca wielu wyjątkowych wydarzeń kulturalnych, ośrodka pionierskiego na mapie nieinstytucjonalnej kultury Lublina i kraju. Tu odbywało się tysiąc najróżniejszych koncertów, a jazzmani przyjeżdżali na Hades Jazz Festival, tu miały matecznik Lubelska Federacja Bardów, kabaret  Ani Mru Mru i piosenka… francuska, sale bankietowe zmieniały się w galerie sztuki i miejsca debat. Wyrzucony ze swej siedziby Hades znalazł inne kultowe miejsce – przy Grodzkiej 21 na Starym Mieście, gdzie działa nadal jako „Hades - Szeroka”.  Stąd pomysł programu „Knajpa filarem Kultury”, który uzyskał wsparcie Narodowe Centrum Kultury.

Hades-Szeroka Art. Festival składa się z dwóch części: 1/ spotkań „Salon Ludzi Ciekawych”, odbywających się w miesiącach czerwiec – sierpień 2013 oraz 2/ festiwalu „Hades-Szeroka Art. Festival” czyli kulminacji wydarzeń kulturalnych planowanych w dn. 2, 10 i 16 czerwca 2013 roku. Wstęp wolny.

Zaczynamy pierwszą odsłonę festiwalu – w niedzielę 2 czerwca w godz. 12-24. Zaś w poniedziałek 3 czerwca o godz. 19 – startuje „Salon Ludzi Ciekawych”, w którym gościć będziemy artystę i poetę ze Lwowa Aleksandra Owerczuka.

PONIŻEJ PROGRAM DWÓCH ODSŁON FESTIWALU (2 i 10 czerwca 2013) ORAZ PIERWSZEGO SALONU LUDZI CIEKAWYCH (3 czerwca).

                     

Organizator Projektu: Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza. Współpraca: Hades – Szeroka, Stowarzyszenie „In Corpore”, dominikańska Fundacja Ponad Granicami,  ZPM Ryjek.

 „DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW NARODOWEGO CENTRUM KULTURY W RAMACH PROGRAMU NARODOWEGO CENTRUM KULTURY – KULTURA-INTERWENCJE”.

KNAJPA FILAREM KULTURY. HADES-SZEROKA ART FESTIVAL 
ODSŁONA NR 1: niedziela 2 czerwca 2013 r., godz. 12-24,
Hades-Szeroka, ul. Grodzka 21, Lublin, wstęp wolny.

Od godz. 12, TARAS SZTUKI
Okładka płyty Kairos - obraz A. A. WidelskiegoInauguracja jednodniowego pokazu malarstwa „Taras wskrzeszeń” Andrzeja Antoniego 
Widelskiego. W tym: obraz z okładki najnowszej, trzeciej płyty Męskiego Zespołu Wokalnego „Kairos” – „Anadyomenos”, kierowanego przez Borysa Somerschafa (pierwsze wykonanie muzyki z tej płyty odbędzie się tegoż 2 czerwca 2013 roku w Archikatedrze Lubelskiej o godz. 20). 
Akwarele, oraz otoczaki lubelskie – dla gości pokazu - malują i o sztuce rozmawiają słuchacze Lubelskiej Szkoły Sztuki i Projektowania z pracowni Andrzeja A. Widelskiego.

Mile widziani goście w każdym wieku.

Godz. 16.00-16.45 KONCERT:

Koncert romansów rosyjskich w wykonaniu Borysa Somerschafa – niespodzianka dla Andrzeja A. Widelskiego.

Godz. 17 WERNISAŻ:

Wernisaż wystawy „Taras wskrzeszeń” Andrzeja A. Widelskiego – z kulinarną niespodzianką w wykonaniu autora dla gości Hades-Szerokiej.

Dary, oracje i poezje dla artystów oraz na cześć kultury i sztuki.

Aukcja sztuki przystępnej.

Godz. 22.15 SPOTKANIE:

Spotkanie z niespodzianką dla Borysa Somerschafa – serwuje Andrzej A. Widelski.

Rozmowy o płycie „Anadyomenos” (z greki: narodzenie z fal – wskrzeszenie).

A. A. WidelskiDR ANDRZEJ ANTONI WIDELSKI – artysta, absolwent UMCS Lublin (dyplom z malarstwa w pracowni prof. Mariana Stelmasika w 1982 roku), kurator konkursu malarstwa i rzeźby „Autograf” w Lublinie, współinicjator lubelskiej nagrody Angelus, zrealizował kilkanaście autorskich projektów wnętrz w obiektach sakralnych, ma w dorobku niemal 30 wystaw indywidualnych oraz około 80 wystaw zbiorowych, w 2006 roku zaprojektował płytę memorialną dla Brunona Schulza w Drohobyczu; pedagog – wykłada m.in. w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach (Katedra Grafiki).

 

 

B. SomerschafBORYS SOMERSCHAF – charyzmatyczny dyrygent, kompozytor, wokalista, aranżer, studiował dyrygenturę w konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Moskwie oraz w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, kończąc dyrygenturę i kompozycję; od 1999 roku jest kierownikiem i dyrygentem Męskiego Zespołu Wokalnego „Kairos” (powstałego z Zespołu Wokalnego „In Corpore”), jako wokalista specjalizuje się w romansach rosyjskich; komponuje muzykę do spektakli teatralnych, filmów itd.; urodził się w Moskwie, od 1991 roku mieszka w Warszawie. 

 

 

 

J. Niedoborek i B. SomerschafDR JAKUB NIEDOBOREK – wszechstronny i perfekcyjny gitarzysta klasyczny znany z czarującego brzmienia; urodził się w Lublinie, studia ukończył w Akademii Muzycznej w Katowicach, pracuje na Wydziale Artystycznym UMCS – wykłada gitarę, i w swej alma mater, gdzie prowadzi zajęcia z flamenco; od 1987 roku koncertuje intensywnie jako solista oraz z wieloma wybitnymi muzykami, śpiewakami i zespołami.

 

 

KNAJPA FILAREM KULTURY. HADES-SZEROKA ART FESTIVAL. 
ODSŁONA NR 2: poniedziałek 10 czerwca 2013 r., godz. 16-22,
Hades-Szeroka, ul. Grodzka 21, Lublin, wstęp wolny.

Godz. 16. SALA SZTUKMISTRZA

Literatura i plastyka

Godz. 18 TARAS SZTUKI:

Dominikanin o. Tomasz Dostatni: Sztuka kaznodziejska (inkrustowane kazanie na życzenie gości)

Spotkanie z książkami o. Tomasza Dostatniego, rozmowa z autorem (prowadzi Grzegorz Józefczuk). Lektura fragmentów książek. 

Godz. 19.30 BUFET SMAKOSZY:

Dlaczego parówki? – kulinarna, prasko-lubelska, niespodzianka o. Tomasza Dostatniego

Galeria sosów – kulinarna niespodzianka Elżbiety Cwaliny

Chleb domowy – niespodzianka Hanny Abramowicz

Aukcja pamiątek i sztuki przystępnej

o. T. DostatniO. TOMASZ DOSTATNI – dominikanin, publicysta, wydawca, duszpasterz inteligencji, ur. w Poznaniu, ukończył PAT w Krakowie, w latach 90-tych pracujący w Pradze, obecnie – od lat w Lublinie, prowadzi dominikańską Fundację „Ponad granicami”, związany z ruchem Lednica 2000, inicjator lub uczestnik wielu spotkań i debat publicznych na temat m.in. przemian i problemów współczesnego kościoła i społeczeństwa; propaguje Kościół otwarty i krytyczny, praktykuje dialog chrześcijańsko-żydowski i polsko-żydowski, oraz szeroko pojęty ekumenizm. Autor zbiorów felietonów i książek m.in. "W dwóch światach" – rozmowa z Szewachem Weissem. Laureat Angelusa 2012 - Człowiekiem Kultury Medialnej…

E. CwalinaELŻBIETA CWALINA – absolwentka romanistyki KUL, znawczyni kuchni, kulinariów i kwiatów (Studnia Smaków Elżbiety Cwaliny), restauratorka (Kawiarnia Artystyczna Hades, Hades-Szeroka), niestrudzony animator i menadżer kultury – współorganizatorka koncertów takich gwiazd jak Cesaria Evora, Richard Galliano, Nigel Kennedy i Kroke, propagatorka piosenki poetyckiej Lubelskiej Federacji Bardów, romansów rosyjskich Borysa Somerschafa, piosenki francuskiej – jak i francuskiej sztuki i kuchni… Kawiarnia Artystyczna Hades jest laureatem Nagrody Artystycznej miasta Lublina za upowszechnianie kultury.

 

 

H. AbramowiczHANNA ABRAMOWICZ – tłumaczka z francuskiego, przełożyła m.in. powieść Anny Langfus „Skazana na życie” – pochodzącej z Lublina laureatki Prix Goncourt i biografię Edith Piaf „Niczego nie żałuję” pióra Philipe Crocq i Jean Mareska; laureatka lubelskiej Nagrody Angelus (2008), jest redaktorem w Wydawnictwie UMCS.

 

 

 

 

 

KNAJPA FILAREM KULTURY. HADES-SZEROKA ART FESTIVAL. ODSŁONA NR 3: niedziela 16 czerwca 2013 r. - w przygotowaniu. 

SALON LUDZI CIEKAWYCH: ALEKSANDER OWERCZUK / LWÓW – poniedziałek 3 czerwca, godz. 19, Hades-Szeroka, Lublin, ul. Grodzka 21.
Sala Sztukmistrza, wstęp wolny.

A. OwerczukAleksander Owerczuk (Oleksandr Overchuk) – urodzony w 1960 roku we Lwowie artysta – rzeźbiarz i scenograf, witrażysta i znawca sztuki sakralnej, aktor i monogramista, poeta i prozaik. Ukończył lwowską ASP, związany był z Teatrem Polskim we Lwowie oraz Sceną – Studium „Galiciana”, autor wielu scenografii teatralnych (i nagród w tej dziedzinie) – także w Polsce, ostatnio do „Hamleta” (2012) w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku. W ramach „Galiciany” zrealizował m.in. monodram „Plac Świętej Trójcy” wg prozy Brunona Schulza; spektakl ten prezentował m.in. w Lublinie (2002) i na II. Międzynarodowym Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu w 2006 roku (kiedy to do udziału w spektaklu zaprosił Jacka Kleyffa).

SPOTKANIE będzie pierwszą promocją pierwszej książki literackiej Aleksandra Owerczuka z tekstami pisanymi po polsku. Właśnie ukazał się nakładem Wydawnictwa Aula (Podkowa Leśna) jego tomik „Epistulae ad Proximum. (Listy do Sąsiada)”, zawierający obszerny poemat „Reply: Zbigniew Herbert. Bez tytułu” i suplement z prozą poetycką. Spotkanie firmują: Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza i Festiwal Lubelskie Spotkania Literackie "Miasto Poezji".

SPOTKANIE z cyklu Salon Ludzi Ciekawych z ukraińskim artystą, aktorem i poetą poprowadzi Aleksandra Zińczuk, słowo wstępne wygłosi Grzegorz Józefczuk. Będzie możliwość nabycia książki. Będą niespodzianki.

Kolejnymi gośćmi Salonu Ludzi Ciekawych będą (terminy podamy później) m.in.:

MARIUSZ DRZEWIŃSKI, malarz, prodziekan Wydziału Artystycznego UMCS, obchodzący 30-lecie pracy twórczej (spotkanie z autorskim oprowadzaniem po wystawie w Muzeum Lubelskim);

MAX SKRZECZKOWSKI, wybitny fotografik z Kazimierza Dolnego, pedagog, podróżnik (opowieść o pasjach połączone z pokazem fotografii);

DOROTA I WOJCIECH NOWAKOWSCY / N-VISION, założyciele agencji produkcji filmów i reklam, autorzy filmów dokumentalnych, współpracujący m.in. z Polsatem, Euronews, RBB, TVP (spotkanie połączone z pokazem filmów i prezentacją najnowszych technologii, oraz rodzinnym show: Jakub – muzyka filmowa, Bartłomiej – żonglerka);

ALEKSANDRA ZIŃCZUK, animator kultury i sieci, redaktorka wydawnictw m.in. Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”, autorka i koordynatorka pionierskiego projektu „Pojednanie przez trudną pamięć. Wołyń 1943” (spotkanie połączone z promocją książki „Pojednanie przez trudną pamięć. Wołyń 1943”)

KAROL BECKER – historyk, pedagog, działacz społeczny, badacz relacji polsko-żydowskich, od 1957 roku w Izraelu; oraz O. TOMASZ DOSTATNI – dominikanin, publicysta, wydawca, duszpasterz inteligencji, prowadzi m.in. dominikańską fundację „Ponad granicami” (promocja właśnie wydanej książki „Hurra, nie jestem Bogiem!" czeskiego księdza Tomáša Halíka - dyskusja o wierze i przenikaniu się światów);

MARTA KAŁUŻNIACKA, wybitna ekspert i znawca - konserwator i chirurg drzew, wie wszystko o drzewach Lublina i nie tylko (porady, ciekawostki i tajemnice, np. o listku figowym)

LEONID GOLBERG / DROHOBYCZ, dziennikarz, znawca historii i kultury miasta Brunona Schulza, miłośnik i pasjonat kuchni. 

Dotychczas gośćmi Salonu Ludzi Ciekawych byli: prof. Lechosław Lameński, prof. ks. Alfred M. Wierzbicki, artystka Ewa Zarzycka, projektantka mody Jola Szala, artysta Stasys Eidrigevicius, reżyser Krzysztof Babicki, zespół Caci Vorba, artysta Robert Kuśmirowski, Michał Hochman, Alicja Kapuścińska i Mirosław Ikonowicz

„DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW NARODOWEGO CENTRUM KULTURY W RAMACH PROGRAMU NARODOWEGO CENTRUM KULTURY – KULTURA-INTERWENCJE”.

                    


26-05-2013, 15:39:12


  Festiwale


  NewsLetter

Podaj swój e-mailBądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza
Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs