Imieniny: Daniela, Dalidy, Benedykta
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

krcha drohobycz filmy eon horusa jarecka o schulzu nasi artyści bruno galeria lublin noce cytaty o schulzu bułgarii festiwal 2012 leszek mądzik szpilki golberg górecka zwierciadło nieznanaukraina
  Ramka


SchulzFest 2024

XI MIĘDZYNARODOWY
FESTIWAL 
"Arka wyobraźni
Brunona Schulza"
w Drohobyczu

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- podstawowego funduszu celowego


***


***

  BRUNO4EVER 
2024-2026 
SchulzFest w drodze do ESK

Dni Brunona Schulza 
w Lublinie

Zrealizowano z pomocą finansową
MIASTA  LUBLIN

***

 ***


Rok 2022 / Rokiem Brunona Schulza

Odwiedziło nas już:
975057 osób

 

XI Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu, 7-13 lipca 2024
ХI Міжнародний Фестиваль Бруно Шульца у Дрогобичі, 7-13 липня 2024
11th International Bruno Schulz Festival in Drohobych, July 7-13, 2024

PATRONAT HONOROWY
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP Hanna Wróblewska, Konsul Generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz, 

Prezydent miasta Lublin Krzysztof Żuk, Mer miasta Drohobycz Taras Kuczma, Szef Drohobyckiej Rejonowej Administracji Wojskowej Stepan Kułyniak

Aktualności
BRUNO4EVER 2013. Ulica Krokodyli, paralelny Schulz i noc lipcowa z niewinną kuzynką…


PROGRAM BRUNO4EVER 2013 (I ODSŁONA). DNI BRUNONA SCHULZA W LUBLINIE

ZAPRASZAMY

Hades Szeroka Grodzka 21, LublinODSŁONA I,
12-14 LIPCA 2013.
W URODZINY BRUNONA SCHULZA

12 LIPCA, godz. 17- 24,
Hades Szeroka, ul. Grodzka 21, wstęp wolny

GODZ. 17

Wernisaż wystawy malarstwa Olega Lubkiwskiego (Czerniowce).

Spotkanie z Olegiem Lubkiwskim (Czerniowce) o jego książce „Opowiadane zwykłym ołówkiem” (2013).

*Oleg Lubkiwskij, artysta rysownik, grafik i malarz, urodzony i pracujący w Czerniowcach (Ukraina), członek Narodowego Związku Artystów Ukrainy od 1988 roku, autor oryginalnych prac i cykli tematycznych ukazujących Czerniowce w kontekście kultury europejskiej i kolizji współczesności. Również ilustrator, autor opracowań książek, także – prozaik. Laureat Honorowej Nagrody Otto von Habsburga Cignum Memoriae za wkład w zachowanie europejskiego dziedzictwa kulturowego (2010). Poza Ukrainą, indywidualne wystawy w Austrii, w Niemczech, Kanadzie, Belgii, Szwajcarii, Rumunii, Polsce. Wystawiał na V. Międzynarodowym Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu (2012) i w Lublinie podczas Bruno4ever (2011, 2012).

Pokaże nowe prace. Będzie okazja usłyszeć fragmenty prozy z jego książki „Opowiadane zwykłym ołówkiem”.  

Oleg LubkiwskiObraz O. Lubkiwskiego

GODZ.18

Pokaz drohobyckiego projektu „Ulica Krokodyli dzisiaj. 3 opowiadania” (tekst, video, książka).

Spotkanie z Wierą Meniok (Drohobycz). Niespodzianki drohobyckie („Pauza za marginesem czasu”).

Dmytro i Wiera Meniok*Wiera Meniok, teoretyk i historyk literatury w Państwowym Uniwersytecie Pedagogicznym im. Iwana Franki w Drohobyczu, kierownik Polonistycznego Centrum Naukowo-Informacyjnego im. Igora Menioka tegoż uniwersytetu, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Br. Schulza w Drohobyczu. Stypendystka Gaude Polonia, laureatka nagrody lwowskiego pisma „JI” (2008), odznaczona medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej (2012).

Opowie, co słychać w Drohobyczu. Przedstawi świeżo wydaną książkę – pokłosie projektu trzech krótkich opowiadań o współczesnym obliczu drohobyckiej Ulicy Krokodyli, do których video-ilustracje wykonała Olga Czyhryk.
Zapowie niespodzianki artystyczne przygotowane na Bruno4ever („Pauza za marginesem czasu”).

GODZ. 19

Z V. Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza 2012 w Drohobyczu. Pokaz video rejestracji performance „Paralelny Schulz” (9 września 2012) Włodko Kaufmana (Lwów). Przedstawia Grzegorz Józefczuk.

Włodko Kaufman*Włodko Kaufman, urodził się w Karagandzie (1957, Kazachstan), mieszka i pracuje we Lwowie. Wystawia od 1986 roku (m.in. grafika, malarstwo, instalacje – obiekty, performance, videoart). Współzałożyciel i dyrektor artystyczny Stowarzyszenia Artystycznego „Dzyga” we Lwowie. 12 lipca 2001 roku, w 109 rocznicę urodzin Brunona Schulza, Kaufman zrealizował na ulicy Ormiańskiej przy siedzibie „Dzygi” performance „I ty, Bruno” - jako protest wobec wywiezienia przez Yad Vashem tzw. fresków Schulza z Drohobycza. Systematycznie poświęca Schulzowi różne prace, stale przygotowuje performance na Międzynarodowe Festiwale Brunona Schulza w Drohobyczu.
Video z najnowszego z nich – „Paralelny Schulz” – zobaczymy teraz w Lublinie. Tajemniczy, podobny do basenu, pusty murowany zbiornik na wodę w Drohobyczu artysta skojarzył ze Ścianą Płaczu…

W 10 rocznicę otwarcia Pokoju Schulza w Drohobyczu – zapis video wykładu prof. Władysława Panasa z 19 listopada 2003 roku.

Władysław Panas*Dnia 19 listopada 2003 roku została otwarta tzw. Wstępna Wersja Muzeum Brunona Schulza – pierwszego muzeum pisarza na Ukrainie i w świecie. Znajduje się ono w dawnym pokoju profesorskim Schulza, gdzie przygotowywał się do zajęć – w dawnym Gimnazjum im. Władysława Jagiełły (obecnie główny gmach Uniwersytetu w Drohobyczu, ul. Iwana Franki 24). Otwarciu towarzyszyła dwudniowa międzynarodowa konferencja naukowo-praktyczna „Schulz i Ukraina”. Podczas tej sesji lubelski schulzolog prof. Władysław Panas (1947-2005) wygłosił odczyt „Bruno Schulz albo intryga Nieskończoności”.

 Tekst ten zaczyna się następująco: „Kiedy patrzymy na życie i dzieło Brunona Schulza dzisiaj, sto jedenaście lat od jego urodzin i sześćdziesiąt jeden lat od jego śmierci, kiedy spojrzeniem obejmujemy to wszystko, co się w tym czasie z nim i z jego twórczością działo, co się aktualnie dzieje i co będzie się nadal działo – jestem o tym przekonany, chociaż nie przypisuję sobie proroczych zdolności –  nie sposób oprzeć się wrażeniu, że mamy do czynienia z czymś, co Emmanuel Lévinas nazywał „intrygą Nieskończoności”.”

GODZ. 20

Pępkowe – urodzinowe poczęstunki, oracje, rozmowy.

Godz. 20.15

Spektakl literacko-muzyczny „NOC LIPCOWA Z NIEWINNĄ KUZYNKĄ” - muzyka: zespół Klezmaholics, video: Drohobycz, performatywne czytanie opowiadania Brunona Schulza „Noc lipcowa” po polsku i ukraińsku przez gości Pępkowego.

Klezmaholics*Klezmaholics, lubelski zespół (najpierw jako duet, teraz kwintet) grający od 2006 muzykę, o której pisze się, że jest „nawiedzona duchem żydowskim, zarówno przeszłości jak i współczesności”. Wiele koncertuje, gra na festiwalach (m.in. laureat Mikołajków Folkowych). W 2008 roku Klezmaholics wydali „Śpiewnik żydowski” – i pierwszą płytę „Greatest Hits”, a ostatnio drugą płytę - „Debestof”. Jest na niej polska wersja bardzo popularnej, wykonywanej przez wielu śpiewaków (np. Theodore Bikel i „nasz” Michał Hochman) i grup na świecie piosenka „Niewinna kuzynka” („Di Grine Kuzine”). Grupę tworzą: Piotr Mirski – śpiew, gitara, mandolina, darabuka, autor tekstów i muzyki, Mikołaj Wójcik – klarnet, Sławomir Niemiec - skrzypce, trąbka, Łukasz „Dankton” Downar – gitara basowa, Krzysztof Redas – perkusja.

Połączymy koncert Klezmaholics z czytaniem opowiadania „Noc lipcowa” Brunona Schulza. Schulz konstatuje: „Nikt jeszcze nie napisał topografii nocy lipcowej. Noc lipcowa! Z czym by ją porównać? Czy porównam ją do wnętrza ogromnej czarnej róży nakrywającej nas snem stokrotnym tysiąca aksamitnych płatków? Wiatr nocny rozdmuchuje do głębi jej puszystość i na dnie wonnym dosięga nas spojrzenie gwiazd”.

Posłuchaj „Niewinna kuzynka”: http://www.youtube.com/watch?v=ZLZwhXJRvkA

13-14 LIPCA, Hades Szeroka, ul. Grodzka 21

Wystawa malarstwa Olega Lubkiwskiego.

Godz. 20-22 – wspominki i filmy o Drohobyczu, dokumentacja Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu.

Plakat spektakluII ODSŁONA

13-20 LISTOPADA 2013.

 

Między innymi:
wielka wystawa grafiki i malarstwa w WBP (Włodzimierz Finke, Piotr Łucjan, Stanisław Ożóg, Oleg Lubkiwskij i inni), wystawa ze zbiorów WBP w 80 rocznicę wydania „Sklepów cynamonowych”, spektakl Teatru Mumerus „Niewyczerpany transformista” wg Brunona Schulza w reżyserii Wiesława Hołdysa (Kraków), wyjazd do Drohobycza i udział w drohobyckim projekcie „Druga jesień” (Centrum Polonistyczne Uniwersytetu w Drohobyczu, Asocjacja Twórcza Alter).

ORGANIZATOR: Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza, prezes Grzegorz Józefczuk.

Współpraca: Hades Szeroka, Warsztaty Kultury, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego.

Zrealizowano przy pomocy finansowej miasta Lublin.

Bruno4ever to coroczne,  podejmowane w Lublinie od 2008 roku przedsięwzięcia, poświęcone popularyzacji twórczości Brunona Schulza (1892-1942) oraz prezentacji  schulzowskich inspiracji w sztuce współczesnej i wydarzeń Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu.

 


07-07-2013, 01:30:16


  Festiwale


  NewsLetter

Podaj swój e-mailBądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza
Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs