Imieniny: Damazego, Waldemara, Artura
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

bułgarii festiwal 2012 nasi artyści noce nieznanaukraina leszek mądzik szpilki eon horusa lublin drohobycz filmy jarecka zwierciadło cytaty o schulzu górecka bruno golberg o schulzu galeria krcha
  Ramka


X SchulzFest Lublin-Drohobycz 2022


MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL
BRUNONA SCHULZA

Arka Wyobraźni
DROHOBYCZ / UKRAINA
2022

"Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- podstawowego funduszu celowego"

***


  BRUNO4EVER 
2021-2023 

Dni Brunona Schulza 
w Lublinie
SCHULZFEST 
Zrealizowano z pomocą finansową
MIASTA  LUBLIN

***

***

 
Rok 2022 / Rokiem Brunona Schulza

Odwiedziło nas już:
909345 osób
Aktualności
BRUNO4EVER 2013. Ulica Krokodyli, paralelny Schulz i noc lipcowa z niewinną kuzynką…


PROGRAM BRUNO4EVER 2013 (I ODSŁONA). DNI BRUNONA SCHULZA W LUBLINIE

ZAPRASZAMY

Hades Szeroka Grodzka 21, LublinODSŁONA I,
12-14 LIPCA 2013.
W URODZINY BRUNONA SCHULZA

12 LIPCA, godz. 17- 24,
Hades Szeroka, ul. Grodzka 21, wstęp wolny

GODZ. 17

Wernisaż wystawy malarstwa Olega Lubkiwskiego (Czerniowce).

Spotkanie z Olegiem Lubkiwskim (Czerniowce) o jego książce „Opowiadane zwykłym ołówkiem” (2013).

*Oleg Lubkiwskij, artysta rysownik, grafik i malarz, urodzony i pracujący w Czerniowcach (Ukraina), członek Narodowego Związku Artystów Ukrainy od 1988 roku, autor oryginalnych prac i cykli tematycznych ukazujących Czerniowce w kontekście kultury europejskiej i kolizji współczesności. Również ilustrator, autor opracowań książek, także – prozaik. Laureat Honorowej Nagrody Otto von Habsburga Cignum Memoriae za wkład w zachowanie europejskiego dziedzictwa kulturowego (2010). Poza Ukrainą, indywidualne wystawy w Austrii, w Niemczech, Kanadzie, Belgii, Szwajcarii, Rumunii, Polsce. Wystawiał na V. Międzynarodowym Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu (2012) i w Lublinie podczas Bruno4ever (2011, 2012).

Pokaże nowe prace. Będzie okazja usłyszeć fragmenty prozy z jego książki „Opowiadane zwykłym ołówkiem”.  

Oleg LubkiwskiObraz O. Lubkiwskiego

GODZ.18

Pokaz drohobyckiego projektu „Ulica Krokodyli dzisiaj. 3 opowiadania” (tekst, video, książka).

Spotkanie z Wierą Meniok (Drohobycz). Niespodzianki drohobyckie („Pauza za marginesem czasu”).

Dmytro i Wiera Meniok*Wiera Meniok, teoretyk i historyk literatury w Państwowym Uniwersytecie Pedagogicznym im. Iwana Franki w Drohobyczu, kierownik Polonistycznego Centrum Naukowo-Informacyjnego im. Igora Menioka tegoż uniwersytetu, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Br. Schulza w Drohobyczu. Stypendystka Gaude Polonia, laureatka nagrody lwowskiego pisma „JI” (2008), odznaczona medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej (2012).

Opowie, co słychać w Drohobyczu. Przedstawi świeżo wydaną książkę – pokłosie projektu trzech krótkich opowiadań o współczesnym obliczu drohobyckiej Ulicy Krokodyli, do których video-ilustracje wykonała Olga Czyhryk.
Zapowie niespodzianki artystyczne przygotowane na Bruno4ever („Pauza za marginesem czasu”).

GODZ. 19

Z V. Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza 2012 w Drohobyczu. Pokaz video rejestracji performance „Paralelny Schulz” (9 września 2012) Włodko Kaufmana (Lwów). Przedstawia Grzegorz Józefczuk.

Włodko Kaufman*Włodko Kaufman, urodził się w Karagandzie (1957, Kazachstan), mieszka i pracuje we Lwowie. Wystawia od 1986 roku (m.in. grafika, malarstwo, instalacje – obiekty, performance, videoart). Współzałożyciel i dyrektor artystyczny Stowarzyszenia Artystycznego „Dzyga” we Lwowie. 12 lipca 2001 roku, w 109 rocznicę urodzin Brunona Schulza, Kaufman zrealizował na ulicy Ormiańskiej przy siedzibie „Dzygi” performance „I ty, Bruno” - jako protest wobec wywiezienia przez Yad Vashem tzw. fresków Schulza z Drohobycza. Systematycznie poświęca Schulzowi różne prace, stale przygotowuje performance na Międzynarodowe Festiwale Brunona Schulza w Drohobyczu.
Video z najnowszego z nich – „Paralelny Schulz” – zobaczymy teraz w Lublinie. Tajemniczy, podobny do basenu, pusty murowany zbiornik na wodę w Drohobyczu artysta skojarzył ze Ścianą Płaczu…

W 10 rocznicę otwarcia Pokoju Schulza w Drohobyczu – zapis video wykładu prof. Władysława Panasa z 19 listopada 2003 roku.

Władysław Panas*Dnia 19 listopada 2003 roku została otwarta tzw. Wstępna Wersja Muzeum Brunona Schulza – pierwszego muzeum pisarza na Ukrainie i w świecie. Znajduje się ono w dawnym pokoju profesorskim Schulza, gdzie przygotowywał się do zajęć – w dawnym Gimnazjum im. Władysława Jagiełły (obecnie główny gmach Uniwersytetu w Drohobyczu, ul. Iwana Franki 24). Otwarciu towarzyszyła dwudniowa międzynarodowa konferencja naukowo-praktyczna „Schulz i Ukraina”. Podczas tej sesji lubelski schulzolog prof. Władysław Panas (1947-2005) wygłosił odczyt „Bruno Schulz albo intryga Nieskończoności”.

 Tekst ten zaczyna się następująco: „Kiedy patrzymy na życie i dzieło Brunona Schulza dzisiaj, sto jedenaście lat od jego urodzin i sześćdziesiąt jeden lat od jego śmierci, kiedy spojrzeniem obejmujemy to wszystko, co się w tym czasie z nim i z jego twórczością działo, co się aktualnie dzieje i co będzie się nadal działo – jestem o tym przekonany, chociaż nie przypisuję sobie proroczych zdolności –  nie sposób oprzeć się wrażeniu, że mamy do czynienia z czymś, co Emmanuel Lévinas nazywał „intrygą Nieskończoności”.”

GODZ. 20

Pępkowe – urodzinowe poczęstunki, oracje, rozmowy.

Godz. 20.15

Spektakl literacko-muzyczny „NOC LIPCOWA Z NIEWINNĄ KUZYNKĄ” - muzyka: zespół Klezmaholics, video: Drohobycz, performatywne czytanie opowiadania Brunona Schulza „Noc lipcowa” po polsku i ukraińsku przez gości Pępkowego.

Klezmaholics*Klezmaholics, lubelski zespół (najpierw jako duet, teraz kwintet) grający od 2006 muzykę, o której pisze się, że jest „nawiedzona duchem żydowskim, zarówno przeszłości jak i współczesności”. Wiele koncertuje, gra na festiwalach (m.in. laureat Mikołajków Folkowych). W 2008 roku Klezmaholics wydali „Śpiewnik żydowski” – i pierwszą płytę „Greatest Hits”, a ostatnio drugą płytę - „Debestof”. Jest na niej polska wersja bardzo popularnej, wykonywanej przez wielu śpiewaków (np. Theodore Bikel i „nasz” Michał Hochman) i grup na świecie piosenka „Niewinna kuzynka” („Di Grine Kuzine”). Grupę tworzą: Piotr Mirski – śpiew, gitara, mandolina, darabuka, autor tekstów i muzyki, Mikołaj Wójcik – klarnet, Sławomir Niemiec - skrzypce, trąbka, Łukasz „Dankton” Downar – gitara basowa, Krzysztof Redas – perkusja.

Połączymy koncert Klezmaholics z czytaniem opowiadania „Noc lipcowa” Brunona Schulza. Schulz konstatuje: „Nikt jeszcze nie napisał topografii nocy lipcowej. Noc lipcowa! Z czym by ją porównać? Czy porównam ją do wnętrza ogromnej czarnej róży nakrywającej nas snem stokrotnym tysiąca aksamitnych płatków? Wiatr nocny rozdmuchuje do głębi jej puszystość i na dnie wonnym dosięga nas spojrzenie gwiazd”.

Posłuchaj „Niewinna kuzynka”: http://www.youtube.com/watch?v=ZLZwhXJRvkA

13-14 LIPCA, Hades Szeroka, ul. Grodzka 21

Wystawa malarstwa Olega Lubkiwskiego.

Godz. 20-22 – wspominki i filmy o Drohobyczu, dokumentacja Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu.

Plakat spektakluII ODSŁONA

13-20 LISTOPADA 2013.

 

Między innymi:
wielka wystawa grafiki i malarstwa w WBP (Włodzimierz Finke, Piotr Łucjan, Stanisław Ożóg, Oleg Lubkiwskij i inni), wystawa ze zbiorów WBP w 80 rocznicę wydania „Sklepów cynamonowych”, spektakl Teatru Mumerus „Niewyczerpany transformista” wg Brunona Schulza w reżyserii Wiesława Hołdysa (Kraków), wyjazd do Drohobycza i udział w drohobyckim projekcie „Druga jesień” (Centrum Polonistyczne Uniwersytetu w Drohobyczu, Asocjacja Twórcza Alter).

ORGANIZATOR: Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza, prezes Grzegorz Józefczuk.

Współpraca: Hades Szeroka, Warsztaty Kultury, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego.

Zrealizowano przy pomocy finansowej miasta Lublin.

Bruno4ever to coroczne,  podejmowane w Lublinie od 2008 roku przedsięwzięcia, poświęcone popularyzacji twórczości Brunona Schulza (1892-1942) oraz prezentacji  schulzowskich inspiracji w sztuce współczesnej i wydarzeń Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu.

 


07-07-2013, 01:30:16


  Festiwale


  NewsLetter

Podaj swój e-mailBądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza
Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs