Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Ostapa
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

nieznanaukraina jarecka filmy leszek mądzik galeria cytaty o schulzu eon horusa bułgarii drohobycz noce o schulzu nasi artyści bruno zwierciadło górecka festiwal 2012 lublin golberg krcha szpilki
  Ramka


X SchulzFest Lublin-Drohobycz 2022


MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL
BRUNONA SCHULZA

Arka Wyobraźni
DROHOBYCZ / UKRAINA
2022

"Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- podstawowego funduszu celowego"

***


  BRUNO4EVER 
2021-2023 

Dni Brunona Schulza 
w Lublinie
SCHULZFEST 
Zrealizowano z pomocą finansową
MIASTA  LUBLIN

***

***

 
Rok 2022 / Rokiem Brunona Schulza

Odwiedziło nas już:
851280 osób
Aktualności
Po co nam Bruno Schulz? O Schulzu w mieście Celana. Drohobycz - Czerniowce


Piękna stolica Bukowiny bardzo dobrze przyjęła gości z Drohobycza. Pokłosiem wystaw, spektakli, debat i spotkań są nowe przyjaźnie i wiele artykułów prasowych. Drohobycki festiwal schulzowski przyjechał do miasta poetyckiego festiwalu Meridian Czernowitz. Dni Brunona Schulza w Czerniowcach odbyły się w dniach 21-24 października 2013.

Pomysłodawcą Dni Brunona Schulza w Czerniowcach jest Grzegorz Gauden, dyrektor Instytutu Książki, wspierany w przedsięwzięciach na Ukrainie przez Instytut Polski w Kijowie i jego dyrektora Jarosława Goduna. Rangę przedsięwzięcia potwierdził swoim przyjazdem konsul generalny RP we Lwowie Jarosław Drozd. Było to zarazem pierwsze wydarzenie organizowane przez powołaną niedawno w Drohobyczu Fundację „Muzeum i Festiwal Brunona Schulza”, założoną przez Wierę Meniok.

Miasto pozytywnie zaskoczyło gości z Drohobycza swym malowniczym położeniem, pięknem i urodą ulic, różnorodnością fasad pałaców i kamienic, dbałością o zabytki, nowymi pomnikami, deptakiem Kobylańskiej, gdzie nocą oświetlony jest każdy dom… Miasto ma niezwykłą aurę, pozytywną energię, miłych i otwartych mieszkańców. Chce ono nawiązać do swej przeszłości jako wielokulturowego tygla kultury i biznesu, dlatego na przykład na deptaku na krawężnikach nazwę miasta wypisano w wielu językach podkreślając tak, że jest ono dziełem i spadkobiercą pokoleń wielu nacji. Nic też dziwnego, że właśnie przy deptaku ma swoje (wprawdzie niewielkie ale jednak) pomieszczenia utworzone w ubiegłym roku Centrum Celana, wykreowane dzięki odbywającemu się od pięciu lat festiwalowi Meridian Czernowitz.

Czerniowce wykazały przychylność wobec Drohobycza i schulzowskiego festiwalu. Już pierwsze wydarzenie – wernisaż wystawy Olega Lubkiwskiego (21 października) w niewielkiej, ale bardzo sympatycznej Kawiarni na Rogu, zgromadziło ciekawą elitę miasta. Oficjalne otwarcie Dni Brunona Schulza odbyło się dnia następnego w imponującej sali z lustrami Uniwersytetu w Czerniowcach, której może pozazdrościć nie jedna wyższa uczelnia nie tylko Ukrainy ale i świata (nie mówiąc o Drohobyczu).

Klasą dla siebie w mieście Celana jest Oleksandr Bojczenko, poeta, publicysta, działacz - osobowość kultury, który porzucił wizję karieru akademickiej na rzecz wolności twórczej. To człowiek o niewyczerpalnych pokładach humoru i ciepłej ironii, który prowadząc spotkanie pod hasłem „Po co nam Schulz” najpierw stwierdził, że Schulz pisarzom i poetom na Ukrainie w niczym nie pomoże, skoro każe się im pisać o „Kozakach i UPA”, a podsumowując dyskusję podkreślił, iż pisarz z Drohobycza inspiruje, zachęca albo zmusza ukraińskich twórców do zastanowienia się nad własną tożsamością.  

Zainteresowanych Dniami Schulza w Czerniowcach odsyłamy do wielu artykułów, relacji i felietonów prasowych. Przytoczymy jednak jeszcze fragment z jednego z nich, autorstwa młodego poety Andrija Lubki.        

„Ura-patrioci skłonni są zetrzeć z powierzchni ziemi i ludzkiej pamięci wszystkich, którzy nie są powiązani z Ukrainą. Ich logika stwierdza, że wszyscy, którzy żyją na ukraińskiej ziemi – to albo Ukraińcy albo okupanci. Trzeciej możliwości nie ma. W tej sytuacji Brunona Schulza oni są skłonni uważać za okupanta, niż za geniusza. 
/…/ Dni Brunona Schulza w Czerniowcach – wydarzenie, jakie ma bardzo dalekosiężne i konceptualne znaczenie. Drohobycz przyjechał w gości do Czerniowiec, a konkretniej – polski pisarz Bruno Schulz do niemieckiego poety Paula Celana, a jeszcze bardziej dokładnie – polskojęzyczny Żyd Schulz do niemieckojęzycznego Żyda Celana…”

Spotkanie

FOTO: Oleksandr Bojczenko, Andrij Lubka, Taras Prochaśko, Andrij Pawłyszyn, dyskusja „Po co nam Schulz?”, Centrum Celana.

Bojczenko o Schulz: http://zbruc.eu/node/14763

Foto Leonida Golberga: https://www.facebook.com/media/set/
?set=a.696064607070843.1073741953.125769584100351&type=1

Foto Grzegorza Józefczuka: https://www.facebook.com/Drohobycz?hc_location=stream

Grzegorz Józefczuk


02-11-2013, 01:04:46


  Festiwale


  NewsLetter

Podaj swój e-mailBądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza
Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs