Imieniny: Łukasza, Mikołaja, Pulcherii
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

eon horusa galeria cytaty o schulzu krcha lublin zwierciadło noce filmy festiwal 2012 jarecka górecka nieznanaukraina drohobycz leszek mądzik szpilki nasi artyści o schulzu bułgarii golberg bruno
  Ramka


SchulzFest 2024

XI MIĘDZYNARODOWY
FESTIWAL 
"Arka wyobraźni
Brunona Schulza"
w Drohobyczu

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- podstawowego funduszu celowego


***


***

  BRUNO4EVER 
2024-2026 
SchulzFest w drodze do ESK

Dni Brunona Schulza 
w Lublinie

Zrealizowano z pomocą finansową
MIASTA  LUBLIN

***





 ***


Rok 2022 / Rokiem Brunona Schulza

Odwiedziło nas już:
989342 osób

 

XI Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu, 7-13 lipca 2024
ХI Міжнародний Фестиваль Бруно Шульца у Дрогобичі, 7-13 липня 2024
11th International Bruno Schulz Festival in Drohobych, July 7-13, 2024

PATRONAT HONOROWY
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP Hanna Wróblewska, Konsul Generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz, 

Prezydent miasta Lublin Krzysztof Żuk, Mer miasta Drohobycz Taras Kuczma, Szef Drohobyckiej Rejonowej Administracji Wojskowej Stepan Kułyniak

Aktualności
Po co nam Bruno Schulz? O Schulzu w mieście Celana. Drohobycz - Czerniowce


Piękna stolica Bukowiny bardzo dobrze przyjęła gości z Drohobycza. Pokłosiem wystaw, spektakli, debat i spotkań są nowe przyjaźnie i wiele artykułów prasowych. Drohobycki festiwal schulzowski przyjechał do miasta poetyckiego festiwalu Meridian Czernowitz. Dni Brunona Schulza w Czerniowcach odbyły się w dniach 21-24 października 2013.

Pomysłodawcą Dni Brunona Schulza w Czerniowcach jest Grzegorz Gauden, dyrektor Instytutu Książki, wspierany w przedsięwzięciach na Ukrainie przez Instytut Polski w Kijowie i jego dyrektora Jarosława Goduna. Rangę przedsięwzięcia potwierdził swoim przyjazdem konsul generalny RP we Lwowie Jarosław Drozd. Było to zarazem pierwsze wydarzenie organizowane przez powołaną niedawno w Drohobyczu Fundację „Muzeum i Festiwal Brunona Schulza”, założoną przez Wierę Meniok.

Miasto pozytywnie zaskoczyło gości z Drohobycza swym malowniczym położeniem, pięknem i urodą ulic, różnorodnością fasad pałaców i kamienic, dbałością o zabytki, nowymi pomnikami, deptakiem Kobylańskiej, gdzie nocą oświetlony jest każdy dom… Miasto ma niezwykłą aurę, pozytywną energię, miłych i otwartych mieszkańców. Chce ono nawiązać do swej przeszłości jako wielokulturowego tygla kultury i biznesu, dlatego na przykład na deptaku na krawężnikach nazwę miasta wypisano w wielu językach podkreślając tak, że jest ono dziełem i spadkobiercą pokoleń wielu nacji. Nic też dziwnego, że właśnie przy deptaku ma swoje (wprawdzie niewielkie ale jednak) pomieszczenia utworzone w ubiegłym roku Centrum Celana, wykreowane dzięki odbywającemu się od pięciu lat festiwalowi Meridian Czernowitz.

Czerniowce wykazały przychylność wobec Drohobycza i schulzowskiego festiwalu. Już pierwsze wydarzenie – wernisaż wystawy Olega Lubkiwskiego (21 października) w niewielkiej, ale bardzo sympatycznej Kawiarni na Rogu, zgromadziło ciekawą elitę miasta. Oficjalne otwarcie Dni Brunona Schulza odbyło się dnia następnego w imponującej sali z lustrami Uniwersytetu w Czerniowcach, której może pozazdrościć nie jedna wyższa uczelnia nie tylko Ukrainy ale i świata (nie mówiąc o Drohobyczu).

Klasą dla siebie w mieście Celana jest Oleksandr Bojczenko, poeta, publicysta, działacz - osobowość kultury, który porzucił wizję karieru akademickiej na rzecz wolności twórczej. To człowiek o niewyczerpalnych pokładach humoru i ciepłej ironii, który prowadząc spotkanie pod hasłem „Po co nam Schulz” najpierw stwierdził, że Schulz pisarzom i poetom na Ukrainie w niczym nie pomoże, skoro każe się im pisać o „Kozakach i UPA”, a podsumowując dyskusję podkreślił, iż pisarz z Drohobycza inspiruje, zachęca albo zmusza ukraińskich twórców do zastanowienia się nad własną tożsamością.  

Zainteresowanych Dniami Schulza w Czerniowcach odsyłamy do wielu artykułów, relacji i felietonów prasowych. Przytoczymy jednak jeszcze fragment z jednego z nich, autorstwa młodego poety Andrija Lubki.        

„Ura-patrioci skłonni są zetrzeć z powierzchni ziemi i ludzkiej pamięci wszystkich, którzy nie są powiązani z Ukrainą. Ich logika stwierdza, że wszyscy, którzy żyją na ukraińskiej ziemi – to albo Ukraińcy albo okupanci. Trzeciej możliwości nie ma. W tej sytuacji Brunona Schulza oni są skłonni uważać za okupanta, niż za geniusza. 
/…/ Dni Brunona Schulza w Czerniowcach – wydarzenie, jakie ma bardzo dalekosiężne i konceptualne znaczenie. Drohobycz przyjechał w gości do Czerniowiec, a konkretniej – polski pisarz Bruno Schulz do niemieckiego poety Paula Celana, a jeszcze bardziej dokładnie – polskojęzyczny Żyd Schulz do niemieckojęzycznego Żyda Celana…”

Spotkanie

FOTO: Oleksandr Bojczenko, Andrij Lubka, Taras Prochaśko, Andrij Pawłyszyn, dyskusja „Po co nam Schulz?”, Centrum Celana.

Bojczenko o Schulz: http://zbruc.eu/node/14763

Foto Leonida Golberga: https://www.facebook.com/media/set/
?set=a.696064607070843.1073741953.125769584100351&type=1

Foto Grzegorza Józefczuka: https://www.facebook.com/Drohobycz?hc_location=stream

Grzegorz Józefczuk


02-11-2013, 01:04:46


  Festiwale






  NewsLetter

Podaj swój e-mail



Bądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza




Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs