Imieniny: Daniela, Dalidy, Benedykta
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

zwierciadło drohobycz bułgarii golberg górecka festiwal 2012 nieznanaukraina o schulzu nasi artyści lublin krcha filmy szpilki eon horusa galeria cytaty o schulzu leszek mądzik bruno jarecka noce
  Ramka


SchulzFest 2024

XI MIĘDZYNARODOWY
FESTIWAL 
"Arka wyobraźni
Brunona Schulza"
w Drohobyczu

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- podstawowego funduszu celowego


***


***

  BRUNO4EVER 
2024-2026 
SchulzFest w drodze do ESK

Dni Brunona Schulza 
w Lublinie

Zrealizowano z pomocą finansową
MIASTA  LUBLIN

***

 ***


Rok 2022 / Rokiem Brunona Schulza

Odwiedziło nas już:
975122 osób

 

XI Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu, 7-13 lipca 2024
ХI Міжнародний Фестиваль Бруно Шульца у Дрогобичі, 7-13 липня 2024
11th International Bruno Schulz Festival in Drohobych, July 7-13, 2024

PATRONAT HONOROWY
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP Hanna Wróblewska, Konsul Generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz, 

Prezydent miasta Lublin Krzysztof Żuk, Mer miasta Drohobycz Taras Kuczma, Szef Drohobyckiej Rejonowej Administracji Wojskowej Stepan Kułyniak

JAK DOJECHAĆ DO DROHOBYCZA

Podajemy poniżej usystematyzowane informacje na temat sposobów dojazdu do Drohobycza – samochodem lub komunikacją rejsową,  w tym także przekraczając granicę pieszo lub samolotem czy koleją. Należy pamiętać, że komunikacja i przejścia graniczne inaczej pracują w święta, które mogą przypadać w różne dni (inne w Polsce i na Ukrainie). A także że nawigacja samochodowa GPS może wprowadzać w błąd wskazując najkrótsze trasy przejazdu, które ze względu na stan dróg w pewnych miejscach mogą okazać się najdłuższymi. 
Stan spraw oparto na danych z przełomu września i października 2012 r. (będzie systematycznie aktualizowany).

NA PIECHOTĘ

Pieszo można przekroczyć granicę polsko-ukraińską jedynie przejściem granicznym MEDYKA-SZEGINI, położonym na wysokości Przemyśla. Z Przemyśla do przejścia jest 12 km. Z dworca autobusowego w Przemyślu jeżdżą na przejście busiki (co kilkadziesiąt minut, cena 2 zł). Późnym wieczorem (jak i w święta) trzeba liczyć na okazję lub skorzystać z taxi.

 
Po stronie ukraińskiej, w Szegini, kilkaset metrów za przejściem po lewej stronie, znajduje się dworzec autobusowy. Stąd często jeżdżą autobusy (marszrutki) do Lwowa, pierwszy kurs o godz. 5.45, ostatni o godz. 21.00 (minimum 1-2 kursy na godzinę). Z Szegini są dwa kursy do Drohobycza: o godz. 11.20 i 18.20. Trasa z Szegini do Drohobycza (85 km) prowadzi przez Mościska i Sambor. Czas dojazdu: do 3 godzin, cena ok. 20 hr.
Można skorzystać z oferty podwiezienia „taksówką” (to zazwyczaj prywatne auto dorabiającego sobie mieszkańca okolicznych miejscowości) do Drohobycza; jeżeli ktoś chce, musi wcześniej dokładnie ustalić cenę. Ofertę można usłyszeć już po wyjściu z budki kontroli granicznej.

SAMOCHODEM

Własnym autem można dojechać do Drohobycza jadąc przez Lwów, albo inną drogą, co związane jest z przejściami granicznymi, jakimi wjeżdża się na Ukrainę. Trzeba pamiętać o Zielonej Karcie, i o tym, że przy wjeździe na ukraińską część przejścia granicznego otrzymuje się karteczkę, którą kierowca musi podstemplować u pogranicznika i celnika, i którą oddaje się w budce przy szlabanie wjeżdżając na Ukrainę.

PRZEZ LWÓW. Przez Lwów będą jechać przede wszystkim ci, którzy przekroczą granicę polsko-ukraińską przez przejście HREBENNE – RAWA RUSKA. Trasę przez Lwów polecamy, gdyż prowadzi ona najlepszymi i „szybkimi” drogami (ich standard w większej części odpowiada polskim). Droga z przygranicznej Rawy Ruskiej do Lwowa została wyremontowana tuż przed Euro 2012. Od granicy w Hrebennem do Lwowa jest 70 km (po drodze objeżdża się obwodnicą Żółkiew, ale warto zwiedzić to miasteczko i obejrzeć częściowo odrestaurowane zabytki). Wyjeżdżając ze Lwowa trzeba kierować się na Czop; można też Lwów objechać obwodnicą (ok. 20 km), co biorąc pod uwagę korki w mieście i brak znajomości tras, nie musi być stratą czasu.
Ze Lwowa do Drohobycza jest 80 km. Jedzie się w stronę Drohobycza drogą dokładnie na południe, prowadzącą przez Stryj na Czop, czyli do przygranicznej miejscowości na Zakarpaciu, gdzie zbiegają się granice Ukrainy z Węgrami i Słowacją. To bardzo dobrze utrzymana droga tzw. europejska E471 i krajowa (ukraińska) M06. Po przejechaniu ponad 40 km skręca się w prawo w miejscowości Piaseczno; skręt jest ze światłami, dobrze oznaczony. Tutaj niestety zaczyna się odcinek prawie  40-kilometrowy drogi, na której trzeba bardzo uważać (miejscami rozległe dziury i nierówności), prowadzącej do Drohobycza.
Z granicy w Hrebennem do Drohobycza przez Lwów jest 150 km. Powtarzamy: to najbardziej polecana, ze względu na dobry stan dróg, trasa dojazdu do Drohobycza.

Do Drohobycza przez Lwów jedzie się także przekraczając granicę przejściem KORCZOWA – KRAKOWIEC,  położonym na południe od przejścia Hrebenne-Rawa Ruska, na trasie planowanej tzw. trasy europejskiej E40. Odległości są analogiczne. Nie mamy jednak aktualnych relacji z przejazdu tą trasą.

DROGAMI LOKALNYMI.  Przekraczając granicę polsko-ukraińską przejściem MEDYKA-SZEGINI (bardziej na południe i bliżej Drohobycza niż przy wyżej wymienionych przejściach), mamy do Drohobycza zaledwie około 85 km. Droga wiedzie przez położoną kilkanaście  kilometrów od granicy miejscowość Mościska, gdzie skręca się w prawo  w kierunku Sambora; z Mościsk do Sambora jest niecałe 40 km, a z Sambora do Drohobycza – nieco ponad 30 km. Fragmentami droga jest zupełnie zniszczona, są nawet kilkusetmetrowe odcinki samych dziur, w jezdniach są wyrwy, kierowcy jeżdżą w niektórych miejscach poboczami, na drogach przebiegających przez małe miejscowości studzienki kanalizacyjne mogą być bez przykryw. Są tu odcinki, które od lat nie były remontowane. Trzeba uważać przy wjeździe do Sambora, gdyż można nieopatrznie skręcić w przeciwna stronę i pojechać nie do Drohobycza a do Sambora Starego (oznaczenia ostatnio znacznie zostały poprawione). Jednym słowem: trasa jest wprawdzie przejezdna, lecz wymaga cały czas uwagi i ostrożności, miejscami lepiej nie przekraczać 30 km/ godz.

Stan trasy sprawia, że odcinek 85 km od granicy w Mościskach – Szegini do Drohobycza pokonuje się tyle samo co 150 km drogi między przejściem granicznym w Hrebennem – Rawa Ruska, a Lwem i Drohobyczem.

Podobnie, trzeba uważać wjeżdżając na Ukrainę przejściem Krościenko-Smolnica, położonym na wysokości Ustrzyk Dolnych, bo trasa do Drohobycza będzie prowadzić lokalnymi drogami o złym stanie, w tym wspomnianym już odcinkiem Sambor – Drohobycz.

Taki stan dróg sprawia, że trzeba z rezerwą podchodzić do wskazań nawigacji samochodowej GPS, gdyż system wskazywać nam będzie najkrótsze trasy i połączenia, prowadzące lokalnymi drogami, których stan może być fatalny. 

AUTOBUSY/ POŁĄCZENIA MIĘDZYNARODOWE

BEZPOŚREDNIE POŁĄCZENIA. Są dwa regularne, połączenia autobusowe, międzynarodowe z Polski do Drohobycza.
Działa względnie komfortowa linia autobusowa, dobrze prowadzona przez polską firmę Visitor, na trasie: Gdańsk-Bydgoszcz-Warszawa-Lwów-Stryj-Drohobycz-Truskawiec. Autobus jeździ na Ukrainę dwa razy w tygodniu, w środę i sobotę (kurs do Polski: w czwartek i niedzielę). W Drohobyczu autobus jest o godz. 7.30, wyjazd z Drohobycza – o godz. 21.30. Bilety kupuje się przez Internet, można w nagłych sytuacjach rezerwować telefonicznie (+48 695 114 112; +38 063 103 39 19). Cena na trasie Warszawa-Drohobycz: 110 zł.

Link do Visitor:
https://visitor.com.pl/linia-polska-ukraina.html

Druga linia międzynarodowa do Drohobycza, to lokalne połączenie, prowadzone przez przewoźnika ukraińskiego na trasie: Przemyśl-Drohobycz-Truskawiec-Stryj. Autobus wyjeżdża z dworca autobusowego w Przemyślu o godz. 11.25, 12.25 i 14.00 (połączenie o 11.25 i 14.00 dotyczy tylko dni powszednich, nie kursuje w niedziele i święta). Cena: ok. 16 zł.

Uwaga!  Kursy przewoźników ukraińskich mogą być nagle odwoływane, dlatego warto sprawdzić, u dyżurnego ruchu, czy autobus będzie. Informacja i rezerwacja biletów pod nr. tel. 16 678 54 35 - od godz. 6:00 do godz. 18:00.

Link do rozkłady PKS Przemyśl:
 http://www.pks-przemysl.pl/index.php?url=strony/rozklad_jazdy

Przemyśl - leżący w pobliżu jedynego przejścia pieszego z Ukrainą - jest ważnym miastem dla podróżujących na Ukrainę z przesiadkami. Przemyśl ma bardzo dobre, obsługiwane przyzwoitymi autobusami połączenia z Warszawą (jedno przez Leżajsk i Radom, drugie przez Biłgoraj i Lublin), Zakopanem i Jelenia Górą (przez Kraków, Katowice). Szczególnie cenne są te połączenia dla wracających z Ukrainy późnym wieczorem. Np. połączenia z Warszawą przez Lublin są dwa; druga linia startuje z Przemyśla dopiero o godz. 22.45 (jest w Lublinie o 2.35).

DOJAZD PRZEZ LWÓW. Do Drohobycza można dojechać przez Lwów. Do Lwowa kursuje bardzo wielu rejsowych autobusów z różnych miast Polski: z Warszawy, Łodzi, Lublina, Częstochowy, Wrocławia, Krakowa, Rzeszowa, Tomaszowa, Przemyśla.  Warto zawsze sprawdzić, czy dane połączenie jest aktualne i czy w planowanym czasie będzie kurs.

Link do kursu PKS Łódź – Lwów, Warszawa – Lwów, Kraków - Lwów:
http://www.pks.lodz.pl/ukraina.pdf
Link do PKS Polonus Warszawa:
http://polonusbus.pl/index.php?lang=pl

Z LUBLINA. Z dworca głównego PKS Lublin kursują dwa autobusy linii Lublin-Lwów przez Hrebenne (stare, zwane ogórkami lub przemytnikami) ukraińskich przewoźników; z Lublina autobusy wyjeżdżają o godz. 11 i 13.40; trzeci, lepszy – o godz. 16.30 (formalnie ta trzecia linia to trasa do miejscowości Mikołajew, położonej za Lwowem w kierunku na Czop-Drohobycz, lecz faktycznie autobus kończy kurs we Lwowie). Telefon informacji i kasy międzynarodowej PKS w Lublinie: 81 7477442 (czynna pon-pt w godz. 9-17, sobota 9-13; można kupić bilet u kierowcy). 

MODYFIKACJA, GRUDNIEŃ 2012. 

Uwaga! Od niedawna pasażerów z Lublina zabiera także autobus jadący do Lwowa z Łodzi (i w drugą stronę – można kupić bilety we Lwowie na autobus „łódzki” do Lublina). Na dworzec PKS przy al. Tysiąclecia w Lublinie autobus jadąc z Łodzi zajeżdża przez 23.35 w nocy. Zajeżdża o ile zostaną wykupione jakieś bilety z Lublina do Lwowa (kasa ma ich do sprzedania… 5). Należy skontaktować się z Kasą Międzynarodową. Inne autobusy jadące do Lwowa przez Lublin, na przykład „Polonusy” z Warszawy – nie zatrzymują się w Lublinie.  

UWAGA. Autobusy z Lublina o godz. 11 i 13.40 nie kursują od początku 2013 roku. Informacja z dn. 27.03.2013 r.

Jeżeli ktoś chce tego samego dnia dotrzeć do Drohobycza, powinien jechać z Lublina o godz. 11, bo wtedy zdąży na ostatni busik ze Lwowa do Drohobycza (wyjeżdżają z Dworca Kolejowego, ostatnie ok. godz. 20 lub 21).

Link do PKS Wschód Lublin:
http://web.pkswschod.pl/przewozy_pasazerskie.php?id_strony=51&id_grupy=4&id_dzialu=4&lang=pl

 

Są też komfortowe połączenia ze Lwowem autobusami sieci Euroline, jadącymi np. do Kijowa. Bilety trzeba z dużym wyprzedzeniem zamawiać przez Internet. Patrz: http://www.eurolines-polska.pl

CO ZROBIĆ WE LWOWIE. Autobusy z Polski do Lwowa kończą kursy z reguły we Lwowie na Autobusowym Dworcu Stryjskim (to znaczy zlokalizowanym przy ul. Stryjskiej 109). Niektóre wcześniej przejeżdżają przez Dworzec Kolejowy. Autobusy z Lublina kończą kursy w centrum Lwowa, w pobliżu Opery. 

Natomiast aby dojechać ZE LWOWA DO DROHOBYCZA, trzeba wsiąść do busa-marszrutki jadącego do Drohobycza, która wyjeżdża ze Lwowa z placu przed Dworcem Kolejowym. Trzeba więc dojechać busikiem, trolejbusem lub tramwajem na lwowski główny Dworzec Kolejowy (bilety 1,5-2 hr, kupuje się u kierowcy, w tramwajach i części innych pojazdów trzeba dodatkowo te bilety kasować ).
Marszrutki ze Lwowa do Drohobycza kursują minimum co godzinę; cena za bilet: 25 hr (nie dają biletów). Przejazd trwa ok. 1,5 godziny (zależy od pory dnia i korków we Lwowie). Pierwszy z busów tej linii Lwów-Drohobycz powinien wyjeżdżać z Dworca Kolejowego we Lwowie o godz. 6.40, kolejne: 7.20, 8.00, 8.40. 9.15, 9.50. 10.25, 11.05 itd.  

W Drohobycza marszrutka przyjeżdża także na tutejszy Dworzec Kolejowy. Stąd do centrum Drohobycza można dojechać np. linią miejskich marszrutek nr 2, kursującą co kilkanaście minut; cena biletu (opłaty u kierowcy) 1,5 hr.

POWRÓT

Wszystkie autobusy kursowe jadące ze Lwowa do Polski wyjeżdżają z Autobusowego Dworca Stryjskiego. Informacja telefoniczna na tym dworcu: tel. +38 (032) 234-44-44; 242-45-05 (wystarczy mówić powoli po polsku, a pytający zostanie zrozumiany). 
Autobusy do Lublina odjeżdżają z Dworca Stryjskiego we Lwowie codziennie o godz. 6.00, 8.00 i 15.00 (z wyjątkiem dni określonych świat polskich lub ukraińskich).
Do Warszawy – wyjazdy o godz. 9.40, 18.00, 20.20, 21.30. 
Do Wrocławia: 17.00 (bez piątku), 19.30 (bez soboty); przelotowy z Kijowa do Wrocławia: 06.00 (wtorki, czwartki, soboty, niedziele). 
Do Krakowa: 22.00, 19.30 (bez sobót), i jak do Wrocławia z Kijowa. 
Do Łodzi: 18.40. 
Do Rzeszowa: 15.50 (czwartki, niedziele). 
Do Częstochowy: 20.00 (czwartki i niedziele). 
Do Przemyśla: 10.20 (codziennie), bez niedzieli: 6.20, 7.20, 8.20; bez soboty – 21.30; 13.50 – w poniedziałki i piątki. 
Do Stalowej Woli: 9.20 (wtorki, czwartki, soboty). 
Do Tomaszowa Lubelskiego: 5.40 – bez niedzieli. 
Informacje pochodzą z rozkładu jazdy na Dworcu Stryjskim (listopad 2012).

KOLEJE

Oczywiście, nie ma bezpośrednich połączeń kolejowych z Polski do Drohobycza (chociaż podobno przed wojną było bezpośrednie połączenie Warszawa – Truskawiec). Można natomiast skorzystać z kolejowego połączenia ze Lwowem; z kolei ze Lwowa można dojechać pociągiem do Drohobycza.

Na przykład z Wrocławia do Lwowa, przez Opole, Kraków i Przemyśl kursuje komfortowy „Lwów Express” (są np. przedziały z indywidualnymi toaletami z prysznicem, lodówka i dvd); wyjeżdża z Wrocławia o 17.35, we Lwowie jest o godz. 6 rano; natomiast ze Lwowa wyjeżdża o 23.55 a we Wrocławiu jest rano o godz. 10.26. Cena podstawowego biletu ok. 20 euro, jednoosobowy sypialny kosztuje blisko 50 e. Jest i „zwykły” pociąg z Wrocławia (godz. 8.08) do Lwowa (godz. 00.11), docelowo zmierzający do Kijowa. 

Pociągi ze Lwowa do Drohobycza są cztery, dokładniej -  to trasa ze Lwowa przez Drohobycz do Truskawca. Wyjazd ze Lwowa: 7.24 (przyjazd do Drohobycza: 9.30), 13.46 (15.43), 16.15 (18.07), 20.11 (22.12). I odwrotnie, z Drohobycza pociągi do Lwowa odjeżdżają w godzinach: 6.20, 10.55, 17.00, 20.01. 
Uwaga: pociągi relacji Lwów-Drohobycz-Truskawiec odjeżdżają z Dworca Przymiejskiego, położonego przy Dworcu Głównym (po lewej stronie).

Działa względnie dobra przeglądarka połączeń kolejowych, także na terenie Ukrainy, pod adresem: www.rozklad.sitkol.pl; trzeba jednak traktować ją jako orientacyjną, Drohobycz trzeba zapisywać jako Drogobitsch.

SAMOLOTEM

Oczywiście, można dolecieć do Lwowa, nie do Drohobycza. Międzynarodowy Port Lotniczy „Lwów” ma stałe połączenie z Warszawą, oraz w określonym zawieranymi umowami czasie także z Krakowem i Wrocławiem. Telefon informacji portu lotniczego we Lwowie: +38 032 229-81-12.

W DROHOBYCZU

Jeżdżą TAKSÓWKI, w wielu miejscach są ich postoje (m.in. obok teatru, przy placu Szewczenki, na cerkwią św. Trójcy przy ul. Truskawieckiej). Można poprosić o telefon korporacji taksówkowej. Taksówki nie mają liczników, nie spełniają żadnych standardów, mogą być to stare pojazdy jak i nowe marki, niemniej są bardzo sprawne. Ceny za kurs są ustalane z góry, o cenę trzeba zapytać (lub wynegocjować) wsiadając.  Niewielki kurs kosztuje ok. 10-15 hr.
Innym środkiem lokomocji są miejscowe tzw. MARSZRUTKI (od: marszrutnoje taksi) czyli większe lub mniejsze busy i busiki, cena za kurs w mieście wynosi 1,5 hr. Na przykład linia nr 2 jeździ między dworcem kolejowym a centrum.  Marszrutki zatrzymują się na żądanie pasażera w każdym miejscu, dlatego zdarzyć się może, że jeżeli nikt nie zawoła do kierowcy, marszrutka nie zatrzyma się na danym przystanku.

Główny Dworzec Autobusowy (tzw. AC nr 2) w Drohobyczu, ostatnio odnawiany i przebudowany, znajduje się względnie blisko centrum, przy ul. P. Orłyka i P. Sahajdacznego; stąd odjeżdżają autobusy i busy m.in. do Truskawca, Stryja itd. Wyjątek stanowi kierunek na Lwów – busy odjeżdżają z Dworca Autobusowego (AC 1) przy Dworcu Kolejowym.
Marszrutki z Drohobycza do Lwowa jeżdżą od godz. 5.40 do 20. Nr telefonu dworca autobusowego AC 1: +380 324 3-39-30.

 

CIEKAWOSTKI

KAMERY INTERNETOWE NA PRZEJŚCIACH GRANICZNYCH (obraz jednej z nich przedstawia wyjazd z Polski, a drugiej – wjazd na jej terytorium)

MEDYKA: http://www.przemysl.ic.gov.pl/medyka_droga.html

KORCZOWA: http://webstream.mediahost.pl/izbacelna/korczowa_wyjazd_rp.html

CZASY OCZEKIWAŃ NA GRANICACH: http://granica.gov.pl/

INFO SŁUŻBY CELNEJ:
http://www.mf.gov.pl/dokument.php?const=2&dzial=6027&id=281603

MAPY DROHOBYCZA – zobacz w kategorii menu „Mapy”

 

AKTUALIZACJA: 04.11.2012

   Festiwale


  NewsLetter

Podaj swój e-mailBądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza
Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs