Imieniny: Jolanty, Wita, Wioli
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

nasi artyści eon horusa festiwal 2012 lublin krcha filmy drohobycz noce leszek mądzik galeria zwierciadło górecka bruno golberg o schulzu szpilki cytaty o schulzu jarecka bułgarii nieznanaukraina
  Ramka


SchulzFest 2024

XI MIĘDZYNARODOWY
FESTIWAL 
"Arka wyobraźni
Brunona Schulza"
w Drohobyczu

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- podstawowego funduszu celowego


***


***

  BRUNO4EVER 
2024-2026 
SchulzFest w drodze do ESK

Dni Brunona Schulza 
w Lublinie

Zrealizowano z pomocą finansową
MIASTA  LUBLIN

***

 ***


Rok 2022 / Rokiem Brunona Schulza

Odwiedziło nas już:
956124 osób

 

XI Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu, 7-13 lipca 2024
ХI Міжнародний Фестиваль Бруно Шульца у Дрогобичі, 7-13 липня 2024
11th International Bruno Schulz Festival in Drohobych, July 7-13, 2024

Jesień Schulzowska w Lublinie i Drohobyczu 2007

 
poniedziałek, 10 grudzień 2007
Prawdopodobnie Bruno Schulz Lublina, nigdy nie odwiedził, ale kto wie jak było naprawdę?, ale to właśnie u nas jest obecny poprzez naukę i wydarzenia artystyczne. „Czy Bruno jest zaskoczony takim obrotem spraw"? - To pytanie zadali sobie w 65 rocznicę śmierci Brunona Schulza organizatorzy wspólnej wystawy - Grzegorz Józefczuk (Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza), Zbigniew Lemiech i Galeria Michałowski. Dwa wernisaże „w jednym" rozpoczęły pięciodniowe (16-20 XI 2007) spotkania poświęcone miastu Ulicy Krokodylej, autorowi „Sklepów Cynamonowych" i „Sanatorium pod klepsydrą", najpierw w Lublinie, po trzech dniach w Drohobyczu.

Jesień Schulzowska - Zdjęcie 005Wystawy „Drohobycz w fotografiach Grzegorza Józefczuka„ i „Drohobycz na dawnej pocztówce ze zbiorów Zbigniewa Lemiecha" miały miejsce w Galerii Michałowski. Jednak bez nieodżałowanej pamięci bliskiego nam Przyjaciela - prof. Władysława Panasa, wybitnego schulzologa - dzisiaj nie mielibyśmy takich owoców. To pięć lat temu ( przy współpracy Małgorzaty Kitowskiej-Łysiak) w 110 rocznicę urodzin i 60 rocznicę śmierci uczynił Lublin - ( poza Drohobyczem) - stolicą światowej schulzologii. Zorganizował - wielką sesję „W ułamkach zwierciadła" i imprez „około Schulzowych". To dzięki jego pasji, nie tylko naukowej, rozkochał nas wielu w Drohobyczu i Brunonie Schulzu. Wszedł w skład komitetu wspierającego otwarcie i zorganizowanie Muzeum Brunona Schulza w Drohobyczu (drugim z Lublina jest Grzegorz Józefczuk). Dzięki inspiracji Profesora odsłonięto tablicę 19 XI 2006 r. w Drohobyczu upamiętniającą miejsce tragicznej śmierci Brunona Schulza. To Panas wspierał Wierę i Igora Menioków w ich pracach na rzecz popularyzacji Schulza w rodzinnym Drohobyczu na Ukrainie. Tak to już bywa, że nie uznaje się proroków we własnej ojczyźnie. Bruno Schulz znany na całym świecie ma problemy w swoim rodzinnym mieście! Profesor Władysław Panas obok Jerzego Ficowskiego był i jest także po śmierci, zapleczem intelektualnym dla Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza, który organizuje dr Wiera Meniok z Polonistycznego Centrum Naukowo-Informacyjnego w Drohobyczu. Obecnie w Lublinie powstało Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza, którego prezesem został Grzegorz Józefczuk, by wspierać Festiwal. Tak naprawdę przygoda Lublina z Drohobyczem rozpoczęła się w 1992 roku, kiedy to w setną rocznicę urodzin i 50 śmierci Wielkiego Drohobyczanina uczczono wizytą w jego rodzinnym mieście.

Jesień Schulzowska - Zdjęcie 001Tegoroczna Schulzowska Jesień emanowała różnorodną tematyką inspirowaną Brunonem Schulzem. Mieliśmy wernisaże: Miry Żelechower-Aleksiun „Światło midraszy „ na KUL i „Kalendarz pamięci (według Brunona Schulza)" w Ośrodku Praktyk Teatralnych Gardzienice, oraz Mariusza Drzewińskiego, „Posadzki z Drohobycza. Figury alternatywne" w Muzeum Archidiecezjalnym Sztuki Religijnej w Wieży Trynitarskiej.

W Centrum Kultury odbyła się projekcja filmu - „Gdzie jesteście przyjaciele moi" w reżyserii Mariusza Kobzdeja, wg scenariusza Grzegorza Linkowskiego, w którym główną postacią jest - Alfred Schreyer, ostatni żyjący uczeń Brunona Schulza w Drohobyczu. Niestety film i jego tytuł nie zachwycił pana Alfreda. Po filmie miał koncert zespół klezmerski „Bester Quartet" z Krakowa zainspirowany i grający temat z Sanatorium pod klepsydrą. Spotkaniom towarzyszyły wystawy fotograficzne Leszka Mądzika „Z podróży do Drohobycza" na Katolickim Uniwersytecie Lubelskimi Małgorzaty Sady w Centrum Kultury.

Jesień Schulzowska - Zdjęcie 002Sercem spotkań Schulzowskiej Jesieni byładyskusja panelowa „Białe plamy w Schulzologii" zorganizowana przez prof. Małgorzatę Kitowską-Łysiak. Przewodniczył jej profesor z Krakowa Jerzy Jarzębski, Udział w niej wzięli Ewa Kuryluk z Paryż,a, Ariko Kato z Tokio, Małgorzata Smorąg-Goldberg z Paryża, Wiera Meniok z Drohobycza, Sławomir Żurek z Lublina, Jan Gondowicz z Warszawy, oraz gospodarz miejsca Prorektor KUL Roman Doktór. W przerwie dyskusji uczestnicy paneli zostali obdarowani nowo wydaną książką Małgorzaty Kitowskiej-Łysiak „Marginalia schulzowskie"

Spotkaniom patronowali ks. prof. Stanisław Wilk, rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz Włodzimierz Wysocki (wiceprezydent Lublina), który udał się z delegacją na miejsce śmierci Brunona Schulza, by osobiście złożyć wieniec kwiatów od Lublinian.

Drohobycz 2007

W Drohobyczu wszystko rozpoczęło się przy tablicy upamiętniającej miejsce, gdzie 19 listopada w 1942 roku zginął Bruno Schulz naprzeciwko byłego Jüdenratu, zastrzelony przez gestapowca. Jak powiedział do zgromadzonych mieszkańców Drohobycza i Lublina Alfred Schreyer, - to był dziki czwartek, gdzie naziści niemieccy zabili wtedy 265 miejscowych Żydów. Co roku od 15 lat przy ul. Szewczenki (na wylocie dawnej ulicy Czackiego), w pobliżu kawiarni „U Frosi", obok sklepu z pieczywem spotykają się zauroczeni Schulzem, by uczcić Wielkiego Drohobyczania. Jesień Schulzowska - Zdjęcie 003Od 2006 roku, podczas II Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza, jest tam odsłonięte mosiężne epitafium Brunona Schulza, zaprojektowane przez lubelskiego artystę Andrzeja Anotniego Widelskiego, a ufundowane przez Fundację Janusza Palikota. Inicjatorem pomysłu zrobienia tablicy był Władysław Panas, a wykonawcą jego woli byli m.in. Wiera Meniok i Grzegorz Józefczuk. Nad tablicą modlili się wspólnie - ekumenicznie: Żyd, księża - katolicki i greko-katolicki. Następnie wspomniany Alferd Schreyer - 85 letni, ostatni żyjący w Drohobyczu uczeń Brunona Schulza opowiedział historię śmierci Wielkiego Drohobyczanina. Po nim głos zabrał Włodzimierz Wysocki (wiceprezydent Miasta Lublin) i Grzegorz Józefczuk. Wieńce złożyli prezydent Wysocki i delegacja KUL. Uczestnicy wyjazdu, m.in. Mira Aleksiun i Ewa Kuryluk z Paryża, zwiedzali Drohobycz chodząc śladami Brunona Schulza. Odwiedzono „Schulzorium" - Muzeum Brunona Schulza otwarte 4 lata temu - też w rocznicę tragicznej śmierci autora „Sklepów cynamonowych" - w klasie, gdzie uczył zajęć technicznych sam Bruno.

Wieczorem goście z Lublina wysłuchali koncertu Alfreda Schreyera, któremu towarzyszyli Lew Łobanow i Tadeusz Serwatka.
Na zakończenie dnia w „Willi Bianki", - którą rozpoznał i o której pisał Władysław Panas, - młodzież Studenckiego Teatru „Alter" z Drohobycza" wystawiła Eksperyment sceniczny „Schulzland". Teatr ten był powołany do życia przez śp. Igora Menioka - pierwszego kierownika Polonistycznego Centrum Naukowo-Informacyjnego w Drohobyczu, pomysłodawcy i organizatora Muzeum Schulza w Drohobyczu oraz I Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu (12 - 18 lipca 2004). Jesień Schulzowska - Zdjęcie 004Pierwsza ukraińska sceniczna adaptacja schulzowska Studenckiego Teatru „Alter" miała tytuł „Demiurgos plus" i odbyła się w ramach Pierwszego Festiwalu, pokazano ją później - w październiku 2005, w ramach Roku Ukraińskiej Kultury w Polsce - w Lublinie, Łodzi i Warszawie. „Schulzland" - nowy pomysł Teatru - kontynuujący i przekształcający, dopełniający i pogłębiający poprzednią adaptację schulzowską. Studenci sami są autorami pomysłu i jego realizatorami, zagęszczając obrazy schulzowskie i łącząc w grze scenicznej co najmniej trzy przestrzenie: stylizowany film o Drohobyczu mniej znanym, którego autorami są sami; gra aktorska wśród znakomicie przez nich przemyślanych dekoracji (np., stare zleżałe gazety jako znak minionej epoki oraz symbol schulzowskiej Ulicy Krokodyli); słowo Schulza, które nazywając rzeczy przywraca im ich sens utracony i zaginiony. Premiera „Schulzlandu" odbyła się 5 listopada 2007 r. - w 5. rocznicę Polonistycznego Centrum Naukowo-Informacyjnego im. Igora Menioka. 19 listopada Eksperyment sceniczny został częścią Lubelsko-Drohobyckiego Projektu „Jesień Schulzowska".

Pobyt na Ziemi Drohobyckiej zakończono zapaleniem zniczy w lesie Bronickim, gdzie naziści niemieccy rozstrzelali kilka tysięcy Żydów drohobyckich. Pobyt w mieście Schulza zorganizowało Polonistyczne Centrum Naukowo-Informacyjne im. Igora Menioka przy Uniwersytecie im. Iwana Franki w Drohobyczu, kierowanego przez Wierę Meniok.
Jerzy Jacek Bojarski


  Festiwale


  NewsLetter

Podaj swój e-mailBądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza
Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs