Imieniny: Daniela, Dalidy, Benedykta
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

golberg leszek mądzik bułgarii lublin nasi artyści filmy eon horusa jarecka drohobycz festiwal 2012 nieznanaukraina krcha zwierciadło o schulzu bruno szpilki galeria noce górecka cytaty o schulzu
  Ramka


SchulzFest 2024

XI MIĘDZYNARODOWY
FESTIWAL 
"Arka wyobraźni
Brunona Schulza"
w Drohobyczu

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- podstawowego funduszu celowego


***


***

  BRUNO4EVER 
2024-2026 
SchulzFest w drodze do ESK

Dni Brunona Schulza 
w Lublinie

Zrealizowano z pomocą finansową
MIASTA  LUBLIN

***

 ***


Rok 2022 / Rokiem Brunona Schulza

Odwiedziło nas już:
975141 osób

 

XI Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu, 7-13 lipca 2024
ХI Міжнародний Фестиваль Бруно Шульца у Дрогобичі, 7-13 липня 2024
11th International Bruno Schulz Festival in Drohobych, July 7-13, 2024

PATRONAT HONOROWY
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP Hanna Wróblewska, Konsul Generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz, 

Prezydent miasta Lublin Krzysztof Żuk, Mer miasta Drohobycz Taras Kuczma, Szef Drohobyckiej Rejonowej Administracji Wojskowej Stepan Kułyniak

Schulzowska jesień w Lublinie

Rozmawiał: Grzegorz Józefczuk
2007-11-15, ostatnia aktualizacja 2007-11-15 20:47
Rozmowa z Małgorzatą Kitowską-Łysiak

Grzegorz Józefczuk: Bruno Schulz nigdy nie był w Lublinie, a jednak to tutaj - nie po raz zresztą pierwszy - odbywa się naukowo-arystyczna impreza poświęcona pamięci autora „Sklepów cynamonowych". Jak to się stało?

Małgorzata Kitowska-Łysiak: Bruno Schulz w ogóle rzadko opuszczał Drohobycz, mapa jego podróży jest bardzo ograniczona, chociaż znajduje się na niej nawet Paryż. A jednak w wielu miastach na całym świecie odbyły się już i z pewnością odbędą się jeszcze niejednokrotnie spotkania, konferencje, wystawy dzieł, pokazy filmów itp., związanych z jego osobą i twórczością. Zawsze tego rodzaju przedsięwzięcia inicjują ludzie, którym ta twórczość jest bliska, ale odbywają się one dzięki dysponentom środkami organizacyjnymi i finansowymi. Jeśli chodzi o Lublin, musimy pamiętać przede wszystkim o osobie i frapujących publikacjach nieżyjącego już prof. Władysława Panasa, należącego do pierwszego pokolenia badaczy twórczości Schulza, uczestnika m.in. pierwszej na świecie konferencji schulzologicznej, którą przed wieloma laty zorganizowano w Katowicach. Warto wspomnieć także np. o dwóch konferencjach międzynarodowych: pierwsza odbyła się w 1992 roku w Drohobyczu (została przygotowana przez działający wówczas w strukturach Centrum Kultury Teatr NN i grono zapaleńców), druga zaś w 2002 roku miała miejsce w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (zorganizowały ją katedry: teorii literatury oraz teorii sztuki i historii doktryn artystycznych). W tę perspektywę wpisują się również aktywne kontakty Lublina z Drohobyczem w ostatnich latach, podtrzymywane m.in. przez powstałe niedawno Stowarzyszenie Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu. Przedsięwzięcie tegoroczne idzie tropem ostatniej wspomnianej przeze mnie konferencji, której towarzyszył rozbudowany program artystyczny, chociaż tym razem ma skromniejszy wymiar. Zależało nam jednak tyleż na uhonorowaniu kolejnych schulzowskich jubileuszy - w tym roku przypada 115. rocznica urodzin i 65. rocznica śmierci pisarza, co na ugruntowaniu dotychczasowej tradycji obejmującej różne przejawy zainteresowania Schulzem w naszym środowisku. Korzystając z okazji, wspomnę również o fakcie, który jest nieco mniej znany. Otóż Lublin ma inny jeszcze powód, żeby pamiętać o Schulzu: to w spuściźnie po Zenonie Waśniewskim, redaktorze chełmsko-lubelskiej „Kameny" Jerzy Ficowski odnalazł jedyny zachowany manuskrypt prozatorski Schulza, rękopis opowiadania „Druga jesień", którego pierwodruk ukazał się właśnie w „Kamenie". Dodam jeszcze, że realizacja tegorocznego projektu okazała się możliwa dzięki osobistej przychylności prof. Krzysztofa Nareckiego, prodziekana wydziału nauk humanistycznych KUL oraz Pana Włodzimierza Wysockiego, zastępcy prezydenta miasta Lublina. Organizacją zajęły się natomiast Centrum Kultury i katedra historii sztuki współczesnej KUL (którą mam przyjemność kierować), a koordynacją Barbara Luszawska (Centrum Kultury) i Małgorzata Sady (niezależna krytyczka, tłumaczka); program drohobycki przygotowała Wiera Meniok z tamtejszego Polonistycznego Centrum Naukowo-Informacyjnego im. Igora Menioka.

Jaka jest perspektywa tego rodzaju przedsięwzięć?

- Mogłabym chyba odpowiedzieć jednym słowem: ogromna. Wszystko zależy od możliwości finansowych. Twórczość Schulza bowiem nieustająco inspiruje zarówno badaczy, jak artystów. Nie tak dawno prof. Panas zauważał, że schulzologia istnieje tylko w Polsce. Dzisiaj sytuacja uległa zmianie, pojawiają się interesujące propozycje interpretacyjne, których autorami są badacze z różnych krajów. Także zresztą w Polsce mamy już do czynienia z co najmniej dwoma pokoleniami uczonych, którzy zajmują się dorobkiem autora "Sklepów cynamonowych". Proza Schulza nadal stanowi potencjał badawczy; podobnie twórczość plastyczna - dotąd kompleksowo nieprzebadana. Wreszcie - nie do ogarnięcia już w tej chwili jest obszar recepcji dorobku artysty. Zapraszam zainteresowanych na prowadzoną przez Branislavę Stojanović stronę www.brunoschulz.org, która pozwala zorientować się m.in. w ilości dzieł literackich, dzieł sztuki, spektakli teatralnych, filmów itp. inspirowanych literaturą i sztuką Schulza. Oczywiście, nie wszystkie realizacje są interesujące, ale znajdują się wśród nich wybitne, czy przynajmniej warte uwagi. Chciałybyśmy je w Lublinie systematycznie pokazywać. Planujemy zatem kontynuację przedsięwzięcia, co roku program miałby charakter artystyczny, a co dwa lata naukowo-artystyczny.

Pani przygotowuje książkę o Schulzu. Kiedy zobaczymy ją w księgarniach? Proszę ją zarekomendować.


- Niezręcznie jest mi rekomendować samą siebie. Książka nazywa się "Schulzowskie marginalia"; składa się z tekstów dotyczących różnych tematów - postaci literackich, związanych z pisarzem postaci rzeczywistych, problemów recepcji prozy w sztukach plastycznych itp. Większość ze szkiców była publikowana, ale zyskały nowy kształt. Może czytelników zachęci to, że będzie bardzo bogato ilustrowana? Kiedy będzie gotowa? Wydawnictwo Uniwersyteckie KUL, któremu jestem winna wdzięczność za cierpliwość, bardzo się stara, aby była dostępna już podczas Schulzowskiej Jesieni.

Małgorzata Kitowska-Łysiak - prof. KUL, kierownik katedry historii sztuki współczesnej KUL

Program:

* sobota - godz. 16: wystawa Miry Żelechower-Aleksiun (Galeria 1 KUL); godz. 17: film "Gdzie jesteście przyjaciele moi..." (Klub Centrala CK), godz. 18: koncert Bester Quartet (CK);
* niedziela - godz. 10.30-17: panel dysusyjny "Białe plamy w schulzologii" (KUL), godz. 18: wystawa Miry Żelechower-Aleksiun (Galeria Gardzienice), godz. 19.30: wystawa Mariusza Drzewińskiego (Wieża Trynitarska)
* poniedziałek w Drohobyczu (Ukraina) - spotkanie modlitewne w miejscu śmierci Brunona Schulza, koncert Alfreda Schreyera, spektakl studenckiego teatru "Alter"

Źródło: Gazeta Wyborcza Lublin  Festiwale


  NewsLetter

Podaj swój e-mailBądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza
Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs