Imieniny: Daniela, Dalidy, Benedykta
  Aktualności
  W Lublinie
  W Drohobyczu
  Wszędzie
  Polecamy
  Archiwum
  Warte uwagi
  Kategorie
   Stowarzyszenie
   Partnerzy
   Projekty
  Bruno4ever

  Tagi

lublin górecka leszek mądzik noce jarecka cytaty o schulzu filmy szpilki o schulzu krcha eon horusa galeria festiwal 2012 bułgarii nieznanaukraina zwierciadło bruno drohobycz nasi artyści golberg
  Ramka


SchulzFest 2024

XI MIĘDZYNARODOWY
FESTIWAL 
"Arka wyobraźni
Brunona Schulza"
w Drohobyczu

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
- podstawowego funduszu celowego


***


***

  BRUNO4EVER 
2024-2026 
SchulzFest w drodze do ESK

Dni Brunona Schulza 
w Lublinie

Zrealizowano z pomocą finansową
MIASTA  LUBLIN

***

 ***


Rok 2022 / Rokiem Brunona Schulza

Odwiedziło nas już:
975063 osób

 

XI Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu, 7-13 lipca 2024
ХI Міжнародний Фестиваль Бруно Шульца у Дрогобичі, 7-13 липня 2024
11th International Bruno Schulz Festival in Drohobych, July 7-13, 2024

PATRONAT HONOROWY
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP Hanna Wróblewska, Konsul Generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz, 

Prezydent miasta Lublin Krzysztof Żuk, Mer miasta Drohobycz Taras Kuczma, Szef Drohobyckiej Rejonowej Administracji Wojskowej Stepan Kułyniak

DNI BRUNONA SCHULZA BRUNO4EVER 2011

Ta edycja Bruno4ever w Lublinie nabrała już charakteru pełnowymiarowego festiwalu. Nasze wystawy jak i koncerty, spektakle oraz spotkania nawiązywały do tradycji wielokulturowości Pogranicza, odwołując się do idei wolności sztuki jako jednego z fundamentów cywilizacji humanistycznej.

 

Ale również – przypominając o powinności sztuki w ochronie pamięci o świecie odchodzącym w niepamięć. Sztuka – kapsuła czasu i dziedzictwa kulturowego! Życie i dzieło Brunona Schulza stają się tym samym pretekstem do refleksji o wartościach kultury i sztuki ponad granicami i stereotypami.

PRZESZŁOŚĆ I INSPIRACJE

Stąd z jednej strony artystyczno-dokumentalne wystawy przypominające świetność stolicy Bukowiny - Czerniowiec (miasta Paula Celana) czy „Galicyjskiego Klonedike” – Borysławia, albo – ukazujące „zakamarki” dnia dzisiejszego Drohobycza, jak w fotografiach Roberta Chudzyńskiego. Z drugiej – odwołujące się ściśle i wprost do prozy Schulza i wyobraźni autora „Sklepów cynamonowych” fotografie Jakuba Grzywaka i Mariusza Kubielasa, albo rysunki Stanisława Ożoga. Mogliśmy zobaczyć nagradzany spektakl Teatru Wierszalin – „Traktat o manekinach”, klimaty pieśni żydowskich przywołał Eliezer Mizrachi, cykl „Baal schem” Ernesta Blocha wykonały skrzypaczka Lidia Futorska i pianistka Marianna Humecka, znakomite instrumentalistki ze Lwowa.

SCHULZ W ARCHITEKTURZE

Wydaje się niewiarygodne, aby proza Schulza stała się inspirującą dla architekta! A jednak – to właśnie architektura okazała się nową dziedziną pośmiertnej aktywności pisarza, o czym przekonała nas Izabela Cichońska swoim dyplomem, obronionym na Politechnice Wrocławskiej: „Intryga nieskończoności na granicy dwóch światów w oparciu o Sklepy Cynamonowe Brunona Schulza”.

Wydarzenia Bruno4ever rejestrowała niemiecka telewizja Deutsche Welle.

19 listopada wyjechaliśmy do Drohobycza, aby uczestniczyć w tradycyjnym spotkaniu ekumenicznym przy tablicy memorialnej w miejscu śmierci Brunona Schulza i uczestniczyć w drohobyckich wydarzeniach projektu „Druga Jesień”.   

ARTYSTA Z CZERNIOWIEC

Nowym artystą współpracującym z Bruno4ever jest OLEG LIUBKIWSKYJ, grafik i malarz urodzony (1950), pracujący w Czerniowcach (Ukraina), członek Narodowego Związku Artystów Ukrainy od 1988 roku, autor oryginalnych prac i cykli tematycznych odzwierciedlających obraz miasta Czerniowce w kontekście kultury europejskiej i kolizji współczesności. Autor m.in. książki „Die dankbare Bukowina” (nominacja „Książka roku 2003”). Laureat Honorowej Nagrody Otto von Habsburga CIGNUM MEMORIAE za wkład w zachowanie europejskiego dziedzictwa kulturowego (2010). Liubkiwskyj celebruje mit Czerniowiec, inny ale i w pewien sposób analogiczny do mitu Drohobycza.

Oleg Liubkiwskyj pisze: „Trochę mit, trochę legenda mego miasta utrwaliły się w mojej świadomości od wczesnego dzieciństwa. Wysokie wzgórze szpili i kopuł wywoływało we mnie poczucie majestatyczności i tajemniczości, wypełniało moją wyobraźnię przeczuciem przyszłego zapoznania się ze światem sztuki. Miasto było pięknym darem losu historycznego, pełnym klatek schodowych, wystaw w sklepach i kin. Na starych kamiennych chodnikach słabo błyszczały monumentalne słowa z żelaza: WIEN, WASSERWERK, STADTMAGISTRAT. (…) Genialne dzieło architektoniczne – Rezydencja Metropolitów Bukowińskich – przyciągało jako nieosiągalna tajemnica, a na progu mojej szkoły był czytelny napis z zaświatów: LEON SCHRENZEL CZERNOWITZ. Niezwyciężone pragnienie zostać artystą podsuwało samo miasto przypominające piękny stary drzeworyt.

Ale obraz miasta nie mieścił się w kategoriach sowieckiego realizmu socjalistycznego, więc na mnie jako na młodego artystę czekały dramatyczne kolizje. (…) Od czasu stworzenia pierwszego romantycznego obrazu miasta upłynęło 25 lat. Dziwna metafizyka miasta o tajemniczej nazwie CZERNOWITZ, uwielbianego przez poetów i wybitnych ludzi, swą ukrytą potęgą nadal zachęca mnie do kontynuowania mego tematu. Moje miasto jako obraz epoki wykracza poza zwykłe wyobrażenia, pisze się go niezwykłym językiem artystycznym (…)”.

REPUBLIKA FOTOGRAFII

Po raz pierwszy wystawiali również JAKUB GRZYWAK I MARIUSZ KUBIELAS. O swojej wystawie fotografii „U Schulza” piszą: ”Przedstawiamy Państwu wybrane fotografie będące częścią zestawu otwartego o  nazwie „Xięga Bromów”. Wszystkie obrazy pierwszej serii czarno-białej są wykonane w tzw. fotografii czystej, bezpośredniej czyli bez manipulacji zniekształcającej rzeczywistość za pomocą programów grafiki komputerowej. (…) Drugi zestaw stanowią fotografie barwne opisujące działania przy zestawie zasadniczym i interpretujące niektóre, nie pokazane w zestawie czarno-białym wydarzenia i detale”.

AURA PRZESZŁOŚCI

Prezentowaliśmy również projekt „PORZUCONY ALBUM. Borysław Stanisława Rachfała” zrealizowany przez Olesia Kaczmara (fotograf) i Julię Kysłą (historyk). Wyjaśniają oni: „U podstaw projektu znalazły się fotografie z domowego albumu Stanisława Rachfała, inżyniera przemysłu naftowego, które kilka lat temu przypadkowo odnalezione zostały w Borysławiu. W tamtym czasie Borysław utracił już sławę „Galicyjskiego Klonedike”. (…) W swoim domu inżynier zostawił wiele cennych rzeczy, w tym album z fotografiami. Oprócz rodzinnych zdjęć zachowały się nastrojowe fotografie robotników oraz ciekawe kadry z życia przemysłowego miasteczka. To świat, który dawno odszedł w zapomnienie, współczesny Borysław ma już zupełnie inne oblicze. Wystawa powstała dzięki wsparciu Instytutu Polskiego w Kijowie, po raz pierwszy była prezentowana 3 czerwca 2011 roku w Centrum Historii Miejskiej we Lwowie”.

PROGRAM „Bruno4ever” 2011

14 LISTOPADA 2011, poniedziałek

Godz. 12, MBP, filia nr 21, Rynek 11. Otwarcie wystawy poświęconej pamięci prof. Władysława Panasa.

Godz. 16, Galeria SARP, ul. Grodzka 3. Prezentacja pracy dyplomowej Izabeli Cichońskiej. Godz. 18, Galeria WBP, ul. Narutowicza 4, II p. OTWARCIE „Bruno4ever”. Wernisaże wystaw.

15 LISTOPADA 2011, wtorek

Godz. 15, Galeria WBP, ul. Narutowicza 4, II p. Promocja książki „Inspiracje Schulzowskie w literaturze. Materiały naukowe…”.

Godz. 18, Warsztaty Kultury, sala widowiskowa, ul. Popiełuszki 5. TEATR WIERSZALIN, Supraśl, spektakl „TRAKTAT O MANEKINACH”.

16 LISTOPADA 2011, środa

Godz. 16. Galeria WBP, ul. Narutowicza 4, II p. Spotkanie z Shir Goldberg i Shahar Pinkas (Izrael).

Godz. 18, krużganki klasztoru o.o. dominikanów, ul. Złota 9. KONCERT ELIEZER MIZRACHI.

Godz. 18, WOK, ul. Dolna Panny Marii 3. Pokaz fotografii Jakuba Grzywaka i Mariusza Kubielasa.

Godz. 20, Hades-Szeroka, Grodzka 21. „Salon ludzi ciekawych”: spotkanie z Eliezerem Mizrachi.

17 LISTOPADA, czwartek

Godz. 18, Trybunał Koronny, Rynek 1.

Koncert Lidii Futorskiej (skrzypce) i Marianny Humeckiej (fortepian) ze Lwowa/ Ukraina. Wydarzenie towarzyszące.

Godz. 20, Hades Szeroka, Grodzka 21. Spotkanie z Leonidem Golbergiem z Drohobycza.

18 LISTOPADA, piątek

Wyjazd do Drohobycza/ Ukraina (18-20.XI.), uczestnictwo w projekcie „Druga Jesień” Centrum Polonistycznego Uniwersytetu w Drohobyczu.

WSPÓŁPRACA - PODZIĘKOWANIA: Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie, Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie, Hades-Szeroka/ Kawiarnia Artystyczna Hades, oo. Dominikanie, Lubelskie Towarzystwo Fotograficzne, Warsztaty Kultury, Galeria Sztuki Sceny Plastycznej KUL, SARP o. Lublin, TVP Lublin, BMW, Polonistyczne Centrum Naukowo-Informacyjne Uniwersytetu w Drohobyczu, Konsulat RP we Lwowie.

ZREALIZOWANO przy pomocy finansowej Miasta Lublina. Zadanie: „Bruno4ever. Schulzowska Jesień w Lublinie 2011”.

 

 

 


   Festiwale


  NewsLetter

Podaj swój e-mailBądź na bieżąco
z najważniejszymi wydarzeniami związanymi
z postacią Brunona Schulza
Kultura w Lublinie
BRUNO SCHULZ MUSEUM DROHOBYCZ
Polecamy:    Ї      Brama_Grodzka      PRZYPINKA.PL      Kurier_Galicyjski      Instytut_Polski w Kijowie      EAST-CULTURE      Zaxid.net      Lonia / Maydan Drohobycz      Wikipedia Ukr      Nowa Europa Wschodnia      ZBRUCZ Pismo internetowe      Rada Miasta Drohobycz   
Copyright © Stowarzyszenie | Projekt: Paweł Górski | Wykonanie: ATLabs